ET imaj için ssd alsam mi?

Kodla Büyü

sapphire

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar ET lara imaj yüklemede kullanmak için ssd ve usb3 HDD kutusu almak istiyorum, sorunsuz olarak bu tarz urun kullanan varmı. İmaj yüklemede ET ladın bu tarz bir USB den başlatma( yükleme) durumunda problem sizce olurmu

Re: ET imaj için ssd akşam mi?

SSD'sini bilmem ama ben samsung'un normal 1 TB harici diskini kullanıyorum (32 GB, USB 3.0 kaliteli flash belleğim var ancak kalın olduğu için klavye takamadım o yüzden sabit diskimi kullanıyorum). Hem boot edip, hem de acronis ile imajı yüklüyorum. 20 GB gibi olan imajı 10 dakikada yüklüyorum. İmajı yükledikten sonra tahtanın ayarlarını yapıp, deepfreze vb. programları kurana kadar, diğer tahtanın da imajı bitmiş oluyor. Bu şekilde seri bir şekilde 46 tahtaya 8-10 saatte imaj yüklemiş oluyorum.
Tabiki SSD ile hız biraz daha fazla olacaktır ancak harici kutu içerisindeki USB 3.0 çipinde sınırlama olacağını düşündüğümden çok fazla bir fark oluşacağını sanmıyorum. Tabi ki denemeden bir şey söylemek mümkün değil.

http://www.verbatim.com.tr/tr/prod/usb- ... 8gb-47622/
adresinde verbatim'in kendi 128 GB'lik bir ürünü var. Hızı bana pek yeterli gelmedi. Harici kutularda bu hız daha da düşük olacaktır. Tabi üst seviye (pahalı) bir kutuda hız artışı olabilir de.

yakuphan' Alıntı:
SSD'sini bilmem ama ben samsung'un normal 1 TB harici diskini kullanıyorum (32 GB, USB 3.0 kaliteli flash belleğim var ancak kalın olduğu için klavye takamadım o yüzden sabit diskimi kullanıyorum). Hem boot edip, hem de acronis ile imajı yüklüyorum. 20 GB gibi olan imajı 10 dakikada yüklüyorum. İmajı yükledikten sonra tahtanın ayarlarını yapıp, deepfreze vb. programları kurana kadar, diğer tahtanın da imajı bitmiş oluyor. Bu şekilde seri bir şekilde 46 tahtaya 8-10 saatte imaj yüklemiş oluyorum.
Tabiki SSD ile hız biraz daha fazla olacaktır ancak harici kutu içerisindeki USB 3.0 çipinde sınırlama olacağını düşündüğümden çok fazla bir fark oluşacağını sanmıyorum. Tabi ki denemeden bir şey söylemek mümkün değil.

http://www.verbatim.com.tr/tr/prod/usb- ... 8gb-47622/
adresinde verbatim'in kendi 128 GB'lik bir ürünü var. Hızı bana pek yeterli gelmedi. Harici kutularda bu hız daha da düşük olacaktır. Tabi üst seviye (pahalı) bir kutuda hız artışı olabilir de.
Tahtalariniz hangi faz
Yuklediginiz imaj hangisi
Lisanslama islemini nasil yapmaktasiniz
Yorumlayabilir misiniz
Saygilar

Tahtalarımız faz 2 windows 8.1 yüklü
Öğretmenler odasındaki tahtaya gerekli programları kurup, ayarları yaptıktan sonra Tüm diskin imajını aldım. Ancak D bölümünde herhangi bir şey yüklemedim. Bu nedenle imaj boyutu fazla olmadı.
UEFI kurulum olduğu için lisans anahtarı BIOS içerisinde kayıtlı, bu nedenle imajı tahtaya attıktan sonra kablosuz alıcı takıp, okulun eski internetine (fiber internet tahtalara bağlanmadı henüz) bağlanıp, Bilgisayarım/sağ tık/özellikler/Windowsu etkinleştir diyerek internet üzerinden etkinleştirilmelerini sağladım. Herhangi bir sorun yaşamadım.
Tahtalara deepfreeze kurdum, forumda da paylaşılan deepfreeze 8 enterprise sürümü ile kendi oluşturduğum DF kurulum dosyasını kullanıyorum. Hem C hem de D bölümünü koruyorum. Program simgesinin saatin orada görünmesini engellediğim için ilk bakışta df yüklü olduğu anlaşılmıyor. DF dışında lisanssız bir program yüklemiş değilim. Ücretsiz alternatifleri yükledim. Her program türünden de bir tane yükledim. Yani çoğu imajda olduğu gibi örneğin media player olarak vlcplayer, gomplayer, kmsplayer şeklinde değil de ben sadece vlcplayer yükledim. Aynısını pdf okuyucu ve diğer programlar için de yaptım.
Okulumuza fiber internet bağlantısı yapılmayınca öğretmen arkadaşlar tahtaları kullanmakta pek iştahlı değiller, bazıları etkin kullansa da çoğu kullanmıyor.
Benim okulum meslek lisesi, ben de alan şefiyim. Tahtalar da başıma kalmasın diye pek oralı olmamaya çalışıyorum ama yine de uğraşmak zorunda kalıyorum. İnternetimiz gelse bir de BTR arkadaş görevlendirilse çok güzel olacak.

Geri