Fotoğrafçılık olayına nasıl çözüm buldunuz?

Kodla Büyü
web komisyon ekibi kurulması gerekiyor diye biliyorum hocam. Siz sadece size gelen yazıları ve fotoğrafları yüklemekle görevlisiniz diye biliyorum ama fotoğraf işi felan hep bilişimcilerin üzerine kalıyor maalesef. Ama artık telefonlarla herkes çektiği için whatsapp dan kolay bir şekilde alınıp yükleniyor.

pisagorean' Alıntı:
Suicide' Alıntı:
Kusura bakmayin ama haksiz yere konuyu axan arkadasa yukleniyorsunuz. Kendi yasadigimi anlatayim ki eminim cogu yerde boyledir, yeri geldi okulumda evden boru anahtari getirip kaloriferin havasini aldim, yeri geldi bolumumuzu boyadim yeri geldi okulun turlu turlu elektronik aletini tamir ettim vs. vs. Sef olan arkadasimiz atolyelerde yatti neredeyse program kurmak, sorunlari gidermek icin. Siradan brans ogretmenleri ders zili calar calmaz kosup giderken biz hep bir seylerle ilgilendik. ogrencilerle atolye temizledik, bolumdeki demirbaslari depoya tasidik vs. vs.

yani kisacasi okulda hem ogretmen hem teknisyen hemde yeri geldi amele olduk. Biz bunlari iyi niyetimizden yaptik ama kimse kusura bakmasin bunca sey varken bi fotograf icin insanlara laf soylemeye kimsenin hakki yok. eminim bu arkadasimizda fotografa gelene kadar tonla farkli is yapiyordur zaten.
Çok teşekkür ederim hocam. Beni en iyi anlayan sensin. O kadar çok eğitimle eğitimciyle uzaktan yakından alakası olmayan işler yaptım ki. İşte bi noktada sabrım tükendi ve bazı görevleri sorgular oldum. Millet pişmiş kelle gibi sırıtırken foto çekmek sabrımı taşıran son damla oldu. Bazı arkadaşlar eline mi yapışır demiş. İnanın bazı işler vardır belki insanı fiziken yormaz ama ruhen yorar en kötüsü de budur. Taş taşıyalım görevimizse, duvar örelim, sıva yapalım inanın en azından bu benim görevim dersin zevkle yaparsım o yorgunlukta akşam uzanınca geçer. Ancak bazı görevlerde resmen kullanıldığımı hissediyorum. Baktığın zaman yorucu değil ama ruhen insanı bitirici işler. Biz onun bunun fotoğrafçısı olmak için mi okuduk! Zoruna gidiyosa yapma mantığı da yanlış. Bu şekilde pes mi edelim. Malesef bir rehber öğretmen gibi olamadık. Onların köklü bi geçmişi ve görev tanımı var. Biz bunu başaramadık. Ya da eğitimcinin ne olduğunu anlayamayan liyakatsiz idarecilerin işkembeden görev yorumlamalarının kurbanı olduk. Ya da bu adam bu işi yapıyo iyi niyetini su istimal etmemek lazım diye düşünen değil de enayiye bak her işe koşuyo valla diyen leblebi beyinli insanların oyuncağı olduk. Sonuç olarak tükendik biz bu branşta.

rica ederim, ben fotograf isini eskiden yapardim cunku hosuma gidiyordu dslr kullanmak. sonradan kendim aldim vs. derken istahimi korelttim, lazim olunca ogrenci gonderiyorum ya da etkinligi duzenleyenin ayarlamasini soyluyorum oluyor bitiyor. Kimse de bana illa yapacaksin demiyor, insan gibi rica ediyor idare bende elimden geldigince is yurusun diye yapiyor ya da yaptiriyorun. Kaldi ki fotograf cekmekle is bitmiyor, bunun birde metnini yazmak var. Bu komisyonlar madem var ozaman islesin, ben teknik kisma bakayim diger maas alanlarda edebi kismina baksin. Fotograf cekmek bir sanat ise bunuda resim ogretmeni yapsin mesela. maas maas diyenler onlarinda gazoz kapagi karsiliginda calismadigini hatirlasinlar bir zahmet.

Burda olay gorev tanimi da degil benim acimdan, yeter ki bana insan gibi davranilsin yaptigimin karsiliginda samimiyeti goreyim elimden gelen her seyi yaparim zaten. Dediginiz gibi muhim olan kullanildigin hissine kapilmamak, o hisse kapilan insanin icinden bir kagidi 10 cm oteye kaydirmak bile gecmez.

haklısınız hocam istemeden yapınca insanın gerceketen çok zoruna gidiyor bende bazen çekiyorum bazen canım istemiyor öğrenciye çektiriyorum. Bazen öğretmenlere bazen Müdür yardımcılarına bile cektiriyorum. Bunun icin de olay şu ki hocam. Fotograf Makinasını sürekli yanınızda bulundurmayin. Benim telefonun kamerası da pek kaliteli değil o yüzden fotoğraf çekileceği zaman "hadi iphonecular çıkarın bakalım telefonu da bi kaç kare alın" diyorum öğretmeni de idarecisi de gaza gelip hemen telefon yarıştirmak için çıkarıp çekiyor :D bana da whatsapptan atıyor. Zaten maksat siteye atacak iki kare olsun yeter.

Geri