Fazla ödendiği iddia edilen koordinatörlük ekders ücretinin

Kodla Büyü

ahon

Üye
Fazla ödendiği iddia edilen koordinatörlük ekders ücretinin iade edilmesi

Okulumuza gelen eğitim müfettişleri geçmiş yıllarda tarafımıza verilen koordinatörlük görevlerinin şikayet sonucu denetiminde günde 15 saat verildiğini gördüler. Kendileri günde verilebilecek koordinatörlük ücretinden verilebilecek ekders miktarının en fazla 8 saat olması gerektiği geri kalanının tarafımızdan alınacağını öğrendik. Müfettişlerin günlük verilebilecek en fazla ekders miktarının Mesleki teknik eğitim yönetmeliğinin 161. Maddesine dayandırdıklarını öğrendik.
Çalışma ve ders/kurs süresi
Madde 161- ( Değişik birinci fıkra: 20.9.2008/27003 RG) Kurumda yapılan eğitimde ders saati, işletmede yapılan mesleki eğitim ile staj çalışmalarında ise çalışma saati esas alınır. Buna göre bir ders/kurs saati 40 dakika, dinlenme süresi ise en az 10 dakikadır. Gerektiğinde atölye ve laboratuvar uygulamaları ile zümre öğretmenler kurulunun kararıyla özelliğine göre bazı derslerde blok ders yapılabilir. Ancak her blok ders, iki ders saati süresini geçemez
Yukarıdaki maddede öğrencinin işletmedeki eğitim süresini göstermektedir. Koordinatörlükte görevlendirildiğim öğrencilere işletmelerde fiilen ders anlatmamaktayım ve tarafıma verilen koordinatörlük görevlerini yapmaydım.
Koordinatör öğretmenlerin görev ve sorumluluklarıMadde 268- Koordinatör öğretmenler:
a) İşletmelerde meslekî eğitim uygulamasının plânlı olarak yürütülmesini sağlamak amacıyla alınacak önlemleri belirler ve kurum müdürlüğüne bildirir.
b) Öğretim programlarında, işletmelerdeki uygulamalarda ortaya çıkan sorunları belirleyerek hazırlayacağı raporu, program geliştirme çalışmalarında değerlendirilmek üzere kurum müdürlüğüne verir.
c) Meslekî eğitim konusunda, işletme yetkilileri ile usta öğretici/eğitici personele rehberlikte bulunur.
d) İşletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilerin yapmış oldukları işler ile ilgili iş dosyasını kontrol eder.
e) Öğrencilerin; başarı, devam-devamsızlık ve disiplin durumunu izleyerek işletme kayıtlarındaki bilgilerin, zamanında kurum müdürlüğüne iletilmesini sağlar.
f) İşletme yetkilileri ile iş birliği yaparak iş yerine uyum sağlayamayan öğrencileri belirler, alınacak önlemleri kurum müdürlüğüne bildirir.
g) Kurum ile işletme arasında imzalanan sözleşmenin uygulanmasında ortaya çıkan sorunları belirleyerek müdürlüğe bildirir.
h) İşletme yetkilisince döneme ait puan çizelgelerinin doldurularak dönem sona ermeden 5 gün önce kurum müdürlüğüne teslim edilmesini sağlar.
ı) ( Ek bend: 20.9.2008/27003 RG) Koordinatörlük görevi için gittiği işletmelerde mezunları izleme ve işe yerleştirme birimi çalışmaları kapsamında gerektiğinde mezunlar ve işyeri yetkililerine anket uygular.
i) ( Değişik bend: 20.9.2008/27003 RG) İşletmelerde meslekî eğitim konusunda müdürün vereceği diğer görevleri yerine getirir.
İşletmelerde koordinatörlük görevlendirilen meslek öğretmenlerinin ücretleri ile ilgili
Ekders yönetmeliğinin 15. maddesinde koordinatörlük görevi ile ilgili olarak
İşletmelerde meslek eğitimi
MADDE 15- (1) İşletmelerde meslek eğitimi yapılan okul ve kurumlarda görevli yönetici ve öğretmenlerin öğrenci, çırak ve aday çırakların işyerindeki uygulamalı eğitimini izlemek, programa uygunluğunu ve sistemin iş yerindeki işlerliğini sağlamak, meslekî rehberlikte bulunmak üzere yaptıkları bu görevler ek ders görevi sayılır.
(2) Bu dersler, ders dağıtım çizelgelerinde “işletmelerde meslek eğitimi” adıyla gösterilir ve işletmelerin okul ve kuruma uzaklığı, öğrenci, çırak ve aday çırak sayısı gibi kıstaslar esas alınarak okul ve kurum müdürlüğünce hazırlanacak ve millî eğitim müdürlüğünce onaylanacak programlara göre haftada;
a) Meslekî eğitim merkezlerinde;
1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 24 saati,
2) Diğer il ve ilçelerde 18 saati,
b) Diğer okul ve kurumlarda;
1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 20 saati,
2) Diğer il ve ilçelerde 16 saati,
geçmemek üzere okutabilecekleri azamî ek ders saatleri kapsamında verilir.
(3) Okul ve kurumun bulunduğu il veya ilçe merkezinde yeterli sayıda işletme bulunmaması halinde ilgili mevzuatına göre meslek eğitimi ve stajlarını kendi okullarında yapan öğrencilerin eğitiminde görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerin ek ders görevleri de bu maddenin birinci ve ikinci fıkraları kapsamında belirlenir.
Mesleki teknik Eğitim yönetmeliği 268. Madde b bendi
b) İşletmelerde meslekî eğitim ek ders görevi verilmesinde, işletmelerin kuruma uzaklığı, ulaşım durumu, işletme sayısı, işletmeler arası uzaklık ve işletmedeki öğrenci sayısı ile bunlarla ilgili iş ve işlemlerde harcanılacak zaman gibi ölçütler esas alınır.

