Faz 1 ve Faz 2 tahtaların OPS'lerini güncellemek

Kodla Büyü

alperz

Site Gezgini
Ben müzik öğretmeniyim bu işler görevim değil ama okuldaki tahtalardan illallah ettim artık çözüm düşünüyorum.

Bilmeyenler için yazayım: OPS İntel'in 2010'da geliştirdiği bir standart. Open Pluggable Specification anlamına geliyor. Şurada dokümanı da var hatta: https://www.microdata.it/download/ops-emts-1-2-613108-324427-007-june2019.pdf

Yani bu OPS'lerin pin çıkışının bir standartı var ve çok büyük ihtimalle bizim tahtalar da bu standartlara uyuyor. Memleketimizde kafası çalışan bir sürü bilgisayar mühendisimiz var. Bu OPS'leri yeniden üretmek zor değildir. Mesela en azından 8GB RAM'li, 10. nesil i5 işlemcili, 120GB SSD'li yeni bir OPS üretmek zor olmasa gerek. Bunların anakartları da muhakkak bulunabiliyordur. Ya da parası olan bir girişimci Çin'de bu anakartlardan ürettirebilir.

Bunlar hayal mi? Ben anlasam ben girişeceğim de hiç anlamıyorum. Birileri bizi şu Vestel'in zulmünden kurtarsın artık.

i3 2. ve 3. nesil işlemciler ssd ile birlikte okullar için yeterli olduğu kanaatindeyim. Hepsinin yenilenmesinin maliyet-fayda oranının düşükolacağını düşünüyorum. Ancak bozulan ops'ler için yeni sistem opsler takılabilir.

Faz 1 leri kullanmadığım için yorum yapamıcam ama faz 2 lerin donanım özelliklerinin yetersiz kaldığıyla ilgili bir şikayet almadım. Kullanırken de bunu farketmedim. Neden tahtalardan illallah ettiniz. Yaşadığınız skıntılar neler?

usb girişleri parçalanmış bir tahtaya format atmak için başka bir ops sökülüp bozuk olana takılarak format atılarbilir mi, harddiskler ops içinde mi?

E. T. 'lerin %90 kadarı İnternet, video, ofis programları, Fatih Kalem gibi programlar için kullanılıyor.

Faz2' ler yukarıdaki kullanımlar için zaten bence yeterli. Faz1 tahtalara da SSD takiyesi yapılınca iyi duruma geldi sayılır.

Değiştirme şart ise uygun yeni nesil OPS alınmalı.

Buradaki hemen herkesin okulundaki öğretmenler odasında, Lab.larda çok eski ama yine de iş gören bilgisayarlarla çalışıp işini görüyor.

Para yok, bulduk değiştirdik diyelim. Sökülen OPS'ler ne olacak? Ha kenarda durmuş, ha çöp...

Geri