Ev sahibi mahkemeye veririm dedi...

Kodla Büyü

only61

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Arkadaşlar İstanbul'da oturuyorum
ağustos ayında bir arkadaşımla ev tuttuk...evin kirası 775+120(aidat) ayrıca aylık olarak merkezi yakıt parası da var...
ama ev yeteri kadar ısınmıyor,yalıtımı yok,doğalgaz bağlanacak dendi bağlanmadı...
eve girerken 7 ay boyunca 175 tl merkezi yakıt parası verilecek dendi sonradan öğrendik ki 8 ay boyunca ödenecekmiş üstelik ocaktan sonra aylık rakam 250 tl'ye çıkıyor.
Bu gibi sebeplerden dolayı ev arkadaşım taşınmak istedi ben idare edelim dedim ama illa taşınalım diyor...
bu durumda ben ev sahibini aradım kadın bana eğer çıkacaksan boya badana yaptır diyor...ama kira sözleşmesinde ev beyanı bölümünde ev boyasız diye yazıyor...
ben de kabul etmedim..kadın da ona bakarsan ağustos ayına kadar sözleşme var dedi eğer boya yaptırmassan mahkemeye veririm dedi..böylece kalan ayların kirasını alırım dedi...
bir boya badana nerden baksan 1 milyara yaklaşık bi para...
kadına 3 ay kaldık boya badanaya gerek yok dedim bana o önemli değil diyor....iyice karıştı...
aslında evde ağustosa kadar durup çıkacaktık zaten yaza evleniyorum bu yüzden idare edelim dedim arkadaşıma ama o buna yanaşmayınca 1 milyarı aşan ev masrafını aylık olarak karşılayamayacağım için ev sahibine derdimi insan gibi anlattım
hukuksal olarak bu durumda ne yapmalıyım...tecrübeli arkadaşlar yardım ederse sevinirim...saygılar...

Boyasız evi sanamı boyattıracak çık git hiç arkana bile bakma bişe yapamaz , bi boya için adam mahkemeye mi verilir , seni korkutmak için söylemiş bence korkma cık rahatına bak arkadaşım

sözleşmede 1 yıl oturacağınızı beyan ederek imza attıysanız malesef alır parayı...

Yapılan her sözleşmenin hukuki değeri olmayabilir. Yaptığınız kontrat yanınızda ise bir avukata gösterip, yapılabilecekleri öğrenin.
Yaptığınız kontratı görmeden buradaki kişilerin ne söylediği önemli değil.

Anllattığın kadarıyla ya boyatacan evi ya da kalacan evde.Bu durumda haklı olan ev sahibin.Benim aklıma şöyle birşey geliyor ev sahibin aldığı kiranın vergisini vermiyorsa oradan bir şey yakalayabilirsin.Şikayet edecem dersin belki cayar.Ya da evi boyatıp çıkarsın sonra kıllığına şikayet edersin.Tabi vergisini veriyorsa oluruna git evi boyatmak değilde 500 lira vereyim felan diye anlaşmaya çalış.

Sayın hocam kire kontratınızı buraya eklerseniz okuyarak cevap yazmak yol göstermek kolay olurdu.
Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda ağustos ayına kadar kira kontratınız var ise evi erken boşaltmanız durumunda ev sahibi mahkeme kanalı ile sizden o zamana kadar olan kiraları tahsil eder. kira kontratı bitiş tarhinden 1 ay önceden ev sahibine çıkaçağınızı bildirmezseniz yine ev sahibi bildirimde bulunmadı diye evini kiralayıncaya kadar geçen süredeki hak muğduruyetini sisden tahsil için mahkeme açar ve kazanır. Onun için bir arkadaşımızda cevap yazısında sizi uyarmış 1 ay önceden çıkaçağını haber ver diye unutma. kontratınızda kira miktarını tam olarak gösteriyormusunuz 750 tl olarak . Düşük olarak gösteriyorsanız sizde onu maliyeye şikayet ile tehdit edebilirsiniz

yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar...kira kontratı var 775 tl yazıyor kira miktarı olarak...ev sahibinin kira vergisi verip vermediğini nasıl öğrenebilirim?
peki şöyle bir şey var mı? " mücbir veya zaruri sebeplerden dolayı kira kontratını tek taraflı feshetme"
sonuçta ev ısınmıyor doğru dürüst şu an hırkayla yazıyorum ve bunun gibi sebepler...
bir de ev sahibinin dava açıp kazandığı bir vaka görmedim...bi arkadaşın abisi 6 aylık kirasını alamadığı kiracısını mahkemeye verdi hiçbir şey olmamış...
kira sözleşmesini atamıyorum tarayıcı yok malesef...yazılarda çok uzun...

hocam sözleşme varsa alır o parayı yok çık git yok ses kaydını al falan biraz abartılı. Esas olan sözleşmedir zorla imzalatılmadıysa :)

şöyle de bişey var sözleşme dediğiniz a4 te yapılmış bir kağıt parçası..imzalarımız da var...ama noter onaylı değil?
bu bir şeyi değiştirir mi?

Sayın öğretmenim senin durumuna benzer durumu 3 ay önce ben de yaşadım. Tayinimin çıktığı Polatlı'da ev kiraladım. Evi kiraladıktan 2 gün sonra daha önce görev yaptığım yerdeki evim satıldı. Kiraladığım evde yaklaşık 2 ay oturdum. 2 ay sonra keseme uygun kendimce bir ev bulup satın aldım. Ev sahibine de durumu bildirdim. O da senin ev sahibin gibi ahkam kesti mahkemeye veririm diye. Ben tabi öncesinden işin hukuki boyutunu avukat ve hakim arkadaşlarımla görüşmüştüm. Hepsinin de bana aynen söyledikleri şu oldu;" Kalan ayların tamamını mahkemeye bile gitse senden alamaz." Hocam mahkemeye falan giderse eğer hiç korkma. Mahkemenin uygulaması şu şekilde olacaktır: O evin tekrar ne kadar sürede kiraya verileceğini belirleyecek bir bilirkişi atar, bilirkişinin raporuna göre senden o sürenin kira bedelini alır ev sahibine verir.
Kontrat süresinden önce boşaltılan konutlara ilişkin Yargıtay 13. Hukuk dairesinin emsal bir kararı var, buraya ekliyorum. Ama bana sorarsan madem ev sahibin badana yaptır çık diyor, anlaşma yoluna git. Çünkü mahkemeye gidecek olursa hem tekrar kiraya verilme süresinin bedelini hem de mahkeme ve avukat masraflarını ödersin. Biz anlaşmıştık, ben 2 aylık kira teklif ettim, önce kabul etmedi, sonra kendisi geldi ve karşılıklı sözleşme fesh edildi. Yalnız bir uyarı eğer anlaşma yoluna gidersen mutlaka aranızda sözleşmenin fesh edildiğine dair bir fesihname imzalayın, sonradan kıllık yapmasın...

NOT 1: Fesihname örneği de istersen özelden mesaj at göndereyim ben sana, kendine göre düzenlersin. Kolay gelsin.
NOT 2: Her ihtimale karşı en kısa sürede evi şu tarihte boşaltacağım diye noter kanalıyla ihbarname gönder. 60 Tl gibi bir masrafı var ama ben ihbarname çektikten sonra ev sahibim gözümü kararttığımı anlayıp anlaşma yolunu tercih etmişti.

Ekli dosyalar

• yargıtay 13. hukuk dairesi kararı.rar
    10.3 KB · Görüntüleme: 53
şunu söyleyeyim öncelikle; mahkemeler genellikle kiracıdan yanadır. bence korkutmaya çalışıyor. bir badana boya için mahkemeye vermez. Türkiye de mahkemelerin ne kadar uzun sürdüğü de malum. diyelim ki mahkemeye verdi ve kazandı. kalan tüm ayların kirasını alamaz. mahkeme bilirkişi tayin eder. o dairenin ne kadar sürede tekrardan kiralanıp kiralanamayacağına göre hareket edilir. kira vergisine gelince; kirayı banka kanalıyla göndermiyorsanız büyük ihtimalle vergisini ödemiyordur.

sadece fikir: noterden de onaylı yada ?... evin ısınmadığını tespit ettirirseniz bence bir şey yapamaz

herkese özellikle vseckn hocama çok teşekkür ederim yararlı bilgiler öğrendim...
yarın ev sahibiyle bi konuşalım bakalım...ben insan gibi samimi bi şekilde konuşmaya çalıştım ama bana karşımda ruhsuz bir robot vardı sanki..
o dişini gösteriyorsa ben de dişimi gösteririm madem...çok sağolun...

Hocam elinizden geliyorsa evi siz ve arkadaşınız boyamaya çalışın.
Yazın iller arası tayinım çıktı, tuttuğum evin boyası berbat haldeydi. Ev sahibi ya girerken yada çıkarken boyat dedi. Bende daha önce hiç boya yapmama rağmen ufak bi araştırmayla evin duvarlarını tek başıma 2 günde boyadım. Gayette güzel oldu. 100 liraya 5 litrelik bi boya 20 lirayada rulosuyla fırçasını felan aldım, 120 liraya hallettim. Siz tavanıda boyarsanız maksimum 200 liraya halledebilirsiniz.

Hocam tekrar kolay gelsin. Siz kendinize göre düzenlersiniz fesihnameyi...

Ekli dosyalar

• FESIHNAME.rar
    10 KB · Görüntüleme: 45
kardeş kadına direk şunu söyle.
aylık775 tl kira bedeli. yıllık şu kadar eder. sen bunun kira vergisini veriyor musun. maliyeden bi soruşturalım. eğer veriyorsanız bende evi boyatırım dersiniz.
eğer veriyorsa exelanss hocamın dediği gibi al bi bidon boya. ev arkadaşınla bi günde boyarsın. olmadı okulda anlayan birileri vardır yardımcı olacak..
kolay gelsin.
bu arada insnlık bu mu arkadaş...

500 tl üzeri kiraların bankaya yatma zorunluluğu var, bankaya yatıyorsa vergisini ödüyordur.

Bende 3 sene önce benzer bir durumla karşılaşmıştım.
Alt komşu ile problemler yaşadığımız için 3 ay kirada kaldık sonra çıkmak zorunda kaldık.
Benim ev sahibi seninki gibi kıllık yaptı. Depozitoyu vermedi(yaklaşık 1000 TL)
Onun dışında bir sıkıntı yaşamadım.

Şunu yapabilirsin hocam, internete KİRALIK ev ilanı verirsin, evin pencerelerine KİRALIK ilanı yapıştırırsın, çevrene duyurursun.
Yeni kiracı bulur bulmaz sende çıkarsın. Buna ev sahibide memnun olacaktır.
Ancak ısınmayan eve kiracı bulmak zordur.

Benden sana tavsiye eğer depozito vermişsen, onu almadan evden çıkma.

yakuphan' Alıntı:
Yapılan her sözleşmenin hukuki değeri olmayabilir. Yaptığınız kontrat yanınızda ise bir avukata gösterip, yapılabilecekleri öğrenin.
Yaptığınız kontratı görmeden buradaki kişilerin ne söylediği önemli değil.
bencede bir bilene sormakta yarar var

çok teşekkürler arkadaşlar değerli bilgileriniz için
çok faydası dokundu

Geri