Güneş panelli bahce aydınlatma

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba arkadaslar
Oturduğum 170 dairelik sitede çevre aydınlatma 1.000-1.500TL arası gelmekte. Aydınlatma faturasınu sıfırlama adına site bahcesine gunes panelli aydınlatma düşünüyorum.
Bahcede 30 adet 130w lık lamba ve 70 adet 30 w lık lamba var. Güneşte problem yok. Gün doğumundan batımına kadar görür.
Bu durumda gece boyu yani 10 saat açık kalması için kaç kw lık bi sistemî almam lazım?
Elektrikçi bir arkadaş: "70 x 30W= 2100W------30 x 130W=3900W------toplam=6.000W ediyor 1 saatte... yani 6kw
10 saat dayanacaksa 10x6kw =60kw lık sistem lazım" diyor
Bir başka arkadaş da: "hayır 6 kw lık sistem alırsın ama aküleri bol tutarsın ki depolama olayı olsun" diyor.
siz ne dersiniz?

Ekli dosyalar

• güneş.png
    güneş.png
    496.4 KB · Görüntüleme: 622
hocam indirimde güzel bir panel bulursaniz burdan paylasabilir misiniz benimde bir müsterim istiyor ama bilmedigim birsey oldugu icin hic girişmedim

Re: Ynt: Güneş panelli bahce aydınlatma

Güzel fikir.
Yapan sitelerden bilirim.Süper rahatlar.Hatta elektrik kesildiğinde asansör kat arasında kalmayıp, devam ediyor.
Aidatları rahatlatıyor.Panellerin 20-30 yıl ömürleri olduğunu ve bakım istemediklerini duymuştum.
Arkadaşların Hesap doğru. 6kw

Lakin hedefi az yüksek yani 8kw bir sistemde tutarsanız, gündüz bina içi aydınlatma, araç giriş kapısı ve elektrik kesilmelerinde asansör kişi kurtarma desteği iyi oluyor.
Yazlıktan bilirim. 10 kw için herşey dahil 15bin tl civarı bir maliyet çıkar.Kurulum parası en başta sıkıntı. sonrası dua ve huzurdur. BAŞARILAR.

Aküsüz direkt şebekeye elektrik satan sistem olursa kurulum maliyeti daha az olur. Şebekeye sattığı da gece olan aydınlatma masrafını karşılar. Bir süre sonra da zaten masrafını çıkarır direkt kâr etiş olursunuz.

Şimdi Hocam
30 adet 130w lamba P=IxV den
130=Ix220
I=0.6A
Toplam Amper1=30X0.6=18A çeker

70adet 30w lamba P=IxV den
30=Ix220
I=0.13A
Toplam Amper2=70X0.13=9.1A çeker

P1=IxV P1=18x220=3960W yani 3,9KW/h
P2=IxV P2=9.1x220=637W
Toplam = 3960+637=4597 yani 4,6KW/h
1 saatte harcıyacağı güç 4.6KW/h dir

Bunlar paralel bağlanması lazım seri bağlanırsa ışık şiddetini karşılayamassınız.

1 Güneş paneli
2 akü
3 Solar şarj regülatörü (Akü kontrolü için hocam)
4 invertör

yukardaki malzemeleri bu hesaplamalara göre internetten seçin hocam

Yalnız Güneş enrjisinden elde ettiğin elektrik enerjisini anında tüketmen daha yararına

Mutlu akü 140w 12v 650 tl haberin olsun hocam :D

hesaplamadım ama sana 10.000 Euro gibi bir maliyeti çıkar

Re: Ynt: Güneş panelli bahce aydınlatma

"Hocam akü 140w 650 tl" Yazmışsınız.
12volt 7A akü =84 watt eder.
Motosiklet aküleri en fazla 70tl civarı iken.
İki kat güçteki akü marka oluşu için mi 650 tl.

jel aku oldugu ıcın o kadar pahalı normal akuler seneyı bulmadan kullanılmaz hale gelebılır

adadeniz' Alıntı:
Merhaba arkadaslar
Aydınlatma faturasınu sıfırlama adına site bahcesine gunes panelli aydınlatma düşünüyorum.
Bahcede 30 adet 130w lık lamba ve 70 adet 30 w lık lamba var. Güneşte problem yok. Gün doğumundan batımına kadar görür.
Bu durumda gece boyu yani 10 saat açık kalması için kaç kw lık bi panel sistemî almam lazım?
Bahçe aydınlatmasında bu lambaların değerleri çok yüksek geldi. Eski akkor flamanlı ampuller kullanmayacaksınız herhalde. Eğer bu ampulleri kullanacaksanız enerji verimliliği çok az olur.
Bizim koskaca apartmanın bahçesini 3 adet 50 wat led projektör harika bir şekilde aydınlatmakta. Bu şekilde yapmanızı öneririm. Eğer normal ampuller kullanacaksanız 10-12 watlık ampuller kullanabilirsiniz.
Kuracağınız sistem genellikle hazır olarak satılmaktadır.
örnek uygulama aşağıdaki adreste vardır
http://www.microcellsolar.com/index.php/referanslarimiz/

70 x 30W= 2100W
30 x 130W=3900W
toplam=6.000W ediyor 1 saatte... yani 6kw
şimdi problem şu... niyetim gece boyu bahcenin aydınlık olmasını sağlamak. bu da aşağı yukarı 10 saat...
elektrikçi bir arkadaş "madem 1 saatte 6kw lazım ve sen 10 saat kullanmak istiyorsun o halde 10x6kw =60kw lık sistem lazım" diyor

bir arkadas da "hayır 6 kw lık sistem alırsın ama aküleri bol tutarsın ki depolama olayı olsun" diyor.

siz ne dersiniz?
amacım; sistem gün boyu depolayacak sonra karanlık çöktüğünde yanacak sabaha kadar...

Malesef kurulum çok pahalı. Siz birde gündüz enerji depolayıp gece kullanmak istiyorsunuz. Buda akü maliyetini kat kat arttırır. En hesaplı yöntem gündüz üretileni devlete satmak gece de şebekenin kullanmak. Bu yöntemide çoğu elektrik şebekesi desteklemiyor. Prosedür evrak işleri de çok uğraştırıyor. En hesaplı ve kısa yöntem Led aydınlatmaya geçmek. Güneş rüzgar enerji kurulum maliyetleri amorti süresi hala 10 yılları buluyor malesef.

aynı ışığı verebilecek led aydınlatma öneriniz var mı hocam. ilk mesajda görsel paylaştım.
ayrıca elektrik satışı konusunda bilginiz var mı?
serhal' Alıntı:
Malesef kurulum çok pahalı. Siz birde gündüz enerji depolayıp gece kullanmak istiyorsunuz. Buda akü maliyetini kat kat arttırır. En hesaplı yöntem gündüz üretileni devlete satmak gece de şebekenin kullanmak. Bu yöntemide çoğu elektrik şebekesi desteklemiyor. Prosedür evrak işleri de çok uğraştırıyor. En hesaplı ve kısa yöntem Led aydınlatmaya geçmek. Güneş rüzgar enerji kurulum maliyetleri amorti süresi hala 10 yılları buluyor malesef.

Geri