günümüz türkçesiyle: .... YAĞMA!

Kodla Büyü

teksen

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Seçkin Üye
...
Mustafa Kemal Atatürk‘ün, “Bütün eserlerini okudum. Bir çoğu ezberimdedir” dediği ve Tevfik Fikret’ten ışık alarak vatanın kurtuluşunu başlattığı notunu düştü.
...
Devrin dürüstlüğüyle tanınan sadrazamı Talat Paşa (1874-1921) Fikret’e bir dostuyla haber gönderip, “yağma sofrasına kurulanlar içinde ben de var mıyım?” diye sordurdu. Tevfik Fikret bu soruya bir tebessümle cevap verdi. Bunları şunun için yazıyorum. Bugün ülkemizde “Yağma Sofraları” 100 yıl öncesinden daha çatlayınca iştahla kuruldu ve Tevfik Fikret’i “unutturulan adam” yaptılar. O kadar şiir okuyorlar, Tevfik Fikret’ten tek bir satır söylemeye yürekleri yetmiyor…
...
YAĞMA SOFRASI
Bu sofracık, efendiler –ki bekler yutulmayı
Huzurunuzda titriyor –şu ulusun hayatıdır
Ulusun ki acılı, ulusun ki eşiğinde ölümün!
Ama sakın çekinmeyin, yiyin, yutun hapır hapır…

Yiyin, efendiler yiyin; bu doyumsuz sofra sizin,
Doyuncaya, tıksırıncaya, çatlayıncaya kadar yiyin!

Efendiler pek açsınız besbelli yüzünüzden;
Yiyin, yemezseniz bugün, yarın kalır mı kim bilir?
Şu doyumcu sofra, bakın gelişinizle övünçlü!
Hakkıdır kutsal savaşınızın, evet, o hak da elde bir…

Yiyin, efendiler yiyin; bu iç şenliği sofra sizin,
Doyuncaya, tıksırıncaya, çatlayıncaya kadar yiyin…

Bütün bu nazlı beylerin ne varsa ortalıkta say:
Soy sop, şeref, gösteriş, oyun, düğün, konak, saray,
Tüm sizindir efendiler, konak, saray, gelin, alay;
Tüm sizindir, tüm sizindir, hazır hazır, kolay kolay…

Büyüklüğün sindirimi biraz ağır olsa da yok zarar,
Görkemli yüceliği, öç alıcı sevinci var,
Bu sofra gönül almanızdan böyle ısınır ve ışıldar.
Sizin şu baş, beyin, ciğer, bütün şu kanlı lokmalar…

Verir zavallı memleket, verir ne varsa; malını,
Varlığını, hayatını, umudunu, hayalini,
Tüm olanca rahatını, olanca gönül balını,
Hemen yutun, düşünmeyin haramını, helalini…

Bu harmanın gelir sonu, kapıştırın giderayak!
Yarın bakarsınız söner bugün çatırdayan ocak!
Bugün ki mideler sağlam, bugün ki çorbalar sıcak;
Atıştırın, tıkıştırın, kapış kapış, çanak çanak…

Yiyin, efendiler yiyin; bu cümbüşlü sofra sizin;
Doyuncaya,tıksırıncaya,çatlayıncaya kadar yiyin!

http://www.ilk-kursun.com/haber/115499

zzeytinci' Alıntı:
tevfik fikretten hangi şiirini seversiniz, mesela şu beyit nasıl, uygun mu?

Yırtılır, ey kitâb-ı köhne, yarın
Medfen-i fikr olan sahîfaların.

http://www.sanliurfa.com/koseyazisi2740 ... IBETI.html

Hocam süpersin. :alkis:
Müslümanlar, utanmaz ve cüretkar bir şekilde İslama saldıranlara bugün artık gür bir sesle cevap verebiliyor.İşte bu çok ama çok zorlarına gidiyor.Halbuki onlar eskiden güçlü olmalarını kendilerine bağlıyor.biz ise onların geçmişteki güçlerini Allah'ın onlara tanıdığı bir mühlet olarak biliyor ve inanıyoruz.Ama Mevlamızın yine rahmeti gadabını geçti ve müslümanlara döndü.İşte bunu görmeyen onlar, bir çırpınış içindeler, lakin onlara kış müslümanlara bahar geliyor.

