Fatih Faz1 UEFİ destekliyor mu ?

Kodla Büyü
Merhaba,
Faz1 vestel tahtalar uefi destekliyor mu, 2. nesil i3 işlemciler var. Ayrica bios sürümü aptio 4 desteklemesi lazım. Fakat uefi yazılmış usb boot etmiyor ? Desteklemiyor mu yoksa vestel biosdan özelliğini mi kapatmış. Bilgisi olan arkadaşlar yorum yapabilir mi?
teşekkürler.

Hocam uefi öyle bişey ki ben de anlamadım. Mesela biostan uefi ayarlarını açınca flash bellek görmüyor. Bu durumda flash bellekle format imkansız hale geliyor. Hatta bazı pc lerde dvd yi de kapatıyor ve görünmez hale getiriyor. uefi hızlı açılıp kapanmaya yarıyorsa faz1 lerde buna ihtiyaç daha fazla demektir. Bu durumda nasıl uefi format atılır bilmiyorum. Ama bir bilen olduğuna da inanıyorum.
Umarım birisi bizi aydınlatır...

UEFI destekli sistemlere format atmak için;
Biosun UEFI desteklemesi gerekiyor.
Kurulacak işletim sisteminin UEFI dosyalarını içeriyor olması lazım yani UEFI destekli olması lazım aksi taktirde normal bir işletim sistemini direk kuramazsınız hata verir.
Farklı bir husus eğer UEFI destekli bir işletim sisteminiz varsa bunu flasha boot ederken UEFI sistemini seçmelisiniz eğer boot edilirken MBR seçilmişse gene sisteme kurulum yapamazsınız.
Şimdi asıl konumuz olan Faz1 sistemlere gelirsek;
Faz1 tahtalarda boot alanına bakıldığında UEFI seçeneği bulunuyor henüz UEFI li olarak kurulumu denemedim ama en yakın zamanda deneyip sizleri bilgilendireceğim. Ama benim düşüncem UEFI ile kurulabileceğidir.
Vestel image direk MBR olak kurulduğu için bir çok kişi aynı yolla devam ediyor. Belki aramızda deneyen vardır varsa onlar soruya erken cevap verebilir.

UEFI destekli sistemlere format atmak için;
Biosun UEFI desteklemesi gerekiyor.
Kurulacak işletim sisteminin UEFI dosyalarını içeriyor olması lazım yani UEFI destekli olması lazım aksi taktirde normal bir işletim sistemini direk kuramazsınız hata verir.
Farklı bir husus eğer UEFI destekli bir işletim sisteminiz varsa bunu flasha boot ederken UEFI sistemini seçmelisiniz eğer boot edilirken MBR seçilmişse gene sisteme kurulum yapamazsınız.
Şimdi asıl konumuz olan Faz1 sistemlere gelirsek;
Faz1 tahtalarda boot alanına bakıldığında UEFI seçeneği bulunuyor henüz UEFI li olarak kurulumu denemedim ama en yakın zamanda deneyip sizleri bilgilendireceğim. Ama benim düşüncem UEFI ile kurulabileceğidir.
Vestel image direk MBR olak kurulduğu için bir çok kişi aynı yolla devam ediyor. Belki aramızda deneyen vardır varsa onlar soruya erken cevap verebilir.
Denemiş biri olarak siz denemeye zahmet etmeyin ben soruyu cevaplayım :)

Faz1 biosta UEFİ seçeneği olmasına rahmen UEFİ kurulum desteklemiyor.
Faz2 UEFİ imajı Faz1'e atarsanız da boot hatası veriyor.

