Gelişmiş Clonezilla Rehberi...

Kodla Büyü
Güle güle kullanın...

@gazi57
Acronis de ghost da başarılı yedekleme yazılımlarıdır. Arayüzleri clonezillaya göre daha basittir.
Acronis e göre en önemli avantajı ücretsiz olması, geri yükleme işleminin özelleştirilerek kolaylaştırılması ve ağdan live cd lerle kolayca çoklu yükleme yapabilmesidir.
"Clonezilla ile driver kurmadan aldıgım win8 yedegini istedigim bir pc'ye dagıtabilecekmiyim?"
Cevap : Hayır. Yüklense biledriverlerden dolayı sorun çıkarabilir. Özellikle de intel pc den alınan yedek amd pc ye geçilirse sorun kaçınılmaz olur.
Clonezilla sadece yedekleme ve yedeği geri yükleme için kullanılır. Dediğiniz konu imzamda mevcut : Evrensel image...
Yükleme işleminde hangi diske yükleme yapılacağını tabiiki de biz seçiyoruz. Sanal pc de denemelerinizi yapabilirsiniz.
Bu örnekte sistemde iki disk var birinci diskin komple imajını aldık. Geri yükleme işleminde "restore disk" dedik yani yedekten komle diski geri yüklemeyi seçtik. Bize geri yükleyebileceğimiz diskleri gösterdiği ekranda yalnızca bir tane disk gösterdi. Eee tamam zaten iki diskimiz var ikincide yedek var birinci diske komle yükleme yapacak. sistemimizde üçüncü bir disk olsaydı o zaman ilgili ekranda iki disk gösterecekti. c: d: göstermedi diyorsunuz. restore parts deseydik bölümleri gösterecekti. Siz yedek alırken saveparts diyerek bölüm yedeği de alabilirsiniz.
İso olarak yedek alması önemli değil sonuçda acronis de usb den veya cd dvd den çalışıyor. alınan yedek acronisin boot edildiği aygıta konularak benzer bir sonuca ulaşılabilir.

@ pwd
Bu anlatımda en büyük pay size ait. "bu konunun şampiyonu sensin, patron. :++:" Asıl ben teşekkür ederim.
Bu döküman yalnızca karinca_52 arkadaşımızın imaj alma ve geri yükleme anlatımıyla sizin usb hazırlama anlatımınızın birleştirilmiş halidir.
Sizin bir de ağdan yükleme anlatımınız var.

@hastasıyız dede
İlk mesajda pwd hocamızın ağ üzerinden image yükleme anlatmına link verdim zaten. Usb aşıların boot olayına zararı olmaz.

@boteakif
Clonezilla ile ilgili forumda birçok konu var. Bu konularda sizin de faydalı mesajlarınız var.

kalelibilişim' Alıntı:
@gazi57
Acronis de ghost da başarılı yedekleme yazılımlarıdır. Arayüzleri clonezillaya göre daha basittir.
Acronis e göre en önemli avantajı ücretsiz olması, geri yükleme işleminin özelleştirilerek kolaylaştırılması ve ağdan live cd lerle kolayca çoklu yükleme yapabilmesidir.
"Clonezilla ile driver kurmadan aldıgım win8 yedegini istedigim bir pc'ye dagıtabilecekmiyim?"
Cevap : Hayır. Yüklense biledriverlerden dolayı sorun çıkarabilir. Özellikle de intel pc den alınan yedek amd pc ye geçilirse sorun kaçınılmaz olur.
Clonezilla sadece yedekleme ve yedeği geri yükleme için kullanılır. Dediğiniz konu imzamda mevcut : Evrensel image...
Yükleme işleminde hangi diske yükleme yapılacağını tabiiki de biz seçiyoruz. Sanal pc de denemelerinizi yapabilirsiniz.
Bu örnekte sistemde iki disk var birinci diskin komple imajını aldık. Geri yükleme işleminde "restore disk" dedik yani yedekten komle diski geri yüklemeyi seçtik. Bize geri yükleyebileceğimiz diskleri gösterdiği ekranda yalnızca bir tane disk gösterdi. Eee tamam zaten iki diskimiz var ikincide yedek var birinci diske komle yükleme yapacak. sistemimizde üçüncü bir disk olsaydı o zaman ilgili ekranda iki disk gösterecekti. c: d: göstermedi diyorsunuz. restore parts deseydik bölümleri gösterecekti. Siz yedek alırken saveparts diyerek bölüm yedeği de alabilirsiniz.
İso olarak yedek alması önemli değil sonuçda acronis de usb den veya cd dvd den çalışıyor. alınan yedek acronisin boot edildiği aygıta konularak benzer bir sonuca ulaşılabilir.

