Fuzul Ev Pişmanlıktır - Uzak Durun

Kodla Büyü
Sıkıntı bu zaten hocam arada olan bize oluyor kanunen eve %2 %2 ama ona kimse yanaşmıyor yanaşanlar da üstüne ekliyor. Bankada da durum aynı ama benim sıkıntım şu ısrarla sormama rağmen rayiç bedel üzerinden yapılacağı söylendi ama iş ciddiye binince öyle bir şey yok diyorlar çözüm üretmiyorlar sıkıntı bu ya da sözlerinin arkasında durmuyorlar.
hocam sene 2019 da nasip oldu ev aldım, 283 bin tl ye. 200 bin kredi çektim 83 bin nakit verdim Banka eve 250 bin değer biçti expertiz vasıtasıyla .banka rayiç değer istedi 339 bin çıktı rayiç değer belediyeden .Banka aldığın fiyat beni ilgilendirmez, rayiç değere bakarım o fiyattan satış yapacaksın dedi ve o zamanın parasıyla 11 bin civarı vergi verdim. Hatta müteahid bana bir elamet laf etmişti sen 11 bin tapu veriyorsun ama ben %20 vergi verecem diye. Aynı binada aynı katta ki daireyi müteahid bey 180 bin satış göstererek 3 4 bin arası tapu masrafıyla satış verdi. O zaman acaip zoruma gitmişti. İşin özü bu işte mide bulandırıcı bir çok şey var. İşin içine banka ya da aracı kurum girince iş değişiyor nakit satılacağı zaman iş değişiyor. Bunun tek sorumlusu devletimizin o işle ilgilenen kurumu. Şöyle düşünün ben şimdi bu evi satacak olsam yaklaşık 3.5 milyon deniyor alacak kişide banka kredisiyle alacak olsa 3.5 milyon- 283 bin = 3.217 .000 tl üzerinden %15-35 arası gelir vergisi isteyecek ki bu para öyle böyle bir para olmuyor.Satana da yazık alana da .Devlet demiyor ki bu evler ne oldu da 283 binden 3 4 milyona fırladı.Olan alana da satana da oluyor malesef

29.12.2022 tarihinde 400.000 Tl değerinde ev almak için Fuzul Ev ile sözleşme imzaladım. Enflasyonist ortamdan dolayı ev bedelini 750.000, 1.000.000, 1.500.000, 2.000.000 ve son olarak da 05 12.2023 tarihinde 4.000.000 olarak güncelledim. Her revize işleminde gruplar yeniden oluşuyor ve kura işlemine baştan başlıyorsunuz. Kısa sürede kurada ismim okundu ve talihli oldum. 2024 mayıs ayında ev teslimatı yapılacak evraklar teslim edildi. Ayrıca ödemelerde bugüne kadar herhangi bir aksama olmadı. Ta ki iş ciddiye binip son temsilciyle görüşene kadar. Evi buldum pazarlık ettim işi bitirdim. Ev sahibi ilanı yayından kaldırdı. Şu aşamaya kadar her şey normal. Olay buradan sonra kopuyor. Evin rayiç bedeli 650.000 görünüyor ki hemen hemen tüm evler bu şekilde. Son ana kadar toplamda 6-7 temsilci değişti (tamamı işten ayrıldığı için) Her temsilci değiştiğinde özellikle de son 3 temsilciye tapu masrafının ne olacağını ısrarla sordum ve aldığım cevap bundan 3-4 ay öncesine kadar rayiç bedel düşük gösteriliyor herhangi bir sürpriz olmaz şeklinde oldu. Çünkü 4.000.000 ev için 160.000 tapu masrafı çıkıyor. Son görüşmemde Fuzul Ev 4.000.000 öderse tapu da o şekilde olur BDDK bizi sıkıştırıyor MASAK ceza kesiyor şeklinde cevaplar aldım. Bu konuda yapabileceğimiz herhangi bir şey yok şeklinde cevaplar aldım. Çözüm üretin dediğimde yine çözüm yok dediler. Ödemek zorundasınız dediler. 160.000 tapuyu da kabul etmek zorunda kaldım ama sorun yine çözülmedi. Bu durumda da 650.000 rayiç bedel varken bize 4.000.000 üzerinden tapu gösterildiğinden ev sahibi aradaki farkın %15-%35 arasında gelir vergisi riski ile karşı karşıya kaldığı için evi satmaktan vazgeçti. Fuzul Ev başımıza is açacak dedi (haklı). Bizde ev heyecanı falan kalmadı. Fuzul Ev çağrı merkezini arayıp durumu anlattım onlar da sözleşmenin dışına çıkmayız dedi. Sözleşmeyi incelediğimde tapu ile ilgili sadece müşteri tapu masraflarını karşılar şeklinde konuyla alakası olmayan bir madde var. Karşı tarafın vergiden muaf olabilmesi için evin en az 5 yıllık olması gerektiğini öğrendim ki temsilcilerin de bundan haberi yok. Ve bana şöyle aklıma hiç gelmeyen zeka ürünü bir çözüm ürettiler: siz 5 yıllık bir ev bulun! Fuzul den ev alamıyorsam Fuzul Ev ne ise yarıyor! Çözüm üretme sıfır. İlk gittiğinizde size 3.000 5.000 ödeme ile ev sahibi yapıyoruz banka kredilerinin durumu ortada diyerek sihirli sözcüklerle tatmin ediyorlar. Ama 4.000.000 vererek sıfır ev alamayacağınızı ya da tapu masrafından bahsetmiyorlar. Fuzul Ev den yeni ev almanız imkansız. Mağduriyetten başka bir şey değil bulaşacak arkadaşlar bunları bilerek başvursun çevrenizde Fuzul düşünen varsa bilgilendirin. 4.000.000 para vereceksiniz sıfır ev alamayacaksınız!
hocam müteahhitlerden bakın. 4000000 az para değil illa ki vardır o fiyatlara ev

