FP BT Rehberligiyle ilgili Necdet Sarı nın Cevabı

Kodla Büyü
necdet sarı bana başka dünyada yaşıyormuş gibi geliyor.çalıştığı bölgede herşey iyi yolunda diye bütün türkiyeyi böyle zannediyor.siz pembe gözlüklerle bakabilirsiniz ama adam her lafında iğneliyor.kendini teknolojide öncü bizi ise geri kalmış zannediyor.fen labaratuarı örneğini vermesi ise hepten facia.fen sınıfları olmasada ders anlatılır ki çoğu okulda fen sınıflarının depodan farkı yoktur.bilgisayar labaratuarı olmadan nasıl ders anlatılacak.o labaratuarı işler halde tutmakla fen sınıfına ayda yılda bir bakım yapmayı aynı kefede görmesi olaya ne kadar uzak olduğunu gösteriyor.
haklı olduğu konular var diyen meslektaşlarıma şunu söyleyim bozuk saat bile günde 2 defa doğru zamanı gösterirken bırakında bazı açıklamaları haklı olsun.hocaları aşağılamak yerine kendine çok güveniyorsa gelsin burda konuşup tartışalım

fatih projesi ne yazıkki ülkeye atılmış sağlam bir kazıktır.bu proje hazırlanırken kimlere danışıldı.bilgisayar öğretmenlerinin görüşleri alındımı.ölmek üzere olan projeyi bizim üzerimize yıkmaya çalışıyorlar ve öğretmenlerin btr sayesinde aldığı ek derse göz dikiyorlar.yazık bu ülkeye.eğitimi yönlendirmek kimlerin eline düşmüş
hocalarımızın çoğu zor şartlarda görevini büyük fedakarlıklarla yaparken necdet sarı da kendini bill gates zannedip yazılarında bize teknoloji dersi vermeye kalkıyor

ctrl+alt+delete' Alıntı:
fatih projesi ne yazıkki ülkeye atılmış sağlam bir kazıktır.bu proje hazırlanırken kimlere danışıldı.bilgisayar öğretmenlerinin görüşleri alındımı.ölmek üzere olan projeyi bizim üzerimize yıkmaya çalışıyorlar ve öğretmenlerin btr sayesinde aldığı ek derse göz dikiyorlar.yazık bu ülkeye.eğitimi yönlendirmek kimlerin eline düşmüş
hocalarımızın çoğu zor şartlarda görevini büyük fedakarlıklarla yaparken necdet sarı da kendini bill gates zannedip yazılarında bize teknoloji dersi vermeye kalkıyor
SONUNA KADAR KATILIYORUM..
100 saatlik kursu alan arkadaş beni arayıp "hocam pc yi tahtaya nasıl bağlıyorduk?" diye sorduğu ve benim sırf bu açılan kurslara tepkimden dolayı cevap vermediğim bir proje aceba kaç yıl dayanacak?
biyolojici bizden öndeymişş çok güldüm:)

ctrl+alt+delete' Alıntı:
Aynen katılıyorum. :D

aynenbadi' Alıntı:
ctrl+alt+delete' Alıntı:
100 saatlik kursu alan arkadaş beni arayıp "hocam pc yi tahtaya nasıl bağlıyorduk?" diye sorduğu ve benim sırf bu açılan kurslara tepkimden dolayı cevap vermediğim bir proje aceba kaç yıl dayanacak?

Necdet bey bazı yönlerden de haksız değil. Takildiniz diğer branşlara. Dönüp dönüp aynı şeyleri söylüyorsunuz. Daha dün bas bas bagiranlar nerde. Etkileşimli sınıf yönetimi sorularını paylaşalım diyenler. Hepsi farklı branşlarda mi. Bilisimcileri de gorduk. 50-60 alanlar. Sonra da biz üniversitede gorduk. 4 yıl boşuna mi okuduk. Üniversitede akıllı tahta mi gordunuz. V sınıf uygulaması mi gordunuz. Gorduk işte aldığınız eğitimi. Bilişim öğretmenlerini de gorduk biz. Bilgisayarın tarih ve saat ayarını yapamayan. Tarih yanlış olduğu için explorer acamayan. Bios ayarlarına giremeyen. Herşeyi siz bilirsiniz. İyi ki bi dört sene bilgisayar okudunuz.
Not: genelleme yapmiyorum. Sözüm kendini herkesten daha fazla şey bildiğini sananlara....