Hocam cevaplar için çok teşekkür ederim. Yalnız gözden kaçırdıgımız birşey var Windows 8 i geniş çaplı olarak incelediyseniz eger sysprep özelligine ihtiyaç olmadığını anlarız. %100 ihtiyaç yok demiyorum %90 ihtiyaç yoktur. Çünkü ben Windows 8.1'in üzerine tüm programları kurdum hatta kişisel klasörler olan masaüstü ve resim,video,sık kullanılanlar gibi klasörlerin yolunu D diskine kaydetttim. Sonra gimagex ile install.wim olşturdum donanımları birbirinden farklı 50 Desktop pc ve Notebook'a format attım hiçbir sorun ile karşılaşmadım. Siz ne derseniz deyin ben bu şekilde kullanıyorum 10 dk'da zahmetsiz format atıyorum geriye kalan tek iş Driver Pack ile sürücüleri kurmak oluyor.. Şimdi benim dedigim mesele bunu install.wim şekline getirmeden clonezilla ile yapabilirmiyim onu da deneyip sonucu buraya yazacagım. Acronis ile denedim oluyor. Benim amacım format attıgım kişilerin eline Clonezilla ile hazırlanmış kendi bilgisayarının yedegini vermek (8.5 lik DVD'ye çekerek) basit kullanıcı sadece enter a basarak bilgisayarına recovery yapacak.. İşte clonezilladaki iso formatının güzelligi bu acronis gibi önce boot et sonra yedegi göster ıvır zıvır yok.. herşey tek dvd de ve tek tuşta olacak clonezilla ile..

gazi57' Alıntı:
kalelibilişim' Alıntı:
@gazi57

Hocam cevaplar için çok teşekkür ederim. Yalnız gözden kaçırdıgımız birşey var Windows 8 i geniş çaplı olarak incelediyseniz eger sysprep özelligine ihtiyaç olmadığını anlarız. %100 ihtiyaç yok demiyorum %90 ihtiyaç yoktur. Çünkü ben Windows 8.1'in üzerine tüm programları kurdum hatta kişisel klasörler olan masaüstü ve resim,video,sık kullanılanlar gibi klasörlerin yolunu D diskine kaydetttim. Sonra gimagex ile install.wim olşturdum donanımları birbirinden farklı 50 Desktop pc ve Notebook'a format attım hiçbir sorun ile karşılaşmadım. Siz ne derseniz deyin ben bu şekilde kullanıyorum 10 dk'da zahmetsiz format atıyorum geriye kalan tek iş Driver Pack ile sürücüleri kurmak oluyor.. Şimdi benim dedigim mesele bunu install.wim şekline getirmeden clonezilla ile yapabilirmiyim onu da deneyip sonucu buraya yazacagım. Acronis ile denedim oluyor. Benim amacım format attıgım kişilerin eline Clonezilla ile hazırlanmış kendi bilgisayarının yedegini vermek (8.5 lik DVD'ye çekerek) basit kullanıcı sadece enter a basarak bilgisayarına recovery yapacak.. İşte clonezilladaki iso formatının güzelligi bu acronis gibi önce boot et sonra yedegi göster ıvır zıvır yok.. herşey tek dvd de ve tek tuşta olacak clonezilla ile..

Bahsettiğiniz gibi bazı forumlarda da windows 8, 8.1 sürümlerinde sysprep kullanmadan doğrudan açıldığı söyleniyor. Deneme şansım olmadı ama siz zaten yeterince deneyip, görmüşsünüz.
Clonezilla ile de aynı şeyi yapabilirsiniz. Siz imaj alın, iso'sunu oluşturup, DVD'ye çekip verin. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta şu, imajı geri yükletirken sadece C'yi etkileyecek şekilde yapılandırma yapmanız, yoksa komple sabit diske imaj yükleterek, D bölümünü uçurmayın.

