Evde Hologram Yapımı

Kodla Büyü

yakuphan

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Akıllı telefon ya da tablet kullanarak evde hologram oluşturabilirsiniz. Bunun için CD kabından ya da asetat kağıdından belirli ölçülerde bir piramit oluşturmanız ve youtube üzerinden bulabileceğiniz videolar yeterli. Netteki anlatımlarda akıllı telefonlar için şablon paylaşılmıştı, ben de geçen hafta bize dağıtılan tabletlere uygun şablon hazırladım. Siz de hazırladığım şablonu kullanarak, videoyu izleyerek gerekli piramiti oluşturup, videodaki görüntüleri kullanarak okulda öğrencilerinizin ilgisini çekecek hoş bir çalışma yapabilirsiniz.
1. Aşağıdaki şablonu indirip, yazdırın. Gerekirse şablondaki şekilleri ihtiyacınıza göre kopyala/yapıştır yaparak çoğaltın. Böylece bir asetat kağıdından iki piramit çıkartabilirsiniz.

2. Aşağıdaki videoyu izleyerek piramiti oluşturun.
https://www.youtube.com/watch?v=ZtAVcD3HicU
3. Aşağıdaki videoyu açın ya da indirip, açın. Benzer videolara yine youtube üzerinden ulaşabilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=Y60mfBvXCj8

Ekli dosyalar

• yakuphan_hologram.zip
    24.8 KB · Görüntüleme: 584
Re: Ynt: Evde Hologram Yapımı

Süpr biriey ya.Tam gençlere eğlencelik
Uygun holgram Videosu bulmak lazım bolca.

Umduğumdan daha güzel bir şeymiş. Şimdi diyorum büyük bir LED TV'yi tavana assam, büyükçe de bir piramit yapıp, görüntüyü yukarıdan aşağıya göstersem nasıl olur? Bazı videolarda bu şekilde bir kullanım gösteriliyor. Bu şekilde sahnede hologram oluşturmak nasıl olur. Ya da acaba projeksiyon cihazıyla bir şeyler yapılabilir mi diye düşünmüyor değilim.
Bu arada gearbest.com diye bir siteden şu virtual reality (VR) gözlük denilenlerin çakmalarından birini sipariş ettim. Bugün kargoya verilmiş. Sanırım 15-20 gün sonra gelecek. Hem karton olanından hem de plastik olanından sipariş verdim. 33 liraya maloldu. Türkiye'de sadece karton olanını 20-30 TL'ye satıyorlardı. Umarım videolarda izlediğim gibi bir deneyim sunar.

Greenbox ta videolar çekip after effect vb. programlarla zemini karartma, çoğaltıp yansıtma vb ayarlamalarla güzel çalışmalar ortaya çıkabilir.

ensaroguk' Alıntı:
Greenbox ta videolar çekip after effect vb. programlarla zemini karartma, çoğaltıp yansıtma vb ayarlamalarla güzel çalışmalar ortaya çıkabilir.
General Mobile tablet için 1920x1200 piksel çözünürlükte bir resim oluşturdum. Kendi vesikalık resmimin arkaplanını silip, siyah bir zemine yerleştirdim. Aynı hologram videolarındaki gibi çoğaltıp, 4 köşeye yerleştirdim. Resmi açıp, piramiti koyunca aynı şekilde bir görüntü elde ettim.
Acaba öğrencilerin fotoğraflarının da arkaplanlarını siyaha dönüştürüp, slayt gösterisi gibi örneğin moviemaker'da video haline getirip izletsek daha ilgi çekici olur mu?
Hatta bunun LED TV boyutları için yapsak ve örneğin 10 Kasım'da ya da çanakkale zaferinde siyah zeminli arkaplanı olan videolarla veya resim slaytlarıyla sahnede bir hologram şov ilginç olur mu? Ne dersiniz?

Re: Ynt: Evde Hologram Yapımı

4 adet led tv sahneye yatırılır.
2 m boyunda asetat lar (4 adet) yataya 70' konumda tutturulur.

Zannımca toplu gösteri için böyle olması gerekir.

yakuphan' Alıntı:
ensaroguk' Alıntı:
General Mobile tablet için 1920x1200 piksel çözünürlükte bir resim oluşturdum. Kendi vesikalık resmimin arkaplanını silip, siyah bir zemine yerleştirdim. Aynı hologram videolarındaki gibi çoğaltıp, 4 köşeye yerleştirdim. Resmi açıp, piramiti koyunca aynı şekilde bir görüntü elde ettim.
Acaba öğrencilerin fotoğraflarının da arkaplanlarını siyaha dönüştürüp, slayt gösterisi gibi örneğin moviemaker'da video haline getirip izletsek daha ilgi çekici olur mu?
Hatta bunun LED TV boyutları için yapsak ve örneğin 10 Kasım'da ya da çanakkale zaferinde siyah zeminli arkaplanı olan videolarla veya resim slaytlarıyla sahnede bir hologram şov ilginç olur mu? Ne dersiniz?

Neden olmasın.. Denemeye değer.

Geri