Ev ağı projem içinyardım lazım

Kodla Büyü

mukeat

Üye
Mesajlar
1
Merhaba arkadaşlar evimde yeni bir ağ kurma gayretindeyim amacım yüksek hızlı kablosuz (kablolu ağ-Gigabit olarak) kurmak evimdeki cihazlarım. Belirteyim tüm ürünler aynı odada olacak belki TV'ye bağlılar ile diğerleri yan odaya ince duvarla ayrılmış bir odaya geçebilir. Mileni 2M sınırsız kullanıyorum.
1-Casper Laptop
2-Acer Netbook
3-Apple Mac Mini 2011
3-MSI E350IA-E45 anakartlı AMD download ve dosya paylaşımı amaçlı pc'im (2 adet atomun ömrünü bitirmiştim bu üçüncü)
4-Bir adet oyun amaçlı pc
5-Apple iPhone4
6-New iPad
7-Dark MediaMania
8-2 adet 1 TB ve 2 adet 2TB ayrıca pclerde 2 adet 1TB 2 adet 500GB ve Mac in Time Machine için 320GB diskler var. Birde oralarda buralarda gezen 1 TB disk daha hepsi USB2.0 tüm arşivlerim bunlarda dağılmış durumda.
9-HP 2060(çok ekonomik bir renkli mürekkep püskürtmeli yazıcı çok ucuz ve bereketli orjinal tonerlerle herkese tavsiye ederim) ve Brother HL-2040 Laser yazıcı(yine çok verimli herkese tavsiye ederim).

Bu cihazlar şu an emektar Airties RT -205'e bağlı(hepsi kablosuz) evde LCD TV ye bağlı oyun pc'm de ya da MacMinimde çalışırken kablosuz ağ üzerinden download cihazındaki(USB bağlı hariçilerde ya da Harddiskindeki) HD 720/1080p içeriği direk oynatmak istiyorum ya da en azından dakikalar içerisinde (5GHz dual bant ve 300Mb hız da mümkün sanırım) aktarmak istiyorum. Bir çok ürün inceledim gönlümden Asus N66U geçiyor lakin Türkiyeye aylardır gelmesini beklesemde gelmiyor bende onun yerine bir evvelki kardeşi kabiliyeteri biraz daha az olan Asus RT-N56U' bakıyorum yine incelediğim ürünler arasında TP-Link'in WR2543D'si var daha ucuz ve güzel, ve diğer alternatif Linksys WAG320N tüm bu ürünler oldukça iyi. Ayrıca çoklu SSID olayı da seçeneklerimin içinde misafir çok geliyor keza. Tabii 5GHz için bunu uyumlu adaptörler var; Airties Air 2410, Tp-Link TL-WDN3200 gibi tabii Windows 7 64bit desteği önemli çok incelemedim ama kullandığım Ubuntu 12.04'de desteğini incelemem gerekiyor. Download PC ve Oyun PCsine 2 adet bu adaptörlerden (300lük) almayı düşünüyorum laptoplar, mac ve iphone/ipad 5 GHz destekli değiller. Şimdi bildiğim kadarıyla Asus(emin değilim ama Airties'inde bazı ürünleri) hem 2.4GHz hem 5GHzde yayın yapabiliyorlar yani internet için tüm cihazlarımında kullandığı n standardın da 2.4 GHz multimedia içinse 5GHz uyumlu adaptörle 2 adet PC'yi çalıştırmak istiyorum. Sanırım bu teknik olarak mümkün. Tabii yazıcıların print server olayı ASUS da 2 adet USB var diğerlerinde tek yada yok ben bunlara yazıcıdan ziyade diski bağlamayı tercih ederim zaten çoğu kez de yazıcı uyumsuzlukları da varmış.
Yine hiç yapmak nasip olmadı içimde kaldı birkaç arkadaşla laptoplar ve benim oyun pc’im ile online oyun keyfi Crysis Trackmania gibi süper olurdu kabloluda sanırım kolay tabii çokça pc’im olduğundan çoğu kablolu bağlanmalı 2 siz zorunlu olarak Gigabit internette kalacak. Normal laptoplarda 300M lik bir kablosuz ağda oyun keyfi nasıl olurdu bilmiyorum bu konuda da fikri olan varsa yazarsa sevinirim.

Neticede böyle bir sistemi nasıl kurmalıyım Gigabit kablolu ağ mı tüm cihazlar buna uyumlu (Cat6 kablosu kaliteli nereden bulurum bilmem ama) yoksa yukarıda izah ettiğim gibi bir kablosuz ağ mı (kapsama sıkıntısı olmayacaktır tüm cihazlar aynı küçük odada ya da bitişik odalarda) mantıklı olacaktır. Ben kablosuzdan yanayım eğer kablolu olacaksa ucuz yollu bir Gigabit Router iş görür. Tabii FTP olayı ve P2P de düşünüyorum. kafam karışık bu ağa 300-400 lira harcayabildim yeter ki iş görsün. Adaptör olayı da mühim Ubuntu desteği olmassa olmaz değilse de olsa çok iyi olurdu. Ağ kurma konusunda basit temel bilgim var çok detayı bilmem... Kablosuz yüksek GHz kanser sebebi olduğu ideaları da var kabloluya geçsek daha mı sağlıklı olur bilmem?

Oldukça çok yazdığımın farkındayım bu tip ağlar konusunda tecrübeli birileri varsa yardımlarını almayı çok isterdim. Yine başka tip tavsiyeleri olanları da dinlemeye hazırım her şey gönlünüzce olsun. Hızlı kesintisiz netler…
 
okurken yılmaz erdoğan reklamı geldi aklıma... şair, yazar, oyuncu......vs vs vs... normal yurdum insanı :))
 
Geri
Üst