fetih 1453 izleyen var mı?

Kodla Büyü
secret55' Alıntı:
roksalan' Alıntı:
hocam öğrencilerle gitmenizde bi sakınca yok bi iki öpüşme sahnesi var bi de teodorun hamada bikinili kızlarla kısa bi sahnesi var o da görmedikleri bir şey değil.
faakaaaaaat. film benim için tam bir hayal kırıklığıydı. haftalarca fragman izleyip bekledik bir hafta önceden bilet aldık ama ben duygulanıp ağlarım diye beklediğim filmde resmen güldüm. kaldı ki yalnız değildim. film görsel olarak güzel. savaş sahneleri, dövüş sahneleri vs çok güzel Türkiye'de yapılmamıştır buraya kadar tamam ama senaryo hatalarla dolu.teodorla hiç karşılaşmayan Fatih'in savaş meydanında karşı karşıya gelmesi gibi. Akşemseddin filmin sonunda ortaya çıkıyor tahta çıkarken Fatih yalnız. gemileri karadan yürütüyolar iyi güzel ama sonrası yok. ee yani deyip kalıyosunuz. o gemiler nası kullanıldı yok. halbuki o gemilerin köprü haline getirilip askerlerin karşıya geçmesi çok etkileyici olurdu. ama sevgili senarist olaya aşk sokuşturmak için kasmış da kasmış. fetihi Mehmet Han değil de Ulubatlı sanki. o da zaten cemil cemil bakıyo iffete bakar gibi. Akşemseddin Nasreddin hocaya benziyo bi de takma dişlerini unutmuş muhtemlen konuşma o kadar tuhaf. vs vs uzar gider. hüsrandı resmen film ya neler bekliyodum ben.

Tüm düşüncelerime tercüman olmuşsunuz hocam cemil cemil bakıyo ya çok güldüm:)
Ayrıca filmde hadi hepsini geçtim mehter marşı olmaz mı ya osmanlının savaşlarda olmazsa olmazıdır. Türk halkını çok pasif göstermiş film.Fatih 2 .planda .Fatihin kıvrak zekası hiç hiç ele bile alınmamış. Hocasıyla sürekli istişaere halindeydi halbuki.Uydurma karakter olan era olmasaymış savaş kazanılmazmış gibi gösterildi maaşallah kız herbişeyi yaptı. Yüzüklerin efendisinde de aynı böyle bir asker kılığına girmiş kız vardı.Hiç özgün gelmedi. İstanbula giriş çok sönüktü.Adamın oğlu babasına saygıdan sarılamıyo bizans çocuğu sakallarıyla oynuyo:)))
Ama tabi bu zamana kadar böyle bir film yapılmamıştı.Eleştirdiğim keşke işte bu diyebilseydim.
dediklerinizde haklısınız sonana kadar bu fimi yapan adam recep ivediği yapan adam ama ne olursa olsun bu bir başlangıç bu yüzden kesinlikle gidilmesi gerektiğini düşünüyorum

Filme ben de çok güldüm.O Akşemseddin neydi yaaa, tam bir şarapçı tiplemesi.Ayrıca maneviyat sıfır.Fatih de pek pısırık gösterilmiş.Tarihçiler nasıl beğenmiş ben anlamadım.

filmi izlemedim ama yapılan eleştirilere rağmen gidip izleyeceğim en azından bu tür filmleri yapmaya devam etsinler tabi ki hatalarından ders alarak...
filmi izledikten sonra ben de bi kaç yorum yapabilirim...

milyonlarca dolar harcanıp,aynı miktarda reklam bütçeleri ile şişirilen,amerikan ve yahudi propagandası filmleri izlerken ağzımız açık kalıyordu.Olabilir film mükemmel olmayabilir ama recep ivedik in rekor kırdığı bir ülke için bu filmin rekor kırmaması bence çok yazık olur.İnşallah bir sonraki filmde bu hatalar düzeltilir ve daha iyileri mutlaka yapılır; yapılacağınada eminim....

atihtelli' Alıntı:
milyonlarca dolar harcanıp,aynı miktarda reklam bütçeleri ile şişirilen,amerikan ve yahudi propagandası filmleri izlerken ağzımız açık kalıyordu.Olabilir film mükemmel olmayabilir ama recep ivedik in rekor kırdığı bir ülke için bu filmin rekor kırmaması bence çok yazık olur.İnşallah bir sonraki filmde bu hatalar düzeltilir ve daha iyileri mutlaka yapılır; yapılacağınada eminim....