...
Verir zavallı memleket, verir ne varsa; malını,
Varlığını, hayatını, umudunu, hayalini,
Tüm olanca rahatını, olanca gönül balını,
Hemen yutun, düşünmeyin haramını, helalini…
...

Fikret Sis şiirinde İstanbul'a adeta hakaret ve küfürler etmiştir. Millet niye bu adamı okusun ki!

Kime anlatıyorsunuz arkadaş, fazla yüklenmeyin bu kadar. Adamlar bundan bile mağdur edebiyatı yapıp oy yükseltmeye bakıyor ve gördüğüm kadarıyla da yükseltiyor. Boş verin siz bu işleri.

Mecellemizin 26. Maddesi şöyle der: 'Zarar-ı âmmı def'içün zarar-ı hâss ihtiyor olunur'.
Gençler de anlasın diye günün diline çevirelim:
Kamuya (ve bu arada ümmete) ait zararı önlemek için bir şahıs, bölge veya gruba ait zarar göze alınır, sineye çekilir.
Siyasette olan selim akıl ve kalb sahiplerine de bu kuralı hatırlatıyor ve örnek olarak merhum şehid Muhsin Yazıcıoğlu'nu dua ile anıyorum.
Hayrettin karaman(19.12.2013)

geçen hafta başbaknın elinden ödül alan hayrettin karaman devletin bekası için yolsuzluk yapılabilir hatta muhsin yaızıcoğlu bile öldürülebilir diyor. başbakan fetvayı almış ödülüde vermiş. herkesin vicdanı rahat(!)

cehcah' Alıntı:
iş bankası neden chp ye bağlanmıştır :?: para neden millete değilde chp ye akmıştır. Bırakın bu işleri...

chp iş bankasını yesin sizde buna karşılık halk bankasını yiyeylim diyorsunuz. helal olsun. akp 2012 den beridir sayıstayın hükümeti denetlemesini istemiyor ve sayıştay 2 yıldır denetim yapamıyor aceba niye? 2012 de de paralel devlet akp yi mi yok etmeye çalışıyordu. sayıştay denetlemeycek, savcılar inceleme yapmaycak, polis kovalmayacak sizdde ülkeyi istediğiniz gibi sömüreceksiniz sonrada kalkıp mağdurları oynayacaksınız. milyon dolarlık köşkleriniz gemicikleriniz olacak ama nerden aldın diye hesap soramaycaksınız. dediğin gibi zneginin malı züğürdün çenesini yorarmış bırakalım isteyen isteği yeri soysun.

CHP bu milletin malını yemişse bu sizin de yiyebileceğiniz anlamına gelmemeli.

CHP halk üzerinde maddi baskısını ve vesayetini laikliği suistimal ederek kurdu. Ama bunu bahane eden birileri İSLAM'ı bahane ederek aynısını yapıyor. Hiç bir din, düşünce ve inanç sistemi bu millete yapılanlara izin vermez ve vermemeli.

87 milyar euro gibi bir paradan bahsediliyor. Kimse çıkıp da çalmadık demiyor. Hatta "Evet, çaldık ama hayır işlerinde kullanacaktık" diyor. Birileri de kraldan çok kralcı olmanın derdinde ve akıllara ziyan savunmalar yapıyor.

Allah inşallah böylelerinin yüzünden toplu bir musibet verip de hepimizi cezalandırmaz. Gerçi yağmursuzluk, dolar vs. toplu bir tokattır ama inşallah sebep olanlar akıllanır ya da akıllanacakları yoksa tokadı sadece onlar yer ve aziz milletimiz kurtulur.

