Gaza basıyorum gerektiği gibi hızlanmıyor

Kodla Büyü

inanakyol

Seçkin Üye
Seçkin Üye
98 tipo gazlı bir arabam var. Son 1 aydır herzaman olmasada sık sık arabanın gaza bastığım halde sanki gerektiği gibi hızlanmadığını farkettim. Yani motor bağırıyor ama tekerlekler pek takmıyor gibi. Neden olabileceği ile ilgili fikri olan varmı.

inanakyol' Alıntı:
98 tipo gazlı bir arabam var. Son 1 aydır herzaman olmasada sık sık arabanın gaza bastığım halde sanki gerektiği gibi hızlanmadığını farkettim. Yani motor bağırıyor ama tekerlekler pek takmıyor gibi. Neden olabileceği ile ilgili fikri olan varmı.

baskı balata

share_' Alıntı:
inanakyol' Alıntı:

baskı balata

Kesinmi

devir artıyorsa yani araba bağırıyorsa fakat ivmelenme devir artışına göre az ise, kesinlikle baskı balatadır,diğer adıda debriyaj balatasıdır.. devir artmasaydı ateşleme yada yakıt sistemi derdim ama devir artıpta hızlanma yoksa baskı balatadır sorun. baskı balata motorun kuvvetini lastiklere ileten, debriyaja basınca ayrılıp, ayak çekilince birbirine kavuşan bir aksam. perçinleri azaldıkça iki taraf birbirini tutmuyor ve sıyırıyor. arabaya 4 kişi alıp denersen farkı daha iyi anlarsın.

nasıl ki kabak lastik yola tutunmayıp patinaja düşer, baskı balata bitmeye yakın karşılıklı iki taraf birbiri üzerinde patinaj yapar, motorun gücü lastiğe aktarılmaz. tam bittiğinde arabayı lifte almışsın gibi olur, olduğun yerde gaza köklesen bile araba gitmez.bayanların en çok üretilmesine sebep olduğu parçadır kendileri.

share_' Alıntı:
devir artıyorsa yani araba bağırıyorsa fakat ivmelenme devir artışına göre az ise, kesinlikle baskı balatadır. devir artmasaydı ateşleme yada yakıt sistemi derdim ama devir artıpta hızlanma yoksa baskı balatadır sorun. baskı balata motorun kuvvetini lastiklere ileten, debriyaja basınca ayrılıp, ayak çekilince birbirine kavuşan bir aksam. perçinleri azaldıkça iki taraf birbirini tutmuyor ve sıyırıyor. arabaya 4 kişi alıp denersen farkı daha iyi anlarsın.

Teşekkür ederim verdiğin bilgi için. Sanayi yolu göründü demekki. Peki ne kadara yapılıyor baskı balata fiyat olarak.

fiyatı 3 faktör belirler. baskı balata+ bilya+işçilik . bilyanın durumuna bakılır, değişmesi gerekiyorsa değişir. ama maddi sıkıntın yoksa değişmesini tavsiye ederim. işçilik en az 100 lira tutar. ağır bir işçiliği var, şanzuman sökülüyor. 2-3 saat sürer işlem. baskı balata ise arabadan arabaya değişir. benim arabam focus baskı balata:150 bilya:100 işçilik:100. tiponun parça fiyatları hakkında bilgim yok. netten araştırabilirsin. kötü bir ihtimal olabilir, o da baskıyı tutan volan diye parçanın aşınması. eğer volanda sorun görülürse(ki kolay kolay bozulmaz) ekstradan masraf olabilir.

share_' Alıntı:
fiyatı 3 faktör belirler. baskı balata+ bilya+işçilik . bilyanın durumuna bakılır, değişmesi gerekiyorsa değişir. ama maddi sıkıntın yoksa değişmesini tavsiye ederim. işçilik en az 100 lira tutar. ağır bir işçiliği var, şanzuman sökülüyor. 2-3 saat sürer işlem. baskı balata ise arabadan arabaya değişir. benim arabam focus baskı balata:150 bilya:100 işçilik:100. tiponun parça fiyatları hakkında bilgim yok. netten araştırabilirsin. kötü bir ihtimal olabilir, o da baskıyı tutan volan diye parçanın aşınması. eğer volanda sorun görülürse(ki kolay kolay bozulmaz) ekstradan masraf olabilir.

Çok sağol hocam

hocam aynı sorun gecen sene bizim arabadada oldu gaza basınca hızlanmıyordu biz de önemsemedik sonra yolda kaldık :) hemen servise götürüp baktırın bizimkinin debriajın bir yeri yanmıstı ondan olmustu o parca değişince duzeldi. tam hatırlamıyorum.

hayat86' Alıntı:
hocam aynı sorun gecen sene bizim arabadada oldu gaza basınca hızlanmıyordu biz de önemsemedik sonra yolda kaldık :) hemen servise götürüp baktırın bizimkinin debriajın bir yeri yanmıstı ondan olmustu o parca değişince duzeldi. tam hatırlamıyorum.

yanan balatanın baskı yüzeyi.tam bittiğinde yolda bırakır, tam bitmediyse düşük devirde sanayiye kadar götürebilir :D

Kesinlikle orjinelini al parçaların 100 tl falan baskı balata . Sonra bi daha değişmek zorunda kalırsın.

herkez bişey yazmış, görmeden nasıl tahmin ediyorsuuz anlamadım. bi de kesin mi demiş :))
götür ustaya kardeşim

Bu konu ana sayfada görünürken gündemdeki bazı konular görünmüyor. ilginç :shock:
Yayın yasağı mı var :?:

recepata' Alıntı:
herkez bişey yazmış, görmeden nasıl tahmin ediyorsuuz anlamadım. bi de kesin mi demiş :))
götür ustaya kardeşim

Hocam hafta sonu ustaya götüreceğim. İnternetten araştırmıştım kulüptede bilen hocalarımızın fikrini almak istedim o yüzden sordum yoksa tabiki götüreceğim ustaya yolda falan kalırız daha kötü olur. Ama ustaya gitmeden fikir sahibi olmak istemiştim bunda kötü birşey yok heyecenlanmayın kardeşim :)

BEnimde başıma gelmişti.BALAtADA ki gibi Olay yavaş yavaş değil birden gelişti.Bir sabah kalktım benzinli aracım bağıryor ama hızlanmıyordu.
Tamirci bujilerden birinde hata buldu değiştirdi ve olay bitti.

Geri