görüntü almaçipl

Kodla Büyü

tuncay_tuncez

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Packard Bell MB85 nvidia 8600GS çipli bir sistemim var, oyleki cihaz ekrana görüntü aktarmıyordu, bir teknik servis gördü geldi görüntü de geldi ama uzun sürmedi.Neyse geçici çözümlerle ekrana görüntü getirdim(saç kurutma makinesi gibi :D ilgili video:http://www.youtube.com/watch?v=SEx6g-xt0CI) tabii bakır soğutucu dayanamadı, dağıldı.Yenisini iyi kotu tedarik ettim etmesinede şimdi aynı sorun devam ediyor ısıtmada fayda etmyor.Şimdi bu işle ilgilenen arkadaşlara bir sorum olacak.Öyleki makinede dvi ve hdmi çikışları var sadece.hdmi çıkışı kullanılabilir değil çünkü bir şeye benzedi makinenin çıkışları ısıta ısıta :) Dvi to vga dönüştürücüler kullanılarak post sırasında(işletim sistemleri yüklenmeden) Crt monitor bağlayıp çıkış alabilir miyim? Ekrana görüntü gelmediğinden Bios ta oyle bir ayar var mı, yada bunlarda bios sıfırlama var mı işin açığı bilmiyorum.şimdiden teşekkürler..

herhalde başlık ilgi çekmedi :) Görüntü aktarımı dvi to vga dönüştürücü ile yapılırsa POST sırasında gerçekleşir mi , yoksa illa işletim sistemiyle (herhalde HDMI bunlar ya ...FN+F5, FN+F4....) mi gerçekleşiyor?

Normal BIOS ayarları ile POST ekranında zaten DVI ve HDMI'a görüntü gelir.

Görüntü alamadığınızı düşünürsek BIOS sıfırlamak için en garanti yöntem şu:
Notebook'un şarj kablosunu ve bataryasını sökün
Kasanın alt kapağını vidaları sökerek açın
BIOS pilini bulun (Bazen wireless kartın altında olabiliyor, bu durumda wireless kartı da sökmeniz gerekiyor)
BIOS pilini sökün
Şarj cihazını bağlayın ve açma düğmesine (Power) basın.
Sonra şarj cihazını sökün, BIOS pilini yerine takın, eğer wireless kartı söktüyseniz yerine takın
Alt kapağı kapatın ve vidalayın.

Yalnız bazı modellerde Home tuşuna basılı tutarak Power tuşuna basmak,
bazılarında ise 0 (sıfır) tuşuna basılı tutarak Power tuşuna basmak BIOS reset işlemini yapıyor.
Önce bu yöntemi deneyin, işe yaramazsa yukarıda anlatılan şekilde yaparsınız.

Hcm pili buldum, resetleme yapacağım da ben biosta hdmi / DVI ayarı ile ilgili bolumu bulamamıştım.Phoenix olması lazım bios ama neyse ekran kartı iyi kotu çalışırken HDMI ile görüntü alamadım, işletim sistemleri açıldıktan sonra alabiliyordum.DVI ile goruntu alma anladım kadarıyla BIOS'tan mı ayarlanacak?bu makinede kaybedeceğim bir şey yok bu yuzden belki anakart bile gitmiş olabilir çünkü şu ekrana görüntü gelmemesi bana neler yaptırdı :)

Teknik servisçi arkadaşlar bu konudan devam ediyorum ama sadece bilgi almak için soruyorum, çünkü işin elektroniğinden hiç anlamam.DVI ile goruntu alamadım, ancak makinede dikkatimi çeken şey yalnız power ve sanırım HDD/optik sürücü ledlerinin yanması. Num lock ve caps lock power'a basıldığında cok kısa bir sure(1 sn gibi) yanıp sönüyor ve bir daha num lock / caps lock'a basarak yanmıyor, HDD/optik sürücü ledi belirli bir süre sonra (1-1,5 dk) sonra sönüyor ve en son power ledi sürekli yanıp yanıp sönüyor böylece devam ediyor, bu asamaların tümünde ekrana herhangi bir görüntü gelmiyor.RAM leri, sabit diski, pili,wireless adaptörü çıkarıp, bios'u sıfırlayıp denedim hiç bir şekilde ne ledlerin durumu değişiyor(numlock-capslock:kapalı, hdd/optik optik sürücüye basılıp basılmadığına göre değişiyor,Power yanıp yanıp sönüyor) ne de ekrana görüntü geliyor.
. HP hata kodlarını biraz araştırdım blink kavramından bahsetmiş(1:cpu2:motherboard3:RAM4:GPU.....) ama bunlar sürekli mi bilmiyorum, çünkü bende num lock olsun capslock olsun sadece power'a basıldığında yanıp sonuyor ve bir daha yanmıyor.Belki de elektriksel bir şey söz konusu çünkü makinenin içinde kaçak da olabilir, bir kaç defa rastladım gözle yoksa elimde onu tespit edecek cihaz yok.İlginize şimdiden teşekkürler..

*power yazdığım her yer battery led olacak arkadaşlar, yoksa nasıl tüm bunları gözlemleyebileyim :oops:, makine deli edecek beni ....
neyse bu num lock ledi güç geldğinde cok önceden(ben mudahalelere daha baslamamıştım :oops: ) yanıyordu ve müdahale edilebiliyordu, bios'u varsayılan yaptığım zaman da dahil, ancak şu ekran kararması+benim teknikler :shock: herhalde bir şeylere benzetti.Anakart mı bios mu yoksa sadece elektriksel bir sorunu mu var makinenin ?

Geri