Windows 8 ve windows 8.1 sürümlerinde sysprep kullanımına gerek yoksa acronisle yapılabilen bir işlem clonezilla ile de yapılabilir. Hatta otomatiğe bağlayarak...

bu gün pandanın usb aşılama programı ile tüm usb leri aşıladım, clonezilla ve win7 flashlarının boot özelliklerinde bir sıkıntı çıkmadı ancak win XP için kullandığım format usb sinde problem çıktı, bios.inf bulunamadı dedi.
win xp yi easy image ile flasha yazıp boot edince aşı yapınca problem çıkıyor, win xp yi wintoflash ile flasha yükleyip boot edince aşıda bir problem çıkmadı.

Aynen öyle hocam, Win8 in üzerine clonezilla ile alınmış yedegi yükledim sorun yok ama denemek istedigim şey win7 veya XP üzerine win8 yedegini yüklemek çünkü büyük ihtimalle Win8 ile diski biçimlendirmeden çalışmayacaktır. Ayrıyeten clonezillada disk bölümleme ve biçimlendirme gibi bir özellik olmadıgından sabit disk nasıl bölündüyse o şekilde yükleme yapabiliriz..

Hocam ALLAH razı olsun. Tam ihtiyacım olan ve aradığım şeydi. :++: :alkis:

@ gazi57
Windows xp, vista, veya 7 üzerine windows 8 veya windows 8.1 komple disk yedeği olarak yüklenirse sorun olmaz.
Henüz denemedim ama imajı dvd veya usb için paketlerken expert mode den sonra gelen alttaki ekranda
biz "Yedeğimizi yükleyeceğimiz hedef diskimiz partition bilgisini yedek dosyamızdan alsın" diyerek devam ettik
diğer seçenekler denenebilir.özellikle de "-K2" seçeneğini denemek lazım.

Ekli dosyalar

• Clonezilla-Partitioning.png
    Clonezilla-Partitioning.png
    16.9 KB · Görüntüleme: 2,680
kalelibilişim' Alıntı:
@ gazi57
Windows xp, vista, veya 7 üzerine windows 8 veya windows 8.1 komple disk yedeği olarak yüklenirse sorun olmaz.
Henüz denemedim ama imajı dvd veya usb için paketlerken expert mode den sonra gelen alttaki ekranda
biz "Yedeğimizi yükleyeceğimiz hedef diskimiz partition bilgisini yedek dosyamızdan alsın" diyerek devam ettik
diğer seçenekler denenebilir.özellikle de "-K2" seçeneğini denemek lazım.

Format atarken kullanıcının verileri farklı bir diskte ise ona dokunmamayı tercih ediyorum ama eger disk tek parça ise onu da C ve D olarak 2 bölüme ayırmam gerekir. Sizin bahsettiginiz -K2 modu disk bölümleme ise bu işimizi fazlasıyla görür.

Anlamıyorum ama Çeviride;
-k2:Enter command line prompt to create partition manually later (Daha sonra manuel bölüm oluşturmak için komut satırı istemi girin)
-k1:Create partition table proportionally (OK for MBR format, not GPT) Orantılı bölüm tablo oluşturun (Tamam MBR biçimi için, GPT değil)

k1' yi de merak ettim hocam çünkü almış oldugumuz yedegi UEFİ ile kurulum yapılan PC'lere dagıtabilecekmiyiz. GPT fat32 sistemini destekler. Clonezilla zaten fat32 ile çalışıyor. Aynı DVD veya Flash'a alınmış Win8 imajını hem mrb'li diske hemde gpt'li diske yüklemek olur mu bilmem ama gpt'den alınan yedegi gpt'ye mrb'den alınan yedegi mrb'ye aktarabiliriz diye umuyorum. en kısa zamanda deneyecegim.
Clonezilla incelenmeyi hakediyor. :)

Teşekkür ederim. Saygılar..

