Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Facebook Krizi

Konu, 'Global Siteler (Facebook,Twitter,Youtube vs.)' kısmında celalaybar tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. celalaybar

  celalaybar Site Gezgini

  Kayıt:
  20 Ocak 2018
  Mesajlar:
  74
  Beğeni:
  36
  Duyanlarınız olmuştur. Cambridge Analytica (CA) adlı firmanın Facebook’tan en az 50 milyon kullanıcının profil bilgilerini toplayıp bir yerde istiflediği ve bunları insanları yönlendirmede kullandığı söyleniyor. Özellikle Amerika başkanlık seçimlerine etki ettiği ifade ediliyor. Şirketin sloganı da “Data yönetimi davranışlarınızı değiştirir!” şeklinde özetlenmiş. (BT öğretmenlerinin gereksiz olduğunu düşünenlerin kulağı çınlasın!)

  Biz hangi dâhiyiz ya da hangi Star Wars karakteri bizi temsil ediyor gibi anketlere balıklamasına atlayan insanların bilgileri bu tarz anketler üzerinden toplanmış. İnsanların beğenilme arzusu ve kendini iyi hissetmesi gibi zaaflarından yararlanılmış.

  Skandal ortaya çıkınca Facebook 50 milyar dolar kaybetmiş bilgisi medyaya yansımış. Hatta Marc Zuckerberg'in özür dilediği söyleniyor.

  Konu dünyaya malolmuş durumda. Bu konuda buradaki arkadaşların değerli fikirleri olabileceğini düşünüyorum. Aslında konu günümüzün en hassas konularından birisi. Siz ne dersiniz?
   
  Son düzenleme: 26 Mart 2018
  y_gnl bunu beğendi.
 2. aradaugrarim

  aradaugrarim Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2007
  Mesajlar:
  448
  Beğeni:
  8
  Big Data,
  Dünya'nın istihbarat örgütleri artık sosyal ağlar ve akıllı cihaz üreticileri.
   
  jrerkan bunu beğendi.
 3. Buzkırıcı

  Buzkırıcı Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  13 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  3.953
  Beğeni:
  111
  Person of Interest dizisini izliyorum.Boyle birşey yapıyorlar.
   
  cile34 bunu beğendi.
 4. muratti32

  muratti32 Aktif Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2007
  Mesajlar:
  208
  Beğeni:
  3
  mevzubahis şirket hazırladıkları yazılımla bir kişiye ait 68 like ile kullanıcının siyasi eğilimini öğrenebiliyor ona göre reklam ve içerik hazırlayabiliyormuş. ikna edemeyecekleri kişilere oy kullanmama kararı alacak şekilde içerik üretebiliyorlarmış. bu gibi bir çok yazı var internette ne kadarı doğru ne kadarı abartı bilemeyiz tabiki.

  şu kişi baya detaylı bilgiler vermiş.

  https://twitter.com/erenbilal/status/976704522163761152
   
  jrerkan bunu beğendi.
 5. halox

  halox Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2008
  Mesajlar:
  181
  Beğeni:
  6
 6. seyduna

  seyduna Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  385
  Beğeni:
  19
  Çok Facebook a girmem ancak geçen aylarda her girişimde bir siyasi partinin haber ve eleştirileri sürekli karşıma çıktı. Yüksek ihtimal Facebook ile bir yönlendirme girişimiydi. Çünkü ben ne bu siyasi partinin bir sayfasını beğenmiştim ne de bir tıklama olmuştu. İddialar gerçekçi bencede ama diğer uygulamalar masum mu? Google, instagram, YouTube, whatsapp vb. Uyglar bilgilerimizi çalmıyorlar mı? Tek kurtuluş elektriği kaPatıp evde karanlıkta oturmak Ya da bunları bilip sosyal iletişim ağlarında(telefon. TV.) gezinmeye devam.
   
 7. sahininces

  sahininces Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2011
  Mesajlar:
  379
  Beğeni:
  3
  Facebook un kaybı 50 milyar dolar hocam
   
 8. celalaybar

  celalaybar Site Gezgini

  Kayıt:
  20 Ocak 2018
  Mesajlar:
  74
  Beğeni:
  36
  Haklısınız hocam. Düzelttim.
   
 9. celalaybar

  celalaybar Site Gezgini

  Kayıt:
  20 Ocak 2018
  Mesajlar:
  74
  Beğeni:
  36
  Daha çok siyasi olarak kararsızlara yönelik hamleler yapıldığı da iddia ediliyor.
   
