Excel formülü?

Kodla Büyü

bahhele

Süper Üye
Süper Üye
Adsız.jpg

her ay değişen toplam çay ücretimiz var . gün sayılarına göre hocalara adil bir ücret dağılımı yapmak istedik bunun formülünü nasıl yazabiliriz?:) yapay zekayla yapayım dedim onuda beceremedim. anlaşamadık nklkgjl

A2 hücresine toplam tutar yazılır
A4 hücresine =A2/(5*c2+4*d2+3*e2+2*f2) yazılarak birim fiyat bulunur.
Sonra kışı kaç gün geldi ise çarpılır.
kısaca;
C4 hücresine 5 gün gelenler için =5*a4
D4 devresine 4 gün gelenler için =4*a4
e4 hücesine 3 gün gelenler için =3*a4
f4 hücresne 2 gün gelenler için =2*a4
.
.

Bizde gün sayısından bağımsız aynı para toplanıyor. Sanırım sizde ücretle tutulan görevli var. Maliyet artınca daha dikkatli davranıyorsunuz.
cepten hızlı bir şekilde yazınca ufak bir hata olmuş.. düzeltme yaptım..

Son düzenleme:
A2 hücresine toplam tutar yazılır
A4 hücresine =A2/(5*c2+4*d2+3*e2+2*f2) yazılarak birim fiyat bulunur.
Sonra kışı kaç gün geldi ise çarpılır.
C4 hücresine =c2*a4
D4 devresine =d2*a4
.
.

Bizde gün sayısından bağımsız aynı para toplanıyor. Sanırım sizde ücretle tutulan görevli var. Maliyet artınca daha dikkatli davranıyorsunuz.
Evet hocam ücretli biri var.. teşekkürler 🙏

BIRAZ DAHA TOPARLANMIS HALI . BIR CAYINIZI ICERIZ ARTIK

Ekli dosyalar

• ODEME.rar
    14.4 KB · Görüntüleme: 21
Adsız2.jpg

hocam sonuçlar neden böyle ?:eek: 5 gün gelen öğretmen 2 bin lira ödüyor ..ama toplam para 5000 ?

hocam 1 günün ücretini hesaplama toplam kaç günü baz aldınız? mesela bu 5000 tl 30 gündede masraf edilmiş olabiliyor 50 gün içinde. yani her çay parası topladığımızda harcadığımız toplam gün sayısı değişiyor aslında. onu nasıl çözeriz? sanırım orada çıkıyor sorun. emeğinize sağlık

hocam bu arada istediğin çay olsun. çaylar şelale.. ne demek :)

Yani aslında toplam fiyatı direk öğretmen sayısına değilde kaç gün içildiyse o ay ona bölmemiz gerekiyor. gün sayısını formülüze edersek tam sonuç çıkıyor. ama ben gün sayısını formülüze edemedim. misal 5000 tl yi biz 45 günde harcamışız. 5 gün gelen öğretmen 45 günlük ücret ödeyecek evet ama 4 gün gelen öğretmen bir haftada 5 gün var 45 günlük hafta sayısı 9 hafta. 9*4=36 günü çıkarıp 4 günlük öğretmenlerinkini hesaplayacağız. 3 gün gelen öğetmenlerşnde 3*9 =27 vs... ama bu her ücrette değişecek. bu ay 45 günlük hesapsa bir sonraki ay 30 gün üzerinden hesaplanabiliyor olması gerekiyor. benim sorunum bu:)

Son düzenleme:
Hasan Hocanın Birim ücreti nasıl bulduğundan faydalanarak, şu şekilde bir excel hazırladım.

Ekli dosyalar

• Ücret Hesapla.zip
    7.5 KB · Görüntüleme: 41
yanlışlık vardı tekrar atıyorum biraz vaktim vardı uğraşıyım dedim inşallah işinizi görür
veren kişiye * verdiğimizde isim kutucuğu yeşil oluyor değilse turuncu
sayıları gün sayısına göre renklendirdim masraf gir kısmına aylık harcamanızı yazıp kişiye kaç tl düşüyor bakabilirsiniz bir bakın eksik yer varsa ya da hatalı düzeltirim 100 kişilik bir liste yaptım onu da belirtiyim

Ekli dosyalar

• Çay Parası.rar
    12 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
Bizim okulda bu işi yapan arkadaşı ekonomi bakanı yapmak lazım. Geçen sene 100 tl topladı bir yıl çay içtik. Bu sene de 150 tl topladı eylülde hala içiyoruz. Tek çay da değil, çikolata, kahve, oralet, bitki çayları, atom çayı hepsi dahil buna.

Bu fiyat aylık değil yıl boyu ödediğimiz. Kimse de tek şeker atıyorum, 2 gün gelmiyorum, şeker atmıyorum demiyor.

Bizim okulda bu işi yapan arkadaşı ekonomi bakanı yapmak lazım. Geçen sene 100 tl topladı bir yıl çay içtik. Bu sene de 150 tl topladı eylülde hala içiyoruz. Tek çay da değil, çikolata, kahve, oralet, bitki çayları, atom çayı hepsi dahil buna.

