Fatih Projesinde Akıllı Tahta yutturmacası!

Kodla Büyü

Niyazi SARAL

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba,

Bu konuda bana kadar gelen şikayetler sonucu aşağıdaki açıklamayı buraya eklemeye karar verdim.

Tüketiciyi Koruma ve Piyasa Gözetim Genel Müdürünün garanti süreçleri, 2. El ürünlerde ve tüketicinin monte ettiği ürünler da garanti, LCD panellerde ölü pixel ve akıllı telefon bataryaları konularda süreçlere ait röportajının tamamı http://www.niyazisaral.net/?p=2635 adresindedir

Soru-6) Yargıtayın aksini bildiren hükümlerine rağmen, bilgisayar ekranları ve televizyonlarda kullanılan LCD paneller için üreticilerin uyguladığı 4 ölü piksele kadar normaldir uygulaması kanuni midir?

Cevap-6) Yine Kanun’un 8 inci maddesinde “Ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır. Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarında yer alan özelliklerinden bir veya birden fazlasını taşımayan; satıcı tarafından bildirilen veya teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan; muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan, tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar da ayıplı olarak kabul edilir.” hükmü gereği ölü pikselli ürünler ayıplı mal olarak kabul edilmektedir.

Ölü Pixel ile ilgili Tüketici Mahkemesi kararı ve Yargıtay'ın onama kararı aşağıdadır. Lütfen söylenilenlere inanmayın.

deadpixel1.png

deadpixel2.jpg

deadpixel3.png

deadpixel4.png

Sabancı Teknosa 'yı kapatacak diye haberlerde söylenmişti sanırım.

Niyazi abi hürmetlerimi gönderiyorum size.

sanalomer' Alıntı:
Sabancı Teknosa 'yı kapatacak diye haberlerde söylenmişti sanırım.

Niyazi abi hürmetlerimi gönderiyorum size.

Teşekkürler, bence kanun yanlış. Ancak kanunlar mutlaka olarak modern toplumların uyması gereken minimum etik seviyesini belirler. Kanunun yanlışlığını savunabilir ve hatta değişmesi için çalışabilirsiniz ancak yürürlükte ise mutlaka uyulur.

Geri