Mbr de sorun yok, uefi gpt de deneme imkanım yok ama uefi gpt desteklediğini düşünüyorum. Tabii web sitesinden son sürümleri kullanmamız gerekir eski sürümler desteklemeyebilir. Acronisin de eski sürümleri uefi gpt desteklemezken yeni sürümler destekliyor. Sorularınızın kesin cevablarını deneyerek öğrenmemiz gerekiyor. Siz buna ister tecrübe etme deyin ister deneme yanılma yoluyla öğrenme deyin...

kalelibilişim' Alıntı:
Mbr de sorun yok, uefi gpt de deneme imkanım yok ama uefi gpt desteklediğini düşünüyorum. Tabii web sitesinden son sürümleri kullanmamız gerekir eski sürümler desteklemeyebilir. Acronisin de eski sürümleri uefi gpt desteklemezken yeni sürümler destekliyor. Sorularınızın kesin cevablarını deneyerek öğrenmemiz gerekiyor. Siz buna ister tecrübe etme deyin ister deneme yanılma yoluyla öğrenme deyin...

Hocam -k2 seçenegini deneyerek imaj oluşturdum. Toshıca flash diske yazdırdım imajı, sonra Boot ederken aynı flashtan 2 boot seçeneği sundu birinde flash'ın isminin önünde UEFI digerinde normal flash ismi yazılıydı. Yani buradan anlaşılıyorki aynı yedegi hem mbr'ye hemde gpt'ye yazdırabiliriz.

Neyse gelelim yedek yükleme işine.. Clonezillayı boot ettikten sonra yes tuşuna bastım 1tb lık diskin tamamını sildi yani ham bölüm haline getirdi sonra bana yeni bölümler oluşturmak için seçenekler sundu. fdısk, cfdısk, sfdısk gibi..

Ben cfdısk seçenegini kullanarak iki bölüm oluşturdum. Daha sonrası yok orada tıkandım kaldım. Çünkü bölüm oluşturduktan sonra çıkış yapıyorum ve tekrar aynı tablo karşıma geliyor diski bölümlendirmem gerektigini söylüyor. Yani yedegi yükleme işlemini başlatamadım. Bilmedigim birşeyler var ama nedir bilemiyorum .

cfdısk komut ekranı da buradaki anlatım ile aynıydı zaten buradan okuyarak yaptım.
Kod:
http://onurguzel.net/2012/12/21/cfdisk-komutu-ve-kullanimi/

Ekli dosyalar

• Fotoğraf0457 (600x800).jpg
    Fotoğraf0457 (600x800).jpg
    270.9 KB · Görüntüleme: 2,657
gazi57' Alıntı:
2 boot seçeneği sundu birinde flash'ın isminin önünde UEFI digerinde normal flash ismi yazılıydı.
Yani buradan anlaşılıyorki aynı yedegi hem mbr'ye hemde gpt'ye yazdırabiliriz.
Ben cfdısk seçenegini kullanarak iki bölüm oluşturdum. Daha sonrası yok orada tıkandım kaldım.
İkili boot ekranını merak ettim resim koyabilirmisiniz Cfdisk olayını ben de cözemedim. Zamanla çözeriz inşALLAH...
Clonezilla ile ilgili türkçe döküman konusu biraz sıkıntılı malesef :(

kalelibilişim' Alıntı:
gazi57' Alıntı:
2 boot seçeneği sundu birinde flash'ın isminin önünde UEFI digerinde normal flash ismi yazılıydı.
Yani buradan anlaşılıyorki aynı yedegi hem mbr'ye hemde gpt'ye yazdırabiliriz.
Ben cfdısk seçenegini kullanarak iki bölüm oluşturdum. Daha sonrası yok orada tıkandım kaldım.
İkili boot ekranını merak ettim resim koyabilirmisiniz Cfdisk olayını ben de cözemedim. Zamanla çözeriz inşALLAH...
Clonezilla ile ilgili türkçe döküman konusu biraz sıkıntılı malesef :(

