excel de hafta içi günleri alma

Kodla Büyü

ucamus

Süper Üye
Süper Üye
excel de nöbet listesi oluşturacağım sene sonuna kadar. Örneğin ilk nöbet tarihi 18.09.2018 salı sonra sırayla hafta içi günleri altına oluştursun ve resmi tatil günlerini çıkarayım diyorum. tarihlerden ikisini oluşturup iş günlerini doldur diyorum ama cumartesi pazarı da alıyor.Sadece hafta içi tarihlerini sene sonuna kadar alması için hangi fonksiyonu kullanmam lazım .Yardımcı olursanız sevinirim

işinizi görür belki
Kod:
Sub Hafta_ici_gunler()
   Dim yazmaya_baslanacak_hucre As Range

baslangic_tariihi = Range("B2")
    bitis_tariihi = Range("B3")
    Set yazmaya_baslanacak_hucre = Range("C2")   

If bitis_tariihi - baslangic_tariihi <= 0 Then Exit Sub
    j = 0
    For i = baslangic_tariihi To bitis_tariihi
        If Application.Weekday(i) <> 1 And Application.Weekday(i) <> 7 Then
        yazmaya_baslanacak_hucre.Offset(j, 0) = i
        j = j + 1
        End If
    Next i
End Sub

Ekli dosyalar

• exceltarih.png
    exceltarih.png
    13.6 KB · Görüntüleme: 37
Hocam denemedim şu an aklıma gelen Pazartesi’den Cuma’ya 2 kere yazıp bu 10 hücreyi seçip noktadan tutup çektiğinizde olabilir diye düşünüyorum

Hocam denemedim şu an aklıma gelen Pazartesi’den Cuma’ya 2 kere yazıp bu 10 hücreyi seçip noktadan tutup çektiğinizde olabilir diye düşünüyorum
o şekilde değilde pazartesi salı yazıp sürükleyince en sonunda doldurma seçeneklerinden "İş Günlerini Doldur" diyebilir hocam ama tarih olarak isteği için yukarıda yazdıklarım işe yaracaktır

Ben ilk günü tarihini uzun tarih şeklinde yazıp alta doğru tek hücreyi sürükleyip doldurun ama sağda çıkan simgeye tıklayıp sadece işgünleri deyince oluyor. Ekstra bişeyler istemiyor yani.

hocalarımın dediği gibi ilk iki günü yazıp alta doğru hücreleri sürüklerseniz sağ alt tarafından işaret çıkacak. Oradan iş günlerini doldur demeniz yeterli.

ilk mesajımda da belirttim iş günlerini al dedim olmadı maalesef. Birde makroyu deneyim çözüm için

Aşağıdaki resimdeki seçenekler liste ikinci sütundaki hale geldi.
Eğer sizde yine olmuyorsa aşağıdaki formülü ilk tarihin altına yazıp sürükleyin. Formülde ilk tarih B3 hücresinde:
=EĞER(VE(HAFTANINGÜNÜ(B3+1)<>1;HAFTANINGÜNÜ(B3+1)<>7);B3+1;B3+3)
Formül hücredeki tarih cumartesi veya pazar değilse, tarihe 1 ekleyip yazıyor, değilse 3 ekleyip pazartesiyi buluyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20181006_072420-02.jpeg
    IMG_20181006_072420-02.jpeg
    221.3 KB · Görüntüleme: 22
İlk günü yazıp sürüklemeden hücreleri işaretleyin ve araç çubuğundan dokdur tiklayip is günleri deyin. Surukle--doldur la olmayan bu şekilde oluyor

Geri