ET Açılmama sorunu

Kodla Büyü

Ankany

Aktif Üye
Herkese iyi hafta sonları...
Bizim okulda iki ET açılmıyor. Prizde elektrik var ancak ön paneldeki düğmelerin hiçbiri tepki vermiyor. ET kablosu da sağlam.
Belliki ET nin güç/besleme kartında bir sorun var.
Nasıl bir yol izlemeliyiz, ucuz ve hızlı bir çözüm olması açısından..
Şimdiden teşekkürler yardımlar için.
Bu arada ET lerin garantisi yok. Vesteli aradım, fiyat bilgisi vermediler, sadece ET başına 120TL arıza tespit ücreti alırız dediler....

her tahta için 2 adet 4.7 ohm 2 waat direç al. dirençleri seri olacak şekilde lehimle. Güç kartında TH802 numaralı dirençleri ile değiştir.

her tahta için 2 adet 4.7 ohm 2 waat direç al. dirençleri seri olacak şekilde lehimle. Güç kartında TH802 numaralı dirençleri ile değiştir.
Bu konuyla ilgili videoları izledim fakat uzun süreli çözüm olmadıgı soylendi. Birkaç hafta sonra yine aynı sorunla karşılaşılıyormuş. Denemede yarar var. Direnç değerleri konusunda kesin eminmisiniz hocam?

Faz 2 için.
Bu arada ETlerin besleme kartlarının daha önce değiştirilip değiştirilmediğini bilmiyorum. Birini söküp bakmak lazım galiba.

Piyasadaki 2W dirençler gerçek 2W değil maalesef.Güç kartı üzerindeki 2W dirençlerden yalnızca birisi yanmış oluyor,bu yanan direnç yerine 5W/4.7Ohm direnç takıyoruz biz.Bu şekilde yaptığımız güç kartlarında sorun çıkmadı sonradan.Ama ilk etapta 2W taktığımız dirençler 7-10 gün sonra tekrar yanmıştı.

Hocam bizim ETde adıgeçen direncin yeri boş!!

Ne yapmak lazım?
1664861233828.jpg

Piyasadaki 2W dirençler gerçek 2W değil maalesef.Güç kartı üzerindeki 2W dirençlerden yalnızca birisi yanmış oluyor,bu yanan direnç yerine 5W/4.7Ohm direnç takıyoruz biz.Bu şekilde yaptığımız güç kartlarında sorun çıkmadı sonradan.Ama ilk etapta 2W taktığımız dirençler 7-10 gün sonra tekrar yanmıştı.
Hocam TH802 nolu direncin yeri boş.!
Farklı bir besleme kartı galiba. Arızayı nerede aramak lazım acaba?

Hocam bizim ETde adıgeçen direncin yeri boş!!

Ne yapmak lazım?Ekli dosyayı görüntüle 71687
Hocam aynı sorun bizde de var. Bende güç kartını söktüm baktım belirtilen konumda direnç yok bizimde. 4 ay önce fatihpys üzerinden çağrı kaydı bıraktım ama halen gelen giden olmadı. Vestel'e sordum arıza durumunu güç kartı değişmesi lazım tamirini yapmıyoruz dediler. Yeni güç kartı içinde 2000 TL fiyat verdiler.

Arkadaşlar o besleme ünitesinden bende yok.Giriş seviyesindeki diğer dirençleri falan kontrol etmek gerekir.Bazı güç kartlarını bu direnç sorunundan dolayı değiştirmiş Vestel.Sanırım sizdekiler bu yeni karttan.Bu konuda tecrübem yok maalesef.

arkadaşlar uğraştığınız o kartta 400 volt var.. dikkatli olun lütfen..
multimetreniz varsa önce giriş kablosunu ölçüp 220 v var mı kontrol edin.
daha sonra kablonun yanında yuvarlak sigortayı kontrol edin.
2 tane büyük kondansatörün bacaklarında 350 400 voltaj olması lazım onu da kontrol edin..
eğer buralarda voltaj yoksa geriye doğru sırayla tüm elemanları kontrol etmelisiniz.
blok kondansatörlerde voltaj varsa çıkış uçlarına bakın.. 24v, 12v olması gerekiyor. yolları takip etmeniz gerekli..
genellikle kablo ve girişte sorun olur bu kartlarda..

hangi faz hocam bu tahta faz2 lerde 2 tane seri bağlı direnç var benzer sıkıntı bizim okulda da oldu değiştirdim tahta çalıştı. fotoğrafı kartı tam alacak şekilde çekerseniz belki farklı yerdedir dirençler.

faz1 sanırım kart hocam kartın üzerinde yanmış kararmış şişmiş parça var ise değiştirin. Resimdeki kondansatörleri kontrol edin. Çok dikkatli olmanız lazım çalışıyorsa orada yüksek voltaj vardır. Eliniz yatkın değilse hiç uğraşmayın bir elektronikçi halleder.

Ekli dosyalar

• Inked1664861233828_LI.jpg
    Inked1664861233828_LI.jpg
    743.1 KB · Görüntüleme: 43
Arkadaşlar benim okulumda da son bir ayda 3 Tahta aynı şekilde arızalandı. İlkini vestele yaptırdık 1000 TL aldılar. Şuan 2 tanesi arızalı fakat okul bunu karşılayacak durumda değil. Tamirat kısmı dışında sizce bunun özel bir sebebi olabilir mi. Elektrik hattında bir sıkıntı mı var acaba. Hergün bi tanesi bozulmaya başladı. Neden hep bizim okulda oluyor diye bana soruyorlar açıklamakta zorlanıyorum artık.

Arkadaşlar benim okulumda da son bir ayda 3 Tahta aynı şekilde arızalandı. İlkini vestele yaptırdık 1000 TL aldılar. Şuan 2 tanesi arızalı fakat okul bunu karşılayacak durumda değil. Tamirat kısmı dışında sizce bunun özel bir sebebi olabilir mi. Elektrik hattında bir sıkıntı mı var acaba. Hergün bi tanesi bozulmaya başladı. Neden hep bizim okulda oluyor diye bana soruyorlar açıklamakta zorlanıyorum artık.
Sizin okula mahsus bir durum değil hocam.

5 yıldır yüzlerce FAZ1 Ops cihazı tamir ettik...

Geri