-k2 (Enter command line prompt to create partition manually later) seçenegiyle oluşturdugum iso'da boot ederken flaş diski UEFI ve normal mod olarak 2farklı seçenekte gösteriyor.
dtfm.jpg

6gr8.jpg

r8bs.jpg

ajjq.jpg

imajı atabilseydim çalışıp çalışmadıgını test edecektim ama olmadı bende Use the partition table from the image yöntemi le iso oluşturdum ve bunu farklı bir pc'de denedim. operating missing system hatası verdi ben 320gb lık bir diskin sadece C bölümünü imaj aldım. farklı bi diske yüklerden benim diskin aynısını oluşturmaya çalıştı geriye kalan bölümü raw formatına çevirdi. yani anlayacagımız. ilk yöntem sadece kendi imajını aldıgımız pc'de çalışır.

hocam sitesindeki rehberde eger hedef diskiniz kaynak diskten daha büyük boyutta ise önce -r yi işaretleyin sonra -k1 modunu açın diyor.
Kod:
http://clonezilla.org/clonezilla-live/doc/03_Disk_to_disk_clone/advanced/05-advanced-param.php

kalelibilişim' Alıntı:
Resimler için teşekkürler. Site güzel makaleler var. İncelemek lazım.

Rica ederim. Evet hocam ben biraz baktım makaleler içinde egitim videoları var youtube yüklemişler. Adamlar multiboot yapımış clonezilla ile tüm sisteleri kuruyorlar xp,7,8..

Ayrıca clonezilla ile tüm diski silip yeniden bölümlendirdigimizde otomatik olarak 20gb'lı recovery bölümü oluşturuyor.

Hocam ben sizin kadar denemedim recovery bölümü oluşturduğunu da görmedim.
Nasıl yani pdf dosyasındaki yöntemde mi recovery oluşturuyor. Detaylı yazabilir misiniz bahsettiğiniz videoların linklerini eklerseniz incelemek isterim.

kalelibilişim' Alıntı:
Hocam ben sizin kadar denemedim recovery bölümü oluşturduğunu da görmedim.
Nasıl yani pdf dosyasındaki yöntemde mi recovery oluşturuyor. Detaylı yazabilir misiniz bahsettiğiniz videoların linklerini eklerseniz incelemek isterim.

32 ve 33'üncü sayfadaki videolara bi bakın hocam.
Kod:
http://yadi.sk/d/Sq0jH6fOGeTyi

rocovery bölümünü benim denedigim yöntemde oluşturdu -k2 parametresi ile diski yeniden bölümlendirince oluşuyor. Ayrıca videoda manuel olarak recovery bölümü oluşturma da anlatılmış..

Kod:
http://www.youtube.com/watch?v=cEE_vn8E0Kk

Clonezilla ile alınmış bir yedeği ağ üzerinden diğer bilgisayarlara yükleme ile ilgili olarak yabancı birilerinin çektiği iki bölümden oluşan bir video. Videolardaki adımları izleyerek, ağ üzerinden nasıl aynı anda imaj yüklenebilir anlayabilirsiniz.
Bölüm 1
http://www.youtube.com/watch?v=gZtNSKAUcag

