Faz 2 Etkileşim Tahtalar arası Ağ kurma ve Dosya paylaşımı

Kodla Büyü

emrhsvm61

Site Gezgini
Arkadaşlar Öğretmenler Odası bilgisayarı ve ET lar arası ağ kurmak istiyorum. Öğretmen dosyasını bilgisayara atacak ve tüm tahtalardan dosyasına erişebilecek. Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekli.

Öncelikle ağdaki tüm bilgisayarları aynı ağ türüne(örnek ortak) alman gerek. Ağa bağlanacak tüm cihazların ağ ve paylaşımları açık olmalı. Daha sona Bu bilgisayara sağ tıkla yönete gir. Hizmetler ve uygulamalara tıkla. Hizmetleri aç. İşlev Bulma Kaynak Yayımı seçeneğini otomatik yap. Durdur ve yeniden başlat. Hangi bilgisayarlarda dosya alışverişi yapacaksan o bilgisayarlarda da bir tane dosya oluşturup everyone olarak ve okuma yazma etkin olarak paylaşıma aç. Sonra PC yi yeniden başlat. Tamamdır. Yapamazsan "
"bu linkten bak.

Öncelikle ağdaki tüm bilgisayarları aynı ağ türüne(örnek ortak) alman gerek. Ağa bağlanacak tüm cihazların ağ ve paylaşımları açık olmalı. Daha sona Bu bilgisayara sağ tıkla yönete gir. Hizmetler ve uygulamalara tıkla. Hizmetleri aç. İşlev Bulma Kaynak Yayımı seçeneğini otomatik yap. Durdur ve yeniden başlat. Hangi bilgisayarlarda dosya alışverişi yapacaksan o bilgisayarlarda da bir tane dosya oluşturup everyone olarak ve okuma yazma etkin olarak paylaşıma aç. Sonra PC yi yeniden başlat. Tamamdır. Yapamazsan "
"bu linkten bak.
Daha sona Bu bilgisayara sağ tıkla yönete gir. Hizmetler ve uygulamalara tıkla. Hizmetleri aç. İşlev Bulma Kaynak Yayımı seçeneğini otomatik yap. Durdur ve yeniden başlat..Hocam bu ayarları sadece ogretmen bilgisayarında mi yapıyoruz.Ogretmenler odası bilgisayarı ile akıllı tahtalar aynı Swift portunda mi olmalı.Gormedi çünkü

Son düzenleme:
Tahtalarıda açmanız lazım ap paylaşımına
Tüm tahtalarda Ağ Paylaşımını açtım ve hepsini ortak Ağ yaptım. Ağ ve paylaşım merkezinden tüm dosya ve diğer paylaşımları açtım.Fakat Masaüstü Ağ simgesine tıklayınca sadece 1 kaç tahta görünüyor diğerleri görünmüyor.

"bu linkten bak.
teşekkürler

Tüm tahtalarda Ağ Paylaşımını açtım ve hepsini ortak Ağ yaptım. Ağ ve paylaşım merkezinden tüm dosya ve diğer paylaşımları açtım.Fakat Masaüstü Ağ simgesine tıklayınca sadece 1 kaç tahta görünüyor diğerleri görünmüyor.
Hocam eğer ağınız fatih vpn ise üzülerek söylemek isterim ki bu ağ yapısından dolayı tahtalardaki ayarlarınız tam olsa bile tüm bilgisayarları ve tahtaları aynı ağda göremezsiniz. Bunu nedeni fatih ap leri ve etkileşimli tahtaları kırmızı cat kablolarla farklı bir varsayılan ağ (genelde 10.18.xxx.xxx olarak görünür) üzerinden; idare, öğretmenler odası vb. bilgisayarlarıyla ve çoklu ip ye sahip portlardan bağlanan pc ler beyaz cat kablolarla farklı bir varsayılan ağ (genelde 192.168.xxx.xxx olarak görünür) üzerinden bağlanırlar. Fatih ağında hiçbir zaman sağlıklı bir şekilde okuldaki tüm ağa hakim olacak şekilde yapılandırma yapamazsınız. Kendinizi yorarsınız sadece.

Nereden biliyorum, benim okulumda 2 bina ve toplamda 170'e yakın cihazla (sadece 70 tane etkileşimli tahta var) en az 5 - 6 farklı varsayılan ağ mevcut.

Ayarlarını yaptığınız Bilgisayar (akıllı tahta) larda Bu bilgisayara sağ tıkla özelliklere gir ve bilgisayar adını örnek tahta1, tahta2 diye değiştirin. Bilgisayarları yeniden başlatın ağda olan tahtaları daha kolay göreceksiniz. Her bilgisayarda (tahtada) ilk mesajımda belirttiğim işlemleri ayrı ayrı yapmalısınız.

Nereden biliyorum, benim okulumda 2 bina ve toplamda 170'e yakın cihazla (sadece 70 tane etkileşimli tahta var) en az 5 - 6 farklı varsayılan ağ mevcut.
Fatih ağı olan bir okulda daha önce hiç çalışmadım dediğiniz gibiyse çok sıkıntılı bir durum. Ama bakanlık fatih ağından tüm tahtalara ulaşabiliyor. Bu özelliği öğrenip ona göre ağa dahil olarak ağdaki tahtaları görebiliriz sanırım.

Paylaşım yapılacak bilgisayarı tahtalarla aynı ip havuzuna alıp işlemleri deneyebilirsiniz hocam. Sonra net support tarzı programlar kullanabilirsiniz.

Paylaşım yapılacak bilgisayarı tahtalarla aynı ip havuzuna alıp işlemleri deneyebilirsiniz hocam. Sonra net support tarzı programlar kullanabilirsiniz.
Hocam bilgisayar AĞ2 ağında Akıllı Tahtalar Fatih 2 Ağında .Yani Ağ isimleri farklı.Dediğiniz ayarı nasıl yapıyoruz.ıp 10 ile başlayan tahtanın resmi hocam

Ekli dosyalar

• 20221220_090955.jpg
    20221220_090955.jpg
    83.9 KB · Görüntüleme: 49
  • 20221220_091024.jpg
    20221220_091024.jpg
    96.4 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
Hocam eğer ağınız fatih vpn ise üzülerek söylemek isterim ki bu ağ yapısından dolayı tahtalardaki ayarlarınız tam olsa bile tüm bilgisayarları ve tahtaları aynı ağda göremezsiniz. Bunu nedeni fatih ap leri ve etkileşimli tahtaları kırmızı cat kablolarla farklı bir varsayılan ağ (genelde 10.18.xxx.xxx olarak görünür) üzerinden; idare, öğretmenler odası vb. bilgisayarlarıyla ve çoklu ip ye sahip portlardan bağlanan pc ler beyaz cat kablolarla farklı bir varsayılan ağ (genelde 192.168.xxx.xxx olarak görünür) üzerinden bağlanırlar. Fatih ağında hiçbir zaman sağlıklı bir şekilde okuldaki tüm ağa hakim olacak şekilde yapılandırma yapamazsınız. Kendinizi yorarsınız sadeceHo
Hocam sizin demenize göre kendi bilgisayarım beyaz cat kablosuyla internete bağlı.Ben kendi bilgisayarıma netscooll kursam ve diğer tahtalara(onlar kırmızı cat kablosuyla internete bağlı) netscooll kursam kontrol etme şansım yok mu?

Fatih ağı olan bir okulda daha önce hiç çalışmadım dediğiniz gibiyse çok sıkıntılı bir durum. Ama bakanlık fatih ağından tüm tahtalara ulaşabiliyor. Bu özelliği öğrenip ona göre ağa dahil olarak ağdaki tahtaları görebiliriz sanırım.
Hocam bakanlık switch üzerinden ulaşıp yönetiyor ve bizim bunlara erişimimiz kesinlikle yasak. Bu sistem yapılan yetkisiz erişimleri raporlayarak bloke dahi edebiliyor.

Hocam sizin demenize göre kendi bilgisayarım beyaz cat kablosuyla internete bağlı.Ben kendi bilgisayarıma netscooll kursam ve diğer tahtalara(onlar kırmızı cat kablosuyla internete bağlı) netscooll kursam kontrol etme şansım yok mu?
Hocam bu sistemde sadece şunu yapabilirsiniz. İlla ki en az 1 tane çoklu port (genellikle mavi renklidir ve switch'in son 46. - 47. - 48. port vb. gibi çıkışına bağlanır) vardır. Bu porta ihtiyaca göre (24-48 vs.) yeni bir switch takıp tüm etkileşimli tahtaları, lab pclerini ve idare pc lerinin bağlantısını söküp bu switch üzerinden alacaksınız. Ancak bu durumda da merkezden kurumunuzdaki donanımların bağlantısının istenilen şekilde olmadığını görüp sebebini sormak için sizi arayacaklardır. Tecrübeyle sabittir. Kısacası bu ağa elimizi sürmemizi istemiyorlar.

Hocam sizin demenize göre kendi bilgisayarım beyaz cat kablosuyla internete bağlı. Ben kendi bilgisayarıma netscooll kursam ve diğer tahtalara(onlar kırmızı cat kablosuyla internete bağlı) netscooll kursam kontrol etme şansım yok mu?
Geçen yıla kadar sorun olmuyordu. Hepsi aynı ağ geçidindeydi. Bu yıl ağın yapısını değiştirdiler. Şansınıza bazılarını görüp bazılarına da erişemeyebilirsiniz.

Geçen yıla kadar sorun olmuyordu. Hepsi aynı ağ geçidindeydi. Bu yıl ağın yapısını değiştirdiler. Şansınıza bazılarını görüp bazılarına da erişemeyebilirsiniz.
Bilgi için teşekkür ediyorum hocam. Bende ogretmen odasındaki tahtayı dosya paylaşımı için diğer tahtalara bağladım.ŞİMDİLİK böyle işimizi görünüyoruz.Fazla kurcalamayalım o zaman.

Geri