Güvenlik amacıyla bankalara vadesiz para yatırılabilir mi?

Kodla Büyü
umaykut' Alıntı:
MÜKEMMEL BİR DURUM FIKRASI......

Küçük kasabanın birinde, bir caminin tam karşısında arazisi olan adam,
arazisi üzerine bir genelev inşa etmeye başlamış.
İmam ve cemaat buna şiddetle itiraz etmişler, ancak mal sahibinin kendi
arazisi üzerine nasıl bir iş yeri açacağına da yasal olarak karşı
çıkamamışlar. Tüm cemaatin tek yapabildiği şey, imamın öncülüğünde bu
genelev için hergün beddua etmekten öteye geçememiş.
İnşaat ilerlemiş ve açılışına birkaç gün kala her nasılsa şiddetli bir
yıldırım düşmesi sonucu genelev yerle bir olmuş.
Caminin cemaati bu olaydan duydukları büyük memnuniyeti saklamaya gerek
görmemişler,
ancak genelev sahibi adam, cami imamının ve cemaatin direk veya indirek
olarak bu hasardan sorumlu oldukları iddası ile camiye karşı tazminat davası
açmış.
Cami imamı ve cemaat, savcılığa verdikleri savunmalarında bu konuda herhangi
bir şekilde sorumlu tutulmalarına şiddetle itiraz etmişler,
Bu olayın kendi dualarından dolayı meydana gelmiş olabileceği iddiasını da
kabul etmemişler.
Gerekli tüm belgeler tamamlanıp mahkemeye günü geldiğinde hakim dosyayı
dikkatle incelemiş ve taraflara dönüp:
"Bu konuda nasıl bir hüküm verebileceğimi bilmiyorum," demiş.
....Ancak dosyadaki tutanaklara bakarsak ortada tuhaf bir durum var.
Taraflardan birisi duanın gücüne inanan bir genelev sahibi,
diğeri ise duanın gücüne kesinlikle inanmayan bir imam ve cemaati...!"

Nefis bir anektod.. Aynen günümüzde olduğu gibi Kimi dinsizlerin menfaat ve
çıkarları uğruna nasıl dindar gözüktükleri ile, kimi dindarların çıkarları
uğruna nasıl dini inkar ettiklerinin hikayesi
:alkis: :alkis:

ghost' Alıntı:
...
Ancak ÖFK denilen olayda enflasyon oranına göre bir artışdan bahseiliyor mu? bunu bilmiyorum.
Çünkü peygamber efendimizin işaret ettiği vadeli satış, pirinci yıl 2010 da alırsın ancak yıl 2012 de öderken o yılın prinç fiyatına göre ödersin, buda enflasyon etkisidir.
...
Hocam bu çıkarımı nereden yaptınız? Kaynak nedir?

Benim bildiğim vadeli satış şöyle olur:
Mal; peşin 10 TL, ayda 2 TL ödersen de 2*6=12 TL. Alıcı kabul ettiği takdirde bu iki satış da helaldir.

Borca gelince, borcu ne cinsinden aldıysan o cinsten aynı miktarı ödersin. Örneğin 10 TL borç aldıysan 10 TL verirsin, 10g altın aldıysan 10g altın olarak ödersin, 10kg pirinç aldıysan 10kg pirinç ödersin. Bunlardan birine endeksleme işi de borcun verildiği zaman taraflar arasında belirlenmelidir. Örneğin 10 TL borç verdiysek ve bugünün parasıyla 5kg pirinç ediyorsa, 5kg pirinç alacağım dediğimiz zaman karşı taraf da kabul ederse 5kg pirinç borçlanmış olur.(İtalik kısım kendi fikrimdir, fetva değildir.)

Konuyu açan Hocamıza zaten bir Hoca cevap vermiş, bizim bilginiz o Hocadan kesinlikle fazla değil. Haa bana sorarsanız ben mecbur kalmadıkça kesinlikle faizci bankalara -vadesiz hesap olsa bile- para yatırmam.
Faizsiz finans kuruluşları zaten Müslümanları sisteme dahil etmek için, onların paralarıyla ticaret yapabilmek için ortaya çıkarılmış bir sistemdir. Bu kuruluşlar paralarını ne şekilde değerlendiriyorlar emin olamıyoruz elbette ama açıktan faiz reklamı yapanlarla bir tutmak da mümkün değil.

Paralarını barındırmak isteyenlere acizane tavsiyem:
Hiç şüphem olmasın diyorsanız paranız sizde dursun,
Yapamıyorsanız bir Faizsiz finans kuruluşunda cari hesap açtırın,
Ona da gönlünüz razı olmuyorsa yine bir Faizsiz finans kuruluşunda katılım/katılma hesabı açtırın.
Burada katılım hesabından elde edilecek ara ödemeleri sadaka olarak verip çok daha rahat ve huzurlu olabilirsiniz.

Yanlış birşeyler söylemekten Allah'a sığınırım. Allah'ım kusurlarımızı affeyle, bizleri doğru yola ilet.

din kültürü hocamızın söylediği şey :
Faizsiz Finans Kurumları'nın hepsi yalan dolan..
faizsiz kazanç olabilmesi için sistemin faizsiz işlemesi lazım..
NOKTA.

hocam aldigin maas helal mi akrabam merkez bankasinda hesap uzmani.faizli banka daha helal.nasil odeniyor maasin arastir hele

eya' Alıntı:
recepata' Alıntı:
netame' Alıntı:
recepata hocam tavuktan kurban olur diyen zihniyet hariç bankalar konusunda aynı şeyleri söylüyor. Bunun dışındaki yorumlara bakmayınız, bankalar modern tefecilerdir, ben verdim ne yaptığını nerden bileyim diyemezsin tefeciye para emanet edilmez buna mecbur da değiliz, ama bu sistem içinde illa ki bankalarla çalışıyoruz mümkün olduğu kadar az muhattap olmak lazım

EN DOĞRU CEVABI SEN VERMİSİN KARDEŞ,
AMA BİRİKEN PARANI NE YAPMALISIN, NASIL YAPMALISIN YANİ,
EVDE OLMAZ, KASA ALSAN KİRACISIN, BİLMEM NE OLACAK...

Hocam, aç bir bank asya hesabı, çok ise paran katılım hesabı da aç. Paran hem ekonomiye katılsın hem az da olsa kar payı bıraksın. Ama kafan rahat olsun.

hocam ben dediğiniz bankaların da diğerlerinden farklı olduğunu düşünmüyorum. Faiz nedeniyle ev kredimizi bank asya dan aldık. bir de kredi kartı çıkarttırdık. kredi kartıyla ne zaman alışveriş yapsam hemen bir mesaj alıyorum. alışverişinizi yüzde bilmem kaç kar payı oranıyla taksitlendirelim şeklinde. yani bu olayın diğer bankaların faiz uygulamalarından ne farkı var anlamış değilim, ha faiz ha bu şekilde kar payı

Geri