Bölüm 2
http://www.youtube.com/watch?v=GcuK2aKqtZ4

Videolarda sesli anlatımlar yok. Videolardakini uygulayabilmek için bu konunun başında verilen dökümanı kullanarak clonezilla ile bir bilgisayarın sabit diskinin imajını almış olmanız gerekiyor. Aldığınız imajı harici bir diske ya da USB'ye kaydederseniz iyi olur.
Videoda alınmış bir imaj (14 GB boyutunda) iki tane dizüstü bilgisayara ağ üzerinden yükleniyor. Ortamda DCHC sunucu yok yani bizim okullar için düşünürsek Modemin kablosu switch'e bağlı değil. Dizüstü bilgisayarlar ağ üzerinden boot edildiğinde imajın dağıtıldığı bilgisayardan IP alıyorlar. Bu nedenle burada anlatılanları uygularken, siz de modemin kablosunu switch'ten ayırırsanız iyi olur. İngilizceniz varsa oradaki işlemlerden size uygun olanlarını seçip, devam edebilirsiniz. İngilizceniz yoksa da videodakileri aynen yaparak ağ üzerinden aynı anda onlarca bilgisayara imaj atabilirsiniz. Videodaki uygulamada 14 GB'lik imaj 12 dakikada yükleniyor. Sanırım masaüstü bilgisayarlarda daha hızlı olacaktır. Buradaki 12 dakika bilgisayar sayısı artsa da fazla değişmeyecektir. Switch'iniz çok eski olmazsa, ağınız normal zamanda sağlıklı çalışıyorsa, bilgisayarlarınız çok eski değilse ağ üzerinden yükleme işlemi size saatler kazandıracaktır. Uygulamayı düşünmeseniz bile videoları incelemenizi şiddetle tavsiye ederim.
Bu arada imajın dağıtıldığı bilgisayarda DRBL live CD kullanılmış.
image-dvd-ve-cd-image-programlari-f103/drbl-live-cd-ile-agdan-imaj-yukleme-t119329.html
adresindeki konuda bununla ilgili yazılı açıklama da bulunmakta.

Aşağıda da bu yöntemle dağıtılan bir imajın görüntüleri var. 26 bilgisayara 15 dakikada imaj atıldığı belirtiliyor.
http://www.youtube.com/watch?v=6ibKs51ivpw

Aşağıda da bu yöntemin virtualbox sanal bilgisayar programı ile nasıl denenebileceği anlatılıyor.
http://www.youtube.com/watch?v=2yY4HVc2HBI

@ gazi57 Henüz videolara bakamadım, "-k2" seçeneği ile hazırladığınız clonezillanın yüklenmesinde cfdisk ten sonra nasıl devam edebildiniz? Çözümü neymiş.
@ yakuphan Clonezillada bilgilerimizi paylaşarak uzmanlaşacağız. İnşALLAH. Teşekkürler.

kalelibilişim' Alıntı:
@ gazi57 Henüz videolara bakamadım, "-k2" seçeneği ile hazırladığınız clonezillanın yüklenmesinde cfdisk ten sonra nasıl devam edebildiniz? Çözümü neymiş.
@ yakuphan Clonezillada bilgilerimizi paylaşarak uzmanlaşacağız. İnşALLAH. Teşekkürler.

devam edemedim ki hocam sadece diski bölümlendirebiliyorum gerisi yok bölümlendirdikten sonra Winpe ile diskin içini açıp baktım ve öyle gördüm recovery alanını

Arkadaşlar bu disk boyutunu otomatik ayarlamayı nasıl yapacagız başka ugraşan kimse yok mu clonezilla ile

Diyelim ki ben kendi bilgisayaramın yedegini aldım sonra 320gb'lık hdd bozuldu ya da daha büyük kapasiteli hdd almak istedim. "Yedeğimizi yükleyeceğimiz hedef diskimiz partition bilgisini yedek dosyamızdan alsın" dedigimiz için gereyi kalan disk bölümünü raw olarak atıyor. (Bunu daha önce denedim)

Hadi onu da geçtim okulda ögrenci bilgisayarlarının hdd boyutları aynı degil 160 gb olanlar var 230 gb olanlar var.

Sayın hocam,
http://clonezilla.org/clonezilla-live/d ... -param.php
adresindeki gelişmiş parametreleri incelediğimde
-r parametresi için Bölüm boyutunu uydurmak için dosya sistemini yeniden boyutlandırmaya çalış açıklaması var. Alttaki
If the target disk size is larger than the size of source disk of image "precise-2012-11-27-img", you can try to use option "-k1" which will create the partition table proportionally in the target disk and turn on option "-r" to resize the file file system in the partition automatically. This is useful to make use all of the target disk size.
ifadesinde de eğer disk boyutu daha büyükse -k1 seçeneğini seçin -r seçeneği de seçili olsun diyor. Anladığım istediğiniz otomatik boyutlandırıp, bölme işlemi için -r seçeneğini etkin bırakıp, partition bölümü için ise -k1 seçeneğini seçmeniz gerekiyor.
Anlatılanları denemedim ama sanırım bu işinizi görecektir.

yakuphan' Alıntı:
Sayın hocam,
http://clonezilla.org/clonezilla-live/d ... -param.php
adresindeki gelişmiş parametreleri incelediğimde
-r parametresi için Bölüm boyutunu uydurmak için dosya sistemini yeniden boyutlandırmaya çalış açıklaması var. Alttaki
If the target disk size is larger than the size of source disk of image "precise-2012-11-27-img", you can try to use option "-k1" which will create the partition table proportionally in the target disk and turn on option "-r" to resize the file file system in the partition automatically. This is useful to make use all of the target disk size.
ifadesinde de eğer disk boyutu daha büyükse -k1 seçeneğini seçin -r seçeneği de seçili olsun diyor. Anladığım istediğiniz otomatik boyutlandırıp, bölme işlemi için -r seçeneğini etkin bırakıp, partition bölümü için ise -k1 seçeneğini seçmeniz gerekiyor.
Anlatılanları denemedim ama sanırım bu işinizi görecektir.

Hocam cevap için teşekkürler, bunu daha önce denedim açılışta vesamenu.32 falied hatası almıştım ,bunu da o dosyayı tekrar flash'a atarak düzeltmiştim çalıştı. k1 iş görür.

Açıkca şunu söyleyebilirim clonezilla'yı sadece yedegini aldıgınız bir bilgisayarda yada donanımları aynı olan başka bir bilgisayarda kullanabilirsiniz. Hatta yedek alırken "savedisk" yaparsanız yararınıza olur çünkü sonradan dısk bölümlemesi yaptıgınızda yedegi tanımamaktadır. Acronis gibi sysprep yapılmış yedegi donanımları farklı başka bir pc'ye kuramazsınız. Ben bunu deneyerek tecrübe ettim.

Ama şunu söyleyebilirim Clonezilla başarılı bir recovery programıdır. Acronis gibi recovery yaptıktan sonra pc'de kasmalar veya yavaşlamalar olmuyor. Direk format atılmış gibi açılıyor ve çalışıyor clonezilla ile..

Kod:
http://drbl.sourceforge.net/faq/fine-print.php?path=./2_System/113_fully_automatically_restoring.faq#113_fully_automatically_restoring.faq

Any hints about creating a customized unattended, automatic restoring (or saving) mode about Clonezilla live?
Sure, here you are:
Use "--batch" option for ocs-sr command.
Remove "-c" option for ocs-sr command.
Modify the boot parameter "ocs_live_batch" as ocs_live_batch="yes".
In the boot parameters, add "noeject" (was "noprompt" for Clonezilla live <= 2.1.*) so when rebooting Clonezilla won't ask you to remove the ejected CD.

Bunun tam açıklamasını bilen var mı arkadaşlar katılımsız yükleme için komutları vermiş biz -batch ve -c parametrelerini biliyoruz. digerleri nedir?

file.php

Bu ekranda : Karşılarında yazanları google amcaya çevirttirebilirsiniz.
Parametre fazla olduğu için hepsini bilemem bazılarını bilebilirim özel olarak sormak istediğiniz varsa ...
Sorduğunuz ise yedeği geri yükleme işleminden sonra cd yi çıkarma ile ilgili komut önceki sürümlerde noprompt idi.
Yeni sürümlerde noeject oldu gibi bir şey diyor.
Benim yaptığım anlatımda otomatik olarak o komutlar isolinux.cfg ve syslinux.cfg dosyalarına yazılıyor.
Elle müdahaleye gerek yok.

arkadaşlar 3 sorum olacak
1. diyelim bir bilgisayara bir yazıcı takılı, bu halde yedeği aldık, restore yaparken yazıcı takılı değil ise bir problem çıkarmı?
2. restore yaptığımız bilgisayar save disk yaptığımız bilgisayardan farklı ise driverler farklı olduğundan imajı atmazmı yoksa imajı atar driverleri kurmaz mı?
3. save disk yaptığımız bilgisayarın harddiski 2 parça(C,D) ise restore yaptığımız bilgisayarın harddiski tek parça(C) ise, imajı atmazmı, yoksa harddiski otomatik ikiye bölüp imajı atarmı.

Geri