hocam sizin yaşadığınız sürecin benzerini de biz eminevimdeyken yaşadık. Kuramız çıkmıştı şubat ayı diye biz kasımdan itibaren araştırdık ev. Tabi eminevim şubesine gitmeden Mütahitler ile görüştük. Anlaştık. Eminevimdeki temsilcimiz ile görüştük satış mutlaka 750 bin göstermen lazım hocam sonrası size ve karşı tarafa vergi kaçırmadan ceza gelebilir dedi. Mütahite anlattık durumu adam ben evi bedava versem size daha az zarar ederim dedi vazgeçti. Bizde üzerinde 5 yıl evi bulunan birisinden aldık.
Buradaki asıl sıkıntı biz memurlar paşa paşa vergi verirken diğerlerinin kaçırması. Herkes devlete karşı dürüst olsa bu kadar sıkıntı yaşanmayacak. Video da da bizim durumları çok güzel anlatıyor hocam.

Sistemi tam bilmiyorum ama diyelim ki 1K ev için 200 kişinin girdiği grupta ev bekleyene kadar, arada 50 binli hava parası ödeyene kadar, evin çıkmasını bekleyip te senelerce kirada oturmak, bana hemen çıktı diyelim geriye kalan 199 kişi de ev sahibi olana kadar beklemek ve para odemek saçma geliyor bana.

Bankadan kredi ile ev alırsanız, çektiğiniz kredinin altında bir bedel gösteremezsiniz, ben 2000 TL az gösterdim diye ,2011 senesinde ceza ödemiştim.
Çektiniz kredi ,evin rayiç bedelinin altında ise de o zaman rayiç bedeli üzerinden tapu harcı hesaplanır.
Geçmiş olsun. Ama evin gerçek değeri üzerinden tapu harcı ödeyen pek yoktur, ciddi bir maliyet çıkıyor gerçekten.
Umarım en kısa sürede gönlünüze göre bir daire bulursunuz.

biz banka kredisi ile aldık aynı durum ondada var. banka evinizin bedelinin belirli oranında kredi verir. Ayrıca devleti kandırmak bu . satan adam ona göre gelir vergisi ödeyecek. evin ederi 650 bin ise satmasınlar kardeşim 4 milyona. yada 4 milyona satacaksa paşa paşa ödesin vergisini herkes. 650 bin gösterip onun üzerinden vergi ödüyorlar ama gelirleri 4 milyon oluyor.
İyi güzel de kimse doğrucu davut olmak istemiyor :) Adam niye ucuza satıp zarar edeyim diyor :) Geçen sene bir yılda iki kere zam yapıldı arkadaşımın kirasına. Kimi kime şikayet edeceksin. Ne yüzde 25 tanıyan var ne birşey :) Başka bir arkadaşım %100'den fazla zam yapmasına rağmen ev sahibi beğenmedi avukat aracılığıyla süre verip evden tahliye ettiler.

