Fatih Projesi Paneli ve BBnet

Kodla Büyü
Re: Eğitek Genel Müdürü Mahmut Tüncel Bilişim Zirvesinde

ist_koord' Alıntı:
Allahtan bir mani çıkmazsa bende orada olacağım hocam sende davetiye olmazsa ücretimle gireceğim,
ama zümre adına konuşacak beyefendi şu forumdaki meslektaşım ise umarım gene panelde ki gibi tutarsız beyanları olmaz(İstanbul örneği gibi) yoksa başkalarının gözünde değersizleşmeden panelde yapmak zorunda kaldığım gibi ben müdahele etmek zorunda kalırım. Lütfen arkadaşımız hazır bir beyan ile oraya gelecekse sizlerde elden geçirin.

Panelde yapılan sunumların çoğu güvenilirliği sorgulanması gereken ve haklı olarak tek taraftan bakılmış sunumlardı, ki bir kısmıda net olarak hatalı bilgiler içermekteydi.
Lütfen arkadaşımız üzerinde ki sorumluluğu bu sefer daha ciddiye alsın yada alınız yada alalım diyeceğim ama söylediğiniz kişi benimle beyanını paylaşırmı onu bilemiyorum.

Görüşmek üzere hocam.

size katılıyorum hocam

Hamıt hocam senın ıtıraz ettıgın Yalcın hocaydı sunumu ozgur hoca yapacak.

Abi arkadaşların isimlerini bilmiyorum amatör bir hevesle güzel bir çalışmaydı ama itiraz gerektiren bariz hatalar ve bunların denetlenmemiş olması üzmüştü beni .
Şimdikinde daha tecrübeliyiz çarşı-pazar yaygarası olmasın daha kontrollü bir çalışma olsun.
Panelde , bu forumda ve hatta şu bildiride malesef haklı olarak yanlı ve bu sebeple güvenilirlik sıkıntısı olan noktalar var.
NEden bunları söylüyorum.

Zamanın milli eğitim bakanı N.Ç. ye (şimdi N.B. oldu) bir soru önergesi geldi.

Soru : ...... ilinde ilkokullarda ..... ihtiyacı karşılanamdığı şikayeti vardır doğrumudur?
Cevap : (N.Ç. kendi derki) MEB e bağlı kurumlar içerisinde ilkokul türünde bir okul bulunmamaktadır. Nokta yani Bitti.

Haksızmı bence değil sen meclise soru taşıyorsan madem bu işle ilgilisin kurumun türünüde doğru yaz bir zahmet derler adama.
O sebeple benzer bir duruma düşmemek için sunumu yapacak kişi objektif bir gözle sunumunu tekrar değerlendirsin-değerlendirtsin-değerlendirilsin.

ist_koord' Alıntı:
Abi arkadaşların isimlerini bilmiyorum amatör bir hevesle güzel bir çalışmaydı ama itiraz gerektiren bariz hatalar ve bunların denetlenmemiş olması üzmüştü beni .
Şimdikinde daha tecrübeliyiz çarşı-pazar yaygarası olmasın daha kontrollü bir çalışma olsun.
Panelde , bu forumda ve hatta şu bildiride malesef haklı olarak yanlı ve bu sebeple güvenilirlik sıkıntısı olan noktalar var.
NEden bunları söylüyorum.

Zamanın milli eğitim bakanı N.Ç. ye (şimdi N.B. oldu) bir soru önergesi geldi.

Soru : ...... ilinde ilkokullarda ..... ihtiyacı karşılanamdığı şikayeti vardır doğrumudur?
Cevap : (N.Ç. kendi derki) MEB e bağlı kurumlar içerisinde ilkokul türünde bir okul bulunmamaktadır. Nokta yani Bitti.

Haksızmı bence değil sen meclise soru taşıyorsan madem bu işle ilgilisin kurumun türünüde doğru yaz bir zahmet derler adama.
O sebeple benzer bir duruma düşmemek için sunumu yapacak kişi objektif bir gözle sunumunu tekrar değerlendirsin-değerlendirtsin-değerlendirilsin.
:+1:

Re: Abbas Güçlü Bilişim Zirvesinde

Abbas Güçlü, kendisine ulaştırılan sıkıntılar sayıca çok fazla olmasına rağmen bir yandan sesimiz olmaya bir yandan da kendi gördüğü eksiklikleri hep dile getirmeye çalıştı.
Kelamın imali olacak ama Niyazi Bey ülke sınırları içerisinde Bilişim Eğitimcileri ile ilgili tabloyu uzunca bir süredir zaten görmekte.
Tertip ve katılımda bizleri gerçekten anlayan bu isimlerin olmasına çok sevindim. Verimli geçmesi temennisiyle...

sugibi' Alıntı:
Abbas Güçlü, kendisine ulaştırılan sıkıntılar sayıca çok fazla olmasına rağmen bir yandan sesimiz olmaya bir yandan da kendi gördüğü eksiklikleri hep dile getirmeye çalıştı.
Kelamın imali olacak ama Niyazi Bey ülke sınırları içerisinde Bilişim Eğitimcileri ile ilgili tabloyu uzunca bir süredir zaten görmekte.
Tertip ve katılımda bizleri gerçekten anlayan bu isimlerin olmasına çok sevindim. Verimli geçmesi temennisiyle...

Beni saymayın, ben Mahmut beyden yana olacağım. Dernek Başkanına böyle söz verdim. Yoksa Abbas Güçlü'Yü kabul etmiyorlardı.

Niyazi SARAL' Alıntı:
sugibi' Alıntı:

Beni saymayın, ben Mahmut beyden yana olacağım. Dernek Başkanına böyle söz verdim. Yoksa Abbas Güçlü'Yü kabul etmiyorlardı.

:D Düşman hatlarında bir destekçimizin olması daha avantajlı. Tabiri caizse tabiki.

Bir yanlışı da ben ekleyeyim: Bilişim Öğretmeni değil Bilişim Teknolojileri Öğretmeni ( maalesef ben Bilgisayar Öğretmeni demeyi tercih ediyorum, "Bilgisayar Öğretmenliği" okumamızın etkisi vardır sanırım :D )

Oturum Başkanı:
Niyazi Saral - Tübider Bilişim Sektörü Derneği

Panelistler:
Mahmut TÜNCEL - Eğitek Genel Müdürü
Özgür Ali Özkirişçi – Bilişim Öğretmeni, BBnet Forumu Yöneticisi
Abbas Güçlü - Milliyet Gazetesi
Burak Aydın - Intel Türkiye Genel Müdürü

ist_koord' Alıntı:

Pardon bu benim hatam. İlk değişiklikte değiştirmelerini sağlarım.

Ayrı bir başlıkta Özgür hocamın konuşmasında yol gösterecek fikirleri burada elden geçiririz. Fakat Eğitek Müdürünün sonuçta Fatih Projesi temelinde olaya bakmasından dolayı , Fatih projesinin BT öğretmenleri olmadan olmuyacağının altının çizilmesi, zorunlu Bt derslerinin tekrar geri gelmesi(içeriği yenilenmiş) ve BT öğretmenlerinden isteyenlerin formatör olması ( şartların iyileştirilerek ve cazip kılınarak) ayrıca norm kadro yönetmeliğinde yer alan ama hala netleşmeyen bt sınıfı bulunan okullara norm kadro verilmesi olayının bir an önce hayata geçirilerek , bt öğretmenlerinin norm fazlası durumdan kurtulması.

Cemal TANER' Alıntı:
Ayrı bir başlıkta Özgür hocamın konuşmasında yol gösterecek fikirleri burada elden geçiririz. Fakat Eğitek Müdürünün sonuçta Fatih Projesi temelinde olaya bakmasından dolayı , Fatih projesinin BT öğretmenleri olmadan olmuyacağının altının çizilmesi, zorunlu Bt derslerinin tekrar geri gelmesi(içeriği yenilenmiş) ve BT öğretmenlerinden isteyenlerin formatör olması ( şartların iyileştirilerek ve cazip kılınarak) ayrıca norm kadro yönetmeliğinde yer alan ama hala netleşmeyen bt sınıfı bulunan okullara norm kadro verilmesi olayının bir an önce hayata geçirilerek , bt öğretmenlerinin norm fazlası durumdan kurtulması.

:alkis:

Cemal TANER' Alıntı:
çok güzel özetlemişsin hocam.Aynen katılıyorum.

bu iş 5 ekimden sonraki süreçte de çözülmez ise vay halimize.

mfk' Alıntı:
bu iş 5 ekimden sonraki süreçte de çözülmez ise vay halimize.

Hocam, çözülmesi çok zor. Dersin gelmesi en az bir yıllık süreç. Bu süreç içinde dersin müfredatının revizyonunun yapılması gerekli. Fakat bizim dikkati çekmemiz gereken nokta, bu projenin başarılı olması için bilişim eğitiminin şart olduğunu benimsetmek.

Aslında direk Bakan ve müşteşarlarıyla bir toplantı sağlayabilsek, en çabuk çözüme ulaşırız.

biltek2007' Alıntı:
http://www.kamudanhaber.com/egitim/fatih-projesi-ve-gercekler-1-h26173.html

buradaki yazıyı Özgür hocamı okumasında fayda var. Güzel açıklamışlar. Devamını da bekliyorum.

teşekkür ederim hocam...

Yine bize bir faydası olmayacağını düşündüğüm zirve. (Ekşi Sözlük tabiri)

Dostlar alışverişte görsün (Birşey yapılmayıpta yapılıyormuş gibi göstermeyi belirten atasözü)

Gidene iyi yolculuklar...

kabadaba' Alıntı:
Yine bize bir faydası olmayacağını düşündüğüm zirve. (Ekşi Sözlük tabiri)

Dostlar alışverişte görsün (Birşey yapılmayıpta yapılıyormuş gibi göstermeyi belirten atasözü)

Gidene iyi yolculuklar...

Geçmişte tamamen benzer hissiyatlara sahip biri olarak ben de böyle düşünüyordum. Aslında beynimin bir yanı halâ aynı düşünüyor mu diye merak ediyorum bazen. Sonra fark ettim ki bu aslında aldığımız eğitimin sonucu. Pozitif bilimlerle uğraşan ve mühendislik gibi bu tür eğitimleri alan insanların çoğu 2+2=4 şeklinde daha çok elle tutulur, başı sonu belli ve insanların ağzından çıktıklarına gerçekten inanan, insanların ve kurumların söyledikleri, planladıkları görevleri ve etkinlikleri yaptıkları süreçlere inanıyorlar. Yani siyah veya beyaz faliyetler.

Hayat ise genellikle daha değişken süreçlerden oluşuyor. Zor gelişen, zaman zaman farklılaşan, çok konuşulan ve az iş yapılan süreçler. Tabiki toplumlara göre de değişiyor bu kültür. örneğin Çinli vatandaşların nasıl düşündüğünü ve çalıştığı sizlere burada anlatabilesem bu mesajı yazan arkadaş bile "yok artık..." diyecektir.

Yaşım arttıkça şunu gördüm. Siyasi ve politik süreçler is çok yavaş, adım adım kazanılıyor. Bu sebeple, çok fazla beklentimiz olmasa bile, belki sadece bir satır, "MEB, Fatih projesini ne teknik anlamda, ne de BIT'in öğetmenler tarafında eğitimde etkin kullanımı konusunda bilişim öğretmenleri olmadan çıkışı olmadığını anlamalıdır" gibi tek bir cümlenin insanların kafasına kazılması belki de kritik bir eşiği aşmanızı sağlayacaktır.

Ben hayatımda çok kritik eşikler gördüm. Bunları hissettim. Bunu aştığınızda birden durum değişmektedir. Bu sebeple yapılan tüm etkinlikler, toplantılar, protestolar, konuşmalar, röportajlar, paneller, gazetelerde çıkan yazılar vb. ama herşeyin mutlaka bir nebze olsun değeri vardır. Bunu yadsımak haksızlık olur.

