Faz 2 SSD Değişim Sorunu

Kodla Büyü
Arkadaşlar herkese merhaba. Okulumuzda vestel Faz 2 etkileşimli tahtalar bulunmakta.Tahtalarda 256 gb ssd ler mevcut. 2 tahtanın ssd si arızalandı ve değişimini yapmak için 2 adet 240 gb kingston marka ssd aldık. Ancak yeni ssd leri tahtalara taktığımda imaj yükleyemiyorum. Acaba ssd lerde sorun mu var diye eski bilgisayarlardan çıkan 320 gb hdd yi ET ye takıp imaj atmayı denediğimde imaj atabiliyorum.

Acaba sorun nedir? Daha önce faz 2 ET lerde ssd değişimi yapan arkadaş oldu mu?Bios ta ssd lerin boyutuyla ilgili bir kısıtlama mı mevcut acaba?

Hocam hdd lerde MBR mi yoksa GPT olarak mı bölüm oluşturuyorsunuz? İmajı ona göre yüklemeniz gerekir. MBR olan bir hddye GPT imajı yüklerseniz veya GPT olan bir hdd ye MBR imajı yüklerseniz windows açılmaz hocam. Yeni aldığınız hddleri ona göre formatlayıp öyle imaj yüklemeyi deneyin hocam.

Arkadaşlar herkese merhaba. Okulumuzda vestel Faz 2 etkileşimli tahtalar bulunmakta.Tahtalarda 256 gb ssd ler mevcut. 2 tahtanın ssd si arızalandı ve değişimini yapmak için 2 adet 240 gb kingston marka ssd aldık. Ancak yeni ssd leri tahtalara taktığımda imaj yükleyemiyorum. Acaba ssd lerde sorun mu var diye eski bilgisayarlardan çıkan 320 gb hdd yi ET ye takıp imaj atmayı denediğimde imaj atabiliyorum.

Acaba sorun nedir? Daha önce faz 2 ET lerde ssd değişimi yapan arkadaş oldu mu?Bios ta ssd lerin boyutuyla ilgili bir kısıtlama mı mevcut acaba?
Ben değiştirdim hocam daha önce . Ssd leri açılışta görüp sadece imaj atmada sorun yaşıyorsanız imajınız 320 GB lık bir imaj olabilir . Anladığım kadarıyla çıkan ssdler ile aynı boyut değil yeni aldıklarınız . Ona uygun boyutta alınmış imaj indirin ve imajın açılışında boyutlandırma var onu yapın düzelir

Temiz win10 yüklemesi yapıp clonezilla ile kendi imajınızı oluştursanız sanki daha rahat edersiniz gibi hocam

Eğer elinizdeki imaj 256 GB içinse ve yeni aldığınız SSD'ler 240 GB ise clonezilla imajını yükleyemezsiniz. Clonezilla imajlarında alınan imaj daha küçük bir diske yüklenemiyor ama daha büyük bir diske yükleniyor. O yüzden imajı 320 GB olanlara yükleyebilmişsiniz.
Bu durumda yapmanız gereken ne yazık ki o tahtalara windows'u kendinizin kurup, ardından onun imajını alıp, diğerine yüklemek olacaktır. Ayrıca aldığınız bu imajları diğer 256 GB SSD bulunan tahtalarda da kullanabileceksiniz.

Geri