Koordinatörlük ücretinin bir haftada verilebilecek en üst sınırının 20 saat olduğu bu ücretin bir günde kaç saat verilebileceği ile ilgili ekders yönetmeliğinde ve mesleki teknik eğitim yönetmeliğinde herhangibir düzenlemenin bulunmadığı, Bu bakımdan tarafımızdan fazla aldığımız iddia edilen bir ücret söz konusu olmayıp tarafımıza ödenen ücretler, Tarafıma verilen koordinatörlük ücreti idarenin bana verdiği görev karşılığı tarafımın yaptığı iş karşılığı olduğunu belirtirim.

Sonuç olarak aldığımız ücrette bir yanlışlık yoktur, Olsa bile bu idarenin yapmış olduğu bir usul yanlışıdır. İdarenin yapmış olduğu yanlıştan dolayı verdiği ödemeyi Danıştay İçtihatı Birleştirme Genel kurulunun 22/12/1973 günlü E.1968, K.1973/14 sayılı kararında dediği gibi Hatalı ödemelerin dava açma süresi olan atmış gün içinde istenebileceğini belirtmiştir. Bu bağlamda tarafımızdan istenen tutara açacağımız davada sonuç sizce ne olur?
Teşekkür ederim.

senden parayı gerimi aldılar? idarenin hatası yok ki. günde 10 saat ücreti verilebiliyor. daha fazlası sanırım maliyeyle ilgili bir kanundan dolayı olmuyor yani ödeme işlemini yapmıyorlar. ama sana bir şekilde ödeme yapılmış. eğer geri alırlarsa dava aç tabiki. ama sonuç ne olur bilemiyorum bekleyip görmek gerekir.

geri ödeme kimse senden bir şey alamaz dava açsan bile kazanan sen olursun. bu hata seni ilgilenrimez. ödeyen düşünsün

Evet hocam günde 15 saat olmamalıydı.. haftada 16 saat koordinatörlüğünüz var diyelim 2 güne veya 3 güne bölünüyor genelde... en fazla dedğiniz gibi 8 saat olunabilir..