Konuyu diğer branş formatörleri ve bilişimci kavgasına dönüştürmeden konuşsak daha iyi olur.

Necdet hocam o gada yazıyı yazmaya üşenmedin mi gereksiz bir tartışmaya çektiler seni, tek cümlen özwtlerdi işi "GEÇİCİ GÖREVLENDİRME YERSEN BU YEMEZSEN SEN BİLİRSİN". Biyolojici örneğinde iyiydi.

uyusuk' Alıntı:
Necdet hocam o gada yazıyı yazmaya üşenmedin mi gereksiz bir tartışmaya çektiler seni, tek cümlen özwtlerdi işi "GEÇİCİ GÖREVLENDİRME YERSEN BU YEMEZSEN SEN BİLİRSİN". Biyolojici örneğinde iyiydi.

sen niye buradasın o halde
git kendi branşınla ilgilen

o kadar şanslı bir dönem yaşadık yasiyoruz ki teknolojinin gelişimini gördük yaptık ve içinde olduk. Bu saatten sonra yavaş yavaş fiziksel sınırlara geldik, 100-200 nm transistorlerden 5 nm transistor uretim kere kadar geldi. BT ve iletisimin çok hızlı olması her an her yerde iletişim kurabilmemiz bizi ve çevremizi çok degistirdi. Egitim de bundan nasibini aldı. Öğrencilerimiz artık ceplerinde internet yani sınırsız bir bilgi kaynağın taşıyorlar artık. Dolayısıyla öğrenme mantıksal ve disiplinler değil daha duyusal ve isteksel. Yanı bizlerde boyleyiz biraz. Buradan su anlamı cikarabiliriz, öğrenci canı isterse istediği bilgiyi öğreniyor isterse açıp video seyrediyor vs. Tabi meraklı bir öğrenci bazı konularda daha detaylı bilgiye sahip olabiliyor öğretmenden, disiplinler bir öğrenme orgun eğitim dışında su an için zor olmakla birlikte öğrenmenin daha efektif daha ergonomik daha smart hale gelmesi birden fazla öğrenme kaynağını daha zekice kullanarak müfredatın buna uyumu kaçınılmaz. Dolayısıyla okulda verilen sıralı bilgileri öğrenciyi sikmadan nasıl verebiliriz, onların farklı dusunme dusunebilme yönlerini nasıl ortaya cikarabiliriz, öğrenmenin nasıl daha kalıcı olabilir, şeklinde sorulara bir yanıt olarak görebiliriz projeyi, her ne kadar sahada bir çok sorun gorsemde devasa boyutta yapılan işlere ve bürokrasiye bakınca yapılan ise şapka çıkarmak gerekir, tabi amaç ne kadar haşıl olacak 5_10 yıl içinde belli olur.proje sonlanması bile değişerek evrim geçirmesi bana gore daha mümkün.
Bu proje de siz BT öğretmenleri tabiki onemlisiniz, sadece siz değil öğrencinin ufkunu açan girişimci dinamik farkı dusunme fark yaratan nesillere öğrenmeyi öğreten herkes önemli. Merkeze ogrenci yı koyup onun etrafında dusunursek proje bizim için sadece bir araç. Bizlerin görevi öğretmenlerin bu BT teknolojilerinden faydalanarak etkin ders yapmaları ogrencilerin daha kalıcı öğrenebilmelerine ve farklı dusunebilme yönlerini ortaya çıkarabilmeleri ne ogretmene yardımcı olmaktır.
Tabi bu söylediğim BTR için geçerlidir, BT öğretmeni için değil.
BT rehberliği teorik olarak zor bir görev bir çok konuda hazır olmanız gelişme ve yenilikleri takip etmek zorundasınız. Mesela dersine hakim bir matematik öğretmenin hangi yeniliği takip etmesi gerekli varın siz dusunun. O kadar hızla degisiyorki teknoloji yeni duruma adapte olmak gerçekten emek zahmet ve maddi imkân istiyor.
Nejdet hocanın cevabını okudum, genel bakış açısı doğru olmakla birlikte esas sorun bence projenin belirsizliği gibime geliyor. Aslında buna sorun değil teknolojik gelişime adaptasyon hızı problemi diyebiliriz. Sorunları temelde 2 kısma ayırabiliriz.
1_ fiziksel donanım_ yazılım ve öğretmenler.
2_Projeden beklentiler, amaç hedefler.