 10. yataylimit

  yataylimit Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2010
  Mesajlar:
  1.328
  Beğeni:
  38
  Homeland dizisi Amerika'nın Kurtlar Vadisi olarak görülebilecek bir dizi. Çoğunlukla gerçek olayları baz alıyorlar ve o dizinin son sezonunda da tam da bu konu işleniyor.
   
 11. teknogenclik

  teknogenclik Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  18 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  483
  Beğeni:
  36
  Hadi facebook hesabını sildin. Kullandığın akıllı telefonu, yüklediğin uygulamaları, verdiğin izinleri ne yapacaksın?
   
 12. dndd

  dndd Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  28 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.519
  Beğeni:
  38
  bu ara vpn ye takmış yetkililer bu haberlerde tuz biber oluyor zaten bir çok site engelli yakında komple intranete geçilirse şaşırmayın bir müddet öyle devam edip sonunda intranette kaldırılır artık kimse ülkemizi izleyemez bizde bu sevinçli olayı hep beraber halay çekerek kutlarız zart zurt edeni de vatan haini ilan ettikmiydi tamamdır ver elini kuzeykore
   
 13. celalaybar

  celalaybar Site Gezgini

  Kayıt:
  20 Ocak 2018
  Mesajlar:
  74
  Beğeni:
  36
  Sizin yaklaşımınız aslında önemli bi konuya işaret ediyor. Tamamen atmak zor. Bilinçli kullanım meselesi önem kazanıyor. Yani herşeye düşünmeden sorgulamadan atlamamak lazım. Aslında bilişim dünyasında bir çok meselede bu atlamamak meselesi çok önemli. Yine mesela birçok virüsün bulaşması bile dikkatsizce atlamadan veya işin doğasına hakim olmamaktan kaynaklanıyor. Aslında bu son kriz örnek vaka olarak derslere konu olabilir. Bu kriz üzerinden Bilişim Teknolojileri alanının ne kadar da önemli olduğu anlaşılabilir. Yani mesele Facebook'a girip 'LIKE' atarak veya oyun oynayarak veya bakayım ben hangi ünlüye benziyormuşum gibi fantezilerle bitmiyor. Bu teknolojlerin doğasına temas etmek gerekiyor. Ve bu son kriz gösterdi ki insanlık Bilişim Teknolojileri alanında yetkin olmak zorunda. Yoksa birileri onu çok kötü avlayabiliyor.
   
 14. celalaybar

  celalaybar Site Gezgini

  Kayıt:
  20 Ocak 2018
  Mesajlar:
  74
  Beğeni:
  36
  Hocam umarız olmaz. Yasaklamak çözüm değil. Önemli olan işin doğasına temas eden yaklaşımlardır. Donanımlı insanlar yetiştirebilmek. Biliyorum bu bahsettiğim cidden zor bir mesele.

  Aslında bu hayatın her alanında geçerli olan bir mesele. İnsanlar hayatın içindeki meseleleri bilmiyor ama bildiğini sanıyor çoğu defa.

  Örneğin çoğu kişi online bankacılık kullanıyor. Ama onu kullanırken birde bakmışsınız fidye virüsü bulaşmış bilgisayarına. E-posta adresine gelen bir imitasyona atladığı için.

  Burada iki temel mesele var. Birisi adres ve link sistemine vakıf olmak. Diğeri de dikkat. Aslında ikisinin de öğrenilmesi zor değil ama nasılsa(belki önem verme meselesi veya zaten biliyorum duygusu!) öğrenilmiyor ve uygulanmıyor. Ve virüs rahat bir şekilde bulaşıyor.

  Şu örnekle sözü bitireyim. Mesela ateş yakıcıdır diye kimse onu hayatından kaldırmayı düşünemez. Çünkü zararı ile birlikte çok faydası var. Ondan vazgeçemezsiniz. Onu tedbirli kullanmayı öğrenmek zorundasınız. Benim küçük kardeşim çakmakla evi yakmıştı çok küçükken:) Ama hayatımızdan ateşi kaldırıp atmayı aklımızın ucundan bile geçirmiyoruz. İşte böyle birşey... Onunla yaşama becerisi geliştirmek durumundayız...
   
 15. unknownrealmman

  unknownrealmman Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  4 Eylül 2007
  Mesajlar:
  849
  Beğeni:
  33
  Fakat, facebook ile aynı şirket tarafından yönetilen instagram hesabı harıl harıl çalışıyor.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal