Evi para biriktirip mi almak krediyle mi almak

Kodla Büyü

guner1453

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaslar gorusleriniz nedir.kac gundur hesapliyorum isin icinden cikamiyorum.80 bin pesinatim var almayi dusundugumuz evler su an 300.000 tl civarinda.ayda 3.500 tl'lik altin yapip biriktirmek mi yoksa 300.000 tl'lik ev icin su an 220.000 tl kredi ceksem toplamda faiziyle 330.000 tl oduyorum su an faizlerinde 0.98 ve cok uygun olmasina ragmen

2 yıl önce 100bini 180bine çektim 10 yıllığına. 2 yılda evim 180binden 250bine çıkarak 70bin tl prim yaptı. Şimdi evi kiraya versem 900-1000 den aşağı kesinlikle olmaz.

Sayın hocam pek tabii ki evi faize girmeden almak en güzeli ama bunun için, şuanki eviniz ya kira olmamalı veya düşük kiralık olmalı ayrıca aylık iyi bir meblağ biriktirebiliyor olmalısınız ki; siz parayı biriktirene kadar evin fiyatı uçmuş olmasın. Bu arada ilk ev için bankadan kredi çekmenin haram olmadığına dair Hayrettin Karaman hocanın bi fetvası var diye biliyorum. Birde bizde bi iki arkadaş, emin evim sistemini kullanarak ev aldılar. Bu seçenek te değerlendirilebilir.

2 yıl önce 100bini 180bine çektim 10 yıllığına. 2 yılda evim 180binden 250bine çıkarak 70bin tl prim yaptı. Şimdi evi kiraya versem 900-1000 den aşağı kesinlikle olmaz.
Hocam o 100.000 tlyi altin yapsaydin su an 170.000 tl idi.ve 80.000 faizde odemiyordun.ayrica evin zamanla yipranarak bir sure sonra o kadar artis olmayacaktir.

Sayın hocam pek tabii ki evi faize girmeden almak en güzeli ama bunun için, şuanki eviniz ya kira olmamalı veya düşük kiralık olmalı ayrıca aylık iyi bir meblağ biriktirebiliyor olmalısınız ki; siz parayı biriktirene kadar evin fiyatı uçmuş olmasın. Bu arada ilk ev için bankadan kredi çekmenin haram olmadığına dair Hayrettin Karaman hocanın bi fetvası var diye biliyorum. Birde bizde bi iki arkadaş, emin evim sistemini kullanarak ev aldılar. Bu seçenek te değerlendirilebilir.
Emin evimde 100.000 pesinat verdigimde ocak 2020de 300.000 tlyi veriyor 63 ayda odeme 3.200 tl odemeyle tamamlaniyor

Hocam eğer şu anda kirada oturuyorsan kredi çekip hemen al derim. Ev fiyatları her sene % 10 ile %15 artış sağlıyor. Şu an bankaya ödediğin miktar fazla gibi olur ama 2-3 sene sonra azalır. Ben evi 3 sene önce aldım 2850 kredi ödüyorum. 3 sene önce krediye maaş+ ek dersi veriyordum . Şu anda maaştan 400 tl para kalıyor. Ayrıca 1000 tl kiradan kurtuldum. Kira ile faiz birbirini denkliyor. 120 ayda 1000 tl kira 120.000 tl yapıyor. Malum kiralarda yerinde durmuyor. Şu anda aldığım ev %60 prim yaptı. Tabi her yerde ev fiyatları arttığı için öyle kar olarak sayılmıyor bu.
Ama bir evin var ise faize girmene gerek yok. Arsa al o paraya. Zaten 6 sene sonra 1 ev parası kalır sana arsadan. Yada başka yatırım seçeneklerini dene.
Bu arada 0,98 lik kredinin şartları var herkese vermiyorlar bildiğim kadarı ile.

Evin fiyat artışı senin biriktirme hızından daha fazla olur. Sen bir ayda 3000 tl biriktirsen evin fiyatı ayda 3000 tl artar. yani parayı tl olarak biriktirerek asla alamazsın. faizede girmek istemiyorsan
kooparatife gir veya
olan paranla arsa al
veya eminevim şirketini araştır.

Faizsiz girmek en iyisi. Emin ev vb.sistemleri incemenizi tavsiye ediyorum.

Kredi çekecekseniz yine çekin ama öyle bir fetva yok. Fetva veren varsa da geçerliliği yoktur. Faizle evle alınan evde huzursuzluk olur genelde. Etrafınızı inceleyin.

Kredi çekecekseniz yine çekin ama öyle bir fetva yok. Fetva veren varsa da geçerliliği yoktur. Faizle evle alınan evde huzursuzluk olur genelde. Etrafınızı inceleyin.

Öyle bir şey yok. Faizin günah olduğunu anlarımda huzursuzluk sebebi olduğunu da il sizden duydum. Günahın sahibi anne baba çocukların ne suçu var.

