Excel sorusu bakar mısınız?

Kodla Büyü

emrahsahan

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
- En yüksek puanı mak fonksiyonu ile bulduk.
- En yüksek puan alan öğrencinin adını kod yazmadan hazır fonksiyonlarla bulabilir miyim?
- Düşeyara fonksiyonunda değerlerin solda olması gerekiyor. O işe yaramadı.

Ekli dosyalar

• excel.PNG
    excel.PNG
    35.8 KB · Görüntüleme: 93
indis, kaçıncı formüllerinin birlikte kullanımı işinizi görecektir. Ofis 2007 TR denendi.

Ekli dosyalar

• indis_kacinci.PNG
    indis_kacinci.PNG
    14.4 KB · Görüntüleme: 70
indis, kaçıncı formüllerinin birlikte kullanımı işinizi görecektir. Ofis 2007 TR denendi.
Teşekkür ederim. XLOOKUP eklentisini excel 2010 a kurdum. Hallettim. Sizin yaptığınızı da deniyorum şimdi. Peki birden fazla yüksek aynı not alan varsa ne yapacağız? 2 kişi 95 aldı mesela. İlk bulduğu kaydı mı getirecek?

Ekli dosyalar

• excel2.PNG
    excel2.PNG
    35.4 KB · Görüntüleme: 31
=İNDİS(B4:B8;EŞLEŞTİR(MAK(C4:C8);C4:C8;0)) Pardus Libre Office
=İNDİS(B4:B8;KAÇINCI(MAK(C4:C8);C4:C8;0)) Microsoft Office

=DÜŞEYARA(MAK(C4:C8);ELEMAN({1.2};C4:C8;B4:B8);2;0) Pardus Libre Office
=DÜŞEYARA(MAK(C4:C8);ELEMAN({1;2};C4:C8;B4:B8);2;0) Microsoft Office

Birden fazla en yüksek aynı notu alan varsa; G4 Hücresinden itibaren aşağı doğru G5, G6, G7, G8 hücrelerine şu dizi formülü ile isimler getirilebilir.
Dizi formülü, formül hücreye girildikten sonra "Ctrl + Shift +Enter tuşları ile etkin hale getirilir.

=EĞERHATA(İNDİS($B$4:$B$8;KÜÇÜK(EĞER($C$4:$C$8=MAK($C$4:$C$8);SATIR($B$4:$B$8)-3);SATIR()-3));"")

Ekli dosyalar

• Sola Çoklu Düşeyara Dizi Formülü.rar
    5.2 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Teşekkür ederim. XLOOKUP eklentisini excel 2010 a kurdum. Hallettim. Sizin yaptığınızı da deniyorum şimdi. Peki birden fazla yüksek aynı not alan varsa ne yapacağız? 2 kişi 95 aldı mesela. İlk bulduğu kaydı mı getirecek?
Dizi formüllleri ile çözüme ulaşabiliriz. Bir üstteki mesajımda Örnek Excel dosyası ekledim.

Son düzenleme:
Geri