Bu arada tüm BÖTE veya TEF çıkışlı öğretmenlerimizin doğrudan atanamaması, derslerin azaltılması, diğer özlük haklarındaki kısıtlamalar..vs ama tüm sorunlarınızda da net bir çözüm olduğuna artık ben de inanmıyorum. Örneğin yüzlerce fakülte açıp sonra buradan çıkan tüm öğretmenlerimizi atayamamak sorunu benzer olarak her sektörde vardır. Burada sorun "öğretmenleri atayamamak" değil aşırı eğitim binası yapmaktır. Dikkat edilirse "eğitim kurumu" özellikle demedim. Biz bina yapıyoruz, "üniversite açtık" diyoruz. Binanın içini doldurmuyoruz. Buradan mezun olacak kişilere sağlanacak istihdamın kapsitesi nedir dikkate almıyoruz. Yani kabaca "mış gibi" yapıyoruz; gerçekten birşeyler yapmıyoruz.

Tüm bunlara rağmen bizi bekleyen gören inançlarımızı ve fikirlerimizi efendice her ortamda savunmaktır. Ben böyle düşünüyorum.

Hocam çok doğru düşünüyorsunuz. Bu memlekette artık kitlesek eylemlerin etkisi kalmadı. Her aklına gelen eylem yapar oldu. O yüzden kimse, ne haberlerini dikkate alıyor ne de siyasi açıdan değer veriliyor.

Bizim Sene başından beri yapmak istediğimiz, vurgulamak istediğimiz, eğitimde bilişimin çok önemli olduğudur. Bunu da hem siyasi, hem üni, hem de idari olarak benimsetmeliyiz. Her bilişim ortamında bu konuyu tekrar tekrar söylemeliyiz.

Sizin bahsettiğiniz sektör toplantısına da katılımı gerçekleştirmeliyiz. Sektör, kazanacağı paranın hesabını yapar. Fakat bu meselenin, ileride onlara kalifiye eleman sorununu da getireceğini görmelerini sağlamalıyız. Yanlış bilişim eğitimi, her şeyi yanlış yapan bilişim elemanı demektir.

Temeli sağlam atmanın önemi yadsınamaz.

biltek2007' Alıntı:
Sektör, kazanacağı paranın hesabını yapar. Fakat bu meselenin, ileride onlara kalifiye eleman sorununu da getireceğini görmelerini sağlamalıyız. Yanlış bilişim eğitimi, her şeyi yanlış yapan bilişim elemanı demektir.

HARİKA BİR TESPİT

biltek2007' Alıntı:
Hocam çok doğru düşünüyorsunuz. Bu memlekette artık kitlesek eylemlerin etkisi kalmadı. Her aklına gelen eylem yapar oldu. O yüzden kimse, ne haberlerini dikkate alıyor ne de siyasi açıdan değer veriliyor.

Bizim Sene başından beri yapmak istediğimiz, vurgulamak istediğimiz, eğitimde bilişimin çok önemli olduğudur. Bunu da hem siyasi, hem üni, hem de idari olarak benimsetmeliyiz. Her bilişim ortamında bu konuyu tekrar tekrar söylemeliyiz.

Sizin bahsettiğiniz sektör toplantısına da katılımı gerçekleştirmeliyiz. Sektör, kazanacağı paranın hesabını yapar. Fakat bu meselenin, ileride onlara kalifiye eleman sorununu da getireceğini görmelerini sağlamalıyız. Yanlış bilişim eğitimi, her şeyi yanlış yapan bilişim elemanı demektir.

Temeli sağlam atmanın önemi yadsınamaz.

Son tespitinize ben de katılıyorum ama "eylem yapmayalım" da çıkmamalı benim söylediklerimden. Ben bunu kesinlikle demedim. Bence keyboardları kırdığınız etkinlik mükemmeldi. Bu toplantıda çıkışında da atılan yumurtalardan bana da gelse ben gocunmam. Neyi yanlış yapıyoruz, hangi yanlışın içinde ben de varım diye bakarım :) (Burada yumurta atma sadece göndermedir :) )

Niyazi Bey kendi açınızdan bakılınca tabiki sizde haklı olabilirsiniz ancak benim gözümde çok faydası yok sayılır. İstediğim belli başlı şeyler var derslerin geri dönmesi falan filan onunda bu tür bilişim fuarlarıyla toplantılarla dönmeyeceği aşikar.

Dün gittim formatörlüğe başvuru yaptım. Kendi okuduğum ilkokulda öğretmenlik yapıyorum. Sonuçta bizim branşta birlik beraberlik gibi kelimelerde havada kaldığına göre saf çıkarcı olarak kendi ekmeğime bakacağım. Devlet baba ne yaparsa doğru yapar gibi bir düşüncemde yok ancak bizim gibi insanlara bazı şeyler hak diye düşünüyorum son zamanlarda. Sizede kolay gelsin.

Niyazi Bey kimdir pek bilmem bu sitede cok da aktif değilim denggeldikce okurum neler olmus diye bu yaklasık 2 yıldır böyledir benim için..(univ 4 den beri)
2 yıldır değişmeyen aksine geriye giden seyse yazılanlardır Bilişim çağında bilişim öğretmenine ve adayına verilen önemin git gide azalmasıdır..Bunun sorumluları bir yana bu duruma boyun egenler sesini cıkarmayanlar yani abilerim ablalarım en az bu işin sorumluları kadar bizlerde suclu değil miyiz?
Eylemler yapılıyor ses yok katılım yok en ufagından kac kisi meb i arıyor yahu bilişim çağında eğitim fakültesine en yüksek puanla giren bilişim öğretmenliği 89.9 ile kapatıyor bunu hangi zihniyete sıgdırabiliyorsunuz diye.. yaklasık 5500 kısının 5350 si atanamıyor hala ses yok!Rehberlikciler bile cok daha etkin bizlerden.(atamaları ve atandıkdan sonraki durumları bizlerden oldukça iyi olmasına karsın)
Bence en yakın zamanda gerek siyasi(özellikle siyasi) gerek sendıkal, gerek sosyal orgutlenmelerle ses cıkartılmalı..Her fırsatta konusan üniv hocalarımız bu durum karsısında daha bi ses getirecek eylemlere girişmeli..Bunu organize edenler adaylardan cok atanmıs abilerimiz olmalı..
Bu zirvede inanmak isterimki birşeyler çözülebilsin.Yoksa bilişim çağında durumumuz fizik kimya biyolojiden farklı olmaz ki bu ne kadar acıdır! eğitim fakultelerıne en yuksek puanla girdiğimiz bölümün bugünkü durumu hiç bir akıla sıgmazken sorunların hala var olması basımızdakilerin yeteneksizliği ve bizim susmamızdandır.Öyleyse Zamansa birlik olup ses cıkarma zamanı dır..

Eğer bizden bir arkadaş katılıyorsa bizim sorunlarımızın da sözcüsü olmalıdır. Cemal Taner arkadaş taleplerimizi güzel özetlemiş.

Bayram telaşı, okul açıldı derken güme gitmesin. Dikkat.

Elimizden geldiği kadar katılımın yüksek olmasını sağlamalıyız. Ben kendi adıma allah sağlık verirse panele katılacağım. Herkes duyarlı olsun.

Hocam bu arada bu panel İstanbul'da galiba di mi. Aslında panele katılımla beraber bir grup arkadaş (özellikle atanmamışların desteğini alacağı kesin) panelin yapılacağı yerde sorunlarımızı dile getiren güzel bir basın açıklaması da yapabilirler, bunun da üzerinde düşünülmelidir.

Konu yukarı. Gündemde tutalım arkadaşlar.

Zirve hafta içi sanırım, dolayısıyla katılım düşük olabilir. Ben gelmeyi düşünüyordum ama hafta içi gelemem maalesef.
Cemal TANER' Alıntı:
Bayram telaşı, okul açıldı derken güme gitmesin. Dikkat.

Hafta içi diye, sen gelmezsen, ben gelmezsem, o gelmezse kim gelecek hocam? Timur'a yollanan köylülerin işi gibi Nasreddin hoca'yı orda yalnız mı bırakacağız? Köye yeni filler mi istiyorsunuz? Daha şimdiden vakit varken herkes programını o tarihe göre ayarlasın. Bilet mi alacak, izin mi alacak şimdiden düşünsün derim.

Geri