Devlet bu işlerde günü kurtarıcı suni çözümlerle geçiştirmek istediği için insanlar karşı karşıya geliyor ne yazık ki.

hocam bir tanıdığının evini (abin ablan ) 5 yıldan eski olan 4 milyona alıyormuş gibi yapacaksın sonra paranı onlardan alıp gidip istediğin evi alacaksın sonra onların evini geri vereceksin tapu masraflarına katlanırsın ama vergi olmaz en azından.

hocam bir tanıdığının evini (abin ablan ) 5 yıldan eski olan 4 milyona alıyormuş gibi yapacaksın sonra paranı onlardan alıp gidip istediğin evi alacaksın sonra onların evini geri vereceksin tapu masraflarına katlanırsın ama vergi olmaz en azından.
hocam benim bildiğim birinci dereceden yakınlarından alamıyorsun. Birde borç bitinceye kadar ev ipotekli oluyor. Borç bitinceye kadar satış olmuyor malesef.

hocam benim bildiğim birinci dereceden yakınlarından alamıyorsun. Birde borç bitinceye kadar ev ipotekli oluyor. Borç bitinceye kadar satış olmuyor malesef.
İpotekli olarak ev satılabiliyor. Tapuda alacak kişiyi uyarırlar ipotek var diye. Orada kabul ettiğini beyan ederse üzerindeki ipotek ile birlikte satış yapılır. Kredili konutlarda o şekilde satış oluyor.

hocam 2013 yılında evimizi 125 bine aldık. ve ne kadara aldıysak rayiç bedel o kadar gösterdik. Eski ev sahibimiz avukattı biz o zamanlar bu konularda cahildik daha 20 li yaşlardaydık. bize dedi ki bu insanların yaptığı bir dolandırıcılık , hatta tüm tapu masraflarını alan kişiye ödetmekte yanlış devlet hem senden hem benden alıyor o parayı benim ödemem gereken kısmı size ödetmem de etik değil. şuan evimi satsam aynı şekilde aynı fikirle satarım. ama kesin yeni alacağımda böle ilkeli ve etik davranan birine rastlayamam

YouTube de galiba fuzul eve araba almak için giren bir vatandasin videosu vardı. Hatta arkadaşı o şubede mudurmus. 6 aydır paramı alamadim. Araba fiyatları uçtu diyordu. Ha deyince vereceklerini de sanmıyorum
HOcam tapudan randevu aldığımız gün para yatacak o konuda şüphe yok. sizin arkadaş belki sistemden çıkmak istemiştir o yüzden oyalamışlardır

hocam sene 2019 da nasip oldu ev aldım, 283 bin tl ye. 200 bin kredi çektim 83 bin nakit verdim Banka eve 250 bin değer biçti expertiz vasıtasıyla .banka rayiç değer istedi 339 bin çıktı rayiç değer belediyeden .Banka aldığın fiyat beni ilgilendirmez, rayiç değere bakarım o fiyattan satış yapacaksın dedi ve o zamanın parasıyla 11 bin civarı vergi verdim. Hatta müteahid bana bir elamet laf etmişti sen 11 bin tapu veriyorsun ama ben %20 vergi verecem diye. Aynı binada aynı katta ki daireyi müteahid bey 180 bin satış göstererek 3 4 bin arası tapu masrafıyla satış verdi. O zaman acaip zoruma gitmişti. İşin özü bu işte mide bulandırıcı bir çok şey var. İşin içine banka ya da aracı kurum girince iş değişiyor nakit satılacağı zaman iş değişiyor. Bunun tek sorumlusu devletimizin o işle ilgilenen kurumu. Şöyle düşünün ben şimdi bu evi satacak olsam yaklaşık 3.5 milyon deniyor alacak kişide banka kredisiyle alacak olsa 3.5 milyon- 283 bin = 3.217 .000 tl üzerinden %15-35 arası gelir vergisi isteyecek ki bu para öyle böyle bir para olmuyor.Satana da yazık alana da .Devlet demiyor ki bu evler ne oldu da 283 binden 3 4 milyona fırladı.Olan alana da satana da oluyor malesef
Çok güzel özetlemişsin hocam durum maalesef böyle

deneyecektim hocam o yöntemi bu kez de 1. derece yakınının evini alamazsın diyor adamlar. birde tabi ipotek olduğu için hemen geri veremiyorsun masrafa razıydık her yerden kitliyor adamlar

Öncelikle geçmiş olsun. Gönlünüzce bir ev alırsınız inşaalah..

