Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

FORMATÖR ÖĞRETMEN GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİM

Konu, 'BT Sınıfı | Teknik Konular, Sorunlar ve Çözümler' kısmında brahif_06 tarafından paylaşıldı.


 1. brahif_06

  brahif_06 Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2011
  Mesajlar:
  161
  Beğeni:
  0
  NEDEN İSTİFA ETTİM

  Değerli Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri;
  Dersimiz 2006 yılından önce müfredata zorunlu ve 2 saatlik olarak girmiştir; 2006 yılında dersin zorunluluğu kaldırılmış seçmeli hale getirilmiş ve ilköğretim II.kademede ders saati 1 olarak belirlenmiştir.2010 yılında 4. ve 5. Sınıflarda ders tamamen kaldırılmıştır;I.kademedeki derslerin kaldırılması ile birlikte bilişim teknolojileri dersi ve öğretmenlerinin sorunları had safhaya çıkmıştır. Bakanlık bilişim teknolojileri öğretmenlerinin sorunları için başvuru yazılarına sürekli çalışma yapılıyor diye cevap vermektedir bu 2 yılı aşkındır her sorulan soruya verilen aynı cevaptır. Bilim ve teknoloji de çağ atlayan ülkelerde bu alan el üstünde ve rehber olarak görüldüğü halde ülkemiz yetkilileri ne hikmete binaen bilişim teknolojileri dersi ve öğretmenleri sorunlarını önemsiz görmekte ve çözüm üretme noktasında yavaş davranmaktadır.Bilişim teknolojileri dersi için uygulanan müfredat bu alanda üniversitelerde eğitim görmüş öğretmenler için zaten yetersizdir; öğretmenler milli eğitim bakanlığında yanlış bir statüde çalıştırıldığı ve bilgi birikim ve deneyimlerinin köreldiğini düşünmektedir. Bununla birlikte son yapılan uygulamalar bilişim teknolojileri öğretmenlerini umutsuz ve mutsuz etmiştir . bilişim teknolojileri öğretmenleri her okulda norm kadro fazlası durumundadır; birinci kademe derslerinin kaldırılması ile birlikte bu öğretmenlerin nerdeyse mevcut uygulamalar neticesinde norm kadro fazlası olacağını bilen bakanlık yetkilileri çözüm üretme noktasında neyi niçin bekliyor acaba; çeşitli projeler geliştiren hatta sistemi yeniden yapılandıran bakanlık bilişim teknolojileri alanının çözümü için neden yavaş davranmaktadır bir çok öğretmen arkadaşımız çeşitli sorunlar ile karşılaşıyor ve psikolojik olarak ta iyi durumda bulunmuyor.
  Sayın bakanımız Kanal 24 televizyonunda yaptığı şu açıklamalar ile Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerine verdikleri önemi göstermiştir. Dinçer: “Fatih projesi gibi bir projeyi uygulamayı hedeflerken bilgisayarla ilgili dersleri kenara atarak aslında bir çelişki içinde olduğunu varsaydılar, halbuki orada meb yaptığının iyi anlaşılması gerekir. Yapılan şey şu : bilgisayar derslerini kaldırdık seçmeli hale getirdik çünkü normalde çocuklarımız bilgisayarı öğrenmiş olarak geliyor okullara zaten ve uzun dönem bilgisayar da okuma-yazmayı öğrenmeleri için eğitim vermeye ihtiyaç kalmadı.Bakın size şunu söylim biz çocuklarımıza 6 şubat pazartesi günü açılıştan 2 saat önce tabletleri dağıttık 2 saat önce açılış olacağı zaman çocukların tamamı tableti çözmüştü. Onlara özel bir eğitim vermeye hiç ihtiyaç kalmadı. Evet çözmüşlerdi.Onun için bilgisayar okuma-yazmayı öğrenmek için bir ders koymuyoruz ve bu tip bir ders hocasına da ihtiyacımız yok ama biz onun yerine bilgisayarda tasarım yapmayı,yenilik yapmayı, yeni bir şey üretmeyi öngören dersler zaten o derslerimiz var; ayrıca akıllı tahtalar ve tablet bilgisayarlar bizim sadece bilgisayar öğretmenlerimiz için değil kimya anlatacak öğretmenlerimiz için coğrafya,tarihi anlatacak matematik anlatacak öğretmenlerimiz içinde bilinmesi gereken bir zorunluluk ortaya çıkaran bir durum.Tableti kimya hocasıda tahtayı kullanarak anlatacak bu açıdan bakıldığında biz dünyaya uyum sağlayan bir gelişme ortaya koyuyoruz ama öğretmenlerimiz bile bunu fark etmemişse orda üzücü bir durum var demektir.
  Onlara buradan tavsiyem şu: lütfen siz bilgisayar okuma-yazma yerine bilgisayar üzerinden tasarım yapmayı üreten bir niteliği sizde kazanmaya çalışın.” Yukarıdaki açıklamalar kanal 24 televizyonunda 11 şubatta yapılmıştır. YOUTUBE de “kanal 24 bakan dinçer bilişim teknolojileri” yazılırsa ulaşılabilinir.
  Bilişim teknolojileri öğretmenleri için bulunan geçici çözüm şu anda uygulanan zorunlu formatörlük uygulamasıdır; Derslerin kaldırılması ile tüm öğretmenler norm kadro, ek ders vb. sorunlar ile zorunlu hale getirilen bu görevi kabul etmek durumundadır. Bilişim teknolojileri öğretmenleri eskiden beri bu uygulamaya soğuk bakmışlardır zaten dersler kaldırılıp norm kadro sorunu çıkmadan önce öğretmenler mecbur kalmadıkça ne olduğu belirsiz,lastikli, açık bir görev tanımı olmayan bir genelge ile çalışmak istememektedir.
  Bakanlığın bizim sorunlarımızı düşünmemesi; görmezden gelmesi; önemsememesi;ciddiye almaması; dikkate almaması ve çözmemesi nedeniyle FORMATÖR ÖĞRETMENLİK GÖREVİNDEN İSTİFA ETMEYE KARAR VERDİM VE BUNDAN BÖYLE BU VE BUNA BENZER GÖREVLERİ KABUL ETMEMEYE KARAR VERDİM...
  daha önce yapılan başvuru ve konuşmalarda sürekli "çalışmalar devam ediyor" cevapları verdiler... şimdi yeni kanun ile eğitim sistemi degiştirilmekte ve anlaşıldığı kadarıyla biz yine formatör öğretmen olarak kalacağız... madem bakanlık bizi önemsemiyor; öğretmenlik onurumuzu formatör lük adı altında yıprattı ve degersizleştirdi; ben de istifa ederek ne pahasına olursa olsun öğretmen olarak işime devam edeceğimi göstermeliyim... haftada 3 saat de olsa dersimize girecek ve öğretmenlik yapacağım...
  Benim isteğim “tamirci”,”boş”,”gereksiz” “öğretmen değilsiniz” vb. sözleri duymadan ÜNİVERSİTELERDE ALDIĞIMIZ ALAN VE MESLEK DERSLERİNİ UYGULAYABİLECEĞİMİZ ONURLU VE SAYGIN BİR ÖĞRETMENLİK YAPMAKTIR.
   
 2. pneuma_ex

  pneuma_ex Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2012
  Mesajlar:
  429
  Beğeni:
  0
  Bende ygsye girdim 4 yıl sonra kısmetse bu bölümden kurtulmuş olacağım. Formatör olarak hayatlarını sürdüreceğini sanan arkadaşlara söylenecek çok şey varda neyse bir ara onlarda yaptıkları hatanın, hak aramamanın üzüntüsünü yaşar.
   
 3. blue123

  blue123 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  26 Şubat 2007
  Mesajlar:
  825
  Beğeni:
  1
  herkes istifa etmeli..ama para para para
   
 4. ismailt

  ismailt Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.372
  Beğeni:
  179
  inşallah ben de seneye formtörlüğü seçmeyip kendimi yazılım üzerine geliştirmek için vaktimi harcayacağım.Varsın 2 sene ekderssiz olayım her sorun bir fırsattır Allah önümü açarsa inşallah. meb belasından kurtulmak için kendimi yetiştirmeyi kafama koydum hayırlısı Allah'tan
   
 5. hasari

  hasari Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  3 Eylül 2007
  Mesajlar:
  12.877
  Beğeni:
  1.295
  Ekders saçmalığı yüzünden öğretmenlerimiz her şeyi hoş görmeye başladı, yazık diyorum. Haklarını arayamayan tek kesim öğretmenlerdir sözde hak aramasını öğretmenler öğretiyor. Ama ne yazık ki öğretmen kendi hakkını arayamıyor. :sleep:
   
 6. omd

  omd Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  19 Nisan 2007
  Mesajlar:
  5.925
  Beğeni:
  816
  tebrikler!
   
 7. zilal

  zilal Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  6 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.813
  Beğeni:
  28
  ben 4 senelik öğretmenim, 3,5 senedir formatör olmuyorum. bunun sıkıntısını da çektim ama olsam da sıkıntı çekecektim. okulumuz imam hatip ortaokulu olacak ve bana belki de hiç ders olmayacak. o zaman ne yapcam bilmiyorum ama formatör olmuyorum yine de...
   
 8. mamostecelal

  mamostecelal Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2008
  Mesajlar:
  205
  Beğeni:
  0
  formatör öğretmen görevinden istifa etmen ciddi bir karar.tüm bilişim öğretmenleri sahiplenirse ses getirebilecek bir eylem olacak
   
 9. computing

  computing Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  799
  Beğeni:
  38
  hocam formatörlük görev tanımına duyduğun tepkiden dolayı istifa etmişsen doğru karar vermişsin. Ama yazının sonlarında şöyle demişsin
  Benim isteğim “tamirci”,”boş”,”gereksiz” “öğretmen değilsiniz” vb. sözleri duymadan ÜNİVERSİTELERDE ALDIĞIMIZ ALAN VE MESLEK DERSLERİNİ UYGULAYABİLECEĞİMİZ ONURLU VE SAYGIN BİR ÖĞRETMENLİK YAPMAKTIR.
  Bana da hocam bilgisayar öğretmeni olmak varmış tarzında laflar geliyor. Ama sırf onlar böyle diyor diye ben istifa etmem. Ki bunu diyen öğretmen arkadaşlar 3 TL parası az yatsa neredeyse idareyle yaka paça olan kişiler. Görev tanımından memnun değilsem ve kurulan bu sisteme tepki olarak istifa edeceksem ederim ama millet bana onu diyor bunu diyor diye istifa etmem. İdare ile giriş çıkış saatleri konusunda anlaştım 9-3 takılıyorum. Ama yarın birgün sorun ederlerse ben de bırakırım. Bunlar iktidar da oldukça bizim bu dersi geri almamız çok zor ama daha da kötüsü formatörlük kalkarsa bize başka branşa geçin derlerse bunu da ben istemem açıkçası.
   
 10. s.sultan

  s.sultan Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2009
  Mesajlar:
  115
  Beğeni:
  0
  ben en başından formatör olmadım...çünkü burda yazılıyo sene kimse olmasın ve artık bu sorunu çözüm getirilsin dendi...ama bunu diyen arkadaşta eminim formatör olmuştur...en azından zorunlu olmayan illerde kimsenin olmaması gerkiyodu...yolda yürümekten daha faydalı olurdu...bu sene tek başıma olaya tepkimi göstermeye çalıştım seneye hep beraber olmayı dilerim.
   
 11. tinyamasisurum0

  tinyamasisurum0 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2009
  Mesajlar:
  450
  Beğeni:
  0
  brahif_06 en güzel açıklamayı yapmış.

  Ben de ikinci dönemden beri seneye formatör olmamayı düşünüyorum ve yapacağım da.

  Bozuk prizi, bozuk projeksiyon perdesini sormalarından artık gına geldi. Bu işleri yapmasam da sorulması beni üzüyor.

  Ses sistemi çalışmıyor, bilgisayar çalışmıyor diyorlar, gidiyorum bakıyorum fişi prize takmamışlar.

  Bilgisayarımda şu program yüklü değil diyorlar, gidiyorum yüklü ve masaüstünde kısayolu bile var.

  İçinde bilgisayar, cd, e-posta geçen her resmi yazının yanlış bir şekilde sürekli ve sürekli sadece bana tebliğ edilmesinden ve itiraz etmekten sıkıldım.

  Öğretmen statümün kaybını da görmem cabası..

  vs. vs. vs.

  Tüm bu sebepler yüzünden ben de seneye formatör olmayacağım. Dünya karşımda dursa da, derse girip çıkmak dışında bilgisayarla ilgili hiçbir işe de dokunmayacağım. Okulda herkesle aram iyi, belki de kötü, gıcık olacağım ama eminim ki zamanla mücadelemi anlayanlar çıkacaktır.

  Kısacası

  SENEYE BEN DE FORMATÖR DEĞİLİM!!
   
 12. haruneser

  haruneser Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Ekim 2009
  Mesajlar:
  136
  Beğeni:
  8
  Arkadaşlar çoğunluğumuz istemiyor formatörlüğü.Geçen 8. sınıfları test yaptım.Neler öğrettiğimi görmek onlara bişey verebildiğimi görmek çok güzel bir duygu.Bu yüzden girdiğim diğer sınıflara da bu hafta yapacağım.Not olarak geçmeyeceğini bilen çalışmayan öğrencilerin bile bişeyler başardığını görmek çok hoş.Bizi bundan mahrum edenler utansın.Ben teknik olarak yardımcı olurum ama bırakın da öğretmenliğimi de yapayım.
   
 13. brahif_06

  brahif_06 Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2011
  Mesajlar:
  161
  Beğeni:
  0
  arkadaşlar istifa etmek için şu an bence en iyi zamandır; çünkü yeni eğitim kanunu ile birlikte yönetmelikler de degişecek ve sistem yenilenecek ve seçmeli dersler de çoğalıyor; bu anlamda bilişim teknolojileri dersi bakanın deyişiyle önemli olmayacağı için seçilmeyecek ve biz zorunlu formatör yapılacağız... şimdi eğer istifa edersek bakanlık bizim derslerimizi geri verebilir yoksa yarın derste olmayacağı için yapabileceğimiz bir şey kalmayacaktır...
   
 14. hayalcisuat

  hayalcisuat Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  9 Ekim 2007
  Mesajlar:
  947
  Beğeni:
  12
  :alkis: :alkis: :alkis:
   
 15. cesur yürek2

  cesur yürek2 Site Gezgini

  Kayıt:
  26 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  38
  Beğeni:
  0
  bilişimcilerin en büyük tepkisi bu formatörlük saçmalığını bırakması olacak ama buna kaç kişi uyar. hep sendiklardan birşeyler beklenir. ama dirayetli olan öğretmen sayısı çok az olunca ...
   
 16. karinca_52

  karinca_52 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  10.651
  Beğeni:
  373
 17. fatmazehra

  fatmazehra Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2007
  Mesajlar:
  333
  Beğeni:
  10
  Ben de 3 yıldır görev almıyorum fakat bu da çözüm değil diğer branşlar(özellikle sınıf öğretmenleri) muhtemelen can atacaklardır formatörlük görevi için...
   
 18. tenten

  tenten Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  28 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.550
  Beğeni:
  100
 19. karadağlı

  karadağlı Site Gezgini

  Kayıt:
  10 Ekim 2009
  Mesajlar:
  40
  Beğeni:
  0
  ben seneye kurutuluyorum inşaallah. elektrik elektrik müh. 4. sınıfa geçeceğim gelecek sene. çok emek harcadım. başımıza daha kötüsü gelemeden şu bölümü bitirebilsem yeter. Allah yar ve yardımcımız olsun diyorum
   
 20. bbbbb

  bbbbb Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2009
  Mesajlar:
  524
  Beğeni:
  0
  ben de seneye formatör olmayacağım..bıktım artık.. iice dalgınlaştım, insanlara bile bilgisayarlara bakar gibi bakıyorum.. saf saf....ne onurum kaldı ne de gururum..hizmetçi gibi, gel, git, yap, kalk, dur....yeter be...tayin isteme hakkım olsa da küçücük bir okula yerleşsem..koca okulun derdi, betermiş yani... insana insanca değer verilen bir mesleğim olsa keşke...
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal