"Fatih ağı kablosuz internetini müdür kesebilir miyiz" dedi

Kodla Büyü

ecmtal

Site Gezgini
Arkadaşlar okulumuzdaki öğrenciler bütün uyarılara rağmen sınıfa telefonla giriyor. Fatih ağı kablosuz internetini kullanıyor. Şifre heryerde var zaten. Bazı tahtaların kablo giriş yerleri bozuk bu yüzden kablosuzdan bağlanıyor. A. P. ler üzerinden bir işlem yapabiliyor muyuz kablosuzu kesmek için.
Teşekkürler.

Akıllı tahtaların interneti Access Pointler üzerinden geliyor. Yani Access pointleri devre dışı bırakırsanız tahtalara da internet gelmez. Access pointlere kablosunu çekmek dışında farklı bir müdahale de edilemiyor. Aslında yetkimiz de yok.

hocam emiri yazılı olarak isteyin sonra yapın ama yaptım demeyin sorarlarsa benim haberim yok deyin.
baktınız şikayet edilirseniz müdürün emir yazısını çıkarırsınız.

Hocam eğer BTR iseniz sizin göreviniz fatih ağ sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlamaktır. Eğer sizden görev tanımınızın aksine bir emri uygulamanız ve bu ağa kasıtlı bir şekilde erişim engeli konulması isteniyorsa bu durum "Haberleşmenin Engellenmesi" suçudur ve ciddi cezası vardır. Siz önce durumu anlatın müdürünüze ve yine de ısrar ederse emri yazılı olarak iki nüsha halinde tebliğ etmesini isteyin. Tebellüğ ederken de emrin altına şerh ve tarih düşüp imzalayın. Sonra işinizi yapıp arkanıza yaslanabilirsiniz. Tahmin ediyorum siz durumu anlatınca zaten vazgeçecektir. Ayrıca okullardaki kablosuz fatih ağının güvenliği tamamen bakanlığın insiyatifindedir.

Müdahale yetkiniz yok. Müdürünüz il koordinatörü ile irtibata geçsin.

Eğer MEB yasaklamak isteseydi ülke genelinde ortak parola yerine okuldan okula değişen parola ayarlardı veya kişiye özel parolalı bir sistem koyardı.

Bazı kurumlarda var, kişi eğer internete girmek istiyorsa kendine önceden tanımlanan kullanıcı adı ve parola ile tarayıcıdan giriş yapıyor. Sanırım mac veya ip adresine belirlenen süre için internet erişim yetkisi veriliyor. Büyük bir ihtimalle log kaydı da tutuyorlardır.. MEB isteseydi öğrenci ve öğretmenlerle buna benzer bir sistem koyardı... Fatih ağ alt yapısı buna uygun.

Arkadaşlar okulumuzdaki öğrenciler bütün uyarılara rağmen sınıfa telefonla giriyor. Fatih ağı kablosuz internetini kullanıyor. Şifre heryerde var zaten. Bazı tahtaların kablo giriş yerleri bozuk bu yüzden kablosuzdan bağlanıyor. A. P. ler üzerinden bir işlem yapabiliyor muyuz kablosuzu kesmek için.
Teşekkürler.
Öğrencilerin okul internetini kullanmaları en güvenlisi . Kullanmalılar da .Tabi ki derste değil .Bi dolap yaptırsın müdür. Okula gelince telefonu dolaba bıraksınlar. Erasmus nedeniyle yurtdışından okulumuza öğrenciler geldi.okula girer girmez wi-fi şifresi sordular .

Arkadaşların da dediği gibi bu işlemi hiç yapmayın. Müdüre durumu anlatıp il koordinatörü ile iletişime geçmesini söyleyin. Yazılı bile verse siz yapmayın hocam. İl yetkilileri yapsın veya yaptırsın naçizane tavsiyem.

Öğrencilerin okul internetini kullanmaları en güvenlisi . Kullanmalılar da .Tabi ki derste değil .Bi dolap yaptırsın müdür. Okula gelince telefonu dolaba bıraksınlar. Erasmus nedeniyle yurtdışından okulumuza öğrenciler geldi.okula girer girmez wi-fi şifresi sordular .
Hocam dolap yapıldı. Ama öğrenciler ısrarla telefonu sınıfa getiriyor. Ve bu durum başarıyı çok düşürüyor. Müdürüm kesebilir miyiz dedi. Bende bazı tahtalar kablosuz üzerinden bağlanıyor dedim. Ne yapılablir diye sordu.

Hocam dolap yapıldı. Ama öğrenciler ısrarla telefonu sınıfa getiriyor. Ve bu durum başarıyı çok düşürüyor. Müdürüm kesebilir miyiz dedi. Bende bazı tahtalar kablosuz üzerinden bağlanıyor dedim. Ne yapılablir diye sordu.
Yetkimiz yok dersiniz hocam o zaman. Okulun kini kesmiş olsa bile müdür. Kendi kotalarından yine baglanicaklar ki . Burdaki sorun kablosuz internet değil. Sınıfa cep telefonuyla girmeleri .

İsteseniz de yapamazsınız.
En azından ben istesem bile yapamam. Hem suç hemde ana swich ile wifi verici poe ile bağlı, tahtalarda wifi vericiye.. (swich ile ET arasındaki doğrudan bir kablo yok)
Swich ise Ankara'dan yönetiliyor...

İsteseniz de yapamazsınız.
En azından ben istesem bile yapamam. Hem suç hemde ana swich ile wifi verici poe ile bağlı, tahtalarda wifi vericiye.. (swich ile ET arasındaki doğrudan bir kablo yok)
Swich ise Ankara'dan yönetiliyor...
Birde Ankarada bu işe bakanlar uzaktan kontrol ediyorlar. Bir ara bizim okula geldiler "2-3 cihaza ulaşamıyoruz, bozuk mu.." diye kontrole geldiler. Kablo çıkmış, takıp gittiler. Üstüne haklı olarak "izinsiz müdahale etmeyin, yasal yükümlülük size ait!" diye fırça atıp gittiler...

Geri