Bir Bilal'i teslim etmemek için 1 aydır ülkenin anasını ağlattınız. Vatan haini ilan etmediğiniz kimse kalmadı. TÜSİAD'ın tedirginlik içindeki itidal çağrısına bile vatan haini diye çıkıştınız. Ülke için evlat bile feda edilir dediniz ama evlat için ülkeyi feda ediyorsunuz. Allah sizi ve bizi ıslah etsin.

cehcah' Alıntı:
toker42' Alıntı:
cehcah' Alıntı:
iş bankası neden chp ye bağlanmıştır :?: para neden millete değilde chp ye akmıştır. Bırakın bu işleri...

chp iş bankasını yesin sizde buna karşılık halk bankasını yiyeylim diyorsunuz. helal olsun. akp 2012 den beridir sayıstayın hükümeti denetlemesini istemiyor ve sayıştay 2 yıldır denetim yapamıyor aceba niye? 2012 de de paralel devlet akp yi mi yok etmeye çalışıyordu. sayıştay denetlemeycek, savcılar inceleme yapmaycak, polis kovalmayacak sizdde ülkeyi istediğiniz gibi sömüreceksiniz sonrada kalkıp mağdurları oynayacaksınız. milyon dolarlık köşkleriniz gemicikleriniz olacak ama nerden aldın diye hesap soramaycaksınız. dediğin gibi zneginin malı züğürdün çenesini yorarmış bırakalım isteyen isteği yeri soysun.

Demek halk bankası akp ninmiş, halbuki akp henüz tarih sayfalarında yok iken kurulmuş bir bankadır halkbank. Ama iş bankası direkt chp ye bağlanmıştır. Akp soyuyorsa bile inan diğerlerinden az soyuyordur, siyasette böyle bir şey. Millet hepsini denedi, şimdilik en iyisi bu , ne yaparsın...

Akp dünya tarihinin en büyük soygunu yaptı. bankanın ne zaman kurulduğuna neğil ne zamandan beridir sömürüldüğüne bakcaksınız. ayrıca yolsuzluk 1 tl bile olsa onun hırsız olmadığı anlamına gelmez. bu daha görüne yüzü o kadar usulsuz ve yolszuluk varki bu piyasadaki onda biri bile değil

cehcah' Alıntı:
toker42' Alıntı:
cehcah' Alıntı:
toker42' Alıntı:
cehcah' Alıntı:

Demek halk bankası akp ninmiş, halbuki akp henüz tarih sayfalarında yok iken kurulmuş bir bankadır halkbank. Ama iş bankası direkt chp ye bağlanmıştır. Akp soyuyorsa bile inan diğerlerinden az soyuyordur, siyasette böyle bir şey. Millet hepsini denedi, şimdilik en iyisi bu , ne yaparsın...

Akp dünya tarihinin en büyük soygunu yaptı. bankanın ne zaman kurulduğuna neğil ne zamandan beridir sömürüldüğüne bakcaksınız. ayrıca yolsuzluk 1 tl bile olsa onun hırsız olmadığı anlamına gelmez. bu daha görüne yüzü o kadar usulsuz ve yolszuluk varki bu piyasadaki onda biri bile değil

Dikkat ediyorum, yorumların hep atıp tutma. Bir araştır istersen akp hükümete gelmeden önce halk bankası zarar açıklıyordu, şimdi ise milyarlarca kar açıklıyor. Çamur at izi kalsın zihniyeti seninkisi, oku biraz araştır akp gülü :)

Hocam daha anlamadınızmı onların çalışma mantığı bu 'çamur at, izi kalsın'. Onlar bu mantıkla çalışıyor. Tabi yersen.

Re: Ynt: günümüz türkçesiyle: .... YAĞMA!

