google earth 3D görüntü.

Kodla Büyü

COBOL

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Oturduğum binanın 3 boyutlu bir modelini yaptım.Google earth a eklenmesi için gönderdim.Kısmet olursa 1-2 yıla kadar googleearth harita 3 D kısmına eklenir.Yaklaşık 1 saatimi aldı.Sizlerin bu konu üzerine çalışmalarınız varmı?Fikir düşünce ve önerileriniz nelerdir?
İşte CAPS
adszbz.jpg

İnternette çok ama çok daha güzel model çizenler var.GOOGLE EARTH açıldığında "3D" kısmı işaretli ise görebiliyoruz.
New York Londra % 90 üzeri modellenmiş.İstanbulda ise %2 civarı ve Ankarada bu oran yüzde yarım gibi (Bu oranlar benim şahsi kabataslak oranlarım)
Zaten Türkiyede kurum yada binalarını modelleyenler ya devlet kurumu yada holding gibi kuruluşlar.Ben ise yaşadığım şehirde var olan 5 modelin olduğunu ve hepsininde devlet kuruluşu olduğunu gördüm.

Hazırladığım model Google Earth incelemesi aşamasında sıraya alındı.Onaylanırsa bulunduğum şehirde ilk sivil bina için hazırlanmış bir model olacak.

Hocam google bir sürü ücretsiz yazılımı var.Google 3D modelinizi google earth a yerleştirmek için standartlar belirlemiş.
Öncelikle google programlarını kullancaksınız.
Programın adı ====>Google SketchUp
ücretsiz olarak google nin kendi sitesinden indiriniz.Ben portable yada 3. parti türkçe çeviri olan versiyonlarında renderize ve bazı plugin eksiklikleri sorunu yaşadım.tavsiye etmem.

denizlerb' Alıntı:
Sağolun hocam cümlemize diyeyim.
3D Programımizın adı ====>Google SketchUp --->bununla binamızın 3 D modelini oluşturuyorsunuz.3D modelleme işini yapıp bitirdikten sonra ....
Binayı yerküredeki oturduğu zemin ile zemin eğimi -yön ayarlayarak birleştirme . (binayı zemine oturtma.)Burası çok önemlidir ve iyi araştırın derim.
google da üyelik ve google earth account oluşturuyorsunuz.
3D modelin google earth standartlarına uygun olup olmadığına şartları okuyarak bakıyor ve varsa gereken son düzeltmeleri yapıyorsunuz.
Bu dosyayı uygun format ve koordinatları girip google earth 'a gönderiyorsunuz.
Sıraya alınıyor ve bekliyorsunuz.<birkaç yıl>

ben programı kuralı 3 gün olmasına karşın 6 tane apartman dan oluşan bir site bitirme aşamasındayım.( gayette güzel oldu hatta aynısı fakat hiç resim oturtma yapmadım balkon içlerine kadar kendim çizdim bu arada resim oturtmayı bilmiyorum :) ) ve çizimlerimde kesinlikle ölçü işine bakmadım yani aslında daldım diyebilirim iş bittikten sonra aklıma geldi.ama sonradan bi baktım google earth teki çizimlerin kucuklugu ve benım cızdıklerım ıle farklara sankı oturacakmış gibi geldi.( abes kaçmicak yani ).benim size soracağım şey bu ölçülendirme işidir.nasıl yapacaz neye göre bakacaz nerden yapacaz.bilgilendirirseniz sevinirim.

Yaptığımın resmi

adszsw.jpg

Hocam Google SketchUp ta modeli oluşturan tüm elemeanları birleştireceksiniz yani ctrl basılı tutup tek tek seçip guruplandıracaksınız böylece model yekpare olacak.
Sonra bunu Google SketchUp üzerinde modeli küçültmenizi öneririm.Sonra google earthı açıp bölgenizi görüntüleyin. 3-B modülü ve arazi görünümü açık olsun.Modelinizi goog le earthta yükleyip görüntüyü sanal olarak sisteminizde oturtup.doğru koordinatlarda ve eğimde ve son boyutlandırmayıda burada yapacaksınız olmadı Google SketchUp ' a dönüp düzeltmelere gideceksiniz.
Sizce hatasız olan son enstantanenin google earth programından kmz dosyasını oluşturup bunu açmış olduğunuz hesaptan goggle a göndereceksiniz.
Burada tekrar sizden koordinat ve adres bilgileri istenecektir.Gerekli açıklama kısımlarınıda doldurduktan sonra kmz dozyasınıda upload edip gönderiyorsunuz .İşleme alındığını ve incelendiğinin mesajını veriyorlar.
Bu arada krterler sayfası var buraları okuyun.Bu kriterlerle uyuşmayanları işleme almıyorlar.Son olarak belkide 2-3 yıl bekleyeceksiniz.
başarılar.

█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-█-
3D modelleme yapmanın standart yazılımı yokmu anlamadım?çeşit ammada çokmuş.
Google earthta izlediğim görüntüler eskisi gibi net değil. Paralı versiyonun görüntüsü farkediyormu?

hocam binanın görünüş yönlerine göre fotograf çekip, resmi modelinin aynı yönlerine yüzey tam olarak ekleyebilirsin. daha gerçekçi gözükür.

Geri