Fp- BTR Sorunları'nı Toplayalım(Sendikalar ile farkındalık)

Kodla Büyü

SeA_

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar BTR sorunları bitmemişken bir de FP- BTR sorunları başladı.

[*]Resmi yazılara yapılan farklı yorumlar
[*]Müdüre ve kişiye özel angarya işler
[*]Kurs ve nöbet muamması
[*]Tam olarak 6 ayda bir FP- BTR görevlendirmeleri sorunu
[*]Norm ve ek-ders sorunları

gibi pekçok konuda sıkıntı yaşıyoruz.

Burada bazılarımız sendikalı bazılarımız sendikasız kimimiz a sendikası kimimiz b / Ben bu farklılıkları bir kenara bırakarak yaşadığımız ortak sorunlarla alakalı sendikal bazda farkındalık oluşturmayı düşünüyorum.

Sendikamızın ilçe ve il temsilceleriyle görüştüm derleyip rapor sunacağımı bildirdim onlarda olumlu karşıladı.

Bazı sorunlara tam vakıf değilim o nedenle tam olarak sıkıntılarımızı bir araya getirmek istiyorum.

Örneğin 1-2 sendika okul öncesi öğretmenlerinin nöbet sorunuyla alakalı çalışmalara başlarken(a sendikası haftada 6 saat ek ders isterken bir diğeri farklı bir şey söylemiş)
fp-btr olarak görevlendirilen ancak nöbet almak istediği halde nöbet verilmeyen öğretmenlerle alakalı bir çalışma göremedim.
Bize nöbet vermemelerinin sebebi tam olarak tenefüste çalışmamız ise o zaman bu durumda biz her gün nöbetçi gibiyiz ne tenefüsümüz belli ne ders saatlerimiz.

Diğer taraftan bugün gördüğüm haberlerden birisi de kodlama dersinin bty dersi içine entegrasyonu ile alakalı

Eğer Sorunlarımızı toparlayabilirsek; raporu birlikte oluştururuz
gelişmelerden sürekli olarak haberdar ederim.

hangi birini sayalım hocam,
bizim şuan uğraştğmız DYK kursları , bazı iller açılmasına izin verirken bazıları izin vermiyor,
diğer meseleleri saymaya bile gerek yok

Hocam,

Bu vb. sorunların çözülebilmesi için Yeğitek'in yanımızda olması gerekiyor. Ben son dönemlerde bunu pek göremiyorum.

Hocam biz nobet tuttugumuz halde nobet ucreti alamiyoruz.ben artik biktim surekli dilekce vermekten biseylerin pesinde kosmaktan.

1-Görevlendirmeler Mebbis üzerinden her ilde eşzamanlı olarak yapılmalı.
2- Ders programı 30 saat üzerinden oluşturulmalı. Bt derslerinin olmadığı zamanlara 30 saati tamamlayacak şekilde FbtRehberlik dersleri konulmalı ve buna karşılık 20 saat ekders ödenmeli.(30 saat derse giren kişi 20 saat ek ders alıyor)
3-Nöbet isteğe bağlı olmalı ve tutan kişi ek dersini almalı.
4- Dersinin olmadığı zamanlarda diğer öğretmenler gibi kurslarda görev almalı.
5-Ek ders yönetmeliğine yeni bir madde eklenerek görevlendirme bu maddeye göre yapılarak 16 maddeden kurturulmalı.

hakansia' Alıntı:
2- Ders programı 30 saat üzerinden oluşturulmalı. Bt derslerinin olmadığı zamanlara 30 saati tamamlayacak şekilde FbtRehberlik dersleri konulmalı ve buna karşılık 20 saat ekders ödenmeli.(30 saat derse giren kişi 20 saat ek ders alıyor)
5-Ek ders yönetmeliğine yeni bir madde eklenerek görevlendirme bu maddeye göre yapılarak 16 maddeden kurturulmalı.
:++: hocam sorunlarımızı çok iyi özetlemiş.

bir de şu son çıkan fp btr deki tekrar görevlendirme yaparken "müdürün görüşü alınarak" ibaresi gibi bir madde vardı ne demek ya o zaman müdür ne derse yapmak zorunda kalıyoruz bir yerde bence önemli bu madde...