Size haftada kaç saat koordinatörlük yazmışlar peki hocam.. ??

bir sonraki aydan kesip açıklamalar kısmına da sehven olmuştur notu düşülüp sorun çözülüyor:)

Peki hocalarım bir günde kaç saat verilebileceğine dair yönetmelik yönerge veya herhangibir düzenleme bilen var mı aranızda. sadece haftalık 20 saat büyükşehirde verilebilir diyor bunun bir günde verilebileceği ile ilgili bir sınırını herhangibi yerde yok.
Koordinatörlük ücretini sanırım ders gibi düşünmekte idareci ve müfettişlerimiz ama düşünün günde 3 adet sınav yapıyorsunuz toplamda 15 saat ücret alıyorsunuz size verilen sınav görevinin karşılığı 5 saat diyelim benim okulum ile işletme arası 25 km. git gel 50km 2 vasıta artı yürümeyle gidebiliyorum bu işletmeninde ücreti 5 saat diyoruz bir günde bunun gibi üç işletmeye gittiğimde bana ödenen ücreti hakediyorum diye düşünüyorum.

SHİFT+DEL' Alıntı:
Evet hocam günde 15 saat olmamalıydı.. haftada 16 saat koordinatörlüğünüz var diyelim 2 güne veya 3 güne bölünüyor genelde... en fazla dedğiniz gibi 8 saat olunabilir..

Size haftada kaç saat koordinatörlük yazmışlar peki hocam.. ??

Hocam haftada 14 yada 15 saat verdiler haftada bir günüm boş diğer günlerim doluydu kendi arabamla her hafta 100 km den fazla yol yapmaktayım işletmeler için benzinli bir araba nereden baksanız 40 - 50 tl yakıt tüketmekte emek sarfetmekteyim ve bu iş için 8 * 7,86 : 62 tl ücret sizce adil mi? aldığım ücret de zaten 14* 7,86 :110 tl arabamla gitmeyecek olursam organize sanayilerde yağmurda tozda en az 2 yürümem 4 - 5 vasıta değiştirmem gerekiyor. açıkçası ben aldığım ücretin son kuruşuna kadar hakettiğimi düşünüyorum ama hayırlısı hakkımızda.

Arkadaşlar merhaba bu konuyla ilgili benim de bir sorum olacak.
İdare sene başında bizim zümreye her öğretmene 20 saat olacak şekilde koordinatörlük verdi ve 3 er 4 er işletmede görevlendirdi. Koordinatörlük saatleri ders programına günlük 8 saati geçmeyecek şekilde işlendi. İkinci dönem başında Müdür Bş. yrd. bu ücretleri sorgulamaya başladı ve işletmelerin bulunduğu ilçelere göre bazı öğretmenlerin koordinatörlük ücretini haftada 8 saat, bazılarını 10 saat 12 saat vs diye düşürdü.Düşmeyen öğretmenler de var 16-17 saat koordinatörlük almaya devam eden.
Ayrıca müdür baş yer. zimmet çıkaracağını söyledi. İlk dönem 20 saat ücret alanlar şimdi 10 saate düştüyse aradaki 10 saat farkı haftalık olarak geriye doğru zimmet çıkaracağını söyledi.
Şimdi bu duruma göre :
1 - Okul idaresi işletmeleri vermiş haftada 20 saat görev vermiş kendi kendine vermiş olduğu diyelim ki yanlış koordinatörlük görevlendirmesinden dolayı zimmet çıkarabilir mi?
2- okulda hiç öğrencisi olmayan alanın öğretmenine (haftada 8 saat derse giriyor maaş karşılığı) diğer alanlardan koordinatörlük görevlendirmesi yapıp 20 saat ücret veriyorken, bizim koordinatörlük ücretlerini 8 saate kadar düşürmesi ve diğer bölümlerden işletme vermemesi adaletsizlik değil mi, bunun için birşey yapabilir miyiz.
3- kendi bölümümüz içinde yeniden görevlendirme yaparken eşit dağılım yapmak zorunda değil mi? Birimiz 17 saat ücret alırken diğeri 8 saat alıyor.
Fikir verip yardımcı olabilirseniz sevinirim?

bt_ogretmeni' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba bu konuyla ilgili benim de bir sorum olacak.
İdare sene başında bizim zümreye her öğretmene 20 saat olacak şekilde koordinatörlük verdi ve 3 er 4 er işletmede görevlendirdi. Koordinatörlük saatleri ders programına günlük 8 saati geçmeyecek şekilde işlendi. İkinci dönem başında Müdür Bş. yrd. bu ücretleri sorgulamaya başladı ve işletmelerin bulunduğu ilçelere göre bazı öğretmenlerin koordinatörlük ücretini haftada 8 saat, bazılarını 10 saat 12 saat vs diye düşürdü.Düşmeyen öğretmenler de var 16-17 saat koordinatörlük almaya devam eden.
Ayrıca müdür baş yer. zimmet çıkaracağını söyledi. İlk dönem 20 saat ücret alanlar şimdi 10 saate düştüyse aradaki 10 saat farkı haftalık olarak geriye doğru zimmet çıkaracağını söyledi.
Şimdi bu duruma göre :
1 - Okul idaresi işletmeleri vermiş haftada 20 saat görev vermiş kendi kendine vermiş olduğu diyelim ki yanlış koordinatörlük görevlendirmesinden dolayı zimmet çıkarabilir mi?
2- okulda hiç öğrencisi olmayan alanın öğretmenine (haftada 8 saat derse giriyor maaş karşılığı) diğer alanlardan koordinatörlük görevlendirmesi yapıp 20 saat ücret veriyorken, bizim koordinatörlük ücretlerini 8 saate kadar düşürmesi ve diğer bölümlerden işletme vermemesi adaletsizlik değil mi, bunun için birşey yapabilir miyiz.
3- kendi bölümümüz içinde yeniden görevlendirme yaparken eşit dağılım yapmak zorunda değil mi? Birimiz 17 saat ücret alırken diğeri 8 saat alıyor.
Fikir verip yardımcı olabilirseniz sevinirim?

0-Bu ek ders miktarını komisyon belirler mdr vb. bir başkası değil.
1-Zimmet çıkartamaz.
2-Şikayet edersiniz, dava açarsınız.
3-Eşit dağıtılmak zorunda.

Orta öğretim kurumları yönetmeliğinde hepsi gayet açık net ve tek tek yazıyor. İdareciniz büyük bir hukuksuzluk içinde.

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ
Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi
MADDE 88
b) (Değ: 13/09/2014-29118 RG) İşletmelerde mesleki eğitim ek ders görevi
verilmesinde işletmelerin okula uzaklığı, ulaşım durumu, işletme sayısı, işletmeler arası
uzaklık ve işletmedeki öğrenci sayısıyla bunlarla ilgili iş ve işlemlerde harcanılacak zaman
gibi ölçütler esas alınır. Hangi güzergâhtaki, kaç işletme ve öğrenci için kaç saat ek ders
görevi verilebileceği, koordinatör müdür yardımcısının başkanlığında alan zümre
başkanlarıyla birer alan öğretmeninden oluşan komisyonca planlanır.
Okul yönetimince, bu
planlama da göz önünde bulundurularak ilgili alan öğretmenlerine görev dağılımı yapılır. Bu
kapsamda bir öğretmene aynı gün için 8 saatten fazla ek ders görevi verilmez.
Yarıyıl ve yaz
tatilinde staj yapan öğrenciler ile varsa mesleki eğitim gören öğrenciler için işletme ve öğrenci
sayısı dikkate alınarak yeniden değerlendirme yapılır ve belirlenecek program çerçevesinde
öğretmen görevlendirilir.

