Fatih Ağındaki Bilgisayarlarda IP Sorunu

Kodla Büyü

dideban

Aktif Üye
Fatih switchlerinden çıkan ağda bazı bilgisayarlar ip alamıyor. Yani apipa denen durum ortaya çıkıyor. Bilgisayar ip alamayınca kendisi 169.254.x.x diye bir ip oluşturuyor. Tabi bu ip ile internete çıkılamıyor. Kabloyu direkt modeme bağlayınca sıkıntı olmuyor. Sabit ip işi çözüyor ama başka bir çözümü var mı diye merak ediyorum. Ağ konusunda iyi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Bizim kabineti yapan kişi modeme ip olarak 192.168.1.99 verdi. Ondan sonra elle ip vererek makineleri bağlayabildim.

Benzer sorunu yaşayan bir arkadaşım sorunu modem ip'sini 192.168.2.1 olarak ayarladıktan sonra bu sorun çözüldü demişti, bende sizin diyeceğiniz gibi ne alaka diyorum ama sorun çözüldüğüne göre / çözülürse hikmetinden sual olunmaz deyip 2.1 ile devam edin hocam :)

henüz fibere geçmeyip hala kabinet ve modem üzerinden adsl kullanılan okullarda modemin ip numarası 192.168.1.1 ise tahtalar otomatik ip ile internete bağlanamıyor. ya modemin ip numarasını değiştirmeniz ya da tahtalara el ile sabit ip numarası vermeniz gerekiyor. neden böyle olduğu hakkında bir fikrim yok ama denenmiş bir yöntemdir.

uçlarda sıkıntı olabilir bıçak veya maket bıçagı yardımıyla kablo renklerine bastırın. Fiber olmayan modemin İP ne olursa olsun tahtalar hepsi otomatik bağlanıyor herhangi bir ilgisi yok.

adsl modemin ip adresini 192.168.1.254 olarak değiştirin. Tüm tahtalar ve pc ler otomatik ip alacaktır.

INNOVA yetkilileri ve kabule giden arkadaşlar konu ile ilgili bilgilendirildi.
Halen bilgi sahibi olmayanlar için özetle açıklayalım.
Swichlerin tamamı depo konfigürasyonu olarak okullara sevk ediliyor.
Yani innova depoda MEB verdiği topoloji isteğine göre ön ayarlar yapıp arkasına okula özgü etiket yapıştırıp yolluyor.
Kontrol edilen okullarda görülen temel ayarlar (Tip 2 ve tip 3 tüm cihazlarda 1. ve 2. port trust , 5 ayrı Vlan kurulumu, 1 admin bir de test kullanıcısının eklenmesi,SFP modül yuvalarının trunk ayarlanbması,okul adı ve kabinet ismine göre host name verilmesi,.... tip 3 cihazlarda ise ek olarak ilk 10 port Trust ayarlıdır.)
MEB geçici kabul aktif cihaz konfigürasyon kontrol belgesine göre Swichlerin 1. ve 2. Portları DHCP Trust olarak ayarlı bunun anlamı birbirine yığınlanan kabinet içi ve birbirine bağlanan tüm fatih kabinetleri içinde IP dağıtmak için swichlerin sadece 1. ve 2. portuna modem veya server takılabilir.
Diğer portlarda kullanıcı bilgisayarlarının otomatik ip alması switch güvenlik engellemesi dolayısıyla olmayacaktır.
SFP modül yuvaları trunk port olup networkün tüm swichler ve vlanlar için bütün çalışmasını sağlar.
Bu yüzden tüm swichler birbirine SFP 1000BaseTX modüller ile mavi patchcordlar yardımıyla bağlanmaktadır. Uzak mesafeli kabinetlerde ise her kabinetin 1. switchi fiber ile bağlantısı yapılıp SFP modül olarak 1000BAseLX kullanılmaktadır.

wolfgank' Alıntı:
INNOVA yetkilileri ve kabule giden arkadaşlar konu ile ilgili bilgilendirildi.
Halen bilgi sahibi olmayanlar için özetle açıklayalım.
Swichlerin tamamı depo konfigürasyonu olarak okullara sevk ediliyor.
Yani innova depoda MEB verdiği topoloji isteğine göre ön ayarlar yapıp arkasına okula özgü etiket yapıştırıp yolluyor.
Kontrol edilen okullarda görülen temel ayarlar (Tip 2 ve tip 3 tüm cihazlarda 1. ve 2. port trust , 5 ayrı Vlan kurulumu, 1 admin bir de test kullanıcısının eklenmesi,SFP modül yuvalarının trunk ayarlanbması,okul adı ve kabinet ismine göre host name verilmesi,.... tip 3 cihazlarda ise ek olarak ilk 10 port Trust ayarlıdır.)
MEB geçici kabul aktif cihaz konfigürasyon kontrol belgesine göre Swichlerin 1. ve 2. Portları DHCP Trust olarak ayarlı bunun anlamı birbirine yığınlanan kabinet içi ve birbirine bağlanan tüm fatih kabinetleri içinde IP dağıtmak için swichlerin sadece 1. ve 2. portuna modem veya server takılabilir.
Diğer portlarda kullanıcı bilgisayarlarının otomatik ip alması switch güvenlik engellemesi dolayısıyla olmayacaktır.
SFP modül yuvaları trunk port olup networkün tüm swichler ve vlanlar için bütün çalışmasını sağlar.
Bu yüzden tüm swichler birbirine SFP 1000BaseTX modüller ile mavi patchcordlar yardımıyla bağlanmaktadır. Uzak mesafeli kabinetlerde ise her kabinetin 1. switchi fiber ile bağlantısı yapılıp SFP modül olarak 1000BAseLX kullanılmaktadır.
Dediğiniz portlara modemi taktım, fakat farkeden bir şey olmadı. Yine tahtalar ip alamadı.
adalim' Alıntı:
adsl modemin ip adresini 192.168.1.254 olarak değiştirin. Tüm tahtalar ve pc ler otomatik ip alacaktır.
Bizde bu da işe yaramadı.
the_korsan' Alıntı:
Benzer sorunu yaşayan bir arkadaşım sorunu modem ip'sini 192.168.2.1 olarak ayarladıktan sonra bu sorun çözüldü demişti, bende sizin diyeceğiniz gibi ne alaka diyorum ama sorun çözüldüğüne göre / çözülürse hikmetinden sual olunmaz deyip 2.1 ile devam edin hocam :)
Bunu da denedim ama aynı.

Bizdeki ADSL modem ayarı bu şekilde. Bu ayardan sonra Modem arayüzüne 192.168.1.254 ip adresiyle bağlanıyorum. Modem kabinette. Modemi swiclerin 1000baseTX modülüne bağladım.

Bu şekilde okuldaki tüm pcler otomatik ip alıyor.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.GIF
    Ekran Alıntısı.GIF
    257.2 KB · Görüntüleme: 2,976
Bizim okula fiber hattı yeni geldi ve dün bağlanan tahta bugün IP almıyor, bu sorunu çözen var mı? Eski modemle ne güzel elle IP verip geçiyordum, otomatik IP olayına hiç sıcak bakmıyorum.

ahmetfx' Alıntı:
Bizim okula fiber hattı yeni geldi ve dün bağlanan tahta bugün IP almıyor, bu sorunu çözen var mı? Eski modemle ne güzel elle IP verip geçiyordum, otomatik IP olayına hiç sıcak bakmıyorum.

1 hafta içinde internetiniz gelir hocam
fiber bağlanınca bizde de önce nternet vardı sonra gitti
bende elle ip verip tekrar bağladım ama sonra btr toplasında şunu dediler
bakanlık aktif edecekmiş acces pointleri
eğer acces pointleri cat5 uzatma aparatı ile bypass ettiyseniz tekrar kabloları acces pointe takmanız gerekiyor uzatıcıyı çıkarıp yoksa internetiniz gelmez bu işlemi yapınca 1 hafta içinde bizim tahtalar tekrar fibere bağlandı ama bir kaç tahtam hala bağlanmadı.
ipleri otomatik aldırdım yeniden birde

Dün gelen tahtaya internet gelmiyor, gelmeyen tahtaya baktım internet gelmiş. Yani biri gelmiş biri gitmiş. Umarım sürekli böyle olmaz. Bilgisayarlarda sorun yok şükür.

Geri