Fatih Projesi: Bir Devrim mi, Yoksa Fiyasko mu?

Kodla Büyü

havas

Site Gezgini
Öcelikle şunu belirtmek isterim ki; bu başlık altınta hakaret etmeden(birbirimize) herkes kendi araştırmasını ve fikrini paylaşırsa faydalı olacağına inanıyorum.

Ben Lisede görev yapmaktayım. 90 küsür, her telden çalan öğretmen var. Akıllı tahtalar gelmeden ortak kanı, tamamen gereksiz olduğu, seçim yatırmı olduğu yönündeydi. Akıllı taktalar geldi, 1 yıl tahtaları topraklama olmadığı için açamadık.(Bakanlık sağ olsun) İngilizce öğretmenleri nerdeyse müdürle kavga edecekler di, biz neden kullanamıyoruz diye. Müdür bana hocam sen şunlara anlat, kavga etmenin eşiğine geldik diye bana ricada bulundu:)
Şimdi bir kaç siyasi düşünen arkadaşın dışında herkes tahtalardan memnun. Bir derste kullanamasalar tüm okulu ayağa kaldırıyorlar.

Şimdi gelelim tabletlere..

Altyapı eksik mi eksik
İnternet yok
Akıllı tahtayla etkileşimini sağlayan yazılım yok
EBA da yeterli materyal yok
En önemlisi, en önemli altyapı eksikliği, Tabletle eğitim verebilecek düzeyde öğretmen yok. Çoğunun bir ayağı mezarda. Ders anlatmalarını geçtim derse zamanın da girseler....
İl müdürlüklerinde ki ve bakanlıktaki yöneticiler Allah a emanet. Gerçi Ömer DİNÇER esaslı bir temizlik yapmıştı ama tam yeterli olmamış demekki :verymad:

Bazı arkadaşların yorumlarında Fatih projesinin bir siyasi yatırım olduğu sürekli vurgulanıyor. Allah aşkın soruyorum size, adamların böyle bir sayasi yatırıma gerçekten ihtiyaci var mı? Böyle muhalefet olduğu müddetçe (cemaatin katkısını da unutmamak lazım) zaten takır takır oy alıyorlar. Oy için olsa seçmen olmayan ufacık çocuğa tablet vereceğine, babasına, anasına beyaz eşya, gıda, kömür verir/ daha da fazla verir,dahada çeşitlendirir.

Biz, Toplumun buna hazır olmasını bekleyip ona göre yatırım yapalım dersek en az bir 25-30 yılı bulur. Atatürk zamanın da Kadınlara seçme seçilme hakkı verilirken kadınların belli seviyeye gelmesi beklenmiş midir. Atatürk harf devrimini yaparken, Cumhuriyet ilan edilirken toplum belli seviyeye gelsin diye beklenmişmi dir?

Burda amaçlanan mekaniksel, elektroniksel bir devrim değil kültürel bir devrimdir. Ve amaçlanan bu devrimin muhatabı, bir ayağı mezarda öğretmenler, kutuplaşmış veliler değil, geleceğin Türkiyesini yönetecek şimdiki öğrencilerdir. Amaç, Öğrencileri bizim çağımıza değil, onların çağına hazırlamaktır.

Bu bir Hükümet projesi değil Devlet projesidir. Dolayısıyla Tahtalar ve Tabletler hükümetin Lütfu değil Bizim hakkımız,malımızdır. Fatih projesini tüm eksikliklerine rağman sahiplendiğimizde hükümet yanlısı olmayız.

Elbetteki bizim gibi bir ülkede, Milyar dolarlık bir projede rantın olmaması beklenemez. Ancak böyle bir projenin, rant olmaksızın gerçekleşebileceği, 10 yıllar sonrası zaman hiç beklenemez.

Eskiden bu güzel Ülkenin paraları, Bankalarda, Tüsiad ta, Dev şirketler de hiç edilirdi. Şimdi bunlar hizaya geldi. Ancak bu seferde paralar belediyelere, anadolu şirketlerine (elbetteki hepsine değil:)) aktarılıyor. Bunun halka büyük yararı dokunuyor, bize hizmet, iş imkanı vs. olarak yansıyor. Ancak birilerinin de, esaslı vurgun yaptığı su götürmez gerçek.

Fatih projesi iptal edilse, hatta tablet dağıtımından önce iptal edilseydi, buraya harcanacak bir kaç Milyar dolar duble yol, park tv ve bilboardlara reklam vs gitse, çok mu iyi olacaktı? Ziraat, vakıf bank, Halk bankası reklamları Samanyolu, Bügün Tv gibi televizyon kanalları ve gazeteler de sürekli yayınlanıp paralar akıtılsa ve bizim bunu ruhumuz duymasa çok mu iyi olacaktı.

Bu bir tohumdur ve filizlenmesi, heleki koca bir ağaç olması elbetteki zaman alacaktır. Lütfen sabırlı olalım.
Benim evde kablosuz internet yok. Ancak 10 a yakın wifi sinyali var. Sağlığıma zararlı diye komşuları mahkemeye mi vereyim? Heryerde kullanılacak, ancak eğitimde Wifi olunca kabahatli olunacak. Lütfen biraz mantık...

Şunuda not düşmek isterim ki; Bir bilgisayar öğretmeni olarak:
Bu Projeden kim rant sağladı, kim rüşvet yedi, kim ülke menfaatini gözetmedi ise umarım sürüne sürüne ölürler, Allah bağırta bağırta canlarını alır, bizde görürüz. (Çoluk çocuklarını katmıyorum, Fetullahın seviyesine düşemem)

Hali hazırda, yazınızı da okuduğum halde tabletin gereksiz ve ölü bir deneme olduğunu düşünüyorum.. Akıllı tahtalar için ise düşüncelerim çok olumlu, yerinde yatırım kesinlikle.

Şu an orta okulda kadrolu bt öğretmeni ve lisede bt rehber öğretmeniyim.Bulunduğum ortaokulda lab yok,Labı geçtim Sınıflarda projeksiyon yok sınıflara projeksiyon ve bilgisayar masrafı 2 milyarı bulur.Perde vs görüntü kirliliği cabası.Biliyoruzki projeksiyonlarda ömrü kısa aletler.Bu yuzden Akıllı tahtaların gerçekten iyi bir yatırım olduğunu düşünüyorum.Ama eksiklikleri var Altyapı yetersizliği koruma ve kullanılan beyaz ve tebeşir tahtlarının kalitesizliği gibi.Bunlar aşılır ve bir sistem oturtulursa hem öğretmenler için hem öğrenciler faydalı olduğu ve olacağı kesin.
Tabletler için aynı sözleri söyleyemem maalesef.Resmen çöpe atılan para.Gördüğüm kadarı ile öğrencilerin %80 inin android işletim sistemli telefonlar var.Bir ikinci androide ihtiyaç yok.Bilgisayar öğretmenleri bilirki teknoloji sorunlarla birlikte gelir.Sürekli arızalanan tabletler kırılan sökülen tabletler , Çalışmayanlar verimi iyice düşürür ve zaman boşa geçer.Çoğumuz bunları 15+1 lablarımızda yaşıyoruz.Deepfreeze kurulu olmayan bir bilgisayarın ömrü 1 hafta.
Devlet sürekli zaten tenolojiyi biliyorlar politikasıyla hareket ettikçe facebook tan ileri gidemeyiz.Sadece tüketiriz bilinçsizce tüketiriz. Hiç bir şeyin nedenini bilmeyiz sadece kullanırız.Google görmediği tarayıcıda internete giremeyen bir toplumuz.
Göreceksiniz ki tablet olayı kısa zaman sonra adı bile alınmayan bir proje olacak.

Ben de akıllı tahtaların olumlu ve gerekli olduğunu düşünüyorum. Tabletler ise çok aceleye getirildi. Henüz hiçbir şey hazır değilken tabletler alelacele dağıtılmamalıydı :-1: Gerçek anlamda kullanılacağı zamana kadar elimizde sağlam tablet kalmayacak

Akıllı tahtaların çok yerinde bir yatırım olduğu kesin.
Tabletin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Tablet yatırım paraları ile yeni okullar yapılabilir, yeni öğretmenler atanabilir ve 50-60 kişilik sınıflarda tabletli ders vermektense 20-30 kişilik sınıflarda akıllı tahta ile verimli ders işlenebilirdi.

tuvaletler arızalı, sıra masalar oturulmayacak kadar eski, sınıflar 50-60 kişi .(istanbul un çoğu okulları için ki bu sayılara 105 lerden düşülmüş hakkını vermek lazım) bence fatih projesi aceleye getirilmeden ve tabletlerin olmadığı bir şekilde yapılabilirdi.

çok konuşuldu bunlar
yazdıklarınızı okumadım
ama
tahtalara evet, tablete hayır

okulumda henüz akıllı tahta ve tablet yok. ama çevreden edindiğim izlenime göre tahtalar iyi güzel fakat tablet kötü oldu öğrenciler altyapısı olmadığından okulda kullanamıyor ve kullanabilmek için derslere girmeyip sağda solda wifi arıyor..

Bence herşey doğaçlama oluşturuluyor.Yani şu da eksik şunu da koyalım şundan da olsun gibi özellikle tabletler konusunda sorunlar var.

Geri