Google formlar ve kvkk?

Kodla Büyü

buzdagi83

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar cahilliğime bağışlayın. Gördüğüm kadarı ile okullarda son zamanlarda google formlar sıkça kullanılıyor. Google form üzerinden kullanıcılardan epey bilgi alınıyor. Pandemi dolayısıyla uzaktan halledilebilecek iş/başvuru için vs. veli/öğrenci okula getirilmemeye çalışılıyor.

E bu bilgi google sunucularında duruyor. Google'ın bu veriyi işlemeyeceğinin, Türkiye içindeki sunucularda tutacağının bir garantisi var mı? Veya kullanıcıdan izin mi alıyorsunuz? Şimdi eşeğin aklına karpuz kabuğu da düşürmeyelim ama bunun için kullanıcıdan izin alınması gerekiyormiyor mu?

Tamamen yanlış biliyor olabilirim. Yamuluyorsam düzeltin arkadaşlar. Benim de başvuruları aldığım bir formum çalışır halde.

Eğer hukuksal bir sorun varsa meb sitesine form ekleme özelliği ekleyebilirler. Okullar da öğretmenler de bu sorumluluktan ve olası hukuksal sorunlardan kurtulur.

Yanılmıyorsunuz hocam. MEB Bilgi ve Sistem Güvenliği Yönergesi 11. maddede der ki;
(25) Başkanlığın mevcut anket programı hariç anket programları veya formlar veri toplama ve depolama amacıyla kullanılamaz.
Sanırım burada her şey açık. Bir de geçen sene Cumhurbaşkanlığının genelgesi vardı bulut sistemlerle ilgili sunucu kontrolü kurumda olan veya yerli yazılımlarda depolanması, yabancı depolama sistemleri üzerinde kamu verilerinin barındırılmaması diye.
Bu durum efektif mi, değil. İşlerin yürümesi için oldukça kısıtlama içeriyor ama hazırlanmış resmi bir yönerge varken uymak gerekir.

Bence çok özel, gizli bilgiler dışında veri toplama amacıyla kullanılabilir. Biz genellikle okuldan, öğretmenden başka kimsenin işine yaramayacak türden bilgiler istiyoruz

Yanılmıyorsunuz hocam. MEB Bilgi ve Sistem Güvenliği Yönergesi 11. maddede der ki;
(25) Başkanlığın mevcut anket programı hariç anket programları veya formlar veri toplama ve depolama amacıyla kullanılamaz.
Sanırım burada her şey açık. Bir de geçen sene Cumhurbaşkanlığının genelgesi vardı bulut sistemlerle ilgili sunucu kontrolü kurumda olan veya yerli yazılımlarda depolanması, yabancı depolama sistemleri üzerinde kamu verilerinin barındırılmaması diye.
Bu durum efektif mi, değil. İşlerin yürümesi için oldukça kısıtlama içeriyor ama hazırlanmış resmi bir yönerge varken uymak gerekir.

"... yabancı depolama sistemleri üzerinde kamu verilerinin barındırılmaması "
Burada da resmi bir kurumun kurumsal verilerini kastediyor. Bu verilerde çok önemli bilgiler yer alabilir ve yabancı sunucularda olması sakıncalıdır.

Bence çok özel, gizli bilgiler dışında veri toplama amacıyla kullanılabilir. Biz genellikle okuldan, öğretmenden başka kimsenin işine yaramayacak türden bilgiler istiyoruz

"... yabancı depolama sistemleri üzerinde kamu verilerinin barındırılmaması "
Burada da resmi bir kurumun kurumsal verilerini kastediyor. Bu verilerde çok önemli bilgiler yer alabilir ve yabancı sunucularda olması sakıncalıdır.

Telefondan yazıyorum. Yasayı açıp bakma fırsatı bulamadım ama kurumsal veri nedir? Veli bilgileri kurumsal değil mi?

Önemsiz dediğimiz veriler o kadar da önemsiz olmayabilir. En azından buna karar verecek mercii biz değiliz. Buna eminim.

Veri günümüzde her şey demek. Data science alanına epey yabancıyım ancak, kaggle gibi platformlar, "sen yeter ki veriyi getir" diyor. Veri senden yapay zeka benden diyor adamlar. Tezgahı kurmuşlar yani. Sanırım google satın almıştı o firmayı.

Mesela ben halk eğitimde çalışıyorum şu an. Kursiyer başvuruları google formlar aracılığı ile alınıyor. Mesela vatandaşın biri el sanatları kursuna başvurdu diyelim. Bu verinin işlenip facebook'a satılıp bu vatandaşa el sanatları ile ilgili ürünlerin reklamının gösterilmeyeceğinin garantisini kim veriyor. Yasa kurumsal veri diyor olsa bile, vatandaş iznim olmadan verilerimi işlemişler derse muhatabı kim olacak? Yani önemsiz dediğimiz üç beş parça veriden anlamlı sonuçlar elde ediyor bu şirketler. Google play store'daki uygulamalara 0.5 dolardan kullanıcı satıyor.

Bu form hizmeti bedava arkadaşlar? Tekrarlıyorum bedava. Bir gmail hesabı açıyorsun tak diye kullanmaya başlıyorsun. Bunu babasının hayrına sunmuyor bu adamlar. Ücret ödesek içim daha rahat ederdi doğrusu. Ama bedava. Buradan aldıkları veriyi işlemiyorlarsa bir şey bilmiyorum. Her gün o formlara dünya genelinden tonla veri akıyor. Tcno gibi özel(artık gizli saklı bir tarafı da kalmadı ya neyse) verileri almasak bile, vatandaşın formlara yazdığı ettiği herşey google çerezleri ile saklanıp işleniyor eminim.

Dahası yarın google hacklenecek olursa bu veriler saçma sapan insanların eline geçebilir. Ha mebin veya bizim kuracağımız sistemlerden daha güvenlidir orası ayrı. Ama yine de var böyle bir olasılık.

Kısacası meb bu işe bir el atmalı. Okul idarelerini ve dolayısıyla bizleri zorda bırakıyor. Meb.k12.tr içerik yönetim sistemine "form ekle" özelliği eklenmesi bu kadar zor olmasa gerek.

Dedikleriniz doğru hocam ama biri de bana zoomda herkesin görüntülerinin depolanmasını açıklasın önce. Lafım zümrelerime değil, o yönergeleri yazıp kendisi uygulamayanlara.

Dedikleriniz doğru hocam ama biri de bana zoomda herkesin görüntülerinin depolanmasını açıklasın önce. Lafım zümrelerime değil, o yönergeleri yazıp kendisi uygulamayanlara.
Bana bu kaydediliyor kelimesi orada sadece yazı olarak var gibi geliyor. Tüm derslerin kaydedilip saklanması için çok büyük alan lazım sonuçta. Yani sen ben öğrenciler biraz daha dikkatli olalım diye böyle bir şey olabilir.

Geri