Fiber baglandı, ama 2 sorun var.

Kodla Büyü
developer' Alıntı:
Arkadaşlar bulunduğumuz ildeki fiber ağ kurulumlarını firma olarak biz yaptyık.

Fiber routerlar'ı konfigürasyon yaparken laboratuar ve idareci bilgisayarları sayısına görwe ayarlanıyor fiberde böyle bir sınırlama var bilgileirnize.
kuruluna gelen teknisyen bize de aynisini soyledi, ama tum odalardaki ethernet prizlerinden switch ile çogaltma yaptik bilgisayarlar internete girdi çalıştı, access point taktık o da çalıştı.

developer' Alıntı:

Fiber routerlar'ı konfigürasyon yaparken laboratuar ve idareci bilgisayarları sayısına görwe ayarlanıyor fiberde böyle bir sınırlama var bilgileirnize.
kuruluna gelen teknisyen bize de aynisini soyledi, ama tum odalardaki ethernet prizlerinden switch ile çogaltma yaptik bilgisayarlar internete girdi çalıştı, access point taktık o da çalıştı.

developer' Alıntı:

fırtına086' Alıntı:
developer' Alıntı:

Router'dan çıkış yapamazsınız ama routerdan gelen mevcut izin içindeki erherneti ac'e yada switch'e bağlayıp yapabilirsiniz.

HOCAM bizim okulada geldi fiber ama akıllı tahtalara ve okulun internet ağına bağlanılamadı akıllı tahtaların ve okulun ağına bağlanmasını sizin okula kim yaptı veya bununla ilgilenen bir iletişim adresi

Arkadaşlar bu fiber interneti nasıl aktif ettireceğiz . Kimi arasam yardımcı olamıyor bir türlü.
444 0 375 aradım. ilçe telekom ofisine gidin dediler. oraya gittim sistemde fiberiniz görünmüyor diyorlar. ili aradım aynı şeyi söylediler.
İnnova şirketini aradım okul adı bizim listemizde ama henüz bir planlama yapılmamış , fibere geçiş tarihiniz görünmüyor dedi. 444 45 64 numarasını verdi, orayı aradım . Fiber aktif etme işlerine biz bakmıyoruz dediler.

Okulda şu anda Hiper İnternet Kullanıyoruz ( VDSL ) , fibere dönüştüremedik. İşin garip tarafı interneti aldığımız kutuda ,fiber internet var . mahallede evler de fiber kullanılıyor. ek olarak sistem odamıza gelen fiber doğrudan bu kutuya kadar geliyor. switche bağlamışlar. okuldan gelen hat olarak etiketlemişler.

ama bir türlü fiber aktif edilemedi.

aktif ettirenler bu işi nasıl yaptı acaba yol gösterebilir misinz.

Bir de aklımdayken , fibere geçen okulların faturaları kaç geliyor acaba. faturada fiyat değişiyor mu acaba.

Arkadaşlar Daha önceden ben akıllı tahtalara İp numarası eklemiştim .192.168.2.5 gibi şimdi otomatik ip de baktığımda. 192.168.95....iplerden başlatmış şimdi tüm tahtaları gezip ip mi değiştirmem gerekiyor.Yoksa modem arayüzüne girilebiliyormu.Sizler ne yaptınız.

bizde cihaz bağlantısı yapıldı ama fiber kabloda sorun olduğu için bağlantı yapılmadı. telekom gelip sorunu düzeltecekmiş, belke ki gelsinler...

kdoksan' Alıntı:
Arkadaşlar Daha önceden ben akıllı tahtalara İp numarası eklemiştim .192.168.2.5 gibi şimdi otomatik ip de baktığımda. 192.168.95....iplerden başlatmış şimdi tüm tahtaları gezip ip mi değiştirmem gerekiyor.Yoksa modem arayüzüne girilebiliyormu.Sizler ne yaptınız.
Maalesef modeme ulaşılmıyor hocam tek tek düzeltmek gerek. Hatta biz de DNS leri de telekoma ayarladık zira eba videoları açılmıyordu.

kdoksan' Alıntı:
hocam modem arayüzüne giremiyoruz yetkimiz yok. innovayı arayacaksınız onlar girecek işiniz olursa. akıllı tahtaların hepsi otomatik ip olacak.

mavi 85 hocam. Size acaba kaç lira fatura kesti ttnet. Bize 455 liralık bir fatura geldi. Bakanlık henüz ttnet ile bir protokol imzalamamış herhalde. Ödemeninde okul tarafından yapılacağı belirtiliyor. Şu an için ödeme yapmadık. ,bunun yanında hattın kim tarafından açıldığını sorduğumuzda bakanlık tarafından hattın açılması için otamatik olarak başvurulduğu söylendi. Şuanda faturanın ödenmesi konusunda tam bir muamma var

swich takılabiliyor sıkıntı yok
192.168.64..... ile ip dağıtıyor. fotokopileri lan ile bağladıktan sonra elektriği kapat aç yapınca ip yenileniyor. bazen birkaç kez yapmanız gerekebilir.

merhabalar konuyu hortlatıyorum ama bizim okulda öğretmenler odasında 3 bilgisayar var fiber yeni bağlandı 300mbit hızında bende öğretmenler odasındaki ethernet çıkışından switch ile dağıtım yapmaya çalışıyorum fakat sadece 1 bilgisayar bağlanıyor internete çözüm için nasıl bir yol izlemem gerekiyor teşekkürler

isaakcu' Alıntı:
merhabalar konuyu hortlatıyorum ama bizim okulda öğretmenler odasında 3 bilgisayar var fiber yeni bağlandı 300mbit hızında bende öğretmenler odasındaki ethernet çıkışından switch ile dağıtım yapmaya çalışıyorum fakat sadece 1 bilgisayar bağlanıyor internete çözüm için nasıl bir yol izlemem gerekiyor teşekkürler
benim bildiğim projeye göre öğretmenler odasına 4 tane uç gelmesi lazım, yoksa switch ile yapamazsınız, bt sınıfı dışında bütün switch leri kapatıyorlar.

acer50' Alıntı:
isaakcu' Alıntı:
benim bildiğim projeye göre öğretmenler odasına 4 tane uç gelmesi lazım, yoksa switch ile yapamazsınız, bt sınıfı dışında bütün switch leri kapatıyorlar.

hocam hallettim ben teşekkür ederim ilginiz için

isaakcu' Alıntı:
acer50' Alıntı:
isaakcu' Alıntı:

hocam hallettim ben teşekkür ederim ilginiz için

Nasıl hallettin hocam, yazaydın belki bir gün bize de lazım olurdu..

hocalarım kusura bakmayın çözümü şu şekilde hallettim fiber switch panosundaki kırmızı kablonun birini çıkartıp eski switch panosuna ara kablo ile bağladım.. kırmızı kablolar bt sınıfına aitmiş. böylece bölümde ne kadar bilgisayar varsa hepsine çıkış sağladım yaklaşık 200mbit hızında bayadır kullanıyorum sorun yok sizde böyle deneyin isterseniz.

labda akıllı tahtaya gelen kabloyu switch ile çoğaltıp bilgisayarlara dağıttım. 1aydır öyle kullanıyorum.

Geri