Birinci problem malum, bir çok sorun var, et, tablet yazılımı bakımı tamiri, internet, Eba içerik vs.
Gelelim ikinci soruna. Eba daki hazırlanan hazırlanacak içeriklerle bizi gelecek nesillere hazırlayacak öğrenci profili cikarmi, işin öğretim boyutu tamam ama ya eğitim boyutu, herşeyin maddelestigi öğrencinin öğretmeni dinlemek yerine rootlanmis tabletiyle arkadssiyla kantir oynarken nasıl bunları basaracagiz, bir yere gelmenin yükselmenin farklilastigi toplum duzenimizde nasıl motive olacağız, şikayet edilmeyeyim korkusuyla öğrencinin kulağını dahi çekmeyen (mecazi anlamda) idareyle nasıl olacak, önümüzde sınav sistemi varken üniversiteye girmenin yolu binlerce soru çözmek ise sınıf içi etkinlikleri nasıl kotaracagiz. Ve daha bir çok yaklaşım sorunu, tabi sendikalar ve talim terbiye bakanlık politikalarını belirleyen ust akıl bu işlere daha fazla kafa yorarsa, esas problemin mudur değiştirmek, üye sayısı artırmak nobet parasi vermek kiyafet sorunu gibi olduğunu dusunenler gerçek sorunu gormemesi normal. Egitim politikalarında söz sahibi olanlara şunu sormak gerekir bu eğitim öğretim yılında fen ( FKB ve FB) derslerinde kac deney yapıldı yüzde olarak. Liseden mezun olanların %1 i İngilizce öğrenebildi mi yüz binlerce saat verilen derslerin karşılığı olarak. O kadar saat dkab dersin karşılığı olarak kaç erdemli ahlaklı faziletli insan yetiştirdik, okadar saat edebiyat dersinin karşılığı olarak edebiyatta okumada entelektuelikede dünyada yerimiz nedir. Üniversitelerimizde kaç makale yazılıyor, kaç yayın yapılıyor, dünyada bilimde sanatta sporda yerimiz nedir? Kaç nobel adayımız var bırakın onu bilim dalında kaç aday adayımız var?
Yanı bu proje faydalı olabilir ama çağ falan atlamaycagiz, temel sorunları çözmeden. Fiziki ortamları düzenlemeden, rast gelen kişinin okulun içine sokulmadigi %20 civarında sorumluluk alamayan karın tokluğuna çalıştırılan ücretli arkadaslarla, dersine bile girmekte geç kalan girsede dersini gerekli verimlilikte işlemeyen tecrübeli arkadaslarla nasıl olacak bu iş?

uyusuk' Alıntı:
Sen yedin heralde hocam...

akrep026' Alıntı:
aynenbadi' Alıntı:
ctrl+alt+delete' Alıntı:

Necdet bey bazı yönlerden de haksız değil. Takildiniz diğer branşlara. Dönüp dönüp aynı şeyleri söylüyorsunuz. Daha dün bas bas bagiranlar nerde. Etkileşimli sınıf yönetimi sorularını paylaşalım diyenler. Hepsi farklı branşlarda mi. Bilisimcileri de gorduk. 50-60 alanlar. Sonra da biz üniversitede gorduk. 4 yıl boşuna mi okuduk. Üniversitede akıllı tahta mi gordunuz. V sınıf uygulaması mi gordunuz. Gorduk işte aldığınız eğitimi. Bilişim öğretmenlerini de gorduk biz. Bilgisayarın tarih ve saat ayarını yapamayan. Tarih yanlış olduğu için explorer acamayan. Bios ayarlarına giremeyen. Herşeyi siz bilirsiniz. İyi ki bi dört sene bilgisayar okudunuz.
Not: genelleme yapmiyorum. Sözüm kendini herkesten daha fazla şey bildiğini sananlara....

