Excel Makrolar konusunda yardımcı olabilecek var mı?

Kodla Büyü

mcm2276

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Elimde 3 sayfalık excel çalışma kitabı var. 1.sayfada öğrencilerin birinci sınavda aldığı puanlar var. 2.sayfada öğrencilerin ikinci sınavda aldığı puanlar var. 3.sayfa ise boş. Yapmak istediğim (tabiki yardımlarınızla) birinci sayfadaki ilk öğrenciyi alıp, ikinci sayfada aratmak. Ve karşılığına denk gelen puanları (hem 1. sayfadaki hem 2.sayfadaki) 3.sayfaya yazmasını sağlamak. Amaç, öğrencinin yükselişte mi yoksa düşüşte mi olduğunu görmek.
Umarım anlatabilmişimdir. Bir şeyler yapmaya çalıştım, ama olduramadım. Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• deneme_sinavi_degerlendirme_analiz.rar
    103.8 KB · Görüntüleme: 24
el ile giriyorsanız koşullu biçimlendirmeyi kullanın hocam. buradaki programı kullanabilirsiniz.
El ile giriş yok hazır bir excel formatı var, okuldaki tüm öğrencilerin olduğu liste. İçeriğinde hem aldığı puanlar hem derslere göre yaptığı netler var. Liste karışık. Sizin eklediğiniz excel çalışması ile de yapılabilir belki ama şöyle de bir sorun var, öğrencilerden bazıları birinci sınavdan sonra nakille gelmiş ya da gitmiş. Toplam sayı da tutmuyor.
Kısaca, ben ayrı bir sayfaya son elimde olan okul listesini ekleyip, bu sayfadaki ilk öğrenciyi program alacak, birinci ve ikinci sınav listesinde arayacak, bulduğu sonucu yeni bir boş excel sayfasına puanları ve netleriyle aktaracak.

Excel dosyanızı eklerseniz daha kolay yardım alabilirsiniz. (Anlattıklarınıza göre düşeyara komutuyla dediğinizi yapabilirsiniz.)

Anladığım kadarıyla makroya ihtiyaç yok. düşeyara formülü yardımıyla halledilebilir gibi. Örnek dosyayı buraya atabilirseniz...

Buyrun hocam.
Açılır kutuyu veri doğrulamadan listeyi seçerek yapıyorsunuz.
Gerisi basit düşey ara komutu

sshot-1.png

Ekli dosyalar

• yardım.rar
    11.6 KB · Görüntüleme: 35
Hocam şu tablodaki durumda ne yapabilirim? çalışma durumu "i" veya "izinli" ise ilgili satırda c sütunundan m sütununa kadar birleştirip içersien raporlu yazmak istiyorum makro olmadan mümkün mü?
Ekran Alıntısı.PNG

Geri