Hocam rekor kırmaması için çalışılırsa böyle olur. Bir öpücük var diye milletin yaptığına baksana. El alemin filmini çekene kadar dedelerinizin hayatını çekeydiniz de, öpücüksüz olaydı da, onları izlerdi millet; değil mi ama? Ulubatlı Hasan hiç yaşamadı, uyduruldu diyen tarihçiler DE VAR, fakat tarihi gerçek tarihi gerçek diyen adamlar bunu hiç görmüyor, uydurma bir adamın kırığının olup olmayacağını tartışıyorlar.

Film sevmem, sinema bence çok saçma bir uyuşturucu. Ama tarihimizi anlatan profesyonel bir film, bir ilk olduğu için bence eleştirilmeli evet ama olumlu eleştirilerle, daha iyi olması için uğraşılmalı. Sırf bir kıskançlıkla, taassubla değil.

Ulubatli fatihe bu kadar yakin olamaz.fatih mogol askeri gibi.ulubatli o yabanciyla dovusurken o konustuklari dil ayni olamaz.spartaliyi tek gecerim

Ben bu eleştiri yapanları anlamıyorum.
Arkadaşlar dikkat edin 1400 lü yılları film çekmeye çalışıyoruz. Bu zamanı çekmek hiç de kolay olmasa gerek.
Amerikalıların tarihi 1900 den sonra başlıyor. Adamlar günümüz kıyafetleri bile çekse tarih olur.

Bence başlangıç için süper bir film umarım devamı da gelir.

@lulu@' Alıntı:
Filme ben de çok güldüm.O Akşemseddin neydi yaaa, tam bir şarapçı tiplemesi.Ayrıca maneviyat sıfır.Fatih de pek pısırık gösterilmiş.Tarihçiler nasıl beğenmiş ben anlamadım.

Bende size gülüyorum hocam.
Tarihçiler at gözlüğü ile bakmadığı için beğenmiş olabilir. 3 saatlik filmde takıldığın nokta Akşemseddin mi.
Valla nasıl izliyorsunuz anlamadım.

Film hakkında olumlu da olumsuzda birçok eleştiri var. Bu başlıkta yazılan eleştirilerin çoğu haklı fakat herşeye rağmen yine de izlenmesi gereken bir film.

Şahsen böyle bir filmden ilk beklediğim özellik manevi duyguların ön planda olmasıdır. Ben umduğumu bu anlamda bulamadım.
Fatih gibi bir padişahın anlatımı bence çok zayıf, hem hikayesi hem de oyuncu karekteri.
Dikkat ettiğim diğer konu şahi toplarının planı Fatih'e ait değil mi? Plan fatih ama topları döken urban olmalıydı.
ulubatlı'nın era ile ilişikisine ne diyelim? inancı için canını ortaya koyan bir kahramana evlilik dışı bir ilişki yaşatılmış.
Akşemsettin fetihin gecesi ortaya çıkıyor sadece ama akşemsettin birçok toplantıya, özellikle fetih kararının alındığı, o halil paşanın muhaleefet ettiği toplantıda da var ve akşemsettin karakterindeki oyuncu seçimi gerçekten berbat olmuş, fatih diğer hocalarının bahsi ise hiç geçmiyor.
Dövüş sahnelerinde dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama arkalardaki figuranların kılıç sallayışları tam bir komediydi, hevessiz iştahsız, eski türk filmlerindeki sahneler gibiydi yada ufak çocukların sokaklardaki oynarken sallamaları gibiydi, ya insan birazcık inandırıcı olur bu kadarda hevessiz sallanmazki.

Çağrı filmini örnek vermek isterim, çekileli 30 yılı geçmiş, çok büyük paralarla çekilmiş bir film değil ama defalarca izlenebilecek ve birebir anlatılan herşeyiyle orjinal bir film. Hani güzel bir film için illa milyon dolarlar dökmek şart değil ama herşeye rağmen fetih filmi şu ana kadar yapılanlarında en iyisi, eksiklikler olduğu kadar güzellikleri de var, izlemeyenler için bunlarda sinemaya kalsın...

blackpeace123' Alıntı:
evet arkadaşlar öğrencilerle gitmek istiyoruz tavsiye eder misiniz? malum işin içinde öğrenci olunca biraz dikkat etmek lazım içeriğe. alalım yorumları.

arkadaşlar yorumları okudum da ÖĞRENCİLERLE GİDİLİR Mİ? cevabını ALAMADIM.

Ben bu soruya anlam veremiyorum,1453 e gidilir mi ?
öğrencileri ne sinamalara götürüyoruz da tarihimizi anlatan filme mi götürmeyeceğiz ?
üstelik şimdiki zamanda çocuklar için her türlü bilgiye videoya resme ulaşmak hiç de zor değil.
bence alın götürün,görsün çocuklar kolay alınmadığını...

bir de birde sonunda kendi tarihimizi anlatan bir filmin olmasından dolayı çok mutlu olduğumu belirterek
şunları da eklemek istiyorum.
Film,Türk filmlerinin hepsine 10 çeker
çoğu yabancı filmlere de 5 çeker :)

arkadaşlar bu filmin vizyona gireceğini duyduğum an şöyle dedim kendi kendime " bu film berbat bi film olsa bile filmi olumsuz eleştirmeyeceğim hatta öveceğim millet gitsin diye" demiştim... ve de hala aynı görüşteyim... açıkcası filmi izlemedim ama tarihi konuları çarptırmadığı sürece çok iyi film olmasa da benim için "çok iyi" filmdir... çünkü teşvik açısından film iyi bi gişe yapmalı ve de zaten herşeyin başlangıcı acemice olur... çok sert eleştiri yapmaya gerek yok... bu film ne kadar fazla gişe yaparsa emin olun mohaç, kurtuluş savaşı, malazgirt savaşı, çanakkale savaşı ve birçoklarını adam gibi çekilecektir (kaldı ki zaten çanakkale savaşının filmini serdar akar çekecekmiş ve mel gibson da ingiliz komutanı oynayacakmış bakın ilk meyvesini vermeye başladı bile)... yapımcıya ne kadar para kazandırırsak o kadar fazla iyi tarihi film ortaya çıkar ve yönetmenlerin senaristlerin yapımcıların tecrübesi falan da artar... amerikanın 200 yıllık küçük bi tarihi var... adamlar durmadan tarihi film çekiyo... ama biz ne yapıyoruz... yok fatmagülün suçu neymiş, yok ferihaymış yok bilmem küçük iboymuş... binlerce yıllık tarihimiz var at koşturmadığımız yer yok... ama sinemada bi tırt yok... eleştirmen atilla dorsay,mehmet açar falan da çok sert eleştiri de bulunmamış...açıkca söylemiyorlar ama galiba onlar da aynı benim gibi düşünüyorlar... Arkadaşlar bu filme gidip de beğenmesek bile teşvik açısından insanlara beğendim demek taraftarıyım... ;)

Desteklemek için öğrencilerle birlikte(lise) gittik. Mükemmel bir film değildi, ama ülkemiz standartlarının üzerinde bir filmdi. Güzeldi. Daha iyilerinin yapılmasını diliyorum.