Hocam en önemli sorun bütün FP btr lerin birlik olmaması. Bazı arkadaşlarımız kursları kapatıyor belki bu olabilir ama paraları geri istemek nedir. O zaman olmayalım btr her birimiz açalım 10 saatlik kurs kafamız rahat olsun nöbet te tutalım ek dersi mizi de alalım. Öncelikle biz birlik olup birden btr görevini durdurabileceğimizi göstermeliyiz. O zaman durumun ciddiyetini anlayıp herkes için uygun yol arayışına girebilirler.

honuryilmaz' Alıntı:
Hocam en önemli sorun bütün FP btr lerin birlik olmaması. Bazı arkadaşlarımız kursları kapatıyor belki bu olabilir ama paraları geri istemek nedir. O zaman olmayalım btr her birimiz açalım 10 saatlik kurs kafamız rahat olsun nöbet te tutalım ek dersi mizi de alalım. Öncelikle biz birlik olup birden btr görevini durdurabileceğimizi göstermeliyiz. O zaman durumun ciddiyetini anlayıp herkes için uygun yol arayışına girebilirler.
belki bu olabilir ne demek ya? kursların kapanması normal yani?

hakansia' Alıntı:
:+1: :+1: :+1:

hakansia' Alıntı:
:alkis: :alkis: :alkis:
görevlendirmeler mümkünse 6 ayda bir değil, müdür ve müdür yardımcılığı gibi 4 yıllık olabilir. bizde her altı ayda bir bu görevlendirmeler ne zaman başlayacak diye düşünmek zorunda kalmayız.

aynenbadi' Alıntı:
honuryilmaz' Alıntı:
belki bu olabilir ne demek ya? kursların kapanması normal yani?

belki bu olabilir de ki sözü eğer bakanlık btr kurs açamaz diye yazı gönderirse o anlık kim ne diyebilecek bizim dersimizi önce kapatıp tek derse düşürüp seçmeli hale getirdiğinde bu kadar atanmış insan ne dedi çok merak ediyorum.herkes eski adıyla formatör olmanın peşinde idi. ses çıkaranları pek hatırlamıyorum ama atanmayan arkadaşlarım ile milli eğitim e kaç dilekçe yazıldığını hatırlamıyorum kaç eylem olduğunu hatırlamıyorum bütün sosyal medya yı kullanarak herkese sesimizi duyurmaya çalıştığımızdan haberiniz var mı. Şimdi de bunun için bütün bilişimciler bir araya gelmekten söz ediyorum.Arkadaşlarımız sürekli kullanıldığımızdan söz ediyor.Kaç öğretmen arkadaşımız müdüründen yakınıyor biliyor musun? her işi üzerimize yüklüyorlar. kapatmak değil de geri paraları istemek nedir biz onlar için bu kadar koşuştururken hiç mi değerimiz yok.Bunun için ses çıkarmazsak daha çok üzerimize gelirler.

Görevlendirmeler 6 ayda bir onun bunun görüşü alınarak değil, bizim görüşümüz alınarak yapılmalı. Müdür hocam btr olacak mısınız diye arayıp görüş almalı. Yok olmayacaksak gidip bize ilçeden bt dersi bulacak ders saatini tamamlatacak.

aynenbadi' Alıntı:
hangi birini sayalım hocam,
bizim şuan uğraştğmız DYK kursları , bazı iller açılmasına izin verirken bazıları izin vermiyor,
diğer meseleleri saymaya bile gerek yok

Hocam öncelikle konuyu katılımınız için teşekkür ederim. DYK kursları ile ilgili farkındalık oluşturmak bizim zararımıza mı olur kârımıza mı sizce? Ben konuya tam hakim değilim, Aydın ilinin yazısı var sıkıntılar giderek artıyor biliyorum ama buna rağmen kursuna devam eden öğretmenlerde var. Bu ikilikleri ortadan kaldıralım derken olayı kendi taraflarından ele alıp Aydın ili gibi açıklama yapmasınlar sonra.
Saymakla bitmez ama en azından toparlayabildiğimizi toparlayalım.

habibocak' Alıntı:
Hocam,

Bu vb. sorunların çözülebilmesi için Yeğitek'in yanımızda olması gerekiyor. Ben son dönemlerde bunu pek göremiyorum.

Habib hocam doğru söylüyorsunuz yeğitek yanımızda olması lazım ama Necdet Sarı hocamızın bu konuda da bir serzenişi vardı sendikal bazda başvuru yapıldı mı gibisinden.
Sorunları yazarsanız çok memnun olurum, siz olayın daha da içindesiniz.

donmezas' Alıntı:
Hocam biz nobet tuttugumuz halde nobet ucreti alamiyoruz.ben artik biktim surekli dilekce vermekten biseylerin pesinde kosmaktan.

