Flash Belleğinize Kısayol Virüsü Bulaşmayacak, Kesin Çözüm.

Kodla Büyü

kurtay

Site Gezgini
Flash bellekte yapılan basit izin verme işlemleriyle artık flash belleğinize kesinlikle kısayol virüsü bulaşmayacak. Bu yöntem virüsü bilgisayarınızdan silmez, ama temizlediğiniz flash belleğe bir daha kesinlikle kısayol virüsüde bulaştırmaz.

Sırasıyla;

1) Öncelikle flash belleğinizi biçimlendirin.
2) Biçimlendirdikten sonra kök dizinde (flash bellek simgesine tıklayınca açılan bölüm) bir klasör oluşturun, örneğin adı BBNET olsun, farklı bir isimde olabilir, ben Win 10 adını verdim.

3) Şimdi kök dizindeyken boş bir alanda sağ tuş - Özellikler - Güvenlik - Düzenle işlemlerini uyguluyoruz. Burada "Tam denetim , Değiştirme ve Yazma" izinlerini pasif yapıyoruz yani seçimi kaldırıyoruz. Tamam deyip çıkıyoruz. Artık flash belleğinizin kök dizinine hiç bir dosya yüklenemz ve program kurulamaz, bu virüs bulaşmasını önlemek içindi.

4) Tabi bu işlemi yaparsak sadece kök dizine değil "win 10" klasörünün içerisinede herhangi bir şey yğkleyemeyiz. Bunu önlemek içinde bu sefer win 10 klasörünün içine girip bu sefer az önce pasif yaptığımız tüm izinleri aktif yapıyoruz. Böylelikle artık win 10 klasörünün içine dosya yükleyebiliriz.

Karıştırmayalım, izin iptallerini kök dizinde yapıyoruz, izinleri aktif etme işini win 10 klasörün girdikten sonra yapıyoruz.

Bu yöntemin dezavantajı flash belleğe sağ tuş-gönder komutuyla dosya gönderemezsiniz, çünkü kök dizine göndereceği için ve izin olmadığı için işlemi gerçekleştirmez . Bildiğimiz kopyala-yapıştır yöntemiyle win 10 klasörünün içerisine dosyalarınızı taşıyabilirsiniz.

Denenmiştir, virüslü bilgisayarlarda bile kısayol virüsü bulaşmamıştır.

Ekli dosyalar

• flash virüsü için.rar
    36.9 KB · Görüntüleme: 269
Hocam yöntemi daha önce bende kullanmıştım. Ama bir yerde dikkatli olmak gerekiyor. Ben usb belleği böyle ayarladıktan bir kaç hafta sonra bilgisayarıma format atmıştım. Format attıktan sonra usb belleğin izin işlemlerini eski haline getirmek istediğimde izin vermemişti. İzin işlemlerini düzelteyim derken 32 gb lık flash belleğim RAW'a dönüştü ve artık kullanılamaz hale gelmişti. Neyseki usb belleği yeni aldığımdan garantiye gönderdim. Onlarda düzeltemeyince yenisini verdiler. :D
Diyeceğim o ki yöntem güzel ve kullanışlı ama dikkatli olmak gerekiyor.

tunc0687' Alıntı:
Hocam yöntemi daha önce bende kullanmıştım. Ama bir yerde dikkatli olmak gerekiyor. Ben usb belleği böyle ayarladıktan bir kaç hafta sonra bilgisayarıma format atmıştım. Format attıktan sonra usb belleğin izin işlemlerini eski haline getirmek istediğimde izin vermemişti. İzin işlemlerini düzelteyim derken 32 gb lık flash belleğim RAW'a dönüştü ve artık kullanılamaz hale gelmişti. Neyseki usb belleği yeni aldığımdan garantiye gönderdim. Onlarda düzeltemeyince yenisini verdiler. :D
Diyeceğim o ki yöntem güzel ve kullanışlı ama dikkatli olmak gerekiyor.
NTFS Drive Protection diye bir program var. Hem konuyu açan arkadaşın anlattığını otomatik yapar, hem de format vs. sonrası sıkıntı yaamazsınız.

Geri