Etkileşimli Tahta Kalibrasyon Sorunu

Kodla Büyü

Bilisimci1903

Aktif Üye
Arkadaşlar merhaba . Okulumuzdaki etkileşimli tahtalardan birisinde şu sorun vardı. Dokunduğumdan çok farklı bir yeri algılıyor. Bende Touch Screen'den ve tablet pc ayarından kalibre ediyorum. Sonrasında düzeliyor. Ancak tahtayı kapatıp açınca tekrardan kalibresi bozuluyor. Farklı bir yeri algılıyor. Tozdan falan olabilir diye tozu temizledim. Olmadı , imaj attım gene olmadı. Sizce sıkıntısı nedir ?

AlperSevimli' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba . Okulumuzdaki etkileşimli tahtalardan birisinde şu sorun vardı. Dokunduğumdan çok farklı bir yeri algılıyor. Bende Touch Screen'den ve tablet pc ayarından kalibre ediyorum. Sonrasında düzeliyor. Ancak tahtayı kapatıp açınca tekrardan kalibresi bozuluyor. Farklı bir yeri algılıyor. Tozdan falan olabilir diye tozu temizledim. Olmadı , imaj attım gene olmadı. Sizce sıkıntısı nedir ?

hocam sitedeki win 10 imajını mı attınız, kalibrasyon programı çalışmıyor mu? soruyorum çünkü bugün ben de bir bilgisayar imaj attım, ama kalibrasyon programını bir türlü çalıştıramadım

Kalibrasyonu yapmadan önce tahtanın silinmesi gerekiyor.
Ayrıca tahtanın üst boşluk kısmına kağıt vb. sıkıştırılmış olabilir.

amcaOS' Alıntı:

sildim fakat gene aynı. Enterasan bir olay. Tahtayı kalibre ediyorum , kapatıp açılınca gene aynı. Çözemedim hala sorunu

AlperSevimli' Alıntı:
amcaOS' Alıntı:

sildim fakat gene aynı. Enterasan bir olay. Tahtayı kalibre ediyorum , kapatıp açılınca gene aynı. Çözemedim hala sorunu
Deepfreeze yoktur diye ümit ediyorum.

AlperSevimli' Alıntı:
amcaOS' Alıntı:

Aynı sorun bizim de bir tahtamızda var.

Kalibrasyonu yapıyoruz, tahta kullanıldıkça 10-15 dk sonra dokunmatik dediğiniz gibi farklı yerleri algılamaya başlıyor. Servis çağırdım, servis ben yokken gelmiş tahtayı açmışlar, sıkıntı yok demişler, öğrenciler anlatmış durumu ama fayda etmemiş tabi.

Bu sorunun çözümü:
(Yeni imaj kurdunuz düzelmedi, kalibrasyon da işe yaramadı ise)

Tahtanın gönye ayarları bozulmuştur. Yani tahtada bir dengesizlik vardır. Ya öne eğiktir, ya arkaya, ya sağa sola vb. Bazen de çok fazla duvara yanaşık oluyor. Tahtayı sağa sola yukarı aşağı kaydırıp denemeler yaparak sorunun ortadan kalktığını göreceksiniz. Kalıcı çözüm için servisi çağırın gönye (denge) ayarlarını yaptırın.

Geri