Yahu siz daha neyi savunuyorsunuz! Başbakanın her türlü müteahhitle iş takipçisi gibi telefon konuşmaları internette dolaşıyor.. adam urla'da sıt raporunu 1. dereceden 3. dereceye düşürerek sıt alanına kendine 2 villa yaptırmış, buna karşı çıkan valiyi de görevden aldırmış.. bodrum sahillerini denetliyorum diye çıktığı gezide kendine arazi seçmiş ve oraya da villa yaptırıyor.. sabah ve atv nin yandaşlığı sürsün diye iş adamlarından ihale karşılığı 100er milyon dolar toplayıp istedigi kişinin tv ve gazeteyi almasını sağlamış.. ayakkabı kutuları, çelik kasalar, kasetler ortada.. siyasetiniz mide bulandırıcı bir hal aldı, ahlaksızlık ayyuka çıktı..

ben akp ye çamur atmıyorum kendileri bile yolsuzluk var diyor biz söyleyince çamur atıyorsunuz diyorsunuz. halk bankasının genel müdürünün evinden çıkan aykkabı kutusundaki paraları ben koymadım. milyonluk saatleri ben takmıyorum. benim gemiciklerim yok ihaleleri ben kazanmadım. ortada onlarca delil varken utanmadan hala çamur atıyorsunuz diyorsunuz. bana çamur atıyorsunuz diyen kendiniz bilmezler soru şu? yolsuzluk var mı yok mu? şimdiye yok diyen çıkmadı.

yolsuzluk yaptınız mı?
-chp de yaptı
siz yolsuzluk yaptınız mı? yolsuzluk
-sandığa gelin görüşelim.
sandığı sormuyorum yolsuzluk var mı yok mu?
- bize kumpas kuruyorlar.

sayıştayın yapısı değişti, hsyk değişti, savcılar ve polisler sürgün yedi. şimdi hükümeti denetleyecek hiç bir yapı kalmadı. şimdi isteğin kadar çalabilirsin.

Bu kadar başbakana atılan çamurun ,hatta öyle şeyler uyduruyorlar ki çocuklar bile inanmaz.Ama bu kişiler bu söylenenlere nasıl inanıyor.Delilleri ne söyleyeyim.İnanmalarının tek nedeni şu; başbakana olan kinleri.... :tr:

Kara Kule 61' Alıntı:
Bu kadar başbakana atılan çamurun ,hatta öyle şeyler uyduruyorlar ki çocuklar bile inanmaz.Ama bu kişiler bu söylenenlere nasıl inanıyor.Delilleri ne söyleyeyim.İnanmalarının tek nedeni şu; başbakana olan kinleri.... :tr:

bu millette sorun yok siz başbakanı gözünüzde çok büyütüyorsunuz. Başbakan yolsuzluk yapamaz mı? bakanların yaptığına inanıyorsunda başbaknın kine niye inanmıyorsun. ben zaten başbakan güvenmşyorumda olan size olacak yarın en büyük hakaretleri siz yapacaksınız tıpkı bugün cemaate yaptığınız gibi

Kara Kule 61' Alıntı:

Ne uydurması ne çamuru hocam.. gözünüzü kulağınızı açın, kasetleri dinleyin..

Mesele şu : tv de izledim bir bayana soruluyor.başbakan sizin istediğiz her şeyi yapsa ona oy verirmisiniz cevap hayır mesele bu gerisi teferruat.
en son operasyonlarla devlet milyarlarca dolar kaybetti.Bu yolsuzluk operasyonu doğrumu değimi belli değil doğruysa cezalandırılmalı ayrı konu...Bir biti yok etmek için şehri yakıyorlar.Bu operasyona destek olanlar yarın öbür gün mazota benzine patatese zam gelirse hiç eleştiri hakları yok. Ben başbakanı savunmuyorum milli devletimize karşı oynanan bu oyuna karşıyım ve karşısındayım...
Amerika ingiltere rusya çini ülkemden fazla sevenler lütfen bu ülkelere gitsinler.bu olaya milli bakılmalı...İdeolojik değil...

