Etkileşimli Tahtanın Güç kablosu koptu ?

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Bir sınıfımızın akıllı tahtasının güç kablosu yanlış kullanım nedeniyle ikiye ayrılmış. Akıllı tahtanın sürgü kısmı kese kese kopmuş. Kablonun değiştirilmesi için pbys sistemine mi yazmam lazım?

Hocam pybs den gelen giden yok. Vestel çağırsan güç kablosunu 350 tl gibi bir ücretle değiştiriyor. Kendin kes birleştir bantla kullan. Biz öyle yapıyoruz.

Hocalarım ben de öyle yaptım. Lehimlemedim ama telleri sarıp birleştirdim. İyice elektrik banti ile kapattım. Gayet iyi su anda MaşaAllah eskisi kadar sağlam ama ileride sıkıntı yaratır mı diye de düşündüm.
Vestel de bir kablo değişimini bile 350 lira istiyosa pes.... (ki bizim ilçe mahrumiyet kesin yol parasını da işin içine katarlar. 500 deyim ben ona )

Hocam biz biz arıza kaydı açtık. Kayseride Meslek lisesinden gelip değiştiler. Tabi öncesinde ellerinde kablo varmı diye sorduk.

Bildiğim kadarıyla faz 1 ise güç kablosunu tutan hiç bir şey yok. İki yetişkin yardımıyla tahtayı biraz yerinden kaldırıp yeni kablo takılabilir.
Faz 2 lerde ile güç kablosunun çıkmasını engelleyen 2 vidalı plastik kapak var. Tahtayı yerinden tamamen çıkarıp plastik kapağı söküp yeni güç kablosu takılabilir.

Bildiğim kadarıyla faz 1 ise güç kablosunu tutan hiç bir şey yok. İki yetişkin yardımıyla tahtayı biraz yerinden kaldırıp yeni kablo takılabilir.
Faz 2 lerde ile güç kablosunun çıkmasını engelleyen 2 vidalı plastik kapak var. Tahtayı yerinden tamamen çıkarıp plastik kapağı söküp yeni güç kablosu takılabilir.
Uygun güç kablosunu nereden bulabiliriz hocam. Faz2 vestel bizimki

Uygun güç kablosunu nereden bulabiliriz hocam. Faz2 vestel bizimki
Vestel servisinden temin etmiştik biz, bayağı bir uzun faz2 lerin, değiştirmesi kolay tahtayı indirmek gerekiyor. Arkadaşlar tamir edin felan diyorlar, bence yanlış, elektrik kablosunun tamiri olmaz bana göre, hele ki okulda... riskli yani, yarın bir sıkıntı olur mazallah suç size kalır güvenlik önlemi almadığınız için. Neden risk alasınız? Üç kuruşluk kablo alamıyorsa okul tahta kullanılmasın.

Vestel servisinden temin etmiştik biz, bayağı bir uzun faz2 lerin, değiştirmesi kolay tahtayı indirmek gerekiyor. Arkadaşlar tamir edin felan diyorlar, bence yanlış, elektrik kablosunun tamiri olmaz bana göre, hele ki okulda... riskli yani, yarın bir sıkıntı olur mazallah suç size kalır güvenlik önlemi almadığınız için. Neden risk alasınız? Üç kuruşluk kablo alamıyorsa okul tahta kullanılmasın.
İşte ben de o yüzden diyorum hocam. Sıkıntılı bir mesele.. İdareyi biraz sıkıştırayim vestel ile bi bağlantıya geçeyim bakalım sonuç ne olacak? Akıllı tahtayı indirmek de gözüm yemiyo.. Hiç indirip takmadım. Vesteli bi arayım bakalım kaç lira diyecekler

Bu başlıkta @hyrgul hocamız 2019 da faz2 güç kablosu kapağını yakından paylaşmış.

Ben faz 2 yi de normal power kablosu gibi takılır sanıyordum. Soket girişi daha farklı duruyor. Tahtanın arkasını da açmak gerekiyor galiba.

Yüksek fiyat isterlerse, tahtayı yerinden çıkarmadan şöyle bir çözüm uygulayabilrsiniz :
Daha uzun bir power kablosunu kesip klemense ek yapıp bantla sararak güzelce izole edersiniz.
Ekli kısım tahta altında görünmeyecek ve eke yük bilmeyecek şekilde bir kaç plastik kelepçe ile ekten sonraki kısmın başlangıcından tahtanın altında bir yerlere sabitlersiniz. Asıldıklarında yük kelepçeye biner. Ek zarar görmez.

Elektrikten çok anlamam ama 220V enerji hattında lehim önermiyorum. Herhangi bir fazla akım geçişinde eriyip sıkıntı çıkartabilir.

Okulumuzda bir tahtanın erkek fiş ayaklarından biri kırılmıştı. Arıza kaydı oluşturduk. Okula hiç gelmediler. Bir de arıza kaydı giderildi diye sisteme girmişler. Biz de fişin ucunu kestik ups topraklı erkek fiş taktık.
Siz de kesilen kablonun geriye kalan uzunluğu prize yetişiyorsa ucuna görseldeki gibi ups topraklı erkek fiş takabilirsiniz. Lehimlemeden ve bantlamadan daha dayanıklı olabilir.

Ekli dosyalar

• ups-toprakli-erkek-fis.jpg
    ups-toprakli-erkek-fis.jpg
    9.3 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:
hocama kesinlikle katılıyorum. önce fatih pys den arıza kaydı girin gelen olmassa vestel yada elektrikçiye yaptırın, yarın kabloda başka bir problem çıksa iş kazası yaşansa vb. ilk sizi sorgularlar, sen bu işi neden yaptın, yetkin varmı vb.

O zaman ilk önce bi müdüre yaptıralım diye baskı yapayım. Pbysye yazarım olmazsa vesteli ararım. İnşaAllah yüklü ücret istemezler. İdareyi yüklü ücret için ikna etmek zor olacak. Hiç olmadı eklenti olan yeri bir koruma ile kapatıp öğrencilerin erişimini engellemeyi düşünüyorum. Hayırlısı artık ben elimden geleni yapayım da gerisi Allah'ın takdiri

Arkadaşlar tamir edin felan diyorlar, bence yanlış, elektrik kablosunun tamiri olmaz bana göre, hele ki okulda... riskli yani, yarın bir sıkıntı olur mazallah suç size kalır güvenlik önlemi almadığınız için. Neden risk alasınız? Üç kuruşluk kablo alamıyorsa okul tahta kullanılmasın.
Haklısın, normal şartlarda hiç bir şey olmaz ama; o kadar çok anormal davranışlar oluyor ki... Asılıp kabloyu koparanlar, silgi koyma yerini tekmeleyip kıranlar, bantlanan internet kablosunun bantını açanlar vb... Görünür yerde bantla tamir, bence de çok sakıncalı. Servise yeni kablo taktırmak lazım.

Haklısın, normal şartlarda hiç bir şey olmaz ama; o kadar çok anormal davranışlar oluyor ki... Asılıp kabloyu koparanlar, silgi koyma yerini tekmeleyip kıranlar, bantlanan internet kablosunun bantını açanlar vb... Görünür yerde bantla tamir, bence de çok sakıncalı. Servise yeni kablo taktırmak lazım.
Haklisiniz Hocam kimseyi ikna edemezsem eklenti olan yeri koruma altına alacağım bir sekilde.. elimden de baska bir şey gelmiyor ne yazık ki

Okulumuzda bir tahtanın erkek fiş ayaklarından biri kırılmıştı. Arıza kaydı oluşturduk. Okula hiç gelmediler. Bir de arıza kaydı giderildi diye sisteme girmişler. Biz de fişin ucunu kestik ups topraklı erkek fiş taktık.
Siz de kesilen kablonun geriye kalan uzunluğu prize yetişiyorsa ucuna görseldeki gibi ups topraklı erkek fiş takabilirsiniz. Lehimlemeden ve bantlamadan daha dayanıklı olabilir.
Hocam kabloları ekleme yaparak yapacağıma dediğiniz gibi ups topraklı erkek fiş takmak daha mantıklı ama prize ne yazık ki o sekilde yetişmiyor. Uzatma kablosuyla yetistirsem riskli olur mu ?

Geri