Buna Müdür başyardımcınız karar veremez komisyon karar verir hocam..
Büyükşehir sınırları içerisinde bir haftada en fazla 20 saat, büyükşehir olmayan illerde bir haftada en fazla 16 saat Bir günde de 8 saatten fazla koordinatörlük ücreti alamazsınız...

hocam bundan 4 yıl önce bizim müdürün halt edip koordinatörlük ücretlerinin yarıya düşürülmesi gerektiğini belirten yazıyla başladı. o yazı da koordinatörlüğün ders saati değil bildiğin saat (60 dakika) olarak yapılması gerektiğini yazınca koordinatörlük günlük 10 saatten 8 saate sabitlendi; mesai saatleri yazıyor o da 08 - 17 olduğu için... her işletme ve koordinatörlük lafı geçtiğinde minnetle anıyoruz kendisini :puhaha: 16 saat bir günde verilmez onu yanlış yapmışlar. İnşallah size dokunmadan iyi bir şekilde çözülür.

bizim okul idaresi de her işletme için sadece 1 saat veriyor. yani en asgari ücret neyse ondan hesaplıyor. kaç kere direttiğimiz halde benim insiyatifimde olan birşey diyor. kesinlikle bir değişiklik olmadı. örnek 8 işletme ve o işletmelerde 1 öğrenci varsa sadece 8 saat ücretten görüyorlar. nasıl bir yaptırımımız olabilir idareye karşı.

bil_teknik' Alıntı:
bizim okul idaresi de her işletme için sadece 1 saat veriyor. yani en asgari ücret neyse ondan hesaplıyor. kaç kere direttiğimiz halde benim insiyatifimde olan birşey diyor. kesinlikle bir değişiklik olmadı. örnek 8 işletme ve o işletmelerde 1 öğrenci varsa sadece 8 saat ücretten görüyorlar. nasıl bir yaptırımımız olabilir idareye karşı.

Hocam sadece idarenin insiyatifinde degil yukarıda belirtildiği üzere komisyon tarafindan bir tespit yapılır. Okulunuzdaki genel yapıyı bilmiyorum ama sene başında tüm bölümler bir araya gelerek ortak bir karar alıp şefler vasıtasıyla bu durumu çözersiniz.
Ek ders durumunuz nasıl bu arada idare bu kadar yazınca doluyormu yoksa?
idarenin tavrı çok önemli, bizde Öğretmeninin maximum ücreti alabilmesi için elinden geleni yapan bir idare var.

bil_teknik' Alıntı:

Benim eski çalıştığım okuldaki müdüre de aynısını söylüyordu hocam. 3 işletmeye 1 saat gibi komik planlamaları vardı. Her şeyin kendi insiyatifinde olduğunu falan düşünüyordu. En sonunda bu tartışmalardan sonra, şikayet üzerine soruşturma geçirmiş. Bir tarafından kan almak deyimini yaşattılar kadına. Ne müdüreliği kaldı, ne idareciliği...

benım bıldıgım ıdarecıler degır kurul karar verır (sef ve koor. m.yrd) sadece gunluk 8 saatı gecemez ve gruplara ayrılmıssa ondan fazla olmayacak sekılde dagıtır yanı 10 ogrencıye toplamda 24 ten fazla veremez kac ogretmen varsa ona gore dagıtır 30 ogrencı varsada 24 saat yazamaz dıye dusunuyorum oyle oluyor bızde kurallara uygun olarak dagıtır bır ogrencı 1 saat yada bır ısletme bır saat dıye bırsey yok

Kısaca yazayım örneğin işletmeye gidecek 26 ogrenciniz var.3 tanede dal var.
Bu 3 grup eder.
3× 24 = 72 saat ders yapar,
+ Alan şefliği 10
+ Dal sefliklerinden 3×6
= 100 saate kadar bu 26 öğrenci için koordinatörlük görevi verilebilir.

Bence mantıken 72 saatten az kesinlikle verilmemeli.Varsayalım Sizin idare böyle bir durumda toplam 40 saat veriyor, sizde verdiğiniz emeğin karşılığını alamıyorsunuz uğraşmaya gerek yok. Gitmesinler işletmeye 72 saat ders eder zaten.

bir kaç yıl önce meb in yazdığı görüş yazısı gayet açık

Ekli dosyalar

• koordinatörlük meb görüşü.jpg
    koordinatörlük meb görüşü.jpg
    178.8 KB · Görüntüleme: 202
Geri