Arkadaşları anlamıyorum. Sanki ülkemizde böyle bir çok film çekiliyor da siz beğenmiyorsunuz. Beğenmeyebilirsiniz ama kimseye gidin gitmeyin diye telkinde bulunmayın. Ne olursa olsun ortada bir emek var. Ben filme gittim ve beğendim. Vede şuna eminim ki en çok izlenme rekorunu kıracak bir film.

bugün gittim bence gayet başarılıydı...heyecan verici ve sürükleyici idi...
yapıcı eleştirilere gelirsek oyunculuk ve seslendirme biraz daha iyi olabilirdi...
gemileri karadan getirme olayını biraz daha işlemeleri lazımdı...filmin sonu biraz daha çarpıcı bitebilirdi
mehter marşı olsa güzel olurdu....

bende cumartesi izledim.müstehcen bir sahne yok.öğrencilerle izlenebilir.sadece birkaç öpüşme sahnesi var.
filme gelince; beklediğim kadar üst düzey olmadığını söylemeliyim.tarihe meraklı ve Osmanlı hayranı birisi olarak aradığımı tam olarak bulamadım.bazı bölümleri çok kısa ve basit geçmişler.mesela fethin asıl olayı olan karadan gemileri yürütme sahnesi sadece bir kaç dakika ve öncesi ya da sonrasında hiç bahsedilmiyor.çok hızlı ve basit geçilmiş.özellikle ilk 45 dakikası falan sıkıcı denecek düzeyde.son bölümleri heyecanlı.biraz abartılı olacak ama insan 300 spartalı ya da truva gibi bir film bekliyor mesela.bu anlamda çok iyi anlatılmış diyemiyorum.ama çekilen ender tarih filmlerinden olması gitmek için tek başına yeterli sebep...

the_korsan' Alıntı:
Film hakkında olumlu da olumsuzda birçok eleştiri var. Bu başlıkta yazılan eleştirilerin çoğu haklı fakat herşeye rağmen yine de izlenmesi gereken bir film.

Şahsen böyle bir filmden ilk beklediğim özellik manevi duyguların ön planda olmasıdır. Ben umduğumu bu anlamda bulamadım.
Fatih gibi bir padişahın anlatımı bence çok zayıf, hem hikayesi hem de oyuncu karekteri.
Dikkat ettiğim diğer konu şahi toplarının planı Fatih'e ait değil mi? Plan fatih ama topları döken urban olmalıydı.
ulubatlı'nın era ile ilişikisine ne diyelim? inancı için canını ortaya koyan bir kahramana evlilik dışı bir ilişki yaşatılmış.
Akşemsettin fetihin gecesi ortaya çıkıyor sadece ama akşemsettin birçok toplantıya, özellikle fetih kararının alındığı, o halil paşanın muhaleefet ettiği toplantıda da var ve akşemsettin karakterindeki oyuncu seçimi gerçekten berbat olmuş, fatih diğer hocalarının bahsi ise hiç geçmiyor.
Dövüş sahnelerinde dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama arkalardaki figuranların kılıç sallayışları tam bir komediydi, hevessiz iştahsız, eski türk filmlerindeki sahneler gibiydi yada ufak çocukların sokaklardaki oynarken sallamaları gibiydi, ya insan birazcık inandırıcı olur bu kadarda hevessiz sallanmazki.

Çağrı filmini örnek vermek isterim, çekileli 30 yılı geçmiş, çok büyük paralarla çekilmiş bir film değil ama defalarca izlenebilecek ve birebir anlatılan herşeyiyle orjinal bir film. Hani güzel bir film için illa milyon dolarlar dökmek şart değil ama herşeye rağmen fetih filmi şu ana kadar yapılanlarında en iyisi, eksiklikler olduğu kadar güzellikleri de var, izlemeyenler için bunlarda sinemaya kalsın...
Hocam çok haklısınız.ancak yeni filmlerin desteklenmesi açısından desteklenecek bir film.Şu ana kadar çekilmiş en güzel Türk filmi diyebilirim.Eksikler çok ama başka birileri bunları eminim tamamlar diye düşünüyorum.Biz savaşlarımızı inançlarımızla manevi duygularla bağlılıkla kazandık.Tarihi filmlerde bunların çok ön planda olması gerekiyor.O ruh biz Türklerde olmasa bu kadar zor şartlara rağmen hala başımız dik olabilir miydi?hiç sanmıyorum.En fazla Moğollar gibi olurduk.Tarihte ismimiz değişirdi.Savaşlar inançla başarılar yine inançla gelir.Gelibolu(Gallipolu) belgeseli mesela bende hayal kırıklığı yaşatmıştır.Hiç inançlarımız manevi duygular ön plana çıkartılmamış.Hep yabancılardan bahsedilmiş.İnsan bi an diyor ki yabancılar ne güzel gelmiş yurdumuzu işgal etmeye.O kadar bahsediliyor ki.Sanki biz değilde başkasını anlatıyor.İnşallah bizden birileri tarih filmi çeker.ruhsuz tarih olamaz.Olmamalı da..

