Fahri Trafik Müfettişliği

Kodla Büyü

Fender

Süper Üye
Süper Üye
İlgilenen Arkadaşlar İçin ;

Başvuru Şartları :

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
En az kırk yaşında olmak,
En az yüksekokul mezunu olmak
En az on yıllık sürücü belgesi sahibi olmak,
Asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralamalı trafik kazasına sebebiyet vermemiş olmak,
Müracaat tarihinden geriye doğru toplam beş yıl içerisinde, hakkında 100 ceza puanı uygulaması sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış olması,
Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,
Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlara, zimmet, ihtiras, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.

Ayrıntılar :

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?Me ... atIliski=0

Bu ülkede trafik polislerinin sayıca yetmediği malum.
Tipik bir sürücünün 1 saatlik bir sürüş sırasında en az 10 kadar trafik kuralı ihlali gözlemleyebildiği de malumunuz.
Buna rağmen bir ilçede alınan fahri müfettiş sayısı çok sınırlı tutuluyor. Oysa ki fahri müfettiş olmak isteyen çok fazla insan var. Bir ara internette listesi yayınlanmıştı; milletvekilinden tutun da meclis başkan yardımcısına kadar sıra bekleyen isimler vardı.

Kötüye kullanılacağı düşünülüyorsa eğer, kamerayla kanıtlama zorunluluğu getirilsin. Araçların ön camına takılan kameralar artık çok yaygın ve pahalı da değiller. Yani çözüm bu kadar basit ancak dikkate alınmıyor nedense...

Bende olmak istiyordum fakat 40 yas sınırı bozdu isi. Arabamda dediginiz kameradan var. Bugun ogretmen bi arkadasin arabasina hirsiz girdi benim kamerada bi guzel cekmis. Anliyacaginiz faydasi cok.

Bir şehirdeki tescilli araç sayısının binde ikisi kadar trafik müfettişi o ilde görevlendilir

Trafik Müfettişlerinin Yazdığı trafik ihlali tutanaklarının Çoğuna itiraz edilmektedir.
Bunun için dediğiniz gibi araç içi kamera şart olmaktadır.Park hali benzeridurumlar içinde muhakkak foto çekilmeli.
Son zamanlarda polislerde bu yolları kullanmaya başladı.
Şartları uyan başvuru yapmak isteyen arkadaşlara işlem basamakları konusunda yardımcı olurum...

bende hep düşünmüşümdür bu işi ama yaş sınırı sıkıntı hakikaten

Fahri Trafik Müfettişi olmak istediğinize dair dilekçeyle ve yukarıda saydığım belgelerle bulunduğunuz İl Valiliği'ne başvuruyorsunuz...

Fahri Trafik Müfettişi ceza yazamaz.
Hazırlamış olduğu trafik ihlali tutanağını doldurur en yakın trafik tescil,denetleme şube müdürlüğüne teslim eder.

ahri Trafik Müfettişi olunca bizde polisler gibi emniyet şeridini kullanabiliyor muyuz? :idea:

Fahri Trafik Müfettişi olduğunu trafik polisine söylememen gerektiği eğitimlerde tavsiye ediliyor.
Öyle olunca bizi çeviren polise nasıl bir açıklama yaparız... :)

Ben trafik başkanlığının sitesinden bu kamera ile belgeleme sistemi konusundaki fikrimi belirtmek istiyorum ama ne bir iletişim formu var ne başka bir şey. Üşenmeyip gidip EGM'ye dilekçe vereceğim. Kamera kullanımı şartıyla şu binde ikiyi arttırmaları lazım.

fahri trafik mufettisligi demek kucuk yerlerde yerli plakalari yemedigi icin tutanak tutamayip yabanci plakalara acimayan demek. dogru mu bu?

son bir ayda 2 defa radar cezası yedim. şehir çıkışı anayolda 50 limit koymuş adamlar. önce kuralların uygulanabilirliğini gözden geçirsinler. park cezası ıvır zıvır cezası . şehrimde kurala uyan pek yok açıkçası olaki bir fahri arkadas ceza yazar ozaman 100 lerce araca ceza yazmalı o durumda fena bozuşur insanlarla.. devlet zaten trafik cezaları gelir kapısı olarak görmeye başlamış . bu fahri arkadaşlarda bu değirmene su taşısınlar madem.

