Fiber'e geçtik, BTS'yi internete nasıl bağlarım?

Kodla Büyü

joes009

Üye
Eski yöntem olan modem bağlantısı varken laboratuvardan gelen tek bir kablonun modeme bağlı olması laboratuvardaki tüm bilgisayarların internet erişimi için yeterliydi. Fiber internet gelince, modemi kaldırmamız ve meb hattını kapatmamız söylendi. Hattı kapattık, modemi kaldırdık. Bahsettiğim, laboratuvardan gelen ethernet kablosunu idare odasında duvardaki ethernet yuvalarından herhangi birine bağladığımda laboratuvarda sadece 1 bilgisayar internete girebiliyor. 2. herhangi bir bilgisayar ağa bağlanamıyor. Çözümü ne olabilir? (Not: Laboratuvarda toplam 14 bilgisayar var.)

Hocam portu açtırmanız lazım. Fatih ağında portlar switch ile internet dağıtımına kapalıdır.

bu konuyla ilgili forumda çok başlık var. BT Sınıfı port açtırma diye aratın hocam

BT sınıfına konulan uçlar da genelikle kapalı oluyor. Bizim öyle olmuştu.
konuyu açan arkadaş hâla eski kablo sistemine devam etmiş ondan sordum. BT sınıfında uç varsa switchi neden oraya bağlamamış da idare portuna bağlamış merak ettim. Benim sınıfımdaki uç sorun çıkarmadı. çoklu olarak ayarlanmış. belki onun sınıfında da çoklu uç vardır.

Teknik odada ağ bağlantı kablolarının şemasını gösteren bir belge falan bıraktılarsa orda yazıyordur. Bizim okulda ilk bağlantıdan sonra ben de aynı sıkıntıyı yaşamıştım. Sonra listeyi şemayı kontrol edince 47-48 no lu portları BT sınıfı için ayırdıklarını gördüm. Eğer öyle bir şema yoksa il/ilçe formatörünüz vardır gelip sistemi niceleyen hız testi yapan sisteme onay veren o biliyor olabilir.

BT sınıfı oldugunu bildikleri halde bırakmamışlarsa öyle açık port arkadaşların dediği gibi bakanlığa mail atıp açtıracaksınız.

Geri