O zaman MBR ile mutlu olmaya bakalım. :)
Benim için kötü bir tecrübe oldu. faz1 ve faz2 için Windows 10 UEFİ imaj hazırladım herşey bitti. Sıra teste geldi acı tecrübe ortaya çıktı. faz1 boot hatası.
Öğretmenler gününe bitecek olan imaj yetişmedi maalesef

Benim için kötü bir tecrübe oldu. faz1 ve faz2 için Windows 10 UEFİ imaj hazırladım herşey bitti. Sıra teste geldi acı tecrübe ortaya çıktı. faz1 boot hatası.
Öğretmenler gününe bitecek olan imaj yetişmedi maalesef
Bu durumda Faz2 MBR yapıp imaj alman gerekecek.:)

Merhaba konuyu hortlatmak gibi oluyor. ama deneyimlerimi aktarmak istedim.
  • Afuwin ile windows altında bios romunun yedeğini aldım.
  • Amibcp programının uygun sürümü ile biosunun ama menüsündeki gizli olan alt menüleri görünü hale getirdim yaklaşık 400 küsür ayar var artık biosda bende bilmiyorum bazılarını.).
  • biosdaki Türkçe dili kaldırdım.
  • oem logo ile açılışa okulun logosu olan bir wallpaper tasarladım ve change logo programı ile onuda değiştirdim. (açılışta kocaman fatih yerine daha minimalist bir tasarım oldu.)
  • Ayrıca UBU ile pxe romlarını (ethernet üzerinden boot eden driver ) ve intel hd nin bios içinde bulunan driveri (gop driveri) güncelledim. (artık daha çok vram kullanabiliyor ve dinamik freknas değiştirebiliyor. overclock underclock gibi. )
  • Cihazda herhangi bir koruma olmadığı için direk afuwin ile modlu biosu cihaza yükledim.
  • Cihazda UEFİ kurulum denedim . Fakat windows altında stabil değil. Bunun sebebini cözemedim. fakat Windows bootloaderinden kaynaklı diye düşünüyorum. Clover bootloader ile - Apple bilgisayarlarda kullanılan- El capitan Sierra kurduğumda sorunsuz UEFİ boot oluyor (REsimleri ve ilgili konuyu burada bulabilirsiniz https://osxinfo.net/konu/fatih-faz-...umu-sonrasi-dokunmatik-calismama-sorunu.1916/). Ayriyetten uefi boot etmek için biosdan bağımsız -daha bios logosu gelmedn- farklı menüleri var cihazın. Şu resimlerde http://i.imgur.com/1tR5XGJ.jpg http://i.imgur.com/FdxWlLA.jpg. Burdan efi dosyasını eklerseniz uefi boot edebiliyorsunuz.

Final olarak cihaza uefi kurulabiliyor bios modlanarak fakat deneysel ve günlük kullanıma uygun değil. MMTool ile bazı rom parçalarının değişmesi lazım. fakat bu anakarta benzer anakart bulamadığım için tehlikeli olabilirdi ve denemedim sonuçta bana zimmetli değil anakart :). Ama mbr için modladığım bios çok çok daha iyi çalışıyor. Fast boot, quiet boot, açılışda portları disable ederek bios ekranı süresi kısaldı. Fan yönetimi iyileştirldi -gereksiz yere ses yapmıyor - ve anlamsız grafik kasılmaları gitti.
Ayrıca CCboot alırsam net kafe gibi direk fatih hattı üzerinden boot yapabilirim makinaları yakında :), ne olsa gigabit hat ve kaliteli swichler tek sorun sunucu için sağlam makina bulmak gerek.

@Laserbird.x hocam,
Bir imaj projesine başlamıştım. Faz 1 ler için uefi desteğini çok araştırdım. Vestel ile irtibata geçtim vs ama olmadı, güncel bios vermiyorlar ve uyumlu bir bios da bulamadıydım.

Diğer yandan ise hazırladığım imaj hem uefi hem bios destekli olarak kurulabiliyor. Bu kullanıcının seçimine kalmış, kullanıcı isterse bios modunda boot edip kuruluma isterse uefi olarak da devam edebiliyor. Yani mbr/bios olarak hazırlanan tek bir usb bellek ile hem faz1 bios destekli hem faz2 lere uefi destekli kurulum yapabiliniyor.

Senin yaptığı uğraş ise gerçekten çok güzel ve faz 1 lere uefi desteğini getirmek için ışık vadeden bir yol olarak gördüm. Eğer böyle birşey yapabilirsen faz1/faz2 kurulum farklarıda ortandan kaldırılmış olur.

Herkese iyi günler. Ben Faz 1 e UEFI olarak Windows 10 Pro 1903 kurmak istiyorum. Fakat boot hatası demişsiniz. Bu hata nedir? Ve yukardaki hocamızın anlattığı şeylerin resmi yok. Site yasaklanmış. UEFI olarak Rufus tan Windows 10 dan yazsam olurmu? Ya da Windows 7 Vista 8 vs.?

Herkese iyi günler. Ben Faz 1 e UEFI olarak Windows 10 Pro 1903 kurmak istiyorum. Fakat boot hatası demişsiniz. Bu hata nedir? Ve yukardaki hocamızın anlattığı şeylerin resmi yok. Site yasaklanmış. UEFI olarak Rufus tan Windows 10 dan yazsam olurmu? Ya da Windows 7 Vista 8 vs.?
Faz1 UEFI desteklemiyor normal MBR olarak kurabilirsin.

• Amibcp programının uygun sürümü ile biosunun ama menüsündeki gizli olan alt menüleri görünü hale getirdim yaklaşık 400 küsür ayar var artık biosda bende bilmiyorum bazılarını.).
  • oem logo ile açılışa okulun logosu olan bir wallpaper tasarladım ve change logo programı ile onuda değiştirdim. (açılışta kocaman fatih yerine daha minimalist bir tasarım oldu.)
  • Ayrıca UBU ile pxe romlarını (ethernet üzerinden boot eden driver ) ve intel hd nin bios içinde bulunan driveri (gop driveri) güncelledim. (artık daha çok vram kullanabiliyor ve dinamik freknas değiştirebiliyor. overclock underclock gibi. )
  • Cihazda herhangi bir koruma olmadığı için direk afuwin ile modlu biosu cihaza yükledim.
  • Cihazda UEFİ kurulum denedim . Fakat windows altında stabil değil. Bunun sebebini cözemedim. fakat Windows bootloaderinden kaynaklı diye düşünüyorum. Clover bootloader ile - Apple bilgisayarlarda kullanılan- El capitan Sierra kurduğumda sorunsuz UEFİ boot oluyor (REsimleri ve ilgili konuyu burada bulabilirsiniz https://osxinfo.net/konu/fatih-faz-...umu-sonrasi-dokunmatik-calismama-sorunu.1916/). Ayriyetten uefi boot etmek için biosdan bağımsız -daha bios logosu gelmedn- farklı menüleri var cihazın. Şu resimlerde http://i.imgur.com/1tR5XGJ.jpg http://i.imgur.com/FdxWlLA.jpg. Burdan efi dosyasını eklerseniz uefi boot edebiliyorsunuz.

Final olarak cihaza uefi kurulabiliyor bios modlanarak fakat deneysel ve günlük kullanıma uygun değil. MMTool ile bazı rom parçalarının değişmesi lazım. fakat bu anakarta benzer anakart bulamadığım için tehlikeli olabilirdi ve denemedim sonuçta bana zimmetli değil anakart :). Ama mbr için modladığım bios çok çok daha iyi çalışıyor. Fast boot, quiet boot, açılışda portları disable ederek bios ekranı süresi kısaldı. Fan yönetimi iyileştirldi -gereksiz yere ses yapmıyor - ve anlamsız grafik kasılmaları gitti.
Ayrıca CCboot alırsam net kafe gibi direk fatih hattı üzerinden boot yapabilirim makinaları yakında :), ne olsa gigabit hat ve kaliteli swichler tek sorun sunucu için sağlam makina bulmak gerek.

Hocam söz konusu modlu bios'u paylaşabilir misiniz? Mümkünse uefi kapalı olsun

Hocam sonucu denediğim zaman paylaşacağım.
Evet, Windows 10 PE'si denedim UEFI olarak. Görüyor fakat BOOTX64.EFI'de takılıp kalıyor. Bir ara arkadaş gibi ben de unlocked edeceğim bu AMI APTIO 4'ü. UEFI 2.0 64 Bit bir UEFI var. POST Splash'ını doğru düzgün bir şey yaptım AFUWIN'den backup alıp. Arkadaş yanlış bilgi vermiş ek olarak. İçerisinde Sandy Bridge için UEFI GOP yok. Normal 2xxx sürüme sahip VBT var.

UEFI GOP yok içinde. Her UEFI 2.0'a sahip AMI APTIO 4'deki normal VBT var.

Bu arada, EEPROM'da koruma var. Yalnızca BIOS bölgesi (BIOS region) çıkartılıyor. Intel ME'yi 7.1x'e güncelleyecektim ama güncelleyemedim. Ben de POST splashı değiştirdim ve unlock edeceğim yarın. Stok bir AMI APTIO 4 olduğundan AFU çalışıyor. İsteyen Intel FPT (ME 7 ve ME 8 için)'nin DOS/Windows/EFI Shell versiyonu ile de EEPROM'dan BIOS regionunu alabilir.

Ben de UBU ile Intel RST'yi v10'dan v12'ye, Realtek PCIe GbE'yi güncelledim. Ondan önce ise AMIBCP ile gizli ayarları görünür yaptım ve Fast Boot gibi ayarları aktif ettim. UEFI'yi de başa getirdim ve modern bir MEB logosu içeren POST Splash tasarladım. Şuanlık sorunsuz. Her şeyi tamamladığımda sizlerle paylaşacağım. Ayrıca ilginç şeyler buldum BIOS'ta;
1. ACPI BGRT tablosu var (Windows 8 ve üzerinde EFI/UEFI olarak Windows kurulursa ve Windows logosunu istemiyorsanız bu çok iyi bir şey. Ama BGRT tablosu boş. Herhangi bir resim bilgisi girilmemiş).
2. En az UEFI 2.1 sürümüne (spesifikasyonuna) sahip.
3. VBIOS sürümü 2119
4. BIOS'un içinde HM65 chipset ile uyumsuz şeyler buldum (Overclock sekmesi, ECC RAM desteği gibi)
5. Anakartı üreten ECS (Elite Group)
6. İçerisinde bulunan Fatih POST Splash'ı 1024x768 24 Bit derinliğine sahip bir BMP resim ama 800x600 olarak gösteriliyor. Bir tane 800x600 POST Splash yaptım ama resmi nedense açmıyor (boş siyah gözüküyor. Yani sorunsuz çalışıyor). Önceden yaptığım POST Splash düzgündü.
7. Ben 16 yaşında bir öğrenci olduğum için evimden klavye getiriyorum. Resim dersimin olduğu Cuma günü UEFI olarak EFI Shell ve rEFInd Boot Manager'ı deneyeceğim. Ondan sonra ise Windows'u MBR2GPT ile UEFI'ye çevireceğim.
8. Windows 11 kurmanızı öneririm. 2 haftadır RTM sürüm kullanıyoruz sınıfta ve Windows 10 21H1'den hızlı.
9. Türkçe'yi ben de sildim.

Son düzenleme:
Unlocked edilmiş hali:
IMG-20211022-WA0000.jpg
IMG-20211022-WA0003.jpg
IMG-20211022-WA0004.jpg
IMG-20211022-WA0005.jpg
IMG-20211022-WA0006.jpg
IMG-20211022-WA0007.jpg
IMG-20211022-WA0008.jpg
IMG-20211022-WA0009.jpg
IMG-20211022-WA0010.jpg
IMG-20211022-WA0002.jpg

Elinde uefi desteği biostan açılmiş faz1 romu olan var mı lütfen bu gün romu çıkarttım ama yapamadım bir türlü

Geri