fatih akıllı tahtalar nete bağlanmıyor

Kodla Büyü

btcikız

Aktif Üye
arkadaşlar, okulumuzda akıllı tahtalarda sorun yokken şu an sadece bir akıllı tahta internete bağlanıyor. Diğerleri bağlanmıyor. Elle ip veriyorum yine internet erişimi yok. hatta tahtalardan birine baktım 168.254.x.x gibi bir ip alıyor. yardımcı olabilirseniz sevinirim

bende de sınırlı bağlantı yazıyordu. elle ip verince girdi nete
192.168.1....

hocam bizdede aynı problem vardı akıllı tahtalara tek tek elle IP verdim birde bilgisayarların adını değiştirdim. d001,d002 gibi çünkü bütün bilgisyarların adı aynı diye bağlanmıyor olabilir demişti altyapı ekibi gerçektende öyle yapınca problem çözüdü sizde bir deneyin isterseniz.

dideban' Alıntı:
Öncelikle modemi yeniden yapılandır. Modemden switch'e gelen kabloyu 1. veya 2. porta tak.
Elle ip genelde sorunu çözüyor. Ama elle ip vermeyeyim diyorsan yazdıklarımı dene. Ben şuan test ediyorum ve sıkıntı yok.

Tek denemedigim yontem adini degistirmek kaldi. Diger hicbir yontem işe yaramadi :s modem arayüzü bile açılmıyor nasıl işse..

Merhaba şuan bizim tahtalarımızda da bu sorun var. Elle ip verdiğim birkaçı nete girdi ancak bazı tahtalarda elle ip veriyorum diğer tahtalara verdiğimin türevinden 10.61.85.x gibi ama kendi de 169.x.x.x şeklinde otomatik bir ip de alıyor. Ve girmiyor nete doğal olarak. Neden 2 ip alıyor görünüyor acaba? Nasıl düzelebilir?

kwr_kwr' Alıntı:
Merhaba şuan bizim tahtalarımızda da bu sorun var. Elle ip verdiğim birkaçı nete girdi ancak bazı tahtalarda elle ip veriyorum diğer tahtalara verdiğimin türevinden 10.61.85.x gibi ama kendi de 169.x.x.x şeklinde otomatik bir ip de alıyor. Ve girmiyor nete doğal olarak. Neden 2 ip alıyor görünüyor acaba? Nasıl düzelebilir?
biri ethernet kartına ait
diğeri virtualbox yani sanal işletim sistemi pardüse ait

ethernet in takılı olana dikkat etmen lazım

cevap biraz geç oldu ama :roll:

Geri