Hocam böyle bir şey söz konusu değil gerekirse bimer'den şikayet de bulunun.

hakansia' Alıntı:

:+1: :+1: :+1:
1-Görevlendirme tarihleri çok sıkıntılı haklısınız, sınav görevleri bile mebbise alınmışken bu görevlendirmeler de kolayca alınabilir.
2- Hocam sınıfcılar 30 saat derse girmesine rağmen 15 almıyor mu? Bu konuyu tam anlamadım
normal şartlarda 15+15 olduğu için 15 saat almıyorlar mı? Her 10 saat bir getirdiği için max 18 oluyor hangi branşlar 20 alıyor açıklayabilir misiniz bu hususu?
3- Nöbet konusu aynen dediğiniz gibi vermezlerse de bize nöbet vermeme sebeplerini belirtmek zorundalar ki böyle bir durumda okul öncesinde olduğu gibi bizde kazanım elde etme yolunda ilerleriz.
4- Kurslar konusunda diğer öğretmenler ile eşitlik sağlanmalı, zaten teog kurs vs muhabbetine ücret farkı uçurum halini alıyor.
5- 16 madde konusunu biraz açar mısınız hocam?

sözbende' Alıntı:
Sendikalar işe el atarsa yetkililer buna kayıtsız kalmayacaktır.

Hocam madem bireysel bazda sözümüzü dinletemiyoruz biz de sendikaları devreye sokalım aynen kayıtsız kalamazlar

er55' Alıntı:
bir de şu son çıkan fp btr deki tekrar görevlendirme yaparken "müdürün görüşü alınarak" ibaresi gibi bir madde vardı ne demek ya o zaman müdür ne derse yapmak zorunda kalıyoruz bir yerde bence önemli bu madde...

Madde tam olarak nerede hocam?
honuryilmaz' Alıntı:

O zaman birlik olma zamanı hocam sorunlarınızı yazmanızı bekliyorum.

pisagorean' Alıntı:
Görevlendirmeler 6 ayda bir onun bunun görüşü alınarak değil, bizim görüşümüz alınarak yapılmalı. Müdür hocam btr olacak mısınız diye arayıp görüş almalı. Yok olmayacaksak gidip bize ilçeden bt dersi bulacak ders saatini tamamlatacak.

Görevlendirme konusunda haklısınız hocam, zaten form doldurmamız gerekiyor kimse zorla sizi fp-btr yapamaz diye biliyorum.
Hangi ilde görev yapıyorsunuz?

Arkadaşlar madde madde görevlendirme ve yeğitek vs yazılara atıfta bulunursak daha iyi olur.

Ayrıca diğer branşlara verilen ayrıcalıklarla karşılaştırma yapabiliriz.

[/quote]
belki bu olabilir de ki sözü eğer bakanlık btr kurs açamaz diye yazı gönderirse o anlık kim ne diyebilecek bizim dersimizi önce kapatıp tek derse düşürüp seçmeli hale getirdiğinde bu kadar atanmış insan ne dedi çok merak ediyorum.herkes eski adıyla formatör olmanın peşinde idi. ses çıkaranları pek hatırlamıyorum ama atanmayan arkadaşlarım ile milli eğitim e kaç dilekçe yazıldığını hatırlamıyorum kaç eylem olduğunu hatırlamıyorum bütün sosyal medya yı kullanarak herkese sesimizi duyurmaya çalıştığımızdan haberiniz var mı. Şimdi de bunun için bütün bilişimciler bir araya gelmekten söz ediyorum.Arkadaşlarımız sürekli kullanıldığımızdan söz ediyor.Kaç öğretmen arkadaşımız müdüründen yakınıyor biliyor musun? her işi üzerimize yüklüyorlar. kapatmak değil de geri paraları istemek nedir biz onlar için bu kadar koşuştururken hiç mi değerimiz yok.Bunun için ses çıkarmazsak daha çok üzerimize gelirler.[/quote]

Hocam forumda bir birliktelik olduğunu düşünüyorum bunu daha da artırmamız bizim elimizde, bir ara bakanlık karşısındaki bilboardlara 180 saatlik formatör kursları ile ilgili afiş asılmıştı, ekmeğini geç aldık ama şu an kurs alıp görevlendirmeler kaldırıldı örneğin.