Şimdi bankadan ev için 4000.000₺ çekince tapuda 650.000₺ gösterebiliyor muyuz? Böyle bir imkân varmı? Hangi bankalar bu konuda yardımcı oluyor?
Vergi kaçırmaktan farkı yok, kul hakkına girer. Aynısı başıma geldi, kredi falan çekmedim bu arada, müteahit evi olduğu fiyatın yarısına gösterdi, o anda açıkcası jeton düşmedi. Mevcut bedelin %4'ünü tapuya ödedim. (Normalde %2 siz %2 karşı taraf ödemeli üçkağıtçı o kısmı da bize yıkmış) Sonradan vicdanım rahat etmedi, müteahit vergi kaçırmak için bu yola tevessül etmiş, beni de alet etmiş. Aradan bir sene geçtikten sonra aradaki farkı enflasyon rakamlarını da göz önüne alarak devlete yatırdım, Defterdarlık birimine yatırırsınız ya da Afad gibi yerlere niyetinizle gönderebilirsiniz

Öncelikle geçmiş olsun. Gönlünüzce bir ev alırsınız inşaalah..

Şimdi bankadan ev için 4000.000₺ çekince tapuda 650.000₺ gösterebiliyor muyuz? Böyle bir imkân varmı? Hangi bankalar bu konuda yardımcı oluyor?
gösteremezsiniz kredi çekildiği için onun altını yazamazsiniz

Beni, evi aldiktan 2 sene sonra buldular.Maliye çağırdı yanlışlık olmuş dedik cezamızı ödedik.Banka kredisi varsa maliye kesin bulur.

• Beğen
Tepkiler: omd
Bir kere bu 5 yıl kuralını değişmesi lazım 5 yılda ev fiyatları 8-10 a katladı. hocam malesef 5+ yaş üstü bir daire bulmalısınız. Devlet çok iyi biliyor vergi kaçırıldığını ancak bir şekilde açık kapı bırakıp özellikle de müteaahitleri zengin ediyor. aslında sistemi de kurmuş takasbank diye bir şey var tapuda parasal işleri buradan yürütse kimse vergi kaçıramaz. ev fiyatları da yarı yarıya ucuzlar.

4 milyonluk daireyi max 2 milyona mal etmiştir ancak tapuda vergi kaçırmak için daha az gösteriyorlar.

Arkadaşlar bu sistemlere girmeyin
Yani şöyle diyeyim ben çok zarar ettim Türkiye de bir anda herşey tepetaklak olabiliyor
Bakın seçim sonrası beklenti neydi dolar patlaması Hani nerede....
Yani elbette yükselebilirde lakin işte belli olmuyor ben bu sisteme girdim döviz bir anda 3 katına çıktı evler zaten daha çok arttı tamamen muallak bir durum
Sistemi denemiş biri olarak şahsen ben kesinlikle tavsiye etmiyorum
Selametle.

Ben 2012 şubat ayında 120.000`e emin evime girdim. O zaman ev fiyatları canı sıkıldıkça artmıyordu. 2013 nisanda sıram geldi 135.000'e sıfır ev buldum. Üzerini borçla tamamlayıp sıkıntısız aldım ama şimdi bizim ülkemizde herşeye satıcının canı sıkıldıkça zam yaptığı için bu sistemlerin işleyişi kusursuz da olsa mantıklı değil. Suç sistemdedir değildir bilemem ama ekonomik şartları kaldırmıyor bu sistem artık. Nerede o eski günler diyor insan.

Son düzenleme:
Bu sistemlerle şimdiye kadar hiç işim olmadı. Ancak yazmış olduklarınızı okuduğum zaman evin tapu bedelini (%2+%2) bilmemeniz sizin suçunuz. Bu her alım satımda olan bir şey. Bir diğer konu ise rayiç bedelinin normal alımlarda düşük gösterildiği için tapunun az çıkması, burada malın ederinin gösterilmesi nedeniyle hem sizin tapu masrafınızın artması hemde ev sahibinin 5 yıldan daha yeni bir bina olduğu için vergi verecek olması tarafların canını sıkan şey olmuş. Ancak burada fuzul evlik bir durum yok bence. Vergiden ve tapu masrafından kaçmak ülkedeki ev satımlarının %90'nında olduğu gibi sizlerin yapmak istediği bir şeymiş(yazdıklarınızdan o anlaşılıyor). Bunu kanuna göre uygulamak veya uygulanması için zorlanmak bence yanlış bir şey değil. Sistemin enflasyonist ortamda ne kadar mantıksız olduğu aşikar bir durum zaten. Velhasıl deveye sormuşlar neren eğri, nerem düz ki demiş. O misal, ülkede yanlışlar o kadar normalleşmiş ki kanuni şeyler vatandaşın canını sıkmakta. Kanuna uygun olmayan herhangi bir durum yok resmi prosedürü uygulamış ... ev'ciler.