Bu fiyat aylık değil yıl boyu ödediğimiz. Kimse de tek şeker atıyorum, 2 gün gelmiyorum, şeker atmıyorum demiyor.
Hocam bizde tuvalet kağıdı havlu kağıt vs.. okul karşılamıyor çalışan ucretide dahil biz yani ogretmenler ödüyor. Okulun bir kuruş katkısı olmuyor sizin söylediğiniz paraya bunca zaman çay vs.. içmeniz imkansız . Bizdede sizin gibi 100 lira verip arkamıza yaslansak emin olun kimse aramaz kaç gün gelmiş kaç şeker atmış 😄 kuruşçu tipler değiliz hiç birimiz aramızda helallik olsa bile riayet ediyoruz bir tık hassas davranmaya.

yanlışlık vardı tekrar atıyorum biraz vaktim vardı uğraşıyım dedim inşallah işinizi görür
veren kişiye * verdiğimizde isim kutucuğu yeşil oluyor değilse turuncu
sayıları gün sayısına göre renklendirdim masraf gir kısmına aylık harcamanızı yazıp kişiye kaç tl düşüyor bakabilirsiniz bir bakın eksik yer varsa ya da hatalı düzeltirim 100 kişilik bir liste yaptım onu da belirtiyim
Teşekkürler.. hemen inceleyeceğim 🙏
çok yakışıklı olmuş hocam çok çok teşekkürler👏👏👏

Son düzenleme:
Hocam bizde tuvalet kağıdı havlu kağıt vs.. okul karşılamıyor çalışan ucretide dahil biz yani ogretmenler ödüyor. Okulun bir kuruş katkısı olmuyor sizin söylediğiniz paraya bunca zaman çay vs.. içmeniz imkansız . Bizdede sizin gibi 100 lira verip arkamıza yaslansak emin olun kimse aramaz kaç gün gelmiş kaç şeker atmış 😄 kuruşçu tipler değiliz hiç birimiz aramızda helallik olsa bile riayet ediyoruz bir tık hassas davranmaya.
Size birşey demiyorum ama hakkaten şekerin günün hesabını yapanlara çok ayar oluyorum. Siz aranızda anlaşmışsınız ama ben şeker kullanmıyorum, ne bileyim zaten günde en çok iki bardak çay içerim diyenler var.

...... sizin söylediğiniz paraya bunca zaman çay vs.. içmeniz imkansız ........
Valla hocam ben ödediğimi biliyorum. Soruyoruz arada para lazım mı diye şimdilik yok diyor. Burada pahalı olur diye geçen yıl labaratuvarında demleyen kendi için 3 - 4 kişilik bir gurup vardı. Ne kadar topluyorsun hocam dediler. O da geçen sene 100 dü bu sene 150 ile başladık dedi. Aylık iyiymiş dediler. O da aylık değil tek seferlik dedi. Birbirine bakıp aaaa uğraşmayalım o zaman dediler. Dükkanı kapattılar bizimle içiyorlar. Arkadaş nasıl yapıyor bilmiyorum ama indirimleri falan takip eder sürekli.

Bız 80 kişiyiz ortalama 70 kişi çay iciyor çay kahve ve su için senelik 700 lira verdik her dönem başı 350 lira toplandı. Bunların içinde 3 gün gelende var 4 gün gelende 5 gün gelende bir ayrım yapılmadı

Kriptoya mı yatırıyor hocam, ne yapıyor. Verilen parayı katlamadan o saydıklarını alması mümkün değil gibi. Acil yatırım tavsiyesi almamız lazım o arkadaştan. 🤣

Kriptoya mı yatırıyor hocam, ne yapıyor. Verilen parayı katlamadan o saydıklarını alması mümkün değil gibi. Acil yatırım tavsiyesi almamız lazım o arkadaştan. 🤣
Hocam kripto alıyor onu biliyorum ama bizim parayla da alıyor mu bilmiyorum.:D
Teneffüsler de sürekli kriptoya bakıyor. Borsa, altın diyoruz ben onlardan anlamam diyor. :D

Okulda 33 kişiyiz. Diyoruz bize de öğret şu işi nasıl oluyor da oluyor evde bizde yapalım diye bir şey yok ki amazonu, marketleri inceliyorum denk gelirse ucuz çay alıyorum diyor. Kahve oralet zaten çok gitmiyor. Bir paket kahve 2-3 ay gidiyor diyor. Oralet öyle. bende çaya bakarım ucuz denk getirirsem 2-3 paket alırım eve. Nasılsa akmaz kokmaz diye ama o ayrı bir boyutta. 🤣

bizde herkesin midesinde kuyu var 😂 şimdi ramazan diye biraz durulduk lkhjlkjh yoksa ne kahveler ne çaylar ..kahveyi kilo kilo alıyoruz nescafe ayrı türk kahvesi ayrı. birimi heybeye doldurup gidiyor bilmiyorum artık günahı boynuna. sizin şu komik ücretleri duyunca şok oluyorum. abi mümkün değil anlatabiliyomuyum? 😄 market fiyatları ortada indirimli nereden alırsan al yani

Geri