Fatih Sistem Ağ Kycera Yazıcı IP Sürekli Değiştiriyor

Kodla Büyü

LocalInternet

Site Gezgini
fatih projesi sistemi ile ağ kurulu ve kycera yazıcılar var iki tane (ikiz model:6025 seri)
ara ara IP değişimi sonucu yazıcılar sistemde kullanılmaz hale geliyor. yazıcı ayarlarında IP Dağıtım DHCP olarak ayarlıdır. (yani yönetici switch dağıtımı)
neden belirli aralıklar ile (elektrik kesintisi veya da önce açılma sonra açılma sorunu) IP değişir. sizde de olunca nasıl çözüldü.

Merhabalar hocam.
Yazıcınızın ağ yapılandırmasını elle ayarlayın. DHCP devre dışı bırakmayı deneyin

IP adresi : 192.168.0.2
(Birden fazla makina varsa son rakam değişecek her makinada)

Alt Ağ Maskesi: 255.255.248.0
Ağ Geçiti :192.168.0.1

Şeklinde uygulayın. Sağlıklı çalışırsa sonraki süreçte elektrik kesintilerinden etkilenmez.

Denemekte fayda var.

Hocam windowsun yazıcı ekle arayüzünden değilde yazıcının programını indirip, yazılımın arayüzü üzerinden ağ yazıcısı ekleyince bir problem yaşamadım. yazılımı yüklerken port adını host olarak kullan diye sağ altta bir seçenek vardı. o ayarı etkinleştirdim. Bu şekilde deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Hocam windowsun yazıcı ekle arayüzünden değilde yazıcının programını indirip, yazılımın arayüzü üzerinden ağ yazıcısı ekleyince bir problem yaşamadım. yazılımı yüklerken port adını host olarak kullan diye sağ altta bir seçenek vardı. o ayarı etkinleştirdim. Bu şekilde deneyebilirsiniz.
Hocam bu şekilde yaptığınız tarama özelliğini aktif edebildiniz mi? 6530 modeli için twain + paperscan programı kullanıyorum.

bu aralar 1 2 haftadır ağda problem mi var çözemedim bizim yazıcılarda sürekli ağ hatası veriyorlar.Özellikle 3145 kyocera yazıcı bazen hiç ip almıyor giriş yerinde sıkıntı olmamasına rağmen.

tarama ve dosyaya düşürmede sorun yok. benim bilmek istediğim, elektrik kesintilerinde fatih switchleri yönetilen kısımlarına bana 240 IP veriyor yazıcılara bir kesintiden sonra 245 diğer kesintiden sonra da 241 gibi mesela...
ancak tahtaların bağlantıları da yönetilebilir switch üzerinden verilmiş. ancak ne hikmet ise geçen seneki verdiğim alan IP aynı kalıyor.
cihaz (yazıcı+idari pc vs) tam olarak demirbaş görmüyor herhalde :)))
ben tahtalara uzaktan erişiyorum, tüm idare bilgisayarlarına uzak bağlantı problemi yok. sadece yazıcılar ağ üzerinden tüm fonksiyonları kullanılmalı düşüncesi ile uğraşıyorum.

DHCP kapalı olmazsa sürekli değişir IP

kapatmadan önce aldığı IP not alın, ağ alt vs onları da, kapatınca IP yeri boş olur orayı elle manuel sabit IP verip devam edeceksiniz bi daha da elektrik kesilsede kapatıp açılsa da değişmez, zaten herkes aynı cevabı vermiş

tarama ve dosyaya düşürmede sorun yok. benim bilmek istediğim, elektrik kesintilerinde fatih switchleri yönetilen kısımlarına bana 240 IP veriyor yazıcılara bir kesintiden sonra 245 diğer kesintiden sonra da 241 gibi mesela...
ancak tahtaların bağlantıları da yönetilebilir switch üzerinden verilmiş. ancak ne hikmet ise geçen seneki verdiğim alan IP aynı kalıyor.
cihaz (yazıcı+idari pc vs) tam olarak demirbaş görmüyor herhalde :)))
ben tahtalara uzaktan erişiyorum, tüm idare bilgisayarlarına uzak bağlantı problemi yok. sadece yazıcılar ağ üzerinden tüm fonksiyonları kullanılmalı düşüncesi ile uğraşıyorum.
Yönetilebilir switchler o işe yarıyor işte.
Aynı switch üstünde 1-12 portlar arası farklı ayarlara göre,
13 - 32 arası farklı ayarlara göre çalışıyorlar.

Dikkat ettiyseniz, Akıllı tahtalar ile idare bilgisayarları ve okulun wifi sistemi farklı IP aralığı kullanır. Birbirleriyle ağ komşusu değildir.

Demek ki, DHCP ayarlarında idare bölümü için IP kiralama işini 1 günlük ayarlamışlar, akıllı tahta kısmını 1 aylık.

Geri