Faizler uctu gitti zaten. Aileden yardim aliyorsaniz borc bulabiliyorsaniz krediye gerek yok ama elinizde hic yoksa kredi. fuzel ev emin ev denmis zaten.Guvendiginiz muteahhit varsa oda olabilir. Katilim bankalari al sat usulu ile ev satiyor hic baktiniz mi bilmiyorum. Dun mb faiz arttirdi yine onu da diyeyim. Faiz haram mi haram tabi ki verene daha cok haram riba yani tefecilik deniyor bu ise. Bence esiniz ve aileniz ile danisin en guzel karari ortak verin.

Ben de faize mecbur ulaştım.7 sene kira vermedim.40bin cepte kaldı.100 bine aldığım ev şimdi 300bin oldu.Evet faizle ödedim ama acayip huzurluyum.Aldigim maaşın zevkine varıyorum.Artik gerisi kerim Allah...
Başka yapacağım şey yok
Baba da yok satacak inek tarla yok biriktirsen 15 sene nasıl olacak evler yine uçmuş olacak.Mecburen mortgage.

Ev almak zorunlu değildir kira da da oturulabilir.Zira hakkınızda hayırlı olan belki de kira da oturmanız. Faiz ile ilgili hüküm açık.
Faize bulaşmayın.Naçizane tavsiyem.

Arkadaslar gorusleriniz nedir.kac gundur hesapliyorum isin icinden cikamiyorum.80 bin pesinatim var almayi dusundugumuz evler su an 300.000 tl civarinda.ayda 3.500 tl'lik altin yapip biriktirmek mi yoksa 300.000 tl'lik ev icin su an 220.000 tl kredi ceksem toplamda faiziyle 330.000 tl oduyorum su an faizlerinde 0.98 ve cok uygun olmasina ragmen
Şöyleki eğer evi alırsan ev sahibi olup kira ödemessin ve evsahipliği lüksünü erkenden yaşamaya başlarsın. Yok ev almassan ev fiyatları artışı ödediğin kira ve kiracılık altını çiziyorum kiracılık işine katlanırsın yaşam lüksünü etkiler ve bu iki seçenek almak yada almamak yaklaşık olarak 10-30 bin farkeder iyi bir hesap yaparsan. Bence kesinlikle al. Kiracılıktan kurtul. Diğer ihtimal eğer ev fiyatları artmadığında karlı. Kiracılık sorun değil dersen ve 3 yıl ev fiyatları artmaz dersen de bu ihtimali dene...

Ev almak zorunlu değildir kira da da oturulabilir.Zira hakkınızda hayırlı olan belki de kira da oturmanız. Faiz ile ilgili hüküm açık.
Faize bulaşmayın.Naçizane tavsiyem.
Geçen tv de bir Din adamı konuşuyordu. Zorundaysan faizli para çekebilirsiniz diye. Çok istersen linkini bulayım. Neyin günah neyin sevap olduğunu koşullar değişkenler belirler ve ölümlü kimse bunun hesabını yapamaz fikrimce. Sadece öngörürüz. Kazandığımız ahlaki ve yaşam tecrübelerimize göre subjektif değerlendirmelerde bulunuruz.

fetva mı :eek: yıl olmuş 2018 hala fetvalarla filan uğraşılıyor. her yapılacak şeyde hacılardan hocalardan fetva beklendiği için bu toplum ilerleyemedi. bilginiz, mantığınız, vicdanınız ve tecrübeli insanların görüşlerinden yola çıkınız. asıl huzursuzluğu hurafeler getirir. hepimiz müslümanız ama baktığınızda ateist-şintoist japonlar, protestan almanlar bir çok konuda bizden daha dürüst, ahlaklı, daha adil ve her anlamda daha gelişmiş. onların otomobiline binip onların ürettiklerini kullanıyoruz ve kullanıyorsunuz. onların ülkelerine gitmek orada yaşamak için can atıyoruz ve onların yaşam standartlarına özenip gıptayla bakıyoruz. acaba neden?
ev konusuna gelecek olursak, isteyen hesap kitap yapar kredi çeker isteyen para biriktirir. bunun için hacıdan hocadan icazet almanıza gerek yok. biz öğretmeniz aklı ve bilimi referans almalıyız.

Ne olduğu belirsiz bir adamın verdiği fetva haramı helal kılmaz.

Polemiğe girmek niyetinde değilim ama değil Türkiyedeki islami bankalar, dünyadaki birçok faizsiz finans kuruluşunun, fetvalarıyla hareket ettiği, hatta neredeyse milyar dolarlık finans ihalelerine girip girmemeyi kendisinin sözleriyle karar verdiği bir fıkıh alimine (seversiniz sevmezsiniz o ayrı) ne olduğu belirsiz diyebilmek için, ondan daha üstte olmak lazım gelir sanırım. Eğer öyle yüksek bir din alimi iseniz hata ettim demektir, özrümü kabul buyurun.

kirada oturuyor isen hocam ev al (faizsiz denilen finans kurumları var ) çünkü bekledikçe ev fiyatları artıyor ve merkezden daha uzakta ev almak zorunda kalıyorsun.
2-ev sadece ev almakla bitmiyor. eşyası doğal gazı perdesi vs onları da bir an evvel alıp rahat yasam sürüyorsun en azından kafan rahat
3- su an tapu ve faizler düşükken ....
4- ev fiyatları duruyor iken pazarlık sansın yüksek

Geçen tv de bir Din adamı konuşuyordu. Zorundaysan faizli para çekebilirsiniz diye. Çok istersen linkini bulayım. Neyin günah neyin sevap olduğunu koşullar değişkenler belirler ve ölümlü kimse bunun hesabını yapamaz fikrimce. Sadece öngörürüz. Kazandığımız ahlaki ve yaşam tecrübelerimize göre subjektif değerlendirmelerde bulunuruz.

Kimin konuştuğu önemli değildir bir Müslüman için. Çünkü Allah kelamı Kuran'ı Kerim ortadadır. Siz o hocacıkları göstererek Ayet mi inkar edersiniz? Allahı mı inkar edersiniz?

Lekum dînukum ve liye dîn(dîni) ( Kafirun 6)

faiz haramdır Allah a savaş açmaktır senin ödeyebileceğin durumun vardır ödersin ancak asgari ücretli o faizin altında ezilir yuvası yıkılır hayatı rezil olur sende bu düzeni desteklemiş olursun yaradan bu dünyada illa evin olacak demiyor aksine dünya malına ne kadar az değer verirsen o kadar insansın öteki dünyada şayet Hz. Ebubekir her sene bütün malını zekat verirdi zekat da illa 40 da 1 i diye bişey yoktur mesela o yüzden bu dünyada faiz kullanırsın her hangi bi sebeple kendini haklı çıkarır karda sayar sevinirsin ancak ve ancak öteki dünya da kaçışın yoktur bunun kaçışı yok... kurallar basit faiz haramdır...

Keşke insanlar faizin haram olması konusundaki hassasiyetlerini hak, hukuk, adalet, saygı, temizlik, dürüstlük, gıybet gibi konularda da gösterebilseler...

Keşke insanlar faizin haram olması konusundaki hassasiyetlerini hak, hukuk, adalet, saygı, temizlik, dürüstlük, gıybet gibi konularda da gösterebilseler...
Alakaya maydanoz. Ben acaba gıybet edelim, dürüstlüğü çöpe atalım falan mı dedim. Burada bir konunun İslam'a aykırılığından bahsettim yine suçlu oldum.

Polemiğe girmek niyetinde değilim ama değil Türkiyedeki islami bankalar, dünyadaki birçok faizsiz finans kuruluşunun, fetvalarıyla hareket ettiği, hatta neredeyse milyar dolarlık finans ihalelerine girip girmemeyi kendisinin sözleriyle karar verdiği bir fıkıh alimine (seversiniz sevmezsiniz o ayrı) ne olduğu belirsiz diyebilmek için, ondan daha üstte olmak lazım gelir sanırım. Eğer öyle yüksek bir din alimi iseniz hata ettim demektir, özrümü kabul buyurun.
Adına alim dediğiniz adam beni asla bağlamaz. Beni Kuran ve hadis bağlar.

Alakaya maydanoz. Ben acaba gıybet edelim, dürüstlüğü çöpe atalım falan mı dedim. Burada bir konunun İslam'a aykırılığından bahsettim yine suçlu oldum.

Adına alim dediğiniz adam beni asla bağlamaz. Beni Kuran ve hadis bağlar.
Kesinlikle öyle
Kuranı Kerimde hüküm açıktır.Faize elbise giydirmekle kendisini değiştiremezsiniz vesselam.Selametle.

Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurmaktadır: “Faiz yoluyla mal çoğaltan hiç kimse yoktur ki sonunda malı azalmasın."

Kim Allah(cc)'in indirdikleriyle hukmetmezse iste o kafirlerin, zalimlerin, fasiklarin ta kendileridir.(Maide suresi)

Allah(cc)'in Resulu(sav) faiz alana, verene, katipligini, sahitligini yspsna lanet etmistir. Bunlar gunsh bakimindan birbirine esittir(Hadis)

Rabbim hepimize yardim etsin. Amin

Toplumun ifsad olmasina sebep olan dualarin kabul edilmemesinin sebeplerinden olan surekli mesru gordukce kisiyi dinden cikartan birak kendisini toplumun tum katmanlarina zarari dokunan faizden ve faize benzeyen tum uygulamalardan tum kardeslerimizi korusun Rabbimiz Teala(cc). Amin.

Son düzenleme:
Hocam insallah faize bulaşmadan muradiniza erersiniz . Soylediginize gore hesap ortada bir sekilde bankadan para almadan 300 binlik evi almak zor gorunuyor hocam nacizane tavsiyem siz butcenize uygun 2 +1 bi ev alsaniz belki muhit olarakta isinize falan uzak olabilir ama faize girmeden kiradan kurtulacak kafanizi sokacak bir yerden bahsediyorum sonra insallah birikimlerinizle biraz daha iyi bir yere gecersiniz belki surec uzar belki hersey ilk etapta istediginiz gibi olmaz ama insallah faize girmemis olursunuz nacizane tavsiyem budur

Geri