Arkadaşlar bu sistemlere girmeyin
Yani şöyle diyeyim ben çok zarar ettim Türkiye de bir anda herşey tepetaklak olabiliyor
Bakın seçim sonrası beklenti neydi dolar patlaması Hani nerede....
Yani elbette yükselebilirde lakin işte belli olmuyor ben bu sisteme girdim döviz bir anda 3 katına çıktı evler zaten daha çok arttı tamamen muallak bir durum
Sistemi denemiş biri olarak şahsen ben kesinlikle tavsiye etmiyorum
Selametle.
maalesef ekonomi istikrarlı olmadığı için haklısın hocam

Bu sistemlerle şimdiye kadar hiç işim olmadı. Ancak yazmış olduklarınızı okuduğum zaman evin tapu bedelini (%2+%2) bilmemeniz sizin suçunuz. Bu her alım satımda olan bir şey. Bir diğer konu ise rayiç bedelinin normal alımlarda düşük gösterildiği için tapunun az çıkması, burada malın ederinin gösterilmesi nedeniyle hem sizin tapu masrafınızın artması hemde ev sahibinin 5 yıldan daha yeni bir bina olduğu için vergi verecek olması tarafların canını sıkan şey olmuş. Ancak burada fuzul evlik bir durum yok bence. Vergiden ve tapu masrafından kaçmak ülkedeki ev satımlarının %90'nında olduğu gibi sizlerin yapmak istediği bir şeymiş(yazdıklarınızdan o anlaşılıyor). Bunu kanuna göre uygulamak veya uygulanması için zorlanmak bence yanlış bir şey değil. Sistemin enflasyonist ortamda ne kadar mantıksız olduğu aşikar bir durum zaten. Velhasıl deveye sormuşlar neren eğri, nerem düz ki demiş. O misal, ülkede yanlışlar o kadar normalleşmiş ki kanuni şeyler vatandaşın canını sıkmakta. Kanuna uygun olmayan herhangi bir durum yok resmi prosedürü uygulamış ... ev'ciler.
hocam sıkıntı her ne kadar başkaları 30.000 öderken benim 160.000 ödeyeceğim (zoruma gitse de onu kabullendim ben) gibi olsa da o değil. onu kabullendiğim halde bu sefer karşı taraftan dolayı işler çıkmaza giriyor. ki fuzuldeki iş bilmez temsilciler(6-7 temsilci değişti), iş ciddiye binene kadar ısrarla sormama rağmen rayiç bedelin sıkıntı olmayacağını söylediler son dk golü attılar. şimdi de yapacak bir şey yok diyerek işin içinden sıyrılıyorlar. şu anda banka kredi faizleri çok yüksek olduğu için ...ev sistemleri kendilerini çok şirin gösteriyorlar. yeni katılacak arkadaşlar varsa bunları bilerek sisteme girsinler diye yazdım durumu. zira kimse bunları size söylemez ya da bendeki gibi yanlış bilgi verirler.

14 sene önce 5 bin lira ödemiştim.
Peki bu sistemde 150 kişi 1K araba için girdiğinde diyelim ki 4.ayda bana araba çıktı paramı aldım.Geriye kalan 146 kişi de araba alıncaya kadar ödemeler bitmiyor ve sabit bir taksit yok değil mi?

Son düzenleme:
hocam sıkıntı her ne kadar başkaları 30.000 öderken benim 160.000 ödeyeceğim (zoruma gitse de onu kabullendim ben) gibi olsa da o değil. onu kabullendiğim halde bu sefer karşı taraftan dolayı işler çıkmaza giriyor. ki fuzuldeki iş bilmez temsilciler(6-7 temsilci değişti), iş ciddiye binene kadar ısrarla sormama rağmen rayiç bedelin sıkıntı olmayacağını söylediler son dk golü attılar. şimdi de yapacak bir şey yok diyerek işin içinden sıyrılıyorlar. şu anda banka kredi faizleri çok yüksek olduğu için ...ev sistemleri kendilerini çok şirin gösteriyorlar. yeni katılacak arkadaşlar varsa bunları bilerek sisteme girsinler diye yazdım durumu. zira kimse bunları size söylemez ya da bendeki gibi yanlış bilgi verirler.
Hocam sen en iyisini yaptın bence en azından bu işe niyetlenen arkadaşlar bilgi sahibi olsun

Geri