Fiber baglandı, ama 2 sorun var.

Kodla Büyü

mavi85

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaslar okulumuza bugün fiber internet 100mbps fiber kabloyla baglandi.tum etkilesimli tahtalar baglandi. Ama bi sıkıntı var.

Soru1) İdareci odalarındaki ethernet prizlerine switch takıp interneti çogaltamıyorsunuz, access point takamıyorsunuz,her prize sadece bir bilgisayar takılabiliyor , kabinin içindeki switchlerin yazılımı o şekilde ayarlanmış. Acaba idareci ethernet prizleri santral switchlerin yazilimindan serbest bırakilamaz mı?

Soru2) fotokopi makinasi da otomatik ip olmak zorunda ama tarayıcılari kullannak için sabit ip yapmamiz lazim ama bu sefer de ip çakismasi olacak. Acaba fiber modemde ip havunda ip kitleme var midir fotokopi makinesine verdigim ip yi vermesin. Yapabilen var mi?

Her okulda ayni olacak. Lutfen paylasalim çözüm bulursak.

idareci odasında şimdiye kadar ikinci bir uç gerekli olmadı ama sınıfta switch denemistim çalışmıştı.

mavi85' Alıntı:
Arkadaslar okulumuza bugün fiber internet 100mbps fiber kabloyla baglandi.tum etkilesimli tahtalar baglandi. Ama bi sıkıntı var.

Soru1) İdareci odalarındaki ethernet prizlerine switch takıp interneti çogaltamıyorsunuz, access point takamıyorsunuz,her prize sadece bir bilgisayar takılabiliyor , kabinin içindeki switchlerin yazılımı o şekilde ayarlanmış. Acaba idareci ethernet prizleri santral swithkerin yazilimindan serbest bırakilamaz mı?

Soru2) fotokopi makinasi da otomatik ip olmak zorunda ama tarayıcılari kulkannak için icin sabit ip yapmamiz lazim ama bu sefer de ip çakismasi olacak. Acaba fiber modemde ip havunda ip kitkeme var midir fotokopi makinedine verdigim ip yi vermesin. Yapabiken var mi?

Hocam switch yerine bir router ile bu işi görebilirsin. Piyasada kullanılan yeni router/modem ler de telefon girişinin yanında birde internet portu var. o idari odadaki ucu bu porta bağlayıp, router/modem'in diğer switch portlarını kullanabilirsin gerisini NAT halleder. Kesinlikle her modemde ip aralığı dışlama mevcuttur.

mavi85' Alıntı:

Soru1) İdareci odalarındaki ethernet prizlerine switch takıp interneti çogaltamıyorsunuz, access point takamıyorsunuz,her prize sadece bir bilgisayar takılabiliyor , kabinin içindeki switchlerin yazılımı o şekilde ayarlanmış. Acaba idareci ethernet prizleri santral swithkerin yazilimindan serbest bırakilamaz mı?

Soru2) fotokopi makinasi da otomatik ip olmak zorunda ama tarayıcılari kulkannak için icin sabit ip yapmamiz lazim ama bu sefer de ip çakismasi olacak. Acaba fiber modemde ip havunda ip kitkeme var midir fotokopi makinedine verdigim ip yi vermesin. Yapabiken var mi?

Hocam 2. soruyu ben de merak ediyordum ama fiberi bağlayan arkadaşın dediğine göre bizim modeme müdahale etme yetkimiz yokmuş! Tarayici için ipi otomatik yaptık. Modem kapanmadigi surece sorun cikmiyor.

mavi85' Alıntı:

Bizim okulda fotokopi makinesinden 4 farklı bilgisayara tarama yapabiliyoruz. Bu bilgisayarların ip noları sabit değil. Fotokopi makinesinde bu bilgisayarların adları kayıtlı.
Bağlantımız fiber değil.