Diğerleri de birlik olduktan sonra olacaktır

Branş öğretmenleri 30 saat derse girdiklerin 15 saat maaş karşılığı düştüklerinden gereiye 15 saat kalır. Ayrıca 10-1 den de 3 saat gelir ve toplam 18 olur. Eğer klup veya sınıfta alan arkadaş olursa bu 20 saate tamamlanır.
16. Maddenin 2. bendi bizim 18 saat ek ders aldığımız madde. eğer bu maddeye göre değil de yeni bir madde konursa maddenin içinde geçen ve önümüze engel olarakgetirilen "asli görevleri için ek ders ödenmez " cümlesi de tarih olur. Yeni madde şöyle olabilir;
16. 3. Fatih projesi BT Rehber öğretmen olarak Bakanlıkça Eğitim Öğretim ders yılı için görevlendirilen öğretmenler görevli oldukları Eğitim Öğretim saatleri içerisinde ki genelge ile belirtilen görevleri karşılığında kadrolarının bulunduğu kurumca ödenmek üzere haftada 20 saat ek ders alırlar. Eğitim öğretim saatleri dışında belletmenlik,kurs,ders dışı eğitim çalışmaları yapabilirler. örnek olabilir.

hakansia' Alıntı:
Branş öğretmenleri 30 saat derse girdiklerin 15 saat maaş karşılığı düştüklerinden gereiye 15 saat kalır. Ayrıca 10-1 den de 3 saat gelir ve toplam 18 olur. Eğer klup veya sınıfta alan arkadaş olursa bu 20 saate tamamlanır.
16. Maddenin 2. bendi bizim 18 saat ek ders aldığımız madde. eğer bu maddeye göre değil de yeni bir madde konursa maddenin içinde geçen ve önümüze engel olarakgetirilen "asli görevleri için ek ders ödenmez " cümlesi de tarih olur. Yeni madde şöyle olabilir;
16. 3. Fatih projesi BT Rehber öğretmen olarak Bakanlıkça Eğitim Öğretim ders yılı için görevlendirilen öğretmenler görevli oldukları Eğitim Öğretim saatleri içerisinde ki genelge ile belirtilen görevleri karşılığında kadrolarının bulunduğu kurumca ödenmek üzere haftada 20 saat ek ders alırlar. Eğitim öğretim saatleri dışında belletmenlik,kurs,ders dışı eğitim çalışmaları yapabilirler. örnek olabilir.

Hocam çok teşekkür ederim raporda belirtmeyi düşünüyorum aklınıza gelen başka bir sıkıntı varsa yazabilirsiniz.

Arkadaşlar için güncelliyorum.+

Bidaha btr olmicam diyenlerin %50si seneye olmazsa sorunlar bir bir cozulur. Onun haricinde hic bir iyilestirme olmaz

*Bir madde vardı müdürün görevlendirdiği şeyleri yapar nedir bu çay mı getirir götürür, açık açık ifade edilmiyor ucu açık değil mi bu madde
*Ayrıca meslek lisesindeki fbtr 50 saatlik görevi var ilk okulda olduğunda 30 saat aynı ücret.
*8 tahtalı okula fbtr görevlendirilmiyor ama 100 tahtası olan olan okula 1 tane fbtr yetiyor maximumda sınırı yok mudur bunun?
*Kurs için verilen cevap tamamen deli saçması sanki kurs bizim asli görevimizmiş gibi ifade edilmiş doğru başlamış aslında cevap yanlış tamamlamış asli görev girdiğimiz dersdir. FBTR olan biri 20 saat derse giriyorsa asli görevi olduğu için ayrıca 7 saat ekders almaz sadece FBTR den aldığı 18 saati alır.

cilekes_ogrt' Alıntı:
*Bir madde vardı müdürün görevlendirdiği şeyleri yapar nedir bu çay mı getirir götürür, açık açık ifade edilmiyor ucu açık değil mi bu madde
*Ayrıca meslek lisesindeki fbtr 50 saatlik görevi var ilk okulda olduğunda 30 saat aynı ücret.
*8 tahtalı okula fbtr görevlendirilmiyor ama 100 tahtası olan olan okula 1 tane fbtr yetiyor maximumda sınırı yok mudur bunun?
*Kurs için verilen cevap tamamen deli saçması sanki kurs bizim asli görevimizmiş gibi ifade edilmiş doğru başlamış aslında cevap yanlış tamamlamış asli görev girdiğimiz dersdir. FBTR olan biri 20 saat derse giriyorsa asli görevi olduğu için ayrıca 7 saat ekders almaz sadece FBTR den aldığı 18 saati alır.

Cevaplar için teşekkürler hocam, kurs konusu öncelikli sıkıntılardan bir tanesi
ders saatlerine ait bir düzenleme şart.

Geri