Forumda siyasi veya dini sataşmaya giren üyeler için lütfen Şikayet Et butonu kullanalım.

Kodla Büyü

BBNET forumunda siyasi veya dini kışktırtma içerikli mesaj üretenin üyeliği sonlansın mı?

• Evet

Oy: 62 57.9%
  • Hayır

Oy: 45 42.1%

• Kullanılan toplam oy
    107
  • Anket kapatılmış .
Durum
Konu kilitlenmiştir.

metafor

Site Admin
Yönetici
BBNET forumunda siyasi veya dini kışktırtma içerikli mesaj üretenin üyeliği sonlansın mı?

Sizlerden gelecek oy sonuçlarına göre biz de gereğini yapacağız.

Sonlanmasın derseniz, biz yine eski usül, şikayet butonu kullanan arkadaşların desteği ile kışkırtma içerikli mesajları temizleriz,

Sonlansın yorulduk artık diyorsanız, bundan böyle ban mekanizması devreye girer.

Kayıplar her zaman üzücüdür ama BBNET'in siyasi çekişme merkezi olmasını istemiyoruz!

Kamu yararına sadece isteğimiz bilişim ve bilişim eğitiminin gelişmesine katkı sağlamak.

İşte bu sebeple ( decentral ) merkeziyetsiz dijital platformlar bu yüzyılın merkezinde olacak.Yakında blockchain forumlar geliştirilecek.Bir konunun bir mesajın bir üyenin silinmesine admin, moderatör değil üyelerin coğunluğu %51 karar verecek.Forum sitelerinin yönetimi ve veri tabanı o sistemi kuran ve yönetenlerin değil herkesin müdahil olabildiği acık kaynaklı tam demokratik bir yönetim sistemi olacak.Dünya hızla değişiyor kendimizi hazırlayalım.Çünku yeni nesil buna zaten hazır sorun bizler ve bizden önceki nesillerde.Bu yeni sistemi kurmak isteyenler de zaten biz ve öncekilerle ugraşıyor yani yeni sisteme karşı olanlarla...

kime göre neyin kışkırtma olup olmadığını belirlemek problem oluşturur. zaten tüm mesele ona göre bana göreden çıkmıyor mu? seviyorum bu siteyi atölyede öğrenciler uygulama ile meşgulken muhakkak günlük bir göz atarım paylaşımcı,faydalı bir çok hocamız var. çoğunluk aynı şartlarda çalışıyor buradakiler yaşanan sıkıntıları çözebilmek ya da bir fikir verebilmek olmalı amaç. Gerisi herkesin kendi bileceği iş.

Şahsi düşüncemi paylaşmak istiyorum: Herkesin fikri farklı olabilir, aynı mesleği icra eden binlerce üyemiz burada ortak bir amaç için bir arada bulunabilir.

Siyaset veya dini meseleler konuşmak yerine bilim konuşalım, eğitim konuşalım,

Ürettiklerimizi paylaşalım, üretirken yaşadığımız zorlukları paylaşalım, teknik sorunu olan sorsun, bilen cevaplasın,

herhangi bir teknik konuda iyi kötü tecrübe edinen üyemiz bunu forumda paylaşsın.

Blockchain sistemlerine benzer bir durum oluşturamaz mıyız? Kişinin aldığı beğeniler artı puan, aldığı şikayetler de eksi puan olarak değerlendirilebilir. Buna göre puanı çok düşenlere yaptırım olarak örneğin yazdığı iki mesaj arası bekleme süresi artabilir. Tabii bunun otomatik olarak yaptırılabilmesi lazım. Manuel moderasyon için çok iş yükü çıkarır.

Hakaret olmadığı sürece kimsenin yasaklanması taraftarı değilim. Burası sosyal bir ortam. Ekonomi de herkesi ilgilendiriyor. Derste kodlama yapmak istesek en kötüsü bir Arduino Clonun fiyatı dahi uçmuş vaziyette. Mecbur herşey ekonomiye bağlanıyor. Ekonomiyi yöneten de siyaset olduğu için sonuç olarak siyasi konuşmalarda oluyor. Ancak aşağılayıcı dalga geçen ya da hakaret eden mesaj sahipleri ilk seferinde 1 hafta, ikinci seferinde 3 ay ve 3. Seferinde tamamen mesaj yazması engellenerek üyeliği devam ettirilebilir.

BBNET'e önceden sürekli girerdim. Her açtığımda siyaset ve ekonomi konuşulduğundan beridir haftada bir göz atarsam atıyorum pek bir değişiklik yok gibi. Akşam izlediğimiz tv programlarından farkı kalmamış herkes birine laf çakma peşinde. Vallahi bunaldık yeter. çözüm park gibi sitelerde hep mesleki bilgiler var. Her dinden, her fraksiyondan insanların buluşup bilgi üretip bilgi paylaşması için üyelik sisteminin ciddi şekilde elden geçmesi gerekiyor. Yoksa da başka alternatiflere yöneleceğiz.

Ekonomi vb. konular üzerine açılan tartışmalı başlıklar eninde sonunda siyasete girer. Dün açılan konuda atılan hükümet partisinin adının da geçtiği ileti gibi mesajlar atılsa da beğen düğmesine bassam diye aportta bekleyen üyeler var. Resmen bu tür mesajları gazlıyorlar. Siyasete girmeden konuşulan bu tür konular ise yalnız iyi yedik, çok iyi yedik karikatürüne benziyor. Çok zam geldi, yalnız iyi zam geldi, ee sonra, sayfalarca buna benzer mesaj. Bir de bir siyasi görüşe, ideolojiye hakaret etmeyi teknik olarak yapmayı adet edinen üyeler var. Görünüşte sorun yok ama aynı teknikle cevap alınca bu sefer şirazeleri kayıyor. İşin ayırdına varmak zor. Böyle olmuyorsa bir de üyelik sonlandırma denenebilir. Ama yeni üyelikler nasıl olacak ona da çözüm bulmak lazım. Yasakla yine gelsin o da ayrı bir sorun.

Bu "kışkırtma" lafına bayılıyorum. Kime göre neye göre? Herkes beğenmediği bir yorumu kışkırtma ilan edebilir. Bu işin sonu yok. Herkes seviyeli bir şekilde siyaset konuşmayı öğrenecek.
"Siyaset yasak", "burası siyaset yeri değil" gibi sığ yaklaşımlarla bir yere varamayız. Siyasetin özel bir yeri olmaz. Yurttaş demek politik birey demektir. Hepimiz oy kullanıyoruz ve iktidarı belirliyoruz aynı zamanda belirlediğimiz iktidarı denetliyoruz. Bunun yolu muhalefettir. Muhalefet sadece muhalefet partilerinin tekelinde değildir. Yürütme organı yani bakanların dışında kalan herkes muhalefet konumundadır. Iktidar partisine oy vermen seni ikridar yapmaz. Tuttuğu takımla kendini özdeşleştiren bireyler gibi oy verdiğimiz partilerle kendimizi özdeşleştirmeyi bırakmamız lazım.
Parti militanlığı yapmakla, partiler adına sanki parti sözcüsü gibi laf yetiştirmekle aydın, sorumlu ve bilinçli bir yurttaş gibi hükümeti denetlemek arasında kilometrelerce yol var. Siyaseti tu kaka ilan ederek, siyaseti sadece parti üyelerinin tekelinde görerek; tekniği, bilimi ve öğretmenliği siyasetten bağımsız şeyler gibi görerek sorun çözülmez. Çünkü her şey bakanlıkların denetiminde ve kontrolunde. Siyaset her seye karar veriyor. Biz de bu kararlardan etkileniyoruz. Siyaseti siyasetten etkilenen insanlar konuşmayacak da kim konuşacak? Hiç kimsenin siyaset konuşana başka yer göstermeye dışlamaya hakkı yok.
Eğer seviyeli siyaset sohbetiyle bir partinin militanı/sözcüsü gibi millete baskı yapmaya, hamesetle konuyu çarpıtmaya, hakaretle karşısındaki sindirmeye çalışan kişileri ayırt edemiyorsak orada sorun var demektir.
Tarafsızlık mevzusuna gelince... İktidar partisi ile halk aynı konumda değildir. İktidarın elinde devlet aygıtı, yetkisi ve sorumluluğu vardır. Halkın böyle bir gücü yoktur. Halkın gücü muhalefet edebilmesindedir. Halk muhalefet ettigi zaman iktidar partisi sozculerinin buna cevap vermesi gerekir. Yani sorumlu olanlar cevap verir. Fakat hicbir sorumlulugu olmayan iktidar partisine oy vermis kisiler sanki devleti onlar yonetiyormus gibi yanit yetistirmeye calisiyorlar. Sonra hakkını arayanla, hukumete soru soranla kraldan ziyade kralcilar ayni kefeye konuyor. Yetkilileri elestirenler provakatör oluyor.
Arkadaslar iktidar aciz değil, elinde her turlu medya aygiti var, kendine yonelik elestirileri cevaplayabilir ki cevapliyor da. Burada papagan gibi iktidar sozculerinin cevaplarini tekrarlama gerek yok. Ama bizim medyamiz yok. Bizim medyamiz burası. Birbirinin halinden anlayabilecek zumrelerle muhabbet ediyoruz.
Illa ki birileri gelip turp sıkıyor muhabbette. Yok "yassak gardaşim yassak", yok "ben sizin niyetinizi biliyorum" yok bilmem ne. Mühür mü vuracaksınız insanların ağzına.
Asıl provokatörlere korkusundan provakatör diyemeyenler ilkokul öğretmeni gibi burada tüm foruma fırça kayıyor. 3-5 adam yüzünden herkes zan altında bırakılıyor. Demokrasiyi ozumseyememiş, isin ucu oy verdigi partiye dokundugu zaman sanki kendisine kufredilmis gibi tuhaf tuhaf abartılı tepki veren insanlari ayirt etmek cok zor degil. Onlarin mesajlarini silerseniz sorun çözülür. Olay haline getirmeye gerek yok.

Bizde diyoruz ki hocam, BBNET olarak bilgisayar, bilişim, eğitim, bilim, öğretim gibi konular üzerine yoğunlaşan bir forum olmaktan uzaklaşmak istemiyoruz.

Bazı üyelerimiz BBNET e sadece memuriyet, enflasyon vs. konular için girip çıkar oldu, bazı üyerimiz ise bundan bıktı artık.

Bizim amacımız teknikte kalmak, sosyal konulara gelince, siyasetten ve dinden başka sosyal konu mu yok? Çocuğu hasta olup çare arayan da yazıyor buraya, ne alaka dedik mi hiç?

Lütfen biraz anlayış. biz teknik bir siteyiz, teknik bir site olarak kalmak istiyoruz. Kimseyle kavgamız yok.

Belli sayıdada üye tarafından engellenen üyelerin üyelikleri otomatik silinebilir. Belli sayıda şikayet alan mesajlar otomatik silinebilir. Böylelikle yönetimin yükü azalır. Yeni üyelere de günlük mesaj limiti konabilir. Böylelikle üyelik silinmesi caydırıcı olabilir. Üyeler de kendisini kaç kişinin engellediğini ve mesajı beğenen sayısı gibi şikayet eden sayısı da bildirimini de görebilirse frenlemiş olur kendini.

BBNET bu tür kendi siyasi görüşüne uymayan beğenmediğin konu başlıklarını silmelisin öyle düşünüyorsan. başka çözümü yok. Eğer beğenmediğin BBNET kendi siyasi düşüncene uymayan o konu başlıklarına izin verirsen "hoşlanmadığın ve küfür-hakaret hariç" mesajlara izin vermelisiniz. gelişmemiş ülkelerde küfür hakaret konusunu hakim savcılar bile çözebilmiş değildir. Siyasi konular hayatın ta kendisidir dalgaya karşı boşuna kürek çekilir. maaş ne olmalıdır diye konu başlığı açılırsa bunun elbet her türlü mesajları olur.
veya dönemlik izin verebilirsin. şu sıcak dönemde 2-3 konu başlığına izin ver diğerlerini sil ve kontrolünü yapmalısınız.

Son düzenleme:
Sonuna kadar katılıyorum sevgili adminime. Burası birilerinin propaganda merkezi değil, meydan da boş değil. Propaganda yaparsan cevabını alırsın. Onlar dua etsin onlar gibi cevap vermediğimize. Onların seviyesine düşmedik, düşmeyeceğiz de. Bu arada herkesi tekraren bir sendikaya (kendi dünya görüşüne uygun) üye olmaya davet ediyorum. Herkes üye olsun ki sendikaların sesi çıksın, öyle 2,5lara ses çıkaramaz hale gelmesin. Neyse, sustum. :cool::D

Sonuna kadar katılıyorum sevgili adminime. Burası birilerinin propaganda merkezi değil, meydan da boş değil. Propaganda yaparsan cevabını alırsın. Onlar dua etsin onlar gibi cevap vermediğimize. Onların seviyesine düşmedik, düşmeyeceğiz de. Bu arada herkesi tekraren bir sendikaya (kendi dünya görüşüne uygun) üye olmaya davet ediyorum. Herkes üye olsun ki sendikaların sesi çıksın, öyle 2,5lara ses çıkaramaz hale gelmesin. Neyse, sustum. :cool::D
Sizin sendika üç yeter diyordu iki buçuğa tavırları nedir hocam?

Herkesin düşüncesini yazabileceği, demokratik bir ortam diliyorum. Ötekileştirmeye gerek yok herkes istediğinizi yazsın küfür etmeden tabi. Bir Konyalı olarak söylüyorum Mevlana ne demiş : "Ne olursan ol, yine gel" :). Cevabım tabi ki Hayır.

Bu "kışkırtma" lafına bayılıyorum. Kime göre neye göre? Herkes beğenmediği bir yorumu kışkırtma ilan edebilir. Bu işin sonu yok. Herkes seviyeli bir şekilde siyaset konuşmayı öğrenecek.
"Siyaset yasak", "burası siyaset yeri değil" gibi sığ yaklaşımlarla bir yere varamayız. Siyasetin özel bir yeri olmaz. Yurttaş demek politik birey demektir. Hepimiz oy kullanıyoruz ve iktidarı belirliyoruz aynı zamanda belirlediğimiz iktidarı denetliyoruz. Bunun yolu muhalefettir. Muhalefet sadece muhalefet partilerinin tekelinde değildir. Yürütme organı yani bakanların dışında kalan herkes muhalefet konumundadır. Iktidar partisine oy vermen seni ikridar yapmaz. Tuttuğu takımla kendini özdeşleştiren bireyler gibi oy verdiğimiz partilerle kendimizi özdeşleştirmeyi bırakmamız lazım.
Parti militanlığı yapmakla, partiler adına sanki parti sözcüsü gibi laf yetiştirmekle aydın, sorumlu ve bilinçli bir yurttaş gibi hükümeti denetlemek arasında kilometrelerce yol var. Siyaseti tu kaka ilan ederek, siyaseti sadece parti üyelerinin tekelinde görerek; tekniği, bilimi ve öğretmenliği siyasetten bağımsız şeyler gibi görerek sorun çözülmez. Çünkü her şey bakanlıkların denetiminde ve kontrolunde. Siyaset her seye karar veriyor. Biz de bu kararlardan etkileniyoruz. Siyaseti siyasetten etkilenen insanlar konuşmayacak da kim konuşacak? Hiç kimsenin siyaset konuşana başka yer göstermeye dışlamaya hakkı yok.
Eğer seviyeli siyaset sohbetiyle bir partinin militanı/sözcüsü gibi millete baskı yapmaya, hamesetle konuyu çarpıtmaya, hakaretle karşısındaki sindirmeye çalışan kişileri ayırt edemiyorsak orada sorun var demektir.
Tarafsızlık mevzusuna gelince... İktidar partisi ile halk aynı konumda değildir. İktidarın elinde devlet aygıtı, yetkisi ve sorumluluğu vardır. Halkın böyle bir gücü yoktur. Halkın gücü muhalefet edebilmesindedir. Halk muhalefet ettigi zaman iktidar partisi sozculerinin buna cevap vermesi gerekir. Yani sorumlu olanlar cevap verir. Fakat hicbir sorumlulugu olmayan iktidar partisine oy vermis kisiler sanki devleti onlar yonetiyormus gibi yanit yetistirmeye calisiyorlar. Sonra hakkını arayanla, hukumete soru soranla kraldan ziyade kralcilar ayni kefeye konuyor. Yetkilileri elestirenler provakatör oluyor.
Arkadaslar iktidar aciz değil, elinde her turlu medya aygiti var, kendine yonelik elestirileri cevaplayabilir ki cevapliyor da. Burada papagan gibi iktidar sozculerinin cevaplarini tekrarlama gerek yok. Ama bizim medyamiz yok. Bizim medyamiz burası. Birbirinin halinden anlayabilecek zumrelerle muhabbet ediyoruz.
Illa ki birileri gelip turp sıkıyor muhabbette. Yok "yassak gardaşim yassak", yok "ben sizin niyetinizi biliyorum" yok bilmem ne. Mühür mü vuracaksınız insanların ağzına.
Asıl provokatörlere korkusundan provakatör diyemeyenler ilkokul öğretmeni gibi burada tüm foruma fırça kayıyor. 3-5 adam yüzünden herkes zan altında bırakılıyor. Demokrasiyi ozumseyememiş, isin ucu oy verdigi partiye dokundugu zaman sanki kendisine kufredilmis gibi tuhaf tuhaf abartılı tepki veren insanlari ayirt etmek cok zor degil. Onlarin mesajlarini silerseniz sorun çözülür. Olay haline getirmeye gerek yok.

gayet güzel özetlemiş arkadaş. bu ara biraz mesaj arttı diye hemen yasaklayalım moduna girmek. Siz bari yapmayın. bu arada ben hayır dedim. buradan da yazayım. Okumak istemeyen okumasın. Forumun amacı belli büyük oranda da teknik konular öğretmenlik mesleğini ilgilendiren konular var. Onları da okuyabilir katkı sağlayabilir arkadaşlar.

"Artan dolar kuru yüzünden Robotik malzemesi alamıyor ve okulda çalışma yapamıyoruz."

Yukarıdaki mesaj siyasi mi değil mi mesala? Yukarıdaki mesaja "EZANLAR SUSMAZ BAYRAK İNMEZ, ÇIKAR TELEFONUNU GÖSTER" diye saldıracak güruh var çünkü. Hakaret olmadığı sürece herkes istediğini yazsın, isteyen okur istemeyen okumaz. Üyeliği sonlandırmak demokratik bir tavır değil.

Engelleyin geçin ben öyle yaptım gayet güzel oldu :)
Kendini yetiştirememiş insanlarla zaman kaybetmenin bir anlamı yok engelle geç.

Ekonomi ve maaş konusu da yasaklanmalı çünkü bu konu açılırsa siyasette açılır ikisi birbiriyle bağlantılı. (Ankete ekonomi konusu eklenmelidir. )
Şimdi ben burada veri vereceğim adam tutup şükür et diyecek, 1970'ler ile karşılaştıracak vesaire vesaire. :D boş işler. Sonra Dota 2'deki ursa gibi çıldıracağım.
Matematik ve veriye düşman bir öğretmen olur mu ya? Bu nasıl iş.
Sayfalarca veri veriyorum adam yine bildiğini okuyor. :D:D aç oku be o verileri TÜİK yayınlamış.

Ben öğretmenlerin finansal okuryazarlık konusunda eğitilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca en azından bir Avrupa'ya gidip görsünler ne var ne yok.
Aldıkları maaş ile gideceklerini düşünmüyorum milli eğitim göndermeli en azından ufku genişler. Almanya'daki kamyon şoförü Türkiye'de tatil yaparken bizim öğretmen il değiştiremiyor. Bir düşün bir sorgula. Neden de?

Kendini yetiştirmemiş çok öğretmen var bence en büyük sorun bu. Öğretmenler hizmetiçi eğitimlerle eğitilmelidir. Öğretmenler 1 ay Avrupa'ya gidip oradaki eğitim sistemini görmelidir.

Forumda din, politika ve ekonomi konuları açılmamalı Çünkü bizim öğretmenlerimiz bu konuları tartışılabilecek kadar eğitimli değil. bu konular karşılıklı saygı çerçevesinde eğitimli insanların tartışılabileceği konular.

Bilişimle ilgili olmayan konular, anasayfadaki son konular kısmına değil de hemen altına eklenebilir. Birileri de konu başlığından konu içeriği belli olmasına rağmen okuyup rahatsız olmaz. Fikri olan varsa söyler, başkalarını susturmaya çalışmaz. Konu da eğitimle alakasız bir konu değil bu arada. Bir top A4 kağıdı dün 65 TL'ye aldım. Arduino, sensör vs. desen yanına yaklaşılmaz oldu. Durum böyle olunca insanlar kendi vergileriyle beslenen ekonomiyi yönetenlere kabahat bulacak elbette. Açım diyen insana siyaset yapıyorsun deniyor artık.

İşte bu sebeple ( decentral ) merkeziyetsiz dijital platformlar bu yüzyılın merkezinde olacak.Yakında blockchain forumlar geliştirilecek.Bir konunun bir mesajın bir üyenin silinmesine admin, moderatör değil üyelerin coğunluğu %51 karar verecek.Forum sitelerinin yönetimi ve veri tabanı o sistemi kuran ve yönetenlerin değil herkesin müdahil olabildiği acık kaynaklı tam demokratik bir yönetim sistemi olacak.Dünya hızla değişiyor kendimizi hazırlayalım.Çünku yeni nesil buna zaten hazır sorun bizler ve bizden önceki nesillerde.Bu yeni sistemi kurmak isteyenler de zaten biz ve öncekilerle ugraşıyor yani yeni sisteme karşı olanlarla...
Demokrasi her zaman iyi bir yöntem değildir, kaldı ki insan manipülasyona oldukça açık bir varlıktır. Şimdiye kadar verdiğiniz kararların ne kadarını özgür iradenizle verdiğinizi düşünüyorsunuz?

Engelleyin geçin ben öyle yaptım gayet güzel oldu :)
Kendini yetiştirememiş insanlarla zaman kaybetmenin bir anlamı yok engelle geç.

Ekonomi ve maaş konusu da yasaklanmalı çünkü bu konu açılırsa siyasette açılır ikisi birbiriyle bağlantılı. (Ankete ekonomi konusu eklenmelidir. )
Şimdi ben burada veri vereceğim adam tutup şükür et diyecek, 1970'ler ile karşılaştıracak vesaire vesaire. :D boş işler. Sonra Dota 2'deki ursa gibi çıldıracağım.
Matematik ve veriye düşman bir öğretmen olur mu ya? Bu nasıl iş.
Sayfalarca veri veriyorum adam yine bildiğini okuyor. :D:D aç oku be o verileri TÜİK yayınlamış.

Ben öğretmenlerin finansal okuryazarlık konusunda eğitilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca en azından bir Avrupa'ya gidip görsünler ne var ne yok.
Aldıkları maaş ile gideceklerini düşünmüyorum milli eğitim göndermeli en azından ufku genişler. Almanya'daki kamyon şoförü Türkiye'de tatil yaparken bizim öğretmen il değiştiremiyor. Bir düşün bir sorgula. Neden de?

Kendini yetiştirmemiş çok öğretmen var bence en büyük sorun bu. Öğretmenler hizmetiçi eğitimlerle eğitilmelidir. Öğretmenler 1 ay Avrupa'ya gidip oradaki eğitim sistemini görmelidir.

Forumda din, politika ve ekonomi konuları açılmamalı Çünkü bizim öğretmenlerimiz bu konuları tartışılabilecek kadar eğitimli değil. bu konular karşılıklı saygı çerçevesinde eğitimli insanların tartışılabileceği konular.
Sizden bahsediyor konu, engelleyin geçin diyorsunuz, mesajı okudunuz mu?

hakaret olmadığı sürece herkes istediğini yazabilmeli, forum teknoloji ve eğitimle ilgili olsa da eninde sonunda olay fiyata, dolayısıyla ekonomiye ve siyasete gidiyor bi.şekilde

Neyse konuya da yorum yapayım: Oy kullanmadım, anketi protesto ettiğim için. :)
Çünkü makul bulmuyorum, çünkü göreceli bir şey hakkında karar verilmesi gereken konu...
Şimdi benimle taban tabana zıt görüşlere ait arkadaşlar görüyorum burada ama yazılım konularında çok faydalı olduklarını da görüyorum. Şimdi siyasi mesajlar atıyor diye bu arkadaşı neden kaybedeyim ki?
Fakat bir de doğrudan dine saldıranlar da var, siyaset ayağına Müslümanlara hakaret edenler, bunlara gereken cevap elbette verilmeli ama yasaklanmalı mı? Bilemiyorum.

Herkesin farklı düşüneceği konular yerine ittifak edilen ve herkese gerekli meseleler konuşulmasını tavsiye ediyorum. Zaten herkesin siyaset vs konularda takip ettiği beslendiği birçok ortam var. Maaş, zam, pahalılık gibi ucu siyasete giden meselelerin yeri burası olmamalı. Veya olacaksa da bu konular ana sayfada kalmamalı. İsteyenler onlarla ilgili mevzuların olduğu yere girsin konuşsun.
Siyaset konuşulmasında bir sıkıntı görmeyen olabilir. Fakat çok gariptir bu mevzuya giren kendi gibi olmayan herkesi aşağılıyor. Sanki en güzelini kendi bulmuş diğerleri cahil. Herkes gün görmüş okul okumuş. Herkes kendince düşünceye sahip. Milleti telkin etmeye gerek yok. İsteyen varsa da bununla ilgili ortam çok var. Orada özgürce yapsın. Aylardır bu sebeple siteye girmedim. Yaklaşık iki hafta önce tekrar girdim. Baktım değişen birşey yok. Dün admin’in ikazı bugün açtığı konu bir ümit verdi. Eğer işimizle ilgili güzel paylaşımlar olursa, birbirimize muhabbete vesile olursa devam edeceğim. Eminim ki grupta siyasete giren herkes te vatanını seven insanlardır. Kendince güzelin savunduğu şekilde olduğunu düşünüyordur. Bunu telkin etmesine gerek yok. Tartıştığı kişi de aynısı düşünüyor zaten onun niyeti de aynı fakat o hakikati başka şekilde görüyor.

Üyelik konusunda bir kısıtlama olmadığı için fake hesap açıp siyasi yorum yapanlar yine olacaktır. Site üyeliği için biraz daha seçici olunabilir.

Kişilere veya kişilerin inançlarına; küfür, hakaret ve aşağılama olursa belli bir süre, ısrarla buna devam edilirse, sürekli forumda yasaklanabilir.
Başkalarına küfür, hakaret etmeden, aşağılamadan; insanlar, sırf kendi görüşünü açıkladı diye yasaklanmamalı.

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri