Etkileşimli tahtalar için ortak klasör sorunu (ÇÖZÜLDÜ)

Kodla Büyü

mciner43

Aktif Üye
Usb'lerin kullanım ömrünü uzatmak amacıyla, öğretmenler odasındaki bilgisayarların birine tahtalarda paylaşmak üzere bir klasör oluşturup paylaşıma açtım. 4 tane tahtada denedim. Sadece bir tahtada sorunsuz şekilde bu klasöre ulaşabildim. Tahtalarda ve paylaşım yaptığım bilgisayarda win7 yüklü. Bilgisayar ip'yi laboratuvar portundan alıyor ve 192 ile başlıyor. Tahtaların ikisi 192 ile başlayan ip alırken, ikisi 10 ile başlayan ip alıyor. Bağlanan tahtanın ip'si 192lerden. Sorunu çözemeyince diğer tahtaları denemedim artık. Sorun tahtaların ip'leri farklı havuzlardan almalarından mı kaynaklanıyor. Yoksa atladığım bir durum mu var? Ya da ortak paylaşım için farklı bir önerisi olan var mı?

Merhabalar hocam,
https://github.com/filebrowser/filebrowser/releases

adresindeki uygulama go dili ile yazılmış yerel dosya sunucusu oluşturan bir uygulama. Bu uygulama ile okul içerisinde tüm sınıflardan ulaşılabilir, web arayüzü olan bir dosya paylaşımı yapabilirsiniz.

Temel olarak:
1. Dosya idirilir,
2. Boş bir klasöre açılır.
3. Cmd açılır,
4. filebrowser.exe -a 0.0.0.0 -p 80 şeklinde uygulama çalıştırılır
5. bu uygulama çalışır durumda iken okuldaki ağa bağa herhangi bir tahta ya da bilgisayardan internet gezgini ile tahtanın ip si ile erişim mümkün olur.
6. otomatize etmek için ise servis oluşturulur, https://nssm.cc/ adresindeki uygulama ya da doğrudan windows içerisinde servis yönetimi ile.

budur. Ben genel bu yöntemi kullanıyorum, htt-Protokolünü kullandığı için ağ ile ilgili en az sıkıntı veren şekilde çalışıyor. Üstelik arayüzü de web arayüzü olduğu için web sayfası kullanır gibi kullanabiliyor öğretmenler de gerektiğinde. yalnız öğretmenler odasındaki tahta genelde kapatılıyor bu uygulama için daha uygun sürekli açık bir bilgisayar kullanmanızı öneririm.
Müdür yard. bilgisayarı vb varsa ve idareciler onaylarlarsa [ ki genelde en yüksek donanımlı bilgisayarlar onlarda oluyor!] orada çalıştırırsanız sorun yaşamadan kullanırsınız.

trick olarak ise bunları yapıp çalıştırdıktan sonra uygulamayı, yeni kullanıcı oluşturun ve klasör içerisinde boş bir dizini çalışma dizini ayarlayın. (kullanıcı:genel -> şifre: genel gibi) uygulama güvenliği bakımından, bir de komut çalıştırmayı iptal edebilirsiniz.

Kolaylıklar.

C:\>filebrowser.exe -a 0.0.0.0 -p 80
2019/10/04 12:17:58 open ./filebrowser.db: Erişim engellendi.

C:\>filebrowser.exe -a 0.0.0.0 -p 80
2019/10/04 12:17:58 open ./filebrowser.db: Erişim engellendi.

Hata: eğer 80 numaralı portu kullanacaksanız da yetkili kullanıcı olmalısınız ya da bu dizinde işlem yapmak için yetkili olmalısınız. (C: kök dizin)

çözüm için, yetkili kullanıcı ile komutu çalıştırın
ya da 8000 ya da daha büyük bir port kullanın. ayrıca C:\ dizininden değil de kullanıcı klasöründen çalıştırın.
filebrowser.exe -a 0.0.0.0 -p 8080

bu durumda, diğer bilgisayarlardan erişirken adresin yanı sıra portu da yazmanız gerekir.

[ bence yetkili kullanıcı ile çalıştırın cmd'yi. ] bunun için -> [ başlat > ara > cmd --> sağ Tık -> yetkili kullanıcı olarak çalıştırın ]

freenas kullanın... eski bir bilgisayara (4gb üzeri veya ram olsun) ssd disk takın ve 20dk içinde tüm okuldan ulaşılabilir olun. kullanımı ve yönetimi çok basit, çok da güvenli. Kesinlikle tavsiye olunur, kurulum ve ayarlar için çok fazla kaynak var. Zaten pek de gerek kalmıyor. Tek dikkat edeceğiniz, depo olarak kullanacağınız diske sistem kurmayın, usb belleğe bile kurabilirsiniz, ikinci bir disk bulunsun.

Tahtalara ve bilgisayara ip atamasını siz yapmalısınız... Ve cihazlarda Denetim Masası -> Tüm Denetim Masası Öğeleri -> Ağ ve Paylaşım Merkezi -> Gelişmiş paylaşım ayarları kısmında yanlış hatırlamıyorsam. ağ paylaşımına şifre koy gibi bir şey vardı o tik kaldırılmalı.

Fatih ağında dosya aktarım hızı yavaş malesef. verimli olmayabilir.
Paylaşılan klasöre ulaşmak için IP adresiyle ulaşmaya çalışın. Yeni kısayol oluşturup hedefe bil adı yerine IP yazın.
Ekran Alıntısı.PNG

Hata: eğer 80 numaralı portu kullanacaksanız da yetkili kullanıcı olmalısınız ya da bu dizinde işlem yapmak için yetkili olmalısınız. (C: kök dizin)

çözüm için, yetkili kullanıcı ile komutu çalıştırın
ya da 8000 ya da daha büyük bir port kullanın. ayrıca C:\ dizininden değil de kullanıcı klasöründen çalıştırın.
filebrowser.exe -a 0.0.0.0 -p 8080

bu durumda, diğer bilgisayarlardan erişirken adresin yanı sıra portu da yazmanız gerekir.

[ bence yetkili kullanıcı ile çalıştırın cmd'yi. ] bunun için -> [ başlat > ara > cmd --> sağ Tık -> yetkili kullanıcı olarak çalıştırın ]

Hocam evde bilgisayarlar arasında yöntemi denemeye çalıştım. Bağlantıları admin kullanıcılarından gerçekleştirdim. Fakat kullanıcı adı ve parola istedi. Eriştiğim bilgisayarın kullanıcı adını girdim. Giriş gerçekleşmedi.
hata2.jpg
cmd.PNG

Bu yöntemle ilgili doküman bulamadım maalesef. Elinizde doküman var mı acaba?

Merhaba hocam, kusura bakmayın yetersiz malumat en kötüsü sanırım. Hemen düzelteyim:

kullanıcı: admin
şifre admin

detaylar için filebrowser --help

"""

File Browser CLI lets you create the database to use with File Browser,
manage your users and all the configurations without acessing the
web interface.

If you've never run File Browser, you'll need to have a database for
it. Don't worry: you don't need to setup a separate database server.
We're using Bolt DB which is a single file database and all managed
by ourselves.

For this specific command, all the flags you have available (except
"config" for the configuration file), can be given either through
environment variables or configuration files.

If you don't set "config", it will look for a configuration file called
.filebrowser.{json, toml, yaml, yml} in the following directories:

- ./
- $HOME/
- /etc/filebrowser/

The precedence of the configuration values are as follows:

- flags
- environment variables
- configuration file
- database values
- defaults

The environment variables are prefixed by "FB_" followed by the option
name in caps. So to set "database" via an env variable, you should
set FB_DATABASE.

Also, if the database path doesn't exist, File Browser will enter into
the quick setup mode and a new database will be bootstraped and a new
user created with the credentials from options "username" and "password".

Usage:
filebrowser [flags]
filebrowser [command]

Available Commands:
cmds Command runner management utility
config Configuration management utility
hash Hashes a password
help Help about any command
rules Rules management utility
upgrade Upgrades an old configuration
users Users management utility
version Print the version number

Flags:
-a, --address string address to listen on (default "127.0.0.1")
-b, --baseurl string base url
-t, --cert string tls certificate
-c, --config string config file path
-d, --database string database path (default "./filebrowser.db")
-h, --help help for filebrowser
-k, --key string tls key
-l, --log string log output (default "stdout")
--noauth use the noauth auther when using quick setup
--password string hashed password for the first user when using quick config (default "admin")
-p, --port string port to listen on (default "8080")
-r, --root string root to prepend to relative paths (default ".")
--socket string socket to listen to (cannot be used with address, port, cert nor key flags)
--username string username for the first user when using quick config (default "admin")

Use "filebrowser [command] --help" for more information about a command.

"""

şeklinde.

Geri