Ben sınavdan 70 aldım. 100 alsan ne olacak bu sınavda. Eba ve akıllı tahta dışındaki anlatım ve sorular gereksizdi. Bu bilmediğim ya da işimde kötü olduğu anlamına mı geliyor? Bu saçma düşüncelerinizi az kendinize saklayın. Sorular genel olarak ezberden ibaret. Bilmedin mi tekrar bak yaparsın. İşe yaramaz ezber eğitim bilimleri sorularından dolayı sınav zaten saçma. Kuram yazarının ismini bilmek ne işe yaradı şimdiye kadar.
Ayrıca ısrarla soru isteyrn arkadaşlar. Soru yerine uygulama videoları isteseydiniz. Soruları yapmak önemli değil ki. Önemli olan eba ve akıllı tahtayı beraber kıllanabilmek.

birde birşey dikkatimi çekti, kimki birşeyler yapmak için öne çıktıysa sayın nejdet sarı bey onu hedef alarak aşağılamış,

1. çözüm için öneri isteyip çözüm mercilerine başvuracağını yazan arkadaşımız @poet

2. çözüm için sendikada birleşmemizi isteyen sendika başkanı zümremiz sefa tetik hocamız

3. bizede kandırılıyorsunuz demiş.

belkide kandırılmaya ihtiyacımız var.

ctrl+alt+delete' Alıntı:
necdet sarı bana başka dünyada yaşıyormuş gibi geliyor.çalıştığı bölgede herşey iyi yolunda diye bütün türkiyeyi böyle zannediyor.siz pembe gözlüklerle bakabilirsiniz ama adam her lafında iğneliyor.kendini teknolojide öncü bizi ise geri kalmış zannediyor.fen labaratuarı örneğini vermesi ise hepten facia.fen sınıfları olmasada ders anlatılır ki çoğu okulda fen sınıflarının depodan farkı yoktur.bilgisayar labaratuarı olmadan nasıl ders anlatılacak.o labaratuarı işler halde tutmakla fen sınıfına ayda yılda bir bakım yapmayı aynı kefede görmesi olaya ne kadar uzak olduğunu gösteriyor.
haklı olduğu konular var diyen meslektaşlarıma şunu söyleyim bozuk saat bile günde 2 defa doğru zamanı gösterirken bırakında bazı açıklamaları haklı olsun.hocaları aşağılamak yerine kendine çok güveniyorsa gelsin burda konuşup tartışalım

Aynen katılıyorum. :alkis:
Bilişim sınıfıyla fen sınıfı nasıl aynı kefede tutulur Allah aşkına. Öğrenciler her teneffüs fen lab da deney yapıyor değil mi..İkincisi fen lab fen dersleri için kullanılıyor sadece. Bilişim sınıfı dersin dışıında anket çalışmalarından tutun öğretmenlere ara ara bilişim eğitimine dyned çalışmalarına özellikle öğrencilerin kesintisiz her tenefüs araştırma e-okul işlemleri vs için, hatta e-konferans salonu olarak kullanıyoruz yeri geldiğinde.
Yani işin özü bilgisayar laboratuvarında sadece bizim dersimiz işlenecekse eyvallah deriz herkes alır anahtarını dersi olduğunda açar kapısını sonra kilitler biz de her hafta yok kablo koptu internet hattı gitti, şalter attı, öğrenci kulaklık kablolarını kemirmiş vs işler ile uğraşmayız.

mkankan' Alıntı:
ctrl+alt+delete' Alıntı:

Aynen katılıyorum. :alkis:
Bilişim sınıfıyla fen sınıfı nasıl aynı kefede tutulur Allah aşkına. Öğrenciler her teneffüs fen lab da deney yapıyor değil mi..İkincisi fen lab fen dersleri için kullanılıyor sadece. Bilişim sınıfı dersin dışıında anket çalışmalarından tutun öğretmenlere ara ara bilişim eğitimine dyned çalışmalarına özellikle öğrencilerin kesintisiz her tenefüs araştırma e-okul işlemleri vs için, hatta e-konferans salonu olarak kullanıyoruz yeri geldiğinde.
Yani işin özü bilgisayar laboratuvarında sadece bizim dersimiz işlenecekse eyvallah deriz herkes alır anahtarını dersi olduğunda açar kapısını sonra kilitler biz de her hafta yok kablo koptu internet hattı gitti, şalter attı, öğrenci kulaklık kablolarını kemirmiş vs işler ile uğraşmayız.

ne yazıkki necdet sarı bunun farkında değil ve de yetkili

Necdet Sarı hocayı tanımam etmem bu kadar mesaj yazılacak kadar önemli biri mi bilmem
Bu son Fatih btr yazısı tam anlamıyla baştan aşağıya Necdet hocaya mı ait yoksa bir ekibin ürün mü
Ve sayın hocamızın düşünceleri meb in genel düşüncesiyle örtüşüyo mu ?
ve
Sayın hocamızın bir kaç yazısını görünce de üzüldüm
her kim olursa olsun 13000 kişilik bir branşı bu şekilde rencide etmemeli ve bir kaç kişinin yaptığı hataları da bu şekilde genellememeliydi

https://twitter.com/necdet_sari/status/440541885749555200

https://twitter.com/necdet_sari

Saygılar...

Düzeltme: imla-ekleme

Bi ara ders mi btr mi muhabbeti vardi. Ben btr diyordum. En son cikan yazinin uslubu ve malum kisinin triplerini okuyunca fikrim degisti. Ders diyen arkadaslar cok hakliymis. Bizim dersimize sarilmamiz, dersimizin onemini kavratmamiz lazim. İnsallah ilerde kodlama dersi gelirse hersey daha guzel olacak. Fatih projesinin dayatmalarini ve ameleligini de kim yapiyosa yapsin.

Bende bir dönem btr diyenlerdendim. Ama en güzeli ders arkadaşlar. girelim derslerimize paşa paşa. gerisi ile kim ilgileniyosa ilgilensin. İnş şu kodlama dersi gelirse o zaman çok daha iyi konumda olacağız.

Nick in arkasina saklanmiyorlarmis mis. Milletinde arkasi saglam olsa, ogretilenleri soylese kimse korkmaz. Uzaktan sallamak kolay...

Necdet hoca son cümlelerinizi çok kırıcı buldum
Tabletten akış diyagrami yazmak çok mantıksız aşırı derecede sıkıcı ve yavaş olur. Yeri geliyor yüzlerce deneme yapıyorsun.. Birde çağın gerisinde kaldığımı ve bilişimci arkadaşların diğer branşlardan geri kaldığını düşünmüyorum. Bizim gördüklerimizi görseniz Necdet hocam. Ama bazı noktalarda emeğiniz geçmiş o da bir gerçek

Geçenlerde A101'den Windows 10 yüklü tableti klavyesiyle birlikte 400 liraya aldım. Android'li tablet yerine bu tip gerçek bir bilgisayar dağıtılsaydı, Fatih Projesinde herşey çok farklı olabilirdi. Kodlama bile öğretmemiz mümkün olurdu. Etkileşimli tahtaları tabletlere bağlamak için de iki farklı işletimini bağlamaya çalışmak yerine herşey çok daha kolay olurdu.

İşte bunlar hep vizyon...

kazuo' Alıntı:
Geçenlerde A101'den Windows 10 yüklü tableti klavyesiyle birlikte 400 liraya aldım. Android'li tablet yerine bu tip gerçek bir bilgisayar dağıtılsaydı, Fatih Projesinde herşey çok farklı olabilirdi. Kodlama bile öğretmemiz mümkün olurdu. Etkileşimli tahtaları tabletlere bağlamak için de iki farklı işletimini bağlamaya çalışmak yerine herşey çok daha kolay olurdu.

İşte bunlar hep vizyon...

Hocam bende A101 sürekli takip ederim ama bu tableti nasıl olduysa gözümden kaçmış, bu fiyata bu özellikler mucize gibi bişi valla, herhalde memnunsunuzdur tabletten, yaptığınız yorumada harfi harfine katılıyorum okullarda dağıtılan uyduruk çin malı tabletler ile sorundan başka bişi üretilmiyor, bu win10'lu tabletler olsa içerisinde full office olması bile başlı başına büyük avantaj, bty dersimizde de bu tabletler ile gayet güzel dersler işlenebilirdi ama kimin umurunda ki bu dediklerimiz sadece biz önemsiyoruz.

Geri