hocam gittim gördüm izledim film her kesime hitap etmek amacıyla oluşturulmuş. evet tarih her yerince tam olarak yansıtılmamış ama çoğu yerinde tarih bilinci var ve hiç olmazsa insanı etkiliyor tam olarak manevi havasını yansıtsaydı sanırım bazı kesimin gerçekten tepkisini çekerdi ve onları filme çekemezdi yapımcı ayrıca ulubatlıyı da kullanarak işi magazinel boyuta hani evde dizi izleme hastası kesime hitaben oraya koymuslarki çok yabancılık çekmesinler
eksiğiyle fazlasıyla film iyi izlenebilir bana göre herkesime hitap eden film
kendi mesleğim açısından bakarsak evet öncesine göre iyi ama yine de grafik sahneleri çok acemice görüntülerde hele de istanbulun eski halini gösteren görüntülerde arkada grafik hataları çok fazla olayın bilgisayar ortamında gerçekleştiği belli oluyor
yine de gidin görün derim

Filmi gayet beğendim de Muhteşem Yüzyıl ve Fetih filmindeki yeniçeri-asker profili gerçeği yansıtıyor mu? Biz Kara Murat filmlerinde uzun geriye doğru devam eden başlıklar giyen yeniçerileri hatırlıyoruz:) Bu filmlerde ise değişik favorileri-saçları at kuyruğu olan askerler-yeniçeriler var..

Dün izledim. Gerçeği söylemek gerekirse bir film olarak bakarsanız 10 üzerinden 3 alır malesef... Oyunculuk, senaryo, efektler... Yoruma gerek bırakmıyor. Amaaaaaa konusu itibariyle Muhteşem bir zaferin tarihimizde İLK KEZ film yapılıyor olması gerçeği karşısında mutlaka izlenmeli diyebilirim... Ama kesinlikle sinema filmi değil.... Şahsi fikrim...Saygılar...

biz de dün izledik ve çok duygulandık eksikleri elbet vardı özellikle Ulubatlı Hasan'a üzüldüm yanlış tanıtılmış .. Fatih Sultan Mehmet de bi kaç sahnede çok hırslı gösterilmiş.. hele babasından yadigar tesbihi koparttığı sahne abes olmuş.

arkadaşlar cumartesi günü ben de izledim filmi.benim de bir kaç değerlendirmem olacak nacizane :

1. maneviyat vurgusu : bu konuda çok büyük beklenti oluşmuştu . ancak yapımcının faruk aksoy olduğunu hatırlarsak ( kendisini manevi yönden küçümsemiyorum ama seviyesi de bellidir ) filmin çok da maneviyatsız olmadığı anlaşılabilir.

2. oyuncu Kadrosu: Filmin vizyona girmesi ile birlikte oyuncu kadrosu eleştirilmişti. ama çok popüler olmayan isimlerin seçilmesi daha doğal olmuş.

3. Müstehcen sahneler : Abartılacak kadar müstehcen sahnenin olmadığını düşünüyorum. bu sebeple öğrencilerle gidilebileceğini savunuyorum.

çekimler ve montaj beklenenin altında birde ulubatlıyı fazla ön plana almışlar fatih çok geride kalmış; ama yinede izlemek lazım bazı sahnelerde duyguyu iyi vermişler 10 üzerinde 6-7lik bir film bence....

film gerçekliğe aykırı eskiden insanlar koklaşarak çoğalıyorlarmış :)

Öpüşme çok var diyenlere cevaben muhteşem yüzyılın 10'da biri bile değil.

Geri