GENEL SAGLIK SİGORTASI KAPSAMINDA DEGİLMİŞİM

Kodla Büyü

Eindoforat

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaslar, evime SGK'dan bir mektup geldi (sordugumda her eve gonderildi diyorlar) ve mektupta MERNİS sorgulaması sonucunda, herhangi bir sosyal güvencenizin olmadığı tespit edilmiştir diyor. SGK'nın sitesindeki e-hizmetlerden GSS Tescil Sorgulaması yaptığımda da aşağıdaki gibi bir mesajla karşılaşıyorum. Sağlık Provizyon Sorguladığımda ise yine aşağıdaki ekrandaki bilgiler gozukuyor. Yani GSS Kapsamı : 60/a-1 kapsamında sigortalılar olarak gozukuyor. Bir eczaneden baktirdim ilac falan alabiliyorum ve emekli sandigina bagli sigortalı oldugum gozukuyor. Ancak E-Hizmetlerde GSS Tescil Sorgulamasında bu sekilde mesaj almam beni kıllandırdı. Ben şimdi GSS kapsamında mıyım degil miyim? Ne yapmam gerekir? Bana bi yol gösterin...

hocam bence yarın il/ilçenizdeki SGK ya bir uğrayın ve durumu anlatın, en iyi onlar aydınlatır sanırım.

Hocam gittim ama pek bi yardımcı olan çıkmadı. Farklı farklı şeyler söylediler. Öğretmensin, emekli sandığından zaten sigortalısın birşey yapmana gerek yok dediler ancak diğer öğretmen arkadaşların sorgularına bakınca böyle bir ibareyle "GSS kapsamında degilsiniz" gibi bir ibareyle karşılaşmadık.

Hocam o zaman dilekçe hakkını kullan, adam gibi açıklama yapsınlar,

ya da Ankara SGK ile iletişime geç bence, burası Türkiye neyin ne olacağı belli olmaz, olayı netleştir.

Çok garip, neyden kaynaklandığını bir anlasam ona göre bir yol çizicem de hem GSS kapsamı olarak 60/a-1 olarak gösteriyor hem de GSS kapsamında değilsin diyor. Nasil istir anlamadım.

Bu devlet eşlerinin genel sağlık sigortasından yararlanan bazı vatandaşları bağkurlu yapıp prim ödeterek oradan emekli etmeye çalışıyordu son zamanlarda, bir ihtimal sizde araya kaynamış olabilirsiniz :)

Diyelimki karı kocasınız ve eşinizin sigortası var sizde bundan yararlanıyorsunuz ama aynı zamanda sizin kendi adınıza herhangi bir yerde vergi mükellefliğiniz var. Devlet diyorki sen zaten vergi mükellefisin, hooop eşinin sigortasından yararlanmakta ne oluyor? Dur ben seni bağkur emeklisi yapacağım her ay 200 lira prim öde hem sağlık sigortan olsun hemde 10 yıl sonra yaşarsan emekli olacaksın 600 lira para alacaksın aylık :) Adamlar nereden para vursak kardır diye bakıyor artık temkinli olmalı :p

Bekarım hocam ben oyle bir durum soz konusu olamaz. Ancak soyle bir durum var. Benim 2006 yılında (öğretmenliğe atanmadan once) SSK girisim var. Onunla alakalı olabilir mi acaba?

hocam aynı sorun şu an bende de var. dört yıldır öğretmenim. sorunu nasıl çözdünüz yardımcı olursanız sevinirim.

genel sağlık sigortası emekli sandığı bağkur ssk yeni adıyla sgk da kaydı olmayanlara yapılan uygulama devlet memurlarının hiçbiri gss kapsamında değil

hocam evet genel sağlık sigortası kapsamında olmamamız gerekiyo memur olarak ancak benim askerlikten sonra girişim görünmüyo sgk kayıtlarında. milli eğitim yaptık hak sahipliğinde görünüyo diyo. bi şey anlamadım. herkes suçsuz, ama ben de sigortasızım, genel sağlık sigortası kapsamına alınmışım ve prim borcum bile varmış sanırsam. sgk nın da meb in de sisteminin taa içine bilmem ne yapim. sonuçta ben öğretmenim ancak sağlık güvencem yok eczane ilaç bile vermiyo.

GSS Uygulaması kapsamında tescil kaydınız bulunamamıştır.
bende de böyle yarın anlarım

ylcnylcn' Alıntı:
hocam evet genel sağlık sigortası kapsamında olmamamız gerekiyo memur olarak ancak benim askerlikten sonra girişim görünmüyo sgk kayıtlarında. milli eğitim yaptık hak sahipliğinde görünüyo diyo. bi şey anlamadım. herkes suçsuz, ama ben de sigortasızım, genel sağlık sigortası kapsamına alınmışım ve prim borcum bile varmış sanırsam. sgk nın da meb in de sisteminin taa içine bilmem ne yapim. sonuçta ben öğretmenim ancak sağlık güvencem yok eczane ilaç bile vermiyo.
enteresan ben de haziranda asker dönüşü işe başladım. Okulda memur giri yaptık demişti. Ben de yarın bir kontrol edeyim en iyisi.

Geri