FAZ 1 Tahta açılma sorunu

Kodla Büyü

seloman54

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar faz 1 tahtalardan 2’sinde açılma sorunu yaşıyorum. Açma düğmesine bastığımda ışık yanıp sönmeye başlıyor ve fan 1-2 saniye çalışıp sonra duruyor çıt sesi geliyor ve tahtayı açmıyor. Ne yapabiliriz

Bu başlıktaki cevapları inceleyin Hocam.

arkadaşlar bu arızalardan istanbul kartalda çok fazla sorunlu tahtayı tamir ettim..
monitör kartından değil ops den kaynaklı bir sorun..
ops leri gönderdiğiniz takdirde 250 -400 tl arasında çözebilirim..

Arkadaşlar faz 1 tahtalardan 2’sinde açılma sorunu yaşıyorum. Açma düğmesine bastığımda ışık yanıp sönmeye başlıyor ve fan 1-2 saniye çalışıp sonra duruyor çıt sesi geliyor ve tahtayı açmıyor. Ne yapabiliriz
hocam fişi çek.tekrar tak.sonra açma tuşuna iki defa seri bir şekilde basın.bazen bu şekilde açılıyor.

hocam fişi çek.tekrar tak.sonra açma tuşuna iki defa seri bir şekilde basın.bazen bu şekilde açılıyor.
Bizim okulda da bu şekilde 7-8 akıllı tahtayı bu yöntemle açıyoruz. Genelde bir iki denemede açılıyor. Bazen ne kadar denesek hiç açılmadığı oluyor. Sonra açılmayan tahta aynı yöntemle açılıyor.

Son düzenleme:
Kesin çözümü bilen ve tamir için güvenilir bir tavsiyesi olan varsa bizde bu dertten kurtuluruz. Vestel anakart tamiri yapmıyor. Anakart değişimi de maliyetli.

Sayın hocalarm cevaplar için teşekkürler. Şu şekilde çözüm buldum. bildiğiniz 2032 pil aldım. eski bios pilinin kılıfını düzgünce kenar kısmından kesip üzerindeki bios pilinin bağlantılarını elimle düzgünce çıkardım. Zira piller punta edilmiş. lehim vs uğraşmadım eski pilin bağlantı kısımlarını eski pilin kılıfını kullanarak yeni pili kılıfa oturtup elektrik bandıyla güzelce sardım. piller yerinden oynamıyor.
Hocamın dediği gibi tahtalar yine açılmadı ama ops cihazını alıp başka bir tahtaya taktım. Yine açılmadı görünüyor ama normalde de açmakta zorlandığımız için dert etmedim. 5-6 denemeden sonra açıldı. Açılınca bios ayarlarına girip tarih ve saat değişimini yapıp öntanımlıları geri yükle yaptım. Daha sonra tahtayı tekarar başlattım düzgünce açıldı daha sonra tahtayı kapatıp sınıfa götürüp taktım. Şu anda değişim yaptığım 5 sınıfın tamamında sorun çözüldü. Tek basmada açılıyorlar eskisi gibi.
Bu arada bios değişimi sonrası ilk açmaya çalıştığınızda internet kablosunu takıp kablo ile oynarken açma tuşuna basarsanız daha çabuk açılıyor. Bu yöntemi de öğrencilerden gördüm. Başta saçma geldi ama gerçekten işe yarıyor.

Ben bu şekilde çözdüm sayın hocam
Kesin çözümü bilen ve tamir için güvenilir bir tavsiyesi olan varsa bizde bu dertten kurtuluruz. Vestel anakart tamiri yapmıyor. Anakart değişimi de maliyetli.
Problem kesinlikle bios pilinden kaynaklı

Geri