Kara Kule 61' Alıntı:
Mesele şu : tv de izledim bir bayana soruluyor.başbakan sizin istediğiz her şeyi yapsa ona oy verirmisiniz cevap hayır mesele bu gerisi teferruat.
en son operasyonlarla devlet milyarlarca dolar kaybetti.Bu yolsuzluk operasyonu doğrumu değimi belli değil doğruysa cezalandırılmalı ayrı konu...Bir biti yok etmek için şehri yakıyorlar.Bu operasyona destek olanlar yarın öbür gün mazota benzine patatese zam gelirse hiç eleştiri hakları yok. Ben başbakanı savunmuyorum milli devletimize karşı oynanan bu oyuna karşıyım ve karşısındayım...
Amerika ingiltere rusya çini bu ülkemden fazla sevenler lütfen bu ülkelere gitsinler.bu olaya milli bakılmalı...İdeolojik değil...

tersten soralım başbakan evet ben yolsuzluk yaptım derse ve halktan birilerine sorsanız yine oy verirmisiniz diye alacağınız cevaplar ne olur? bu ülke akp olmayınca yok mu olcak.bu ülke çok büyük krizler atlattı bunlarıda atlatır. başbakanın yapacağı olay polisleri savcılar suçlamak olmamalıydı hatta destek vercekti ve diyecektiki varsa kirli tarafımız buyrum temizleyin bizde kurtulalım diyecekti ama onu diyemez çünkü o kadar pisliğe battılar ki hangi birini temizleyeceksiniz. 2012 nin ağustos ayından beridir sayıştay görevini yapamıyor. sayıştay hükümetin bakanlık harcamlarını takip eder. siz kimin nereye ne kadar harcağınız bilmiyorsunuz sonra kalkıp vatan millet edebiyatı yapıyorsunuz. cemaatin çıkardığı kriz yakında çıkcak pkk nın kriizinden çok hafif kalır. 11 yılda bitmekte olan pkk o kadar büyüttüler ki şimdii gücünüz yetmiyor. pkk dağdan şehre inmaiş yol kesiryor, vergi topluyor, kaçakçılık yapıyor, dağa adam kaldırıyor, ihale alıyor, baskı kururyor sizde bize hikaye anlatıyorsunuz. tv kanlları yerine gerçekleri öğrenmeye çalışın satılık tv kanllarıyla siyset öğrenilmez. bu satılık medya dünyanın en kötü adamını bile en güzel bir şekilde tanıtır sizi ayakta uyutur haberiniz bile olmaz. şu an siz ve pkk akp nin gitmesini istemiyorsunuz. aynı safta olmak hoşunuza gidiyorsa ne güzel

Türkiyeyi kim küresel güç yapacaksa oyum ona ben küçük düşünen biri değilim."Türkiye neleri atlattı bunu da atlatır".başbakanların asılması darbeler vb. şeyleri maliyetini hesapladınız mı hiç bilmiyorum. Şu anda eleştirdiğiniz herşey bunun sonucu işte enflasyon faiz vb...
Devlet yıkılsın ama yeterki ben iktidara geleyim mantığı.Bunu vatanını milletini seven milli olan biri asla söyleyemez ...

Kara Kule 61' Alıntı:
Türkiyeyi kim küresel güç yapacaksa oyum ona ben küçük düşünen biri değilim."Türkiye neleri atlattı bunu da atlatır".başbakanların asılması darbeler vb. şeyleri maliyetini hesapladınız mı hiç bilmiyorum. Şu anda eleştirdiğiniz herşey bunun sonucu işte enflasyon faiz vb...
Devlet yıkılsın ama yeterki ben iktidara geleyim mantığı.Bunu vatanını milletini seven milli olan biri asla söyleyemez ...

türkiyeyi küresel bir güç haline getirecek tek bir yöntem var oda 7 türk devletinden oluşan 250 milyonluk nufüsü ile birlikte bir birlik kurmak bunun dışında AB veya nato bu ülkye kardan çok zara getirmiştir. bunu akp yapamaz. akp nin yolsuzluk krizi çıktı diye devlet yıkılmaz. ama ülkede daha pkk ya bile meydan okuyamayan,BOP projesine başkanlık yapan, israille el altından paslaşan bir iktidarın küresel güç yapmaya gücü olmaz. kimse kimseyi kandırmasın akp yı kuran güçler işi bittiğinde kaldırmasınıda bilir. israil ortadoğuda büyük kürdistanı kurmaya çalışırken akp ninde buna destek vermesi inan yolsuzluklardan dah önemli, sırf pkk yı susturmak adına milli değerlerimize savaş açan akp yi savunmamızı bizden beklemyin. partiler gelir geçer ama devlet bakidir. her iktidar değişikliği ülkede sancı yaratır ki bu da normaldir.

"Ey Dâvud! Biz seni yeryüzünde halife yaptık. O halde insanlar arasında hak ve adaletle hükmet. Hevâ ve hevesine uyma, yoksa bu seni, Allah'ın yolundan saptırır. Doğrusu, Allah'ın yolundan sapanlara, hesap gününü unutmalarına karşılık çetin bir azap vardır." (Sâd, 38/28)

Cenâb-ı Allah'ın Resulü Muhammed (s.a.s.)'e hitâbı da şöyledir:

"Emr olunduğun gibi dosdoğru ol; onların heveslerine uyma ve şöyle de: Allah'ın indirdiği Kitâb'a* inandım ve aranızda adaletle hükmetmekle emr olundum." (eş-Şûra, 42/15)
yöneticinin en değerlisi adil olanıdır. ama başbakan yaptığı hiç bir işte adil olmadı. cemaatin ve pkk ne istediyse verdi. milletin hakkını akp yandaşları, cemaat ve pkk paylaşırken bu ülkenin diğer %50 sini adam yerine bile koymadılar. bugün bunu itiraf ediyor cemaat ne istediyse verdik diyor.

Reza nın mal varlığına konan tedbir kararı kaldırıldı.. milyar dolarları yurt dışına kaçırmanın tam zamanı..

Karara itiraz etmesi beklenen savcılar da bugün görevden alındılar.. diğer savcılar da ne yapsak diye kara kara düşünmekteler..

Çok şükür bu ahlaksızları desteklemiyoruz ve "Yolsuzluk varsa cezalandırılsın" samimiyetsizliğini taşımıyoruz..

Kara Kule 61' Alıntı:
Amerika ingiltere rusya çini ülkemden fazla sevenler lütfen bu ülkelere gitsinler.bu olaya milli bakılmalı...İdeolojik değil...

" Ben başbakanı savunmuyorum milli devletimize karşı oynanan bu oyuna karşıyım ve karşısındayım..."

Hocam çok afedersiniz başbakan ve hükümet=milli devlet midir?? Savcılar ve mahkemeler de bu devletin bir unsuru, hükümet de.. peki biz nereden bilelim hükümetin devlete oyun oynamadığını?? Ya çete hükümetin içerisindeyse??

Devlet, operasyonlarla milyarlarca dolar kaybetti demişsiniz... Ya bu haramilerin ıran ambargosunu bahane ederek ticaret kisvesi altinda götürdüğü milyarlarca dolara ne demeli?? Devlet zarar edecek diye yargı sessiz kalmalı, soygun devam mi etmeliydi?? Milyarlarca dolarlık vurgun için bit benzetmesi yapmanıza da diyecek birşey bulamıyorum..

Asıl ideolojik olan herşey ayan beyan ortada iken hala bu hırsızların savunulması değil midir?? Olaya milli bakmak için kişilerin değil milletin menfaatlerinin savunulması gerekir...
Bugün piyasaların alt üst olmasında operasyondan çok, yargıya müdahalenin ve başbakanın ortamı geren açıklamalarının payı var.. yoksa başbakan operasyon günü yargıya güvenimiz tam, gereken yapılsın diye açıklama yapılsaydı bugün ortalık sütlimandı.. ama bunu asla yapamaz.. çünkü bütün pisliklerin ucunda kendisi var.. erdoğan bayraktar in açıklaması çok şey anlatıyor.. " herşeyi başbakanın talimatıyla yaptık, o da istifa etmeli!" Artı kasetlere de kulak verin.. eminim olanlardan tiksineceksiniz...

Geri