yataylimit' Alıntı:
Ben trafik başkanlığının sitesinden bu kamera ile belgeleme sistemi konusundaki fikrimi belirtmek istiyorum ama ne bir iletişim formu var ne başka bir şey. Üşenmeyip gidip EGM'ye dilekçe vereceğim. Kamera kullanımı şartıyla şu binde ikiyi arttırmaları lazım.
Haklısınız Hocam,

Adana’da şu anda 537 bin 793 tescilli araç var.
Fahri trafik müfettişi sayısının bin 74 olması gerekir.
Adana’da halen aktif olarak 682 fahri trafik müfettişi görev yapıyor.
392 eksik bulunuyor.

Fahri Trafik Müfettişi Uygulama / Çevirme yapamaz.
Görevli Trafik Polislerine müdahele edemez.

Fender' Alıntı:
yataylimit' Alıntı:
Haklısınız Hocam,

Adana’da şu anda 537 bin 793 tescilli araç var.
Fahri trafik müfettişi sayısının bin 74 olması gerekir.
Adana’da halen aktif olarak 682 fahri trafik müfettişi görev yapıyor.
392 eksik bulunuyor.

Hocam peki eksiğin sebebini biliyor musunuz? Başvuru alınıp kurs mu açılmıyor yoksa acaba Adana'da talep mi yok...

Hocam eksikliğin sebeblerinden bazıları;
Başvurunun İçişleri Bakanlığı'na kadar farklı kademelerden geçmesi.Elemenin sıkı yapılması.
İstenen belgelerin tamamı bir kişide olamayabiliyor.
Başvuru yapan sayısı az olabiliyor.
Uygulamanın bir ücret getirisinin olmaması ve buna karşılık sorumluluğunun yüksek olması.

Bu uygulama çok soçma sizlerinde böyle bir talepte bulunmasıda uygun değil. ilkokul çocukların başkan olmak isteyipte konuşanları tahtaya yazmasından farkı yok. bu ülkede trafik cezaları için ayrılmış gelir bütçesi var.

Re: Ynt: Fahri Trafik Müfettişliği

Doğru hocam saçma olduğu için senelerdir uygulanıyor. Bi daha uygun olup olmadığını sana danisiriz. Kusura bakma

saçma falan değil arkadaşlar insan canı bu kadar ucuz olamaz direksiyona geçince önünde bir halbur samanı eksik olan o kadar insan kılıklılar varki az bile , kendi canımdan geçtim arabada canın var cananın var en sevdiklerin var .
ben trafikte en az iki kişiyi polise ihbar ediyorum
yaşım tutar tutmaz bilemem en azından aklım hala yerinde ve gözüm görüyor
ben hertürlü pislikleri şikayet ediyorum artık.

Bugün Fahri Trafik Müfettişleri bizlerin ,ailelerimizin can güvenliği için karşılıksız çalışıyor.
Trafik Polisinin olmadığı yerlerde fedakarca uğraş veriyorlar.
Haklı olarak tuttukları trafik ihlal tutanaklarından dolayı mahkemesi sürenler var.
Verilen eğitimlerde Halk ,Trafik Polisi dahil hiçkimseye kimlik açıklanmaması tavsiye ediliyor.
İşin yani bir havası , forsu ya da " başkanlığıda " yok.
Yine de saçma olarak görenler varsa Onların görüşü.

g.cetin.66' Alıntı:
saçma falan değil arkadaşlar insan canı bu kadar ucuz olamaz direksiyona geçince önünde bir halbur samanı eksik olan o kadar insan kılıklılar varki az bile , kendi canımdan geçtim arabada canın var cananın var en sevdiklerin var .
ben trafikte en az iki kişiyi polise ihbar ediyorum
yaşım tutar tutmaz bilemem en azından aklım hala yerinde ve gözüm görüyor
ben hertürlü pislikleri şikayet ediyorum artık.
:+1:
Hocam 155 e yaptığınız ihbarlar kesinlikle değerlendiriliyor.

40 yaşına gelince düşünüyorum.
Çünkü her gün trafikteki cahillere, vurdumduymazlara sinir oluyorum.

AVM ve Otoparklarda engellilere ayrılmış yerlere park etmeyiniz.
Trafik kanununa göre engelliler için ayrılmılş yerlere park etme cezası 160.-TL + 10 Ceza puanıdır.

Geri