ET internet

Kodla Büyü

framus1

Site Gezgini
Merhaba arkadaşlar bir sorum olacak. ET leri okulun internetine kabloyla nasıl bağlayabilirim. ( modemden sistem odasına kablo çektim)

Hocam bu konuda benim de sıkıntım var. Fiberin okula gelmesi uzun sürecek köy okuluyuz, bir kablo ile adsl modeme bağlayıp gireyim dedim, normal de olması lazım. Lakin alt yapıyı yapan firmaya sorduğumda, hocam eğer switchler fiber hatta göre config edildiyse yapamazsınız dedi daha da gelmediler anahtar da olmadığı için switch config bakamadım.

Adam şu noktada haklı eğer swtichleri vlan' lara böldülerse bizim adsl modeme hat çekince çalışması işi biraz sor, config değiştirip yönlendirme yapmak lazım ki bu da cihazın ayarlarını bozmak olur.

Hocalarım Access Pointe giren sarı kabloyu çıkartın. sonra kanaldaki sistem odasından gelen mavi uça takın. Bu şekilde Accesspointler hat dışında kalır ve sistem odasından doğrudan tahtaya internet gelir. bu şekilde ayarları bozmadan interneti alabilirisiniz.

Hocam modeme bağlı olmadan access pointlerden kablo çeksek nasıl internete girecek ki. Ama eğer cihaza fiber config yapılıp routing fiber porta yapılmadıysa, yani switchler layer2 olarak çalışıyorsa, modemden switche uplink attığımızda girer.

Arkadaşlar bizim alt yapı bitti henüz kabulü olmadı ama birşey dikkatimi çekti. Şartname ekine göre sınıflarda 2 adet fazladan ethernet portu olması gerekiyor, bizim sınıfların hiçbirinde bu yapılmamış. Sizde durum nedir?

Geri