Ford Focus 1.6 115hp Titanyum

Kodla Büyü

mrtslk

Aktif Üye
evet arkadaşlar sonunda sanırım bende ilk 0 arabama kavusacağım daha tam olarak karar vermiş değilim ama %70-80 bir aksilik olmazsa bu araba Ford Focus 1.6 115hp Titanyum hakkındaki görüşlerinizi bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Arkadaşım öncelikle araba seçimini yapmışsın. Umarım arabana kavuşursun.Ancak bir uyarıda bulunmak isterim. Focus kasa değişikliğine gitti. mart nisan aylarında Türkiye de olur. buda şuan ki kasanın fiyatlarında oynamaya neden olur. Çünkü ford yeni kasası ile son derece iddalı ve yeni kasanın üretim maliyetinin de daha düşük olduğu söylenmekte. tabbi Türkiye de kaça satılır bilemeyiz. Eğer bekleme gibi bir durumun varsa bekle derim.

Hocam bir Ford kullanıcısı olarak (2007 model Focus 1.6 109bg dizel - sedan)
kesinlikle piyasadaki emsallerine göre (Cruise - Astra - Megane - 307 - 407 - C4 gibi) üst düzeyde bir araba. Hem motor performansı, hem de özellikle Titanium seviyede sunduğu donanım özellikleri ile rakiplerinden çok önde. Ben aracımı almadan diğer markaların araçlarını çok araştırdım, içlerinde en akilane olanı Focus bana göre..
Yanlız dizel seçeneğini bir düşünün derim. Hem ortalama tüketim konusunda, hem de malumunuz benzinle motorin arasındaki fiyat farkı nedeniyle çok daha ekonomik bir seçim. Maximum tork değerleri de dizel için daha iyi sanırım.
Dizel ile benzinli seçeneği arasındaki fiyat farkı çok cüzi kalıyor, 1 senede kendini amorti eder, kara bile geçersiniz yakıt harcamalarınızla. 115 bg benzinli ile 109bg dizel arasında çekiş farkıda hiç yok desem yalan olmaz. Yanımdaki araçların tıkandığı rampaları, yokuşları 3. - 4. vites ile çok rahat çıkıyorum hiç sorun olmuyor.(Astra bayılıyor mesela)
Düz yola çıkınca zaten araba bastıkça gidiyor, 160km'ye kadar çıktım 5. vites 3500 devirde, gaza yüklendikçe araba sizi şöyle bir koltuğa yaslıyor, o gücü o performansı hissediyorsunuz.
0km düşünüyormuşsunuz hocam. Bence gidin birde dizel modeli test edin, içinize sineni alırsınız.
Şimdiden hayırlı olsun hocam, Allah güzel günlerde kazasız belasız kullanmayı nasip etsin...

dizelini düşünüorum asıl ama oldukça fırlıyor fiyat 42-43leri buluyor. birde zaten yılda 10bin km ancak yol yapan birisiyim çok uzak mesafeler yok memleket 107km tam. ondan dolayı zaten o aradaki farkın karını yapana kadar birde bakımlardaki farkı katacak olursak belki araç elden çıkar...

sert_hard' Alıntı:
Düz yola çıkınca zaten araba bastıkça gidiyor, 160km'ye kadar çıktım 5. vites 3500 devirde

Hocam yanlış anlamadıysam 5. vites 3500 devir 160 km mi yapıyor?
eğer öyleyse şanzımanda değişmiş yenilerde.

mrtslk' Alıntı:
dizelini düşünüorum asıl ama oldukça fırlıyor fiyat 42-43leri buluyor. birde zaten yılda 10bin km ancak yol yapan birisiyim çok uzak mesafeler yok memleket 107km tam. ondan dolayı zaten o aradaki farkın karını yapana kadar birde bakımlardaki farkı katacak olursak belki araç elden çıkar...

Hocam kabaca şöyle bir hesap yapabiliriz sanırım.
Yılda ortalama 10bin km yaparsanız, bir depo ile yaklaşık 800 km gittiğinizi düşünelim
10000/800 = 13 depo yapar.
bir depo 60 lt mazot alsa
13*60 = 4800 litre yapar.
bir litre benzin ile mazot arasındaki fark yaklaşık 75krş
4800*0,75 = 3600 TL farkı olur, bir senede. Yani kısaca 2. senede kendini amorti eder. :++: :++:
Servis bakım konusundada hiç şüpheniz olmasın hocam, yağı - suyu - hava, polen filtreleri benzinli dizel farketmiyor, aynı zaten. Yek fark yakıt filtresinde, onu da 30bin bakımında değiştiriyorlar. Ben geçtiğimiz mayıs'ta aracı 60bin bakımına soktum. Hava-polen-yakıt filtresi + yağ + bujileri temizleme+ 2 park ampulü toplam 280 lira tuttu. Aynı işlem benzinli araç için yapılsa tek fark 20tl olur. Onun sebebide mazot filtresi 70, benzin filtresi 50 tl idi bakım yapıldığı zaman.
Yani bakım konusunda da pek değişen bir durum yok hocam. 30bin km, yani ortalama 3 senede 20 tl farkı olacak.

excalibur27' Alıntı:
Hocam yanlış anlamadıysam 5. vites 3500 devir 160 km mi yapıyor?
eğer öyleyse şanzımanda değişmiş yenilerde.

Evet hocam. Ordu - Samsun arası çift şerit yolda (bi de gece vaktiydi, yol boştu, radar falanda yoktu :? aramızda kalsın)
bi deneme yapayım dedim, işte 3000 - 4000 devir arası 160 rahat gördüm, daha fazlayı denemedim, korktum biraz :wink:
CDTI motor var Focus dizellerde (Common Rail Diesel Turbo Injection uzunu) gerçekten hem performans hem ekonomi bir arada tutturmuş. Öyle olmasa Peugeot ile Citroen de aynı motoru kullanmazdı.(307 ile C4 motorları da 109 bg 1.6 dizel CDTI, isimleri farklı HDI demişler o kadar)

Şanzıman 2004 kasalara göre değişik evet hocam hatta 2006 ile 2007 arası bile farklı. Bir öğretmen arkadaşta 2006 benzinli var, vites geçişleri falan fark ediyormuş. Aracın vites devri falanda farklı tabii.(Ben kullanmadım, arkadaş benim aracı kullandı, onun görüşleri ama benzinli ile dizel farkı da var tabii,)

Güzel araba bende düşündüm fakat dizel ve 109 PS olanına 45 000 tl fiyat çıkardılar. dış görünüş iç malzeme kaliteli sony mp3 var hayırlı olsun
fakat benzine yapılan son zamlardan sonra bu bahsettiğin arabayla ne kadar yol yapabilirsin hocam
az biniyorum deme sakın kural şu çünkü

ÇOK YAKARSA AZ BİNMEK ZORUNDA KALIRSIN

Ben de dizelini incelemiştim. Ağustos ayı içerisinde almaya karar vermiştim. Ek donanımlarla beraber 45000-47000 arasında fiyatlar değişiyordu. Ancak ford'un kasa ve donanım değişiklikliğine gittiğini duydum. Otoshow öncesi fiyatlarda bir hayli düştü. Sanırım şu an aynı focus 38000-40000 tl arasında. Ben de yeni kasa focusları beklemeye başladım. Amerika ve Avrupa'da satış fiyatlarının 17000-19000$ arasında olduğunu öğrendim. Ama bizim ülkemizde vergiler malum. Yine de Dizel yeni nesil ford focus'un 40000-45000 tl arasında olmasını bekliyorum. Zaten C-Max, S-Max ve Galaksi modellerini Türkiye'de de satışa sundular. Fiyatları da rakiplerine göre, bence uygun

sert_hard' Alıntı:
mrtslk' Alıntı:

Hocam kabaca şöyle bir hesap yapabiliriz sanırım.
Yılda ortalama 10bin km yaparsanız, bir depo ile yaklaşık 800 km gittiğinizi düşünelim
10000/800 = 13 depo yapar.
bir depo 60 lt mazot alsa
13*60 = 4800 litre yapar.
bir litre benzin ile mazot arasındaki fark yaklaşık 75krş
4800*0,75 = 3600 TL farkı olur, bir senede. Yani kısaca 2. senede kendini amorti eder. :++: :++:
Servis bakım konusundada hiç şüpheniz olmasın hocam, yağı - suyu - hava, polen filtreleri benzinli dizel farketmiyor, aynı zaten. Yek fark yakıt filtresinde, onu da 30bin bakımında değiştiriyorlar. Ben geçtiğimiz mayıs'ta aracı 60bin bakımına soktum. Hava-polen-yakıt filtresi + yağ + bujileri temizleme+ 2 park ampulü toplam 280 lira tuttu. Aynı işlem benzinli araç için yapılsa tek fark 20tl olur. Onun sebebide mazot filtresi 70, benzin filtresi 50 tl idi bakım yapıldığı zaman.
Yani bakım konusunda da pek değişen bir durum yok hocam. 30bin km, yani ortalama 3 senede 20 tl farkı olacak.

hesapta bi yanlış var hocam, sizin hesaba göre 10bin km de 4800 litre mazot yakıyorsa 100 km de 48 litre mazot yakar. bu da imkansız :)
hesabı doğru yaparsanız yıllık zararının sadece 600-800 lira civarı olacağını göreceksiniz. yılda 10 bin km yapan birinin dizel motordan kara geçmesi için en az 4 yıl geçmesi gerekir. bir de iş-ev arası mesafe çok yakın ve şehir içi trafiği ise dizel motora eziyetten başka bişey olmaz.

ben 1.6 comfort pazarlığı yapmıştım öğretmenler günü kampanyası zamanı en son metalik boya dahil 29.500 e inmişlerdi. Dün arkadaşım 29.700 e bitirmiş almış comfort + metalik. Ama ben 31.000 lira vererek ASTRA HB classic III 1.4 aldım. evet o motor o kasaya küçük, araba çekmez götürmez çok yakar yolda kalır bayılır vs :) gerçi 1.6 (33.000) olanı kalsa onu alacaktım ama benden önce davranmışlar. ocakta inşallah alıyorum arabamı.
Herkese hayırlı olsun, kazasız belasız kullanmak dileğiyle...

şehir içi tüketimleri
benzin 115 bg 100 km ye 8,7 lt tdci 109 bg 5,8 lt
dizel le benznli arasında yaklaşık 3 lt fark var 100 km de buda 10000 de 300 lt fark yapar 300*3,75 = 1125 tl sadece farktan bide fiyat farkındanda olacak epey fdark olur bence iki senede kapatır

bunun konuşmasını çok arkadaşla yaptık hocam ama hesaba dökecek olursak şuanki hesapla (3,82benzinfiyatı*8,7lt)-(3,24mazot*5,8lt)= 14,442kr 100kmdeki fark. 10bin km de 1500tl dielim yılda yani. benzinli titanyum 36500tl, dizeli 43500tl 7000bin fark çok hocam diğer modellerde 2bin bilemedin 3bin tl fark edio. kafadan 4-5sene demek ozamanada kim öle kim kala belkide araba değişir :(

keşke bekleseydin bak... focus2011

New_Ford_Focus_2011_24.jpg.jpg

Ford-Focus-2011-Model-Araba-Resimleri.jpg

Yeni-Ford-Focus-2011.jpg

Hocam bende 2009 titanyom 5 kapı istedeğin 115 bg benzinli kullanıyorum araba 3 yıldır tık demedi tavsiye ederim ama acelen yoksa 2011 modellerini bekle derim
buarada 390 devir 190 gitti araba otobanda mercedesler ile kapıştık :)

mrtslk' Alıntı:
bunun konuşmasını çok arkadaşla yaptık hocam ama hesaba dökecek olursak şuanki hesapla (3,82benzinfiyatı*8,7lt)-(3,24mazot*5,8lt)= 14,442kr 100kmdeki fark. 10bin km de 1500tl dielim yılda yani. benzinli titanyum 36500tl, dizeli 43500tl 7000bin fark çok hocam diğer modellerde 2bin bilemedin 3bin tl fark edio. kafadan 4-5sene demek ozamanada kim öle kim kala belkide araba değişir :(
Şehir içi kullanıma göre hesap yapılmış. Eğer ortalama değerlere göre hesap yapılırsa 1500 TL 1100 TLlere doğru düşüyor. Yani 10BinKM/1500TL en iyi rakam. 7000 TL için 4-5 yıl kullanmak gerekiyor. Ancak yılda 20binden fazla yaparım derseniz o zaman dizel olabilir.

evet en kötü ihtimallere göre şehirçine göre hesapladım birde kullanıma şoföre bağlıda değişim gösteriyo ya zaten bukadar ufak hesaplar yapıp bineceksek gazı taktırıp renault a binmek lazım ben birazda güç güven konfor isterim arabada okadarda masrafı olcak napalım :) yeni kasa geldiği için fiyatlar boyle uygun hale geldi zaten mesela astradada yeni kasa pahalı eski kasa ful 33bin lira :( bende isterim yeni kasa ama fiyat yüksek olur kesin hayırlısı bakalım ama piyasada aracı bulamıyoruz fırtına grisi düşünüyorum bursada yok hiç bir bayide ankarada bikaçtanede bulduk :( hocam verme gazı zaten heyecanlıyım mercedesle kapışmak oyy oyy :++:

hocam işinize karışmak gibi olmasın ama ,benim naçizane fikrim kia cee'd modeline bir bakın, 3 ay oldu alalı, tek kelime ile MÜKEMMEL... dizel,90 bg,6 vites,10 hava yastığı,sis farı,çelik jant,4 cam otomatik, elektrikli ayna, park sensörü daha sayamadığım bi sürü şey.. aracı 33.750 ye aldım, 7000 km oldu ,840 milyon euro dizel aldım tamı tamamına 6000 km yaptım....daha ne olsun, bakan bi daha bakıyor, bende arabamı almadan önce ford focus alıyordum az kalsın, ama iyiki almamışım..arada çoooookkk fark var...
Lütfen kiada arabamı falan diye yorum yazmayın, önce kullanın sonra yazın, bunlar benim düşüncelerim...

şimdiden hayırlısı olsun...

Geri