Bizimde 100 mbit fiber bağlandı. Sorunsuz çalışıyor. Bizim 3 adet kendi aldığımız access point var ve çalışıyorlar( birisi öğretmenlerimiz, diğer ikisi kız ve erkek pansiyonundaki öğrencilerimizin mobil cihazları için). Access pointlerin DHCP si kapalı, ip dağıtımını yeni takılan router yapıyor (huawai ar 1220). C sınıfı ip kullanmışlar, subnet maskesi ile bilgisayar sayısını arttirmışlar. (255.255.224.0) ben sabit ip de tanimladim. Ornegin access pointleri sabitledim. Otomatik ip belirli bir sayıdan başlıyor. Router 192.168.64.1. Bende sabit ip adreslerini 192.168.64.5 den başlattım. Otomatik ipleri 192.168.95.200 gibi bir adresten başlatıyor. Böylece bize sabit ip vermek için yeterli bi ip aralığı veriyor. Bunun yaninda bizim okulda aynı ağda iki modem daha var, birisi MEB ADSL hattının, diğeri TTNET ADSL hattının. Router hariç iki modeminde DHCP si kapalı.idareci, öğretmenler odası ve memur bilgisayarları TTNET ADSL uzerinden internete erişiyor, BT sınıfı MEB ADSL, akıllı tahtalar ve access pointler fiber üzerinden internete açılıyor...

DHCP ip havuzunun hangi aralıklarda olduğunu net olarak bilen varsa burada paylaşabilir mi? Aralığı bilirsek ip çakışması olasılığını ortadan kaldırırız...

muharremyildiz' Alıntı:
Bizimde 100 mbit fiber bağlandı. Sorunsuz çalışıyor. Bizim 3 adet kendi aldığımız access point var ve çalışıyorlar( birisi öğretmenlerimiz, diğer ikisi kız ve erkek pansiyonun daki öğrencilerimiz için). Access pointlerin DHCP si kapalı, ip dağıtımını yeni takılan router yapıyor (huawai ar 1220). C sınıfı ip kullanmışlar, subnet maskesi ile bilgisayar sayısını arttirmışlar. (255.255.224.0) ben sabit ip de tanimladim. Ornegin access pointleri sabitledim. Otomatik ip belirli bir sayıdan başlıyor. Router 192.168.64.1. Bende sabit ip adreslerini 192.168.64.5 den başlattım. Otomatik ipleri 192.168.95.200 gibi bir adresten başlatıyor. Bunun yaninda aynı ağda iki modem daha var, birisi MEB ADSL hattının, diğeri TTNET ADSL hattının. Router hariç iki modeminde DHCP si kapalı.idareci, öğretmenler odası ve memur bilgisayarları TTNET ADSL uzerinden internete erişiyor, BT sınıfı MEB ADSL, akıllı tahtalar ve access pointler fiber üzerinden internete açılıyor...

DHCP ip havuzunun hangi aralıklarda olduğunu net bilen varsa burada paylaşabilir mi?
hocam yarin deneyeceğim sccess pointlere 200un altinda vermeyi ben de farkettim hep 200ün üstünde veriyordu bugün.
kaç bilgisayar oldugu subnet maskiyla hesaplama yapilarak bulunuyor yarin yazarim.

eadnan' Alıntı:
mavi85' Alıntı:

Bizim okulda fotokopi makinesinden 4 farklı bilgisayara tarama yapabiliyoruz. Bu bilgisayarların ip noları sabit değil. Fotokopi makinesinde bu bilgisayarların adları kayıtlı.
Bağlantımız fiber değil.
hocam modenin her kapanışında driveri yeniden kurmak gerekiyor o zaman da. En iyisi sabit ipleri modemfe kitlemek

8192 bilgisayar-ağ cihazı bağlanabiliyor. Subnet normalde ağı parçalara bölmek için kullanilir, burada ağı genişletmek için kullanmışlar. Çünkü c sınıfı ip kullanan ağda maksimum 255 ip adresi olabilir. Subnet ile 8192 te çıkarılmış.(ağ adresi için 19, bilgisayar adresi için 13 bit olarak ayarlanmış - 255.255.224.0 )

Arkadaşlar konika363 fotokopi makinesinin tarayıcısını kullanabilmek icin bilgisayarlara sabit ip verip internet tarayıcı arayüzünden makineye tanımlanacak diye biliyorum yanlış mı biliyorum bilgisayar ip lerini otomatik yapsak tarayıcı görüyor mu?

mavi85' Alıntı:
Arkadaşlar konika363 fotokopi makinesinin tarayıcısını kullanabilmek icin bilgisayarlara sabit ip verip internet tarayıcı arayüzünden makineye tanımlanacak diye biliyorum yanlış mı biliyorum bilgisayar ip lerini otomatik yapsak tarayıcı görüyor mu?
tarayıcı olarak ayarlamak için bilgisayarlara sabit ip vermek zorunda değiliz. Bilgisayarın ipnosu nu yazdığınız yere bilgisayarın ağdaki adını da yazabilirsiniz.

aysegul86' Alıntı:
mavi85' Alıntı:
tarayıcı olarak ayarlamak için bilgisayarlara sabit ip vermek zorunda değiliz. Bilgisayarın ipnosu nu yazdığınız yere bilgisayarın ağdaki adını da yazabilirsiniz.
anladım hocam ama her elektrik kesintisinde fotokopi makinesinin ip nosu değişeceğinden driveri bilgisayarlara tekrar kurmak gerekeceğinden sabit ip yaptım ben de 200ün altında vermiyor modem çakışma da olmuyor.

arkadaşlar hız testi download 191 mbps, upload 97 mbps çıktı. Bu arada idareci odalarından Ethernet prizlerinden switchlere çoğaltma yapılabiliyor sıkıntı yok.

mavi85' Alıntı:
aysegul86' Alıntı:
mavi85' Alıntı:
anladım hocam ama her elektrik kesintisinde fotokopi makinesinin ip nosu değişeceğinden driveri bilgisayarlara tekrar kurmak gerekeceğinden sabit ip yaptım ben de 200ün altında vermiyor modem çakışma da olmuyor.
Driverları yeniden kurmaya gerek yok hocam. Yazıcı sağ tık - Yazıcı Özellikleri- Bağlantı noktaları - Bağlantı Noktası Ekle - Standart TC/IP Port çift tıkla ve ileri deyip yeni ipiyi giriyoruz.

arkadaşlar anadolu lisesinde görevliyim 2 senedir bütün altyapı kurulu fiber cihazda bağlı internet geldi de bizim mi haberimiz olmadı
nasıl bağladılar ekip mi geldi ne oldu

hocam konika363 fotokopi makinesinin tarayıcısını kullanabilmek icin bilgisayarlara sabit ip vermek şart yoksa çalışmıyor bende uğraşmıştım. bilkgisayara sabit ip verdim o şekilde oldu. kolay gelsin

Upload 97 mi maşallah :)
Server kurulur o hatta :))

Bu fiberi Nasil actirdiniz. Bizim ttnet fiber veremedi bize bir turlu.
Hiper 24mbit var.

uysal_rockci' Alıntı:
Upload 97 mi maşallah :)
Server kurulur o hatta :))

Bu fiberi Nasil actirdiniz. Bizim ttnet fiber veremedi bize bir turlu.
Hiper 24mbit var.

Kendileri geldi. Önce telekomdan bir ekip fiberi test etti. 1-2 hafta sonra da telekomun çözüm ortağı olduğunu söyleyen koçsistem yetkilileri router cihazını taktılar (Huawei ar1220). Bizimki 100 Mbit Download 10 Mbit Upload, biraz düşük. 6.72 GB lik Delphi xe8'i 14 dakika 41 saniyede indirdim. Ortalama saniyede 7.8 MB..

kemalatik' Alıntı:
mavi85' Alıntı:
aysegul86' Alıntı:
mavi85' Alıntı:
Driverları yeniden kurmaya gerek yok hocam. Yazıcı sağ tık - Yazıcı Özellikleri- Bağlantı noktaları - Bağlantı Noktası Ekle - Standart TC/IP Port çift tıkla ve ileri deyip yeni ipiyi giriyoruz.
dogru hocam elektrik kesintisinden sonra tüm bilgisayarlarda tekrar ayni ayari yapmakla ugrasmamak için sabit ip yaptim

Access pointleri de idareci odalarındaki prizlere dhcplerini kapatip 192.168.95.2 den devam ederek kurdum. Sıkıntı yok. Fiber Modem 192.168.95.200den yukari otomatik ip verdigi icin cakisma olmuyor. Fotokopi makinelerine de 192.168.95.10dan baslayip ip verdim sıkıntı yok.

Arkadaslar innovayi aradim modem arayuzune girme yetkimiz yokmus onlar uzaktan yapacakmis herseyi, fiber modemde 1 ile 20 arasi ip numarasini otomatik ip olarak vermemesi için modeme kitlemelerini soyledim tamam dediler ve uzaktan baglayip kitlediler, sabit ip olarak kullanmak icin, cunku her elektrik kesildiginde fotokopi makinelerinin ip numarasi degisecegi icin ugrasmak istemiyorum.

Arkadaşlar bulunduğumuz ildeki fiber ağ kurulumlarını firma olarak biz yaptyık.

Fiber routerlar'ı konfigürasyon yaparken laboratuar ve idareci bilgisayarları sayısına görwe ayarlanıyor fiberde